opozicije

Kodrič ostaja koprski podžupan
18. 01. 2001 00.00
Župan mestne občine Koper Dino Pucer (ZLSD) je sejo občinskega sveta začel s predlogom občinskega svetnika Franca Malečkarja (Zeleni), po katerem bi dnevni red seje razširili s predlogom za zamenjavo podžupana Branka Kodriča (LDS) z občinskim svetnikom iz opozicije Valentinom Prelovcem (SDS). Župan, ki predloga ni podprl, je opozoril, da je imenovanje in razreševanje podžupanov v njegovi pristojnosti, po določbah občinskega statuta pa to lahko predlaga tudi četrtina svetnikov. Malečkar je zamenjavo podžupana predlagal, ker je zoper Kodriča uvedena preiskava zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja.

Fischer se zagovarja pred bundestagom
17. 01. 2001 00.00
V nastopu pred bundestagom se je nemški zunanji minister Joschka Fischer danes še enkrat opravičil za svojo levičarsko preteklost, hkrati pa jezno vztrajal, da je obrnil hrbet nasilju že pred več kot dvajsetimi leti. Fischer naj bi bil videti nejevoljen, ko so ga predstavniki opozicije zasliševali o njegovi udeležbi v uličnih protestih v sedemdesetih letih, delu njegove preteklosti, ki je nikoli ni skušal prikrivati.

Danes obravnava dopolnil k zakonu?
16. 01. 2001 00.00
Ustavna in šolska komisija italijanskega senata, ki sta lani oktobra končali splošno razpravo o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, bosta danes popoldne začeli obravnavo dopolnil k zakonu. Stranki desnosredinske opozicije Naprej, Italija in Nacionalno zavezništvo sta jih vložili okoli 1500, zato je pričakovati, da jih komisiji ne bosta posamično obravnavali, pač pa bosta predlagali vodjem strankarskih skupin, naj zakon uvrstijo neposredno na plenarno zasedanje senata.

Srečanje Koštunice z Miloševićem
14. 01. 2001 00.00
Iz kabineta jugoslovanskega predsednika so sporočili, da sta se včeraj sestala Vojislav Koštunica in njegov predhodnik Slobodan Milošević. Govorila sta o razmerah v državi in na Kosovu ter o odnosih med Srbijo in Črno goro.

Ponovne volitve potrdile zmago DOS
11. 01. 2001 00.00
V sredo so na približno 9000 voliščih v 19 občinah v Srbiji ponovili parlamentarne volitve, ki so potrdile zmago Demokratične opozicije Srbije (DOS), saj so rezultati predčasnih volitev s 23. decembra ostali nespremenjeni. DOS je na ponovljenih volitvah dobila 68,17 odstotka glasov, sledijo pa ji Srbska socialistična stranka z 12,88, Srbska radikalna stranka z 7,43 in Stranka srbske enotnosti s šestimi odstotki glasov.

Bodo Miloševiću sodili v Srbiji?
08. 01. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević bo najverjetneje odgovarjal pred sodiščem, med drugim tudi za zločine na Kosovu, katerih ga obtožuje Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je danes dejal eden od predstavnikov Demokratične opozicije Srbije (DOS) in najverjetnejši novi srbski pravosodni minister Vladan Batić. Dodal je, da bodo Miloševiću najverjetneje sodili v Srbiji, in ne na sedežu mednarodnega sodišča v Haagu.

Zakoncema Milošević bodo sodili v Srbiji
28. 12. 2000 00.00
Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović je v pogovoru za današnji Glas javnosti menil, da bi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in njegovo soprogo Miro Marković lahko aretirali že januarja. Čović, ki je eden vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS), je kategorično zavrnil možnost, da bi Miloševića izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ga je leta 1988 obtožilo zaradi vojnih zločinov na Kosovu, in namerava obtožnico razširiti še na vojno v BiH in na Hrvaškem. Poudaril je, da jima bodo sodili v Srbiji, saj sta glavna krivca za katastrofalne razmere v državi.

Milošević že spomladi pred sodiščem?
25. 12. 2000 00.00
Vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) in kandidat za premiera ZRJ Zoran 195144inđić je napovedal, da bo ena od prioritet nove vlade sojenje bivšemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Kot kažejo vmesni rezultati nedavnih parlamentarnih volitev, bo večino politične moči dobila DOS, ki naj bi s 178 sedeži dosegla kar dvo-tretinjsko večino v parlamentu.

Kouchner čestital Koštunici in Djindjiću
24. 12. 2000 00.00
Civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je danes čestital jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici, voditelju Demokratične opozicije Srbije (DOS), ki je glede na delne uradne izide zmagala na sobotnih parlamentarnih volitvah v Srbiji. Kouchner je obenem čestital tudi najverjetnejšemu srbskemu premieru in enemu izmed voditeljev DOS Zoranu 195144inđiću. Izide volitev sta pozdravila tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Svet Evrope (SE). "Uspeh demokracije v Srbiji bo pomembno prispeval k demokratičnemu gibanju drugod na Balkanu," je menil Kouchner. Obenem je izrazil pričakovanje, da se bo z novim vodstvom v Beogradu mogoče pogovarjati o uresničevanju resolucije Varnostnega sveta ZN o Kosovu, ki predvideva široko avtonomijo pokrajine znotraj sedanjih meja ZR Jugoslavije.

Matav dobil večinski delež
22. 12. 2000 00.00
Makedonska vlada se je po petih dneh pogajanj in analiz odločila, da bo 51-odstotni delež v makedonskem nacionalnem operaterju telekomunikacij Maktel prodala madžarskemu mobilnemu operaterju Matav. Za delež se je potegoval tudi grški mobilni operater OTE Telecom, zaradi boljše ponudbe za prihodnji razvoj makedonskega telekoma pa je bil izbran njegov madžarski tekmec. Pogodbo o prodaji naj bi podpisali danes.

Poročilo o delu Bajukove vlade
22. 12. 2000 00.00
Ob izidu poročila o delu vlade Republike Slovenije med 8. junijem in 30. oktobrom letos, to je pod taktirko Andreja Bajuka, so svoje delo v nekaj več kot petmesečnem mandatu predstavili ministri njegove vlade. Kljub očitkom nove vladne garniture vztrajajo, da je bilo njihovo delo zelo uspešno.

Jutri inavguracija velike dvorane
22. 12. 2000 00.00
Prihodnje plenarno zasedanje DZ se bo začelo v četrtek, 25. januarja, ob 14. uri, prva točka pa bodo poslanske pobude in vprašanja. V skladu s prakso iz prejšnjega parlamentarnega sklica,naj bi tudi v tem mandatu na prva tri vprašanja opozicije odgovarjal predsednik vlade.

Razstava o boju srbske opozicije proti Miloševiću
21. 12. 2000 00.00
V Parizu je na ogled razstava o boju srbske opozicije proti oblastem nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića z naslovom Srbija, originalna enačica. Po besedah avtorjev je namen razstave prikazati strah ljudi pod nekdanjim despotskim režimom Miloševića, vsakdanje življenje v "izobčeni" državi, boj za demokracijo in občutek veselja po doseženi dolgo pričakovani svobodi. Obenem pa skušajo avtorji svetu predstaviti podobo nove in moderne Srbije. Skupina srbskih umetnikov in strokovnjakov za politični marketing je za razstavo uporabila predvsem arhivske televizijske posnetke, še zlasti o nemirih 5. oktobra, po katerih je moral Milošević oblast prepustiti novoizvoljenemu predsedniku ZRJ Vojislavu Koštunici. Razstava bo odprta do 23. decembra, ogledal pa naj bi si jo tudi jugoslovanski predsednik Koštunica, ki naj bi prispel na obisk v Pariz.

Miloševiću sodili šele drugo leto
16. 12. 2000 00.00
Eden izmed voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) in kandidat za srbskega premiera Zoran 195144inđić je v pogovoru za današnjo izdajo beograjskega časnika Danas napovedal, da bodo nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću sodili februarja, marca ali aprila prihodnje leto oziroma takoj, ko bo v Srbiji vzpostavljeno tožilstvo in sodstvo. To naj bi bilo mogoče šele po postavitvi oblasti DOS po parlamentarnih volitvah v Srbiji, ki bodo 23. decembra.

Predanova apelira tudi na poslance
16. 12. 2000 00.00
Neva Miklavčič Predan, ki je kandidirala za varuhinjo človekovih pravic in ki je v četrtek na ustavno sodišče vložila pobudo za zadržanje glasovanja o kandidaturi Darje Lavtižar Bebler za ombudsmanko, je hkrati poslance državnega zbora pozvala, naj ne glasujejo za Beblerjevo, katere izvolitev je državnemu zboru v torek predlagal predsednik republike Milan Kučan, "ker je prišlo v postopku njene kandidature do nezakonitosti".

Srbi blokirali cesto Niš-Skopje
14. 12. 2000 00.00
Na jugu Srbije je kakih 3000 Srbov blokiralo glavno cesto Niš-Skopje in zahtevalo "pregon albanskih separatistov", ki nadzorujejo več vasi ob administrativni meji s Kosovom. Zahtevali so tudi ponovno odprtje ceste Bujanovac-Gnjilane, ki vodi do srbskih enklav na Kosovu. Nove oblasti Bujanovca, ki prihajajo iz vrst Demokratične opozicije Srbije (DOS), pri protestu niso sodelovale. Protestniki so zahtevali, da novo jugoslovansko vodstvo dosledno spoštuje resolucijo ZN 1244 o Kosovu in kot prednostno nalogo sprejme rešitev kosovskega vprašanja. Zahtevali so tudi srečanje z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, cestnih zapor pa ne nameravajo umakniti, dokler njihovih zahtev ne bodo uresničili. Zagrozili so tudi, da bodo zaprli tudi železniško progo proti Skopju. Član predsedstva Demokratske stranke Čedomir Jovanović je včeraj izjavil, da naj bi po njegovih informacijah albanski teroristi že pripravljali nov napad na območju občin Bujanovac in Preševo. To naj bi se zgodilo med volitvami 20. in 30. decembra. V zvezi s tem se je Zoran 195144inđić že pogovarjal s premierom Makedonije, predstavniki oblasti v Bolgariji in Grčiji ter s koordinatorjem Pakta za stabilnost Jugovzhodne Evrope, Bodom Hombachom. Po podatkih NATO se na območju nahaja „

Romunske volitve veljavne
13. 12. 2000 00.00
Romunsko ustavno sodišče je zavrnilo zahtevo skrajno nacionalistične stranke Velika Romunija (PRM) poraženega Cornelia Vadima Tudorja po razveljavitvi izidov nedeljskih predsedniških volitev. Obenem je priznalo izide volitev ter vodjo leve opozicije (in nekdanjega romunskega predsednika) Iona Iliescuja, za katerega je glasovalo 66,83 odstotka volivcev, razglasilo za zmagovalca. PRM je razveljavitev izidov volitev zahtevala zaradi volilnih goljufij pri štetju glasovnic. Tudor je takoj po objavi prvih projekcij v nedeljo zvečer že dejal, da se je zgodila "volilna goljufija".

Kneset o kandidaturi Netanjahuja
13. 12. 2000 00.00
Izraelski parlament, kneset, je v prvem branju sprejel predlog opozicije o spremembi volilnega zakona, s katerim bi nekdanjemu premieru Benjaminu Netanjahuju omogočili kandidaturo na predčasnih parlamentarnih volitvah, ki naj bi bile predvidoma 6. februarja prihodnje leto. Predlog zakona je podprlo 67 poslancev, 35 jih je bilo proti, trije pa so se glasovanja vzdržali. Predlog zakona mora sedaj še v treh branjih potrditi vsaj 61 od 120 poslancev, o njem pa mora razpravljati tudi parlamentarni odbor.

Vojaška hunta omilila hišni pripor za Aung San Suu Kyi
12. 12. 2000 00.00
Vojaški režim v Mjanmaru je nekoliko omilil hišni pripor za opozicijsko voditeljico in dobitnico Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi, ki jo je danes prvič po dveh mesecih lahko obiskal visoki predstavnik njene stranke Nacionalna liga za demokracijo (NLD). Zunanji ministri Evropske unije in Združenja držav Jugovzhodne Azije (ASEAN), ki so danes v laoški prestolnici Viangchan končali dvodnevno zasedanje, so največ pozornosti namenili ravno razmeram v Mjanmaru. Oblasti v tej državi so pozvali, naj spoštujejo človekove pravice in čimprej začnejo dialog z opozicijo.

Ilić huje ranjen v prometni nesreči
10. 12. 2000 00.00
Velimir Ilić, eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije, sopredsednik stranke Nova Srbija in župan mesta Čačak, je bil huje ranjen v prometni nesreči, ki se je zgodila danes nedaleč od Gornjega Milanovca. Kot je poročal beograjski radio B-92, se Ilić zdravi v bolnišnici v Gornjem Milanovcu in je izven življenjske nevarnosti. Vzroki nesreče za zdaj še niso znani.

Slovenija in ZRJ podpisali sporazum
09. 12. 2000 00.00
Slovenski in jugoslovanski zunanji minister Dimitrij Rupel in Goran Svilanović sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Koalicija ponuja kompromis
06. 12. 2000 00.00
Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

SDS in NSi pozdravili ponudbo vladnih strank
06. 12. 2000 00.00
Vodje poslanskih skupin so dopoldne na delovnem pogovoru pri predsedniku DZ razpravljali o predlogu za dogovor glede vodenja delovnih teles, ki so ga opozicijskima SDS in NSi ponudili vodje poslanskih skupin koalicijskih LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Opozicijski stranki, ki jima koalicija "ponuja" vodenje šestih delovnih teles, naj bi o predlogu razmislili do prihodnjega petka, 15. decembra, je na seji kolegija pojasnil predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD). Miha Brejc (SDS) je ponudbo vladnih strank - ta predvideva ustanovitev dveh dodatnih komisij (za evropske zadeve ter Slovence v zamejstvu in po svetu) -, pozdravil, vendar bi bilo po njegovem treba razmisliti še o ustanovitvi samostojne komisije za invalide.

Izredno stanje na Slonokoščeni obali
05. 12. 2000 00.00
V spopadih med pripadniki Gibanja republikancev (RDR) in pripadniki oblasti na Slonokoščeni obali je od včeraj umrlo že 30 ljudi. Številne ceste so zaprte, poslovna prestolnica Abidjan pa je ohromljena. Predsednik države Laurent Gbagbo je po televiziji sporočil, da je vojski in policiji ukazal, naj še okrepita svojo navzočnost na ulicah, vsaj do 12. decembra pa bo v državi veljala policijska ura.

Djindjić išče mednarodno podporo
04. 12. 2000 00.00
Predsednik srbske Demokratične stranke in eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić je včeraj obiskal Lučane v dolini Preševa na jugu Srbije na administrativni meji s Kosovom, kjer so minuli mesec izbruhnili hudi spopadi med albanskimi uporniki in srbsko policijo. Izjavil je, da jugoslovanska vlada išče podporo mednarodne javnosti "za dokončen obračun z albanskimi uporniki" na tem območju. Policija naj bi tako po besedah Djindjića albanske upornike z območja pregnala takoj po volitvah v Srbiji 23. decembra. Djindjić je še dejal, da bo ZRJ "uporabila vsa dovoljena sredstva v boju proti teroristom." Obenem pa je zagotovil, da policijska akcija ne bo prizadela civilistov. Dodal je še, da bo nova srbska vlada oblikovala krizni štab, ki razmere na območju Preševa, Bujanovca in Medvedje nadziral 24 ur na dan.

Pogajanja o razorožitvi albanskih upornikov
01. 12. 2000 00.00
Srbski sominister za notranje zadeve Slobodan Tomović je povedal, da tečejo diplomatska pogajanja o razorožitvi "albanskih teroristov na kopenskem varnostnem območju na jugu Srbije", je poročal Radio Indeks, ki se sklicuje na TV Palma Plus iz Jagodine. "Pričakujemo, da bo KFOR to končal v nekaj dneh ali pa bomo dobili signal, naj mi rešimo problem, tako kot javnost od nas pričakuje, če mednarodnim silam to ne bo uspelo", je zatrdil Tomović.

195144inđić v Sloveniji
28. 11. 2000 00.00
Na povabilo predsednika republike Milana Kučana se je na neuradni enodnevni delovni obisk v Sloveniji odzval predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić z delegacijo Demokratične opozicije Srbije (DOS).

195144inđić v Ljubljani
28. 11. 2000 00.00
Današnji obisk v Ljubljani pomeni znak, da je v odnosih med Slovenijo in ZRJ minila zima in da prihaja pomlad, je dejal v kratki izjavi predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić po srečanju z gostiteljem, predsednikom republike Milanom Kučanom. Ob tem je izrazil upanje, da bodo spori iz preteklosti ostali del zgodovine, ki se ne bodo nikoli več ponovili. Predsednik Kučan je izrazil pripravljenost Slovenije na sodelovanje pri reševanju problemov, s katerimi se sooča Srbija zaradi slabih razmer v gospodarstvu in na socialnem področju, prihajajoče zime ter v tranzicijskih procesih, kar bo po njegovem mnenju tudi prednostna naloga nove slovenske vlade. Povedal je še, da je jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico na nedavnem pogovoru povabil na obisk v Slovenijo in izrazil upanje, da bo do srečanja kmalu prišlo.

Delegacija DOS v Ljubljani
27. 11. 2000 00.00
Na povabilo predsednika republike Milana Kučana bo na neuradnem enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić z delegacijo Demokratične opozicije Srbije (DOS). Ob gostitelju Kučanu se bo srbska delegacija sestala tudi s predsednikom DZ Borutom Pahorjem, zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom ter s poslancem LDS Dimitrijem Ruplom, ki ga je odbor DZ za zunanjo politiko danes podprl kot kandidata za novega zunanjega ministra.

Dogovor o koalicijskem sporazumu
26. 11. 2000 00.00
Voditelji Demokratične opozicije Srbije (DOS) so sinoči dosegli dogovor o koalicijskem sporazumu za skupni nastop na parlamentarnih volitvah v Srbiji, nosilec kandidatne liste pa bo jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica. Predstavniki DOS so dejali, da je kriza znotraj koalicije premagana in da bo vseh 18 članic na volitvah nastopilo skupaj. Koalicijski sporazum bodo podpisali v torek.