opozicije

Odzivi mednarodne skupnosti na volitve v ZRJ

26. 09. 2000 00.00

Ameriška administracija se je doslej vzdržala daljših komentarjev na povolilno dogajanje v ZR Jugoslaviji, medtem pa sta oba domova ameriškega kongresa potrdila predlog zakona o finančni pomoči opozicijskim skupinam oziroma pomoč pri razvoju demokracije v Srbiji in Črni Gori, ki v letu 2000 znaša okrog 50 milijonov ameriških dolarjev.

Zmagovalec še ni znan

26. 09. 2000 00.00

Tudi v današnjih jutranjih urah še ni zagotovo znano kdo je zmagovalec predsedniških in parlamentarnih volitev v ZR Jugoslaviji. Tako jugoslovanski režim in opozicija trdita, da sta zmagala. Prvič pa se je zgodilo, da je Miloševićeva stranka priznala, da so izidi izredno tesni.

Obe strani trdita, da sta zmagali

25. 09. 2000 00.00

Vodja volilnega štaba Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomir Jovanović je sporočil, da je ta opozicijska zveza zmagala na vseh ravneh. V taboru vladajoče SPS-JUL pa prav tako trdijo, da je po doslej preštetih glasovih zmagal njihov predsedniški kandidat Slobodan Milošević.

Vladna koalicija po delnih izidih vodi

25. 09. 2000 00.00

Vladna koalicija po delnih izidih drugega kroga občinskih volitev v Makedoniji vodi, je danes poročala makedonska nacionalna televizija. Po prvih podatkih je bilo v včerajšnjem drugem krogu volitev izvoljenih 32 županov iz vrst vladne koalicije VMRO-DPMNE, opozicijska Socialdemokratska unija Makedonije pa je dobila 10 županov. Neodvisni mediji pa so danes poročali, da je opozicija po dosedanjih podatkih zmagala v večini večjih mest, tudi v Skopju.

Koštunica s soprogo na volišču

24. 09. 2000 00.00

Današnjih predsedniških in parlamentarnih volitev v ZRJ se je okoli poldneva v spremstvu soproge udeležil tudi vodja Demokratske opozicije Srbije Vojislav Koštunica. Koštunico so volivci ob prihodu pred volišče pozdravili z aplavzom. Koštunica je zbranim novinarjem povedal, da so spremembe nujne, da bi dokazali, da je demokracija mogoča tudi v ZRJ. Dodal je, da v ZRJ obstajata "dve skupini oseb - v prvi so tisti, ki hočejo obdržati sedanje razmere, da bi zaščitili lastne interese, v drugi pa se zavedajo potrebe po spremembah".

Odprta volišča v ZRJ

24. 09. 2000 00.00

V ZR Jugoslaviji se je davi v 27 volilnih enotah odprlo približno 11.000 volišč, na katerih bo nekaj več kot 7,8 milijonov volilnih

Solana ne dvomi v zmago Koštunice

22. 09. 2000 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v pogovoru za današnjo izdajo španskega časopisa El Pais dejal, da niti najmanj ne dvomi, da bo na nedeljskih zveznih predsedniških volitvah v ZRJ zmagal kandidat demokratične opozicije Vojislav Koštunica. Stališče EU do tega vprašanja je po Solanovem mnenju jasno: le demokratične spremembe v Srbiji bodo izboljšale politične in gospodarske odnose med ZRJ in EU in ZRJ postavile v boljšo luč.

Koštunica in Milošević v sklepni fazi

20. 09. 2000 00.00

Danes opolnoči začne v Zvezni republiki Jugoslaviji veljati predvolilni molk pred nedeljskimi volitvami, predvolilna kampanja pa je dosegla svoj sklepni del. Koštunica še vedno vodi pred Miloševićem, po nekaterih javnomnenjskih raziskavah tudi za 21 odstotkov. Predsedniški kandidat Demokratične opozicije Srbije Vojislav Koštunica je sinoči pred približno 70.000 Beograjčani, kolikor se jih je zbralo pred poslopjem jugoslovanske skupščine, povedal, da so volitve 24. septembra priložnost za začetek drugačnega življenja v drugačni Srbiji. Koštunica je za sedanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića dejal, da se obnaša kot "sonce" oziroma kot "kralj", ki pravi, da bo "po njem potop". Predsedniški kandidat DOS je še zatrdil, da nima namena preurejati sveta, ampak bi želel skupaj z ljudstvom preurediti Jugoslavijo, ki naj postane povprečna, normalna evropska država, svobodna v odnosu do zunanjega sveta, torej neodvisna. Na osrednjem shodu DOS so se Beograjčanom predstavili njeni glavni kandidati za spodnji in zgornji dom skupščine ZRJ, med katerimi so tudi voditelji vseh osemnajstih strank, združenih v to opozicijsko zvezo, vendar je bil Koštunica edini govornik. Beograjčane je poleg drugih gostov iz javnega in kulturnega življenja prestolnice pozdravil tudi znani gledališki in filmski igralec Miodrag Petrović Čkalja. Na drugem delu prestolnice, v Novem Beogradu, pa je imel svoj sklepni nastop predsedniški kandidat levice (SPS-JUL) Slobodan Milošević, ki naj bi se ga po zatrjevanju državnih medijev udeležilo 20.000 ljudi. Promet v Novem Beogradu je bil zaradi tega močno moten, saj se je prostor pred Palačo federacije in pred napol porušeno stolpnico nekdanjega CK ZKJ, blizu katerega je nova športna dvorana Limes, ki jo je odprl jugoslovanski predsednik, spremenil v ogromno parkirališče. Na njem je bilo videti najmanj sto avtobusov, ki so pripeljali udeležence na shod levice iz vseh krajev Srbije. Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je na konvenciji Socialistične stranke Srbije v Beogradu izjavil, da bodo nedeljske volitve neke vrste referendum, na katerem se bodo volilci odločili, ali bodo še naprej živeli kot svobodni ljudje ali pa bodo deležni usode statusa kolonialne države, zasužnjene tako v svetu kot v sosedstvu. V sredo je Miloševića&nbsp

Opozicija v ZRJ za rešitev vprašanje sukcesije

12. 09. 2000 00.00

Eden od voditeljev Demokratske opozicije Srbije (DOS) in predsednik Demokratske stranke Zoran Djindjić je v pogovoru za TV Pančevo sinoči napovedal, da naj bi demokratična vlada, ki naj bi jo sestavili po zveznih volitvah v ZRJ 24. septembra, takoj začela reševati vprašanja nasledstva premoženja in dolgov nekdanje SFRJ. Istočasno bo ZRJ zaprosila za sprejem v ZN in glavne mednarodne finančne ustanove, je še napovedal Djindjić.

Milošević začel predvolilni boj

12. 09. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je z otvoritvijo šestnajstega agregata hitroelektrarne 195144erdap 2 začel predvolilni boj. Srbski mediji poročajo, da se je slovesnosti udeležilo več kot sto tisoč ljudi. V slavnostnem govoru je Milošević izpostavil dosežke pri obnovi porušene države. Opozicije ni omenjal, večino govora je namenil obrambi pred svetovnim nasiljem, ki naj bi si po njegovem mnenju za tarčo izbral prav Balkan.

Policijske akcije proti opoziciji

10. 09. 2000 00.00

Policija v Beogradu je včeraj znova vdrla v prostore opozicijskega gibanja Odpor, ki je kritičen do režima jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Sedem oseb v civilu je aktiviste Odpora, ki so bili takrat v prostorih, prisililo, da so se z obrazom obrnili k zidu. Po kratki raciji, med katero so bili nasprotniki režima deležni tudi nekaj udarcev, so policisti znova zapustili prostore. Pred petimi dnevi je policija vdrla v iste prostore Odpora in zasegla vse predvolilne materiale za predsedniške in parlamentarne volitve, ki bodo 24. septembra. Policija naj bi včeraj v vasi Ub na vzhodu Srbije aretirala dva igralca, Gorico Popović in Nikolo Djurička, ki sodelujeta pri neodvisni kampanji, s katero želijo vzpodbuditi prebivalce k udeležbi na volitvah. Kmalu zatem so ju izpustili, a jima zasegli vse materiale. Popovičeva je za agencijo povedala, da jih z razlogi aretacije niso seznanili. V Valjevu in Užicah pa je policija prav tako nekaj ur v priporu zadržala 12 članov Odpora in nekega kandidata opozicije. Na osrednji prireditvi predsedniškega kandidata srbske opozicije Vojislava Koštunice sinoči v Čačku se je zbralo okoli 20.000 ljudi. To je doslej najbolj množično predvolilno zborovanje. Doslej se je na predvolilnih zborovanjih kandidata Srbske radikalne stranke Tomislava Nikolića in kandidata Srbskega gibanja prenove Vojislava Mihailovića v zadnjih desetih dneh zbralo le nekaj sto udeležencev. Po zadnji javnomnenjski raziskavi, ki jo je objavil Blic, ima Koštunica več možnosti za zmago na jugoslovanskih predsedniških volitvah 24. septembra kot dosedanji predsednik ZRJ Slobodan Milošević. Na podlagi ankete, ki so jo izvedli konec avgusta, bi za Koštunico glasovalo 45,1 odstotka anketirancev, za sedanjega predsednika Miloševića pa 38,3 odstotka anketirancev. Kandidat Srbske radikalne stranke Tomislav Nikolić bi prejel 10 odstotkov glasov, kandidat Srbskega gibanje prenove Vojislav Mihailović pa 6,6 odstotka.

Odstopil Zoran Lilić

09. 09. 2000 00.00

V Beogradu je iz vseh političnih funkcij odstopil Zoran Lilić, eden najtesnejših sodelavcev jugoslovanskega predsednika Miloševića in njegov predhodnik na tem položaju, domnevno zaradi nesoglasij.

Vodstvo ZLSD o volilni strategiji

09. 09. 2000 00.00

O programu se je popoldne v Ljubljani posvetovalo najširše vodstvo Združene liste socialnih demokratov. Največjo težo bodo dali znanju. Izbrali so slogan za svojo kampanjo, in že razkrili, kdo bo kandidiral na njihovi listi.

Končan Vrh tisočletja

09. 09. 2000 00.00

S podpisom Deklaracije tisočletja se je sinoči v palači Združenih narodov v New Yorku končal Vrh tisočletja, največje srečanje državnikov v zgodovini. Deklaracija, ki vsebuje številne obljube o mirni in boljši prihodnosti sveta, predvsem za najrevnejše države, pa je, to vemo vsi, le simbolne narave.

Panić s Kučanom o prihodnosti Srbije

08. 09. 2000 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan se je ob robu vrha tisočletja na sedežu OZN v New Yorku srečal tudi z nekdanjim premierom ZR Jugoslavije Milanom Panićem, s katerim sta razpravljala o prihodnosti Srbije po skorajšnjih volitvah ter o tem, kaj je mogoče s skupnimi napori storiti, da bi na volitvah zmagala demokratična opozicija.

Papandreu obiskal Beograd

07. 09. 2000 00.00

Včeraj je v jugoslovansko prestolnico prispel grški zunanji minister George Papandreu. Danes se bo srečal z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem, s srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem in vodjo diplomacije Živadinom Jovanovićem, sestal pa naj bi se tudi z glavnim kandidatom srbske opozicije za novega predsednika ZRJ Vojislavom Koštunico, je sporočila francoska tiskovna agencija AFP. Papandreu je prvi zunanji minister katere od držav članic EU in zveze NATO, ki je obiskal ZRJ po lanskih napadih Severnoatlantskega pakta.

Papandreu poziva ZRJ k spremembam

07. 09. 2000 00.00

Po pogovorih z jugoslovanskim kolegom Živadinom Jovanovičem v Beogradu je grški zunanji minister Georges Papandreu povedal, da bi ZRJ morala okrepiti demokracijo in izvesti pravične volitve, prav tako pa se ne bi smela osamiti v Evropi. Papandreu, ki se je srečal tudi z jugoslovanskim in srbskim predsednikom Slobodanom Miloševičem in Milanom Milutinovičem, sestal pa se bo še s predsedniškim kandidatom opozicije Vojislavom Koštunico, je tako prvi zunanji minister kake članice Evropske unije, ki je obiskal Beograd po lanskih napadih zveze NATO na ZRJ.

Vojska vdrla na sedež opozicije

02. 09. 2000 00.00

Vojska v Mjanmaru (nekdanji Burmi) je danes vdrla v prostore opozicijske Nacionalne lige za demokracije, ki jo vodi Nobelova

Koštunica začel s kampanjo

31. 08. 2000 00.00

195144inđić: Zahod podpira Koštunico

28. 08. 2000 00.00

Predsednik Demokratične stranke in vodja volilnega štaba Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran 195144inđić je izjavil, da ima njihov

Štirje novinarji osumljeni vohunjenja

21. 08. 2000 00.00

Štiri člane televizijske ekipe Channel Four so aretirali na podlagi suma vohunjenja, je v soboto dejal liberijski Minister za pravosodje Eddington Varmah. Britanija in ZDA naj bi Liberijo in predsednika Taylorja skušali okriviti tihotapljenja diamantov, ki naj bi jih kopali v rudnikih v Sierra Leoneju, ki so pod nadzorov upornikov Revolutionary United Front (RUF).

Odločno proti desnim nasilnežem

13. 08. 2000 00.00

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera zagotovil, da bodo odločilno ukrepali proti skrajnodesničarskim nasilnežem v Nemčiji. "Ustavili bomo neonaciste v Nemčiji," je za nedeljsko izdajo italijanskega časnika dejal Fischer.

Tuji tisk o političnih razmerah v ZRJ

07. 08. 2000 12.06

Tuji časniki ocenjujejo politične razmere v ZR Jugoslaviji pred bližnjimi predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami. Švicarski Basler Zeitung meni, da režim v Beogradu ne razpihuje po naključju strahu ravno pred volitvami, norveški Aftenposten pa ugotavlja, da je Milošević ponovno uspešen s strategijo delitve in vladanja. Tudi nizozemski de Volkskrant se strinja, da se namerava jugoslovanski predsednik z vsemi sredstvi obdržati na oblasti.

Poziv Demokratične opozicije Srbije Draškoviću

07. 08. 2000 11.56

Demokratična opozicija Srbije je sinoči pozvala vodjo Srbskega gibanja obnove (SPO) Vuka Draškovića k dogovoru o predsedniškem kandidatu in o enotnem nastopu na vseh volitvah, ki bodo 24. septembra v ZR Jugoslaviji.

Mihajlović uradni kandidat SPO

06. 08. 2000 00.00

Glavna srbska opozicijska stranka Srbsko gibanje obnove (SPO) Vuka Draškovića je uradno za kandidata stranke na predsedniških volitvah 24. septembra imenovalo župana Beograda Vojislava Mihajlovića.

Mihajlović uradni kandidat SPO

06. 08. 2000 00.00

Glavna srbska opozicijska stranka Srbsko gibanje obnove (SPO) Vuka Draškovića je uradno za kandidata stranke na predsedniških volitvah 24. septembra imenovalo župana Beograda Vojislava Mihajlovića.

Drašković kandidat za predsednika?

05. 08. 2000 18.06

Vodja Srbskega gibanja prenove (SPO) Vuk Drašković v pogovoru za nemški tednik Der Spiegel ni izključil možnosti, da bi se na predsedniških volitvah v ZRJ 24. septembra pomeril s sedanjim predsednikom države Slobodanom Miloševićem.

Črna gora bo bojkotirala volitve

03. 08. 2000 10.12

Včeraj so se v Podgorici črnogorski predsednik Đukanović in voditelji več strank srbske opozicije pogovarjali o možnostih za skupen nastop na jugoslovanskih predsedniških in parlamentarnih volitvah 24. septembra. Dogovora niso dosegli, medtem pa v Srbiji že poteka močna predvolilna kampanja vladajočih strank.

Začeli pogovore o sodelovanju na volitvah

02. 08. 2000 17.53

Predstavniki srbskih opozicijskih strank in črnogorske vlade so danes v Podgorici za zaprtimi vrati začeli pogovore, na katerih bodo skušali doseči dogovor o (ne)sodelovanju na predsedniških in parlamentarnih volitvah v ZRJ 24. septembra, je sporočil dopisnik francoske agencije AFP.

Počitnice v znamenju volitev

01. 08. 2000 19.33

Danes so se uradno začele parlamentarne počitnice, ki pa glede na usklajevanje zakonodaje s pravnim redom Evropske unije in bližajoče se volitve, ne bodo trajale prav dolgo. Volilna opravila začnejo teči 16. avgusta, 15. septembra pa se tudi uradno prične predvolilna kampanja, na katero se zelo različno pripravljajo slovenske stranke.