opozicije

V atentatu ubit namestnik ministra za varnost

16. 02. 2000 20.51

Namestnik tadžikistanskega ministra za varnost Šansulo Džabirov je bil danes v Dušanbeju ubit v atentatu, je sporočila policija.

Đinđić in Drašković ponovno za isto mizo?

16. 02. 2000 11.40

Voditelji najpomembnejših srbskih opozicijskih strank se bodo danes ponovno sestali, tokrat na sedežu koalicijske Zveze za spremembe (SZ), razpravljali pa naj bi o razmerah na Kosovu.

Minister Rupel z Dolom in Albrightovo

15. 02. 2000 09.15

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se bo danes v Washingtonu sestal z nekdanjim senatorjem in predsedniškim kandidatom Bobom Dolom, kasneje pa se bo na delovnem sestanku srečal tudi z državno sekretarko Madeleine Albright.

MOL danes o četrtnih odborih

14. 02. 2000 09.48

Mestni svet ljubljanske mestne občine bo danes nadaljeval z zadnji ponedeljek v januarju začeto sejo. Prva točka, s katero se bodo spoprijeli ljubljanski svetniki, je razprava o ''vročem'' osnutku odloka o ustanovitvi četrtnih odborov mestnega sveta MOL in določitvi njihovih območij. Kljub nasprotovanju opozicije v mestnem svetu je bil omenjeni osnutek odloka uvrščen na dnevni red seje.

Zeman bo zamenjal pet ministrov

09. 02. 2000 08.45

Češki premier Miloš Zeman je včeraj obiskal predsednika države Vaclava Havla in mu predlagal zamenjavo petih ministrov. Gre za največjo preoblikovanje vlade, odkar je bil Zeman poleti 1998 imenovan za predsednika vlade.

Hrvati bodo volili novega predsednika

05. 02. 2000 11.35

Na Hrvaškem bo jutri veljal volilni molk pred ponedeljkovim drugim krogom predčasnih predsedniških volitev, na katerem bo 4,2 milijona volilnih upravičencev na Hrvaškem, pa tudi Hrvati v tujini, odločalo med dvema kandidatoma nekdanje opozicije, sedanje vladajoče koalicije, Draženom Budišo in Stipetom Mesićem, ki sta v prvem krogu volitev 24. januarja med devetimi kandidati dobila največ glasov.Hrvati bodo na teh tretjih predsedniških volitvah od neodvisnosti države leta 1991 izvolili naslednika prvega hrvaškega predsednika Franje Tuđmana, ki je umrl decembra lani. Volitve bodo označile tudi konec devetletnega polpredsedniškega sistema, ki je bil v znamenju Tuđmanovega avtokratskega režima, saj se tako oba predsedniška kandidata kot tudi nova vladajoča koalicija zavzemajo za prehod v parlamentarno demokracijo.

Slovenija o dogajanju v Avstriji

01. 02. 2000 20.27

Dogajanje v Avstriji spremljajo tudi v slovenski politiki. Doslej sicer še nobena naša stranka ni tako odločno in nedvoumno zavrnila Haiderja, kot so to storili v državah Evropske unije, vse po vrsti pa se njegovega morebitnega vstopa v vlado sosednje države bojijo.

Nemčija zahteva omilitev sankcij proti ZRJ

27. 01. 2000 21.57

Vladajoča nemška koalicija je danes zahtevala omilitev sankcij EU proti ZRJ, saj naj bi te bolj prizadele civilno prebivalstvo kot predsednika Slobodana Miloševića.

Državni sekretar Petrič v Črni Gori z Đinđićem

20. 01. 2000 12.26

Državni sekretar v MZZ Ernest Petrič danes končuje dvodnevni delovni obisk v Črni gori, kjer se je srečal s črnogorskim zunanjim ministrom Brankom Perovićem, sprejel pa ga je še črnogorski premier Filip Vujanović. Petrič se je sešel tudi s predsednikom Demokratske stranke in enim od voditeljev srbske demokratične opozicije Zoranom Đinđićem, kar je prvo formalno srečanje predstavnika MZZ s predstavniki demokratične opozcije v Srbiji. Sogovornika sta soglašala o nujnosti in koristnosti dialoga o vseh odprtih vprašanjih, vključno z nasledstvom. Đinđić je tudi napovedal svoj obisk v Ljubljani, so sporočili z MZZ.

Sestanek srbske opozicije

19. 01. 2000 16.27

Vodje srbskih opozicijskih strank naj bi se danes sestali na sedežu Demokratske stranke Srbije (DSS), hkrati pa se udeležili še sestanka s predstavniki Evropske unije in ZDA.

Srbske oblasti zanikale vpletenost v uboj Arkana

18. 01. 2000 11.21

V prvem uradnem odzivu srbskih oblasti na umor nekdanjega voditelja srbskih paravojaških enot, obtoženega vojnih zločinov, Željka Ražnjatovića Arkana je vodstveni predstavnik vladajočih socialistov Radmilo Bogdanović v pogovoru za beograjski radio B2-92 sinoči zanikal, da bi imela država kaj opraviti z umorom. Bogdanović, nekdanji notranji minister naj bi bil po nekaterih podatkih zdaj pristojen za državno varnost. Po mnenju srbske opozicije je umor Arkana dokaz, da v Srbiji vladata kriminal in diktatura.

Srbske oblasti zanikale vpletenost v uboj Arkana

17. 01. 2000 10.57

V prvem uradnem odzivu srbskih oblasti na umor nekdanjega voditelja srbskih paravojaških enot, obtoženega vojnih zločinov, Željka Ražnjatovića Arkana je vodstveni predstavnik vladajočih socialistov Radmilo Bogdanović v pogovoru za beograjski radio B2-92 sinoči zanikal, da bi imela država kaj opraviti z umorom. Bogdanović, nekdanji notranji minister naj bi bil po nekaterih podatkih zdaj pristojen za državno varnost. Po mnenju srbske opozicije je umor Arkana dokaz, da v Srbiji vladata kriminal in diktatura.

Fincem se obeta predsednica

16. 01. 2000 20.59

Finska zunanja ministrica Tarja Halonen ima vse več možnosti, da bo postala prva finska predsednica, saj je na današnjih predsedniških volitvah osvojila največ glasov. Po 94 odstotkih preštetih volilnih lističih je za Halonenovo glasovalo 39,7 odstotka volilcev, za voditelja opozicije Eska Aha pa 35 odstotkov. Odločitev, kdo bo nasledil sedanjega predsednika Marttija Ahtisaarija, bo padla na drugem krogu volitev, ki bo 6. februarja.

Francija kot prva v EU s 35-urnim delovnikom

14. 01. 2000 16.53

Francija bo februarja prva država EU, ki bo zakonsko skrajšala delovni teden z 39 na 35 ur, potem ko je zakon danes potrdilo še francosko ustavno sodišče.

Novoletne želje za demokratično Srbijo

14. 01. 2000 08.25

Zunanji ministri ZDA, Francije, Italije, Nemčije in Velike Britanije so ob pravoslavnem novem letu srbskemu narodu poslali skupno sporočilo, v katerem prebivalce pozivajo, naj ''odgovornost za svojo politično prihodnost vzamejo v svoje roke'' in zgradijo demokratično Srbijo.

Srbska oblast ne razmišlja o izrednih volitvah

12. 01. 2000 12.16

Član glavnega odbora vladajoče Socialistične stranke Srbije (SPS) Radmilo Bogdanović je za današnji Glas javnosti izjavil, da njegova stranka zaenkrat sploh ne razmišlja o izrednih volitvah.

Grčija je na dobri poti

11. 01. 2000 21.45

Grčija je na dobri poti, da postane članica Evropske monetarne unije (EMU), je ob koncu dvodnevnega obiska v Grčiji izjavil italijanski premier Massimo D'Alema. Grčiji je vstop v EMU doslej spodletel, ker ni izpolnjevala fiskalnih kriterijev. D'Alema se je z grškim premierom Kostasom Simitisom dogovoril tudi o organizaciji konference o varnosti na območju Jadranskega morja, ki naj bi bila marca v Anconi. Na konferenci, na kateri naj bi sodelovali predstavniki vseh držav regije, bodo spregovorili tudi o možnostih za stabilizacijo Balkana. Oba politika sta pozdravila tudi prizadevanja srbske opozicije za izvedbo svobodnih volitev v ZRJ.

Karimov ponovno izvoljen

10. 01. 2000 14.32

Dosedanji uzbekistanski predsednik Islam Karimov je bil na nedeljskih volitvah izvoljen za nadaljnji petletni mandat. Volilna komisija v Taškentu je sporočila, da je 61-letni Karimov prejel 91,9 odstotka glasov, njegov edini protikandidat Abdulhafis Džalalov pa le 4,1 odstotka glasov. Volitve je spremljalo 108 opazovalcev iz prijateljskih držav (Kitajska, Rusija in Moldavija), da bi volitve vendarle prikazali kot verodostojne. Mednarodne organizacije namreč niso hotele poslati svojih opazovalcev, saj po njihovem mnenju v Uzbekistanu ni prave opozicije.

Aretacija članov Srbske osvobodilne vojske

06. 01. 2000 14.55

Jugoslovanske oblasti so aretirale sedem ljudi iz Kruševca, ki so osumljeni, da so kot člani Osvobodilne srbske vojske (OSA) pripravljali atentate na večje število visokih predstavnikov uradne oblasti in opozicije.

Zmaga opozicije na Hrvaškem

05. 01. 2000 15.50

Po zadnjih še neuradnih podatkih je na hrvaških parlamentarnih volitvah prepričljivo zmagala koalicija Račanovih socialdemokratov in Budiševih liberalcev. Zbrali naj bi več kot 40 odstotkov glasov. Volilna udeležba pa je bila kar 78,6 odstotna.

Kohl bi moral zapustiti bundestag

04. 01. 2000 14.33

Častni predsednik nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) in nekdanji nemški kancler Helmut Kohl bi moral po mnenju večine Nemcev zaradi vpletenosti v podkupovalno afero v svoji strani odložiti svoj mandat v bundestagu in se tako dokončno umakniti iz politike, je pokazala javnomnenjska raziskava Forsa, ki jo je objavil časnik Die Woche.

Stranke o izidih hrvaških volitev

04. 01. 2000 13.00

Slovenske parlamentarne stranke niso izrazile pretiranega presenečenja nad izidi ponedeljkovih volitev na Hrvaškem. Njihovi predstavniki sicer pričakujejo izrazite notranje spremembe v sosednji državi, hkrati pa izražajo dokajšnjo mero previdnosti glede morebitnega izboljšanja odnosov med Slovenijo in Hrvaško. Prvaki političnih strank tudi poudarjajo, da bo nova hrvaška vlada imela nehvaležno in težavno nalogo, ker bo morala reševati napake dosedanje politične elite.

Na volitvah v Gvatemali zmagal Portillo

28. 12. 1999 08.57

Na nedeljskih predsedniških volitvah v Gvatemali je zmagal opozicijski voditelj Alfonso Portillo.

Opozicija želi leta 2000 odstop Miloševića

27. 12. 1999 19.52

Demokratična opozicija v Srbiji namerava v prihodnjem letu z demokratičnimi sredstvi doseči odstop režima jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

ZRJ sprejela proračuna za leto 2000

24. 12. 1999 20.12

Jugoslovanski parlament je danes sprejel proračun za leto 2000, v katerem so tri četrtine sredstev namenili za obrambo. Tako so od skupnih 22,5 milijarde dinarjev (3,75 milijarde nemških mark) za vojsko namenili 16,3 milijarde dinarjev.

Vojaki zasedli Abidjan

23. 12. 1999 21.13

Ozadje razvoja dogodkov v prestolnici Slonokoščene obale Abidjan, ki ga je danes zasedla vojska in s tem povzročila preplah med prebivalstvom, ostaja za zdaj neznano. Vojska je po poročanjih britanskega radia BBC obkolila območje okoli stavbe državnega radia in prekinila oddajanje.

Đinđić razmišlja o odstopu

23. 12. 1999 11.56

Eden od voditeljev srbske opozicije, Zoran Đinđić, je včeraj sporočil, da resno razmišlja o odstopu s položaja predsednika Demokratske stranke, ker ni bil dosežen osnovni cilj, to je prisiliti jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, da do konca leta odstopi. Đinđić je v pogovoru za neodvisni beograjski radio B292 povedal, da bo odločitev v zvezi s svojim odstopom sporočil na srečanju vodstva Demokratske stranke to soboto.

Kumaratunga najverjetneje dobila še en mandat

22. 12. 1999 10.26

Začasni rezultati predsedniških volitev na Šrilanki kažejo, da bo dosedanja šrilanška predsednica Šamdrika Kumaratunga še drugič zasedla predsedniški položaj. Na podlagi podatkov, zbranih v 31 od 182 je Kumaratungova prejela 50,43 odstotka glasov volivcev, medtem ko je za kandidata opozicije Ranila Wickremesinghe glasovalo 42,25 odstotka volivcev. Eden od ostalih enajstih kandidatov Nandana Gunathilaka pa je prejel pet odstotkov glasov volivcev.

Zadnje protestno zborovanje opozicije

19. 12. 1999 09.04

Več sto nasprotnikov režima se je danes zvečer v Beogradu zbralo na zadnjem protestnem zborovanju proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Opozicijska Zveza za spremembe (SZP) je namreč v petek sklenila, da bo končala pred 89 dnevi začete vsakodnevne proteste. Demonstranti so se sprehodili skozi središče mesta, ne da bi jih policija pri tem ovirala.

Sprejeta deklaracija o zunanji politiki

17. 12. 1999 20.08

Deklaracijo o zunanji politiki Slovenije je DZ sprejel s 36 glasovi proti 21. Med parlamentarnimi strankami so vladni dokument podprli poslanci koalicijskih LDS in DeSUS, poleg njih pa še del poslancev iz vladne SLS in opozicijske ZLSD. Proti deklaraciji pa so poleg petih poslancev SLS glasovali predstavniki opozicije iz vrst SDS in SNS ter vsi navzoči poslanci SKD z izjemo Marijana Schiffrerja, ki je vladne zunanjepolitične usmeritve podprl.