opozicije

DOS ostaja skupaj

29. 08. 2001 00.00

Kljub temu, da srbska vladajoča koalicija na sinočnjem sestanku ni uspela rešiti krize, do katere je prišlo zaradi notranjih sporov, zaenkrat ostaja skupaj.

Prvi mož slovenske energetike

26. 08. 2001 00.00

Trg z energijo v Sloveniji se vse bolj odpira in s tem tudi spreminja. Ena gonilnih sil sprememb na tem področju je državni sekretar za energetiko <strong>Robert Golob</strong>, ki smo ga tokrat izbrali za ime tedna.

10-letnica državnega udara

19. 08. 2001 00.00

Kakih sto starejših oseb, večinoma nekdanjih aktivistov ruske opozicije, se je zbralo na kraju, kjer so se pred desetimi leti uprli vodjem državnega udara.

Kmalu sporazum o meji

11. 07. 2001 00.00

Sporazum o meji je zdaj v veliki meri odvisen od hrvaške strani, je na današnji novinarski konferenci dejal slovenski premier Janez Drnovšek.

Neredi na Jamajki

10. 07. 2001 00.00

V neredih na Jamajki je od minule sobote umrlo 20 ljudi, 27 pa je bilo ranjenih. Spopadi med varnostnimi silami in oboroženimi skupinami so izbruhnili, potem ko je policijska patrulja iskala nezakonito orožje pri civilistih na zahodu otoka, kjer je oporišče nekdanjega premiera Jamajke in voditelja opozicije Edwarda Seaga. Jamajška vlada je zaradi nasilja razširila pooblastila policiji in vojski ter sporočila, da bo storila vse za vzpostavitev reda in miru na otoku, ki je priljubljen počitniški cilj za mnoge turiste.

Rezultati volitev v Albaniji

09. 07. 2001 00.00

Albanski socialisti so se razglasili za zmagovalce drugega kroga nedeljskih parlamentarnih volitev. Generalni sekretar stranke Gramoz Ruci je sinoči novinarjem v Tirani povedal, da je stranka v 37 od 43 volilnih okrožjih, v katerih je bil potreben drug krog volitev, dobila večino. Na osnovi teh izidov in izidov prvega kroga volitev, naj bi Socialistična stranka v parlamentu dobila od 75 do 77 poslancev. Socialisti so v prvem krogu volitev 24. junija dobili 46,7 odstotka glasov, demokratična opozicija pa 42 odstotkov glasov. V albanskem parlamentu je 140 poslancev, od katerih je 100 imenovanih na neposrednih volitvah, 40 pa na osnovi razmerja glasov, ki so jih stranke dobile na volitvah. Ruci je še pojasnil, da naj bi socialisti in stranke demokratske zveze, v katero poleg Socialistične stranke spadajo še Socialdemokratska stranka in Kmečka stranka, dobili 85 sedežev v parlamentu. Volitve naj bi po besedah predstavnika opozicije potekale v ozračju "terorja in zastraševanja".

Protest prebivalcev Štandreža in Jeremitišča

03. 07. 2001 00.00

Slovenski prebivalci Štandreža in zaselka Jeremitišče so sinoči zasedli dvorano občinskega sveta v Gorici in ostro protestirali proti razpravi o novem urbanističnem in regulacijskem načrtu, ki ga pripravlja goriška občinska uprava. Občinska uprava v Gorici namerava namreč v zaselku Jeremitišče pri Štandrežu, kjer živijo predvsem slovenski kmetje, razlastiti nekaj tamkajšnjih lastnikov in podreti osem domačij ter na tistem mestu razširiti tovorno postajališče za tovornjake.

Odstop premiera Žižića

29. 06. 2001 00.00

Jugoslovanski premier Zoran Žižić, eden od vodij črnogorske Socialistične ljudske stranke, je odstopil s položaja predsednika vlade. Žižić je svojo odločitev sporočil po izredni seji jugoslovanske vlade, njegov odstop pa pomeni razpad koalicijske vlade, sestavljene iz SNP in Demokratične opozicije Srbije. Razlog za odstop Žižića in ministrov njegove stranke je izročitev Miloševića haaškemu sodišču. Žižić je posebej za 24 ur še izjavil: "Razlog za moj odstop so zadnje odločitve srbske vlade, s katerimi je grobo kršila tako ustavo kot odločitev ustavnega sodišča in koalicijski sporazum z DOS. Tako je očitno, da republiška vlada prevzema odločitve o zunanji politiki, ki so sicer v pristojnosti zvezne vlade. Ocenil sem, da je to grob poseg v temelje zvezne države, zato sem tudi ponudil odstop. S predsednikom Koštunico sva se dogovorila, da se bodo že v ponedeljek začeli postopki za sestavo nove zvezne vlade."

V Albaniji zaprli volišča

24. 06. 2001 00.00

Parlamentarne volitve v Albaniji so se na nekaterih volišč zaradi množične udeležbe zaprli z dvourno zamudo. Uradno naj bi se volišča sicer zaprla že ob 18. uri. Začasni rezultati volitev in podatki o volilni udeležbi še niso znani, čeprav sta vodilni stranki, vladajoči socialisti in opozicijski demokrati, napovedali, da bosta svoje rezultate objavili v noči na ponedeljek. Po napovedih uradne rezultate volitev naj ne bi objavili prej kot v torek.

V Tadžikistanu izpustili talce

17. 06. 2001 00.00

Enajst v Tadžikistanu ugrabljenih sodelavcev nemške nevladne organizacije Deutsche Welthungerhilfe je znova na prostosti. Izpustitev talcev je nemškemu veleposlaniku v Dušanbeju Wolfgangu Neuenu potrdil tadžikistanski zunanji minister Talbak Nazarov, so davi sporočili iz zunanjega ministrstva v Berlinu. Veleposlanik je po radiu prišel v stik z izpuščenimi talci, ki se počutijo dobro. Ugrabitelji so davi izpustili tudi štiri pripadnike tadžikistanske obveščevalne službe, so sporočili viri pri varnostnih krogih v Dušanbeju.

Protest SNS proti manipulaciji

17. 06. 2001 00.00

Slovenska nacionalna stranka (SNS) najostreje protestira proti politični manipulaciji ob srečanju ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, v Sloveniji, ko je bil na sprejemu od vseh predstavnikov političnih strank navzoč le predsednik SDS Janez Janša in bil povrh vsega predstavljen še kot "vodja opozicije". Prepričani smo, da brez dogovora v najvišjih političnih strukturah to ne bi bilo mogoče in da za vsem stoji odločitev premiera Janeza Drnovška, da tudi z lažmi doseže tisto, kar si je zastavil. Z najnovejšo podlo manipulacijo je dr. Drnovšek evidentno pokazal, da namerava v najkrajšem času - takoj po sprejemu novega poslovnika DZ, v katerem opozicija ne bo več imela nobene besede in možnosti, celo govora ne, in po sprejemu nekaterih ustavnih sprememb - vreči iz vladne koalicije tako ZLSD kot tudi SLS+SKD in vanjo pripeljati SDS in NSi. Predsednika SDS je dr. Drnovšek na omenjeni način že predstavil kot svojega naslednika, v zameno za to pa lahko na predsedniških volitvah naslednje leto računa na desne glasove, je v današnji izjavi za javnost napisal predsednik SNS Zmago Jelinčič.

Črnogorski socialisti vztrajajo proti zakonu

05. 06. 2001 00.00

Jugoslovanska vladajoča koalicija DOS je sinoči vnovič pozvala koalicijsko partnerico, črnogorsko Socialistično narodno stranko (SNP), naj spremeni svojo odločitev in podpre zakon, ki bo omogočil izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Sestanek vodij Demokratske opozicije Srbije se je končal okoli polnoči. Predsednik Državljanske zveze Srbije Goran Svilanović je z dogovori znotraj DOS-a zadovoljen, saj so dosegli skupno stališče glede SNP in zveznega zakona, po katerem bi omogočili predajo Slobodana Miloševića haaškemu sodišču.

Leva sredina tokrat bolje

28. 05. 2001 00.00

Leva sredina je zmagala na včerajšnjem drugem krogu lokalnih volitev, ki je potekal v 74 od 8000 občin v Italiji. Njeni predstavniki bodo tako zasedli županske položaje v treh velikih italijanskih mestih - v Rimu, Neaplju in Torinu. V prestolnici je sekretar Levih demokratov Walter Veltroni z 52,2, odstotka glasov premagal nekdanjega Berlusconijevega tiskovnega predstavnika Antonia Tajanija, ki je dobil 47,8 odstotka glasov. V Neaplju je zmagala nekdanja notranja ministrica Rosa Russo Jervolino, v Torinu pa Sergio Chiamparino.

Leva sredina boljša

28. 05. 2001 00.00

Leva sredina je zmagala na včerajšnjem drugem krogu lokalnih volitev, ki je potekal v 77 od 8000 občin v Italiji. Njeni predstavniki bodo tako zasedli županske položaje v treh velikih italijanskih mestih - v Rimu, Neaplju in Torinu. V prestolnici je sekretar Levih demokratov Walter Veltroni z 52,2, odstotka glasov premagal nekdanjega Berlusconijevega tiskovnega predstavnika Antonia Tajanija, ki je dobil 47,8 odstotka glasov. V Neaplju je zmagala nekdanja notranja ministrica Rosa Russo Jervolino, v Torinu pa Sergio Chiamparino.

Odprti tajni dosjeji

26. 05. 2001 00.00

Srbski državljani, ki so bili na seznamu državne varnostne službe nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića označeni kot politični nasprotniki režima, bodo v prihodnje imeli prost dostop do svojih dosjejev. Srbska vlada pod vodstvom Zorana 195144inđića je namreč srbskemu notranjemu ministrstvu izdala ukaz, da omogoči dostop do dosjejev vsem državljanom, katere je državna varnostna služba nadzorovala zaradi domnevnih prevratniških aktivnosti. Ekstremizma in terorizma so bili v času Miloševićeve vladavine obtoženi predvsem predstavniki opozicije, borci za človekove pravice, novinarji neodvisnih medijev in več tisoč kosovskih Albancev.

V Mongoliji izvolili starega predsednika

21. 05. 2001 00.00

Prvi izidi predsedniških volitev v Mongoliji kažejo, da so dosedanjega mongolskega predsednika Natsagiina Bagabandija izvolili še za drugi predsedniški mandat. Po preštetih glasovnicah v sedmih od 21 volilnih enot je Bagabandi prejel večinsko podporo. Enainpetdesetletni predsednik, nekdanji član Komunistične stranke, je na položaj predsednika prišel 1997. To so sicer tretje volitve v Mongoliji po padcu komunizma leta 1990.

Berlusconi napoveduje prve ukrepe

15. 05. 2001 00.00

Dokončni izidi parlamentarnih volitev v Italiji so potrdili zanesljivo zmago Silvia Berlusconija in njegove desnosredinske Hiše svoboščin. Medtem ko bodoči premier že napoveduje prve ukrepe svoje vlade, pa poraženci iz koalicije Oljka razmišljajo, kako naprej.

Obradović odstavljen

12. 05. 2001 00.00

Predsedništvo Demokratske opozicije Srbije je v petek zvečer z večino glasov odločilo da z mesta podpredsednika srbske vlade odstavi Vuka Obradovića, zaradi obtožb, da je spolno vznemirjal sodelavke v Vladi in stranki. Premier Djindjić je sporočil, da Obradović ni želel odstopiti in dodal, da bodo na eni od naslednjih sej odločali, kdo bo prevzel njegovo funkcijo šefa komusije za boj proti korupciji.

Polovica Črnogorcev za odcepitev

13. 04. 2001 00.00

Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

DOS ostaja enotna

09. 04. 2001 00.00

Na včerajšnjem sestanku predsedstva Demokratske opozicije Srbije (DOS) so poleg ostalih vprašanj govorili tudi o odnosih v federaciji. Po besedah vodje reformistov Vojvodine Mileta Isakova na srečanju ni prišlo do nesoglasij. Predvsem so se pogovarjali o redefiniranju stališč DOS-a glede na odnose med Srbijo in Črno goro. Ta vprašanja so bila nujna, glede na bližnje izredne parlamentarne volitve v Črni gori in glede na manipulacije, ki jih je bilo slišati iz Črne gore, je dejal Isakov. Po njegovih besedah DOS potrjuje svojo odločitev o ohranitvi skupne države Srbije in Črne gore ter tako demantirajo vse govorice, da DOS spreminja stališča.

Iranska opozicija spet na udaru

08. 04. 2001 00.00

V Teheranu in še nekaterih drugih iranskih mestih so aretirali več deset članov iranske opozicije. Gre za pripadnike gibanja Za svobodo, skupine, ki je formalno prepovedana, kljub temu pa je doslej niso preganjali. Iransko pravosodje je potrdilo, da so zaradi demonstracij, ki so bile konec marca na jugu države, včeraj aretirali 23 oseb, obtoženih uničevanja družbenih dobrin in netenja nemirov. Že prejšnji teden so iranske oblasti napovedale aretacije 35 oseb, kar 80 pa naj bi jih bilo na črnem seznamu. Aretirani so osumljeni, da so skušali zrušiti iranski islamski sistem, zaradi česar jih lahko sodišče obsodi celo na smrt.&nbsp

Raziskave napovedujejo zmago desnice

06. 04. 2001 00.00

Dober mesec pred italijanskimi parlamentarnimi volitvami javnomnenjske raziskave kažejo, da bi za desnosredinsko koalicijo pod vodstvom Silvia Berlusconija glasovalo 35 odstotkov volilnih upravičencev. Za levosredinsko koalicijo, na čelu s Francescom Rutellijem, pa bi svoj glas oddalo 31 odstotkov volilcev. S tem se je še povečala prednost sedanje opozicije, je izsledke raziskave komentirala milanska revija L'Expresso. Sicer pa se 26 odstotkov volilcev še ni odločilo, za koga bodo glasovali.

EU za multietnično Makedonijo

02. 04. 2001 00.00

V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.

Hudi spopadi v Izraelu

30. 03. 2001 00.00

Izraelski tanki že tretji dan zapored obstreljujejo palestinska naselja v Hebronu. Tanki streljajo na izpraznjene palestinske hiše, ki obkrožajo izraelsko enklavo v Hebronu. V tem mestu je v ponedeljek neznani napadalec ubil 10-mesečno izraelsko punčko in ranil njenega očeta. Izraelske oblasti so na kraj streljanja napotile izraelsko vojsko, judovski naseljenci pa so po incidentu okrepili napade na Palestince. V zadnjih spopadih z izraelsko vojsko blizu Ramale na Zahodnem bregu pa je bilo ubitih pet Palestincev, 17 pa je ranjenih.

Brejc znova podpredsednik DZ

21. 03. 2001 00.00

Z 51 glasovi za in 22 proti je državni zbor ponovno izvolil Miho Brejca (SDS) za podpredsednika DZ. Štiri glasovnice od 77 oddanih so bile neveljavne. Brejc se je po izvolitvi poslancem zahvalil za podporo in svojo izvolitev označil za začetek urejanja razmer v DZ tako, da bo tudi opozicija lahko opravila svoje poslanstvo.

Karadžić in Mladić zapustila Srbijo

16. 03. 2001 00.00

Nekdanji politični voditelj bosanskih Srbov Radovan Karadžić in nekdanji načelnik general štaba vojske Republike srbske Ratko Mladić, ki sta obtožena vojnih zločinov, sta zapustila Srbijo, saj sta ugotovila, da jima nov režim v Beogradu ne bo nudil zaščite, se je izvedelo iz virov blizu vladajoči Demokratične opozicije Srbije (DOS). Minuli mesec so namreč aretirali Radeta Markovića, vodjo tajne policije nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, in še nekaj visokih uradnikov nekdanjega režima. Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji pa je na predlog novega odvetnika nekdanje predsednice Republike srbske Biljane Plavšić, ki se je 10. januarja letos predala haaškemu sodišču, preložilo za danes načrtovano zaslišanje. Odvetnik Robert Pavić je sodišču pojasnil, da potrebuje več časa za uvajanje v primer in bo predlog za izpustitev Plavšićeve iz preiskovalnega zapora, o katerem naj bi razpravljali danes, vložil kasneje.

Užaljeni Berlusconi

16. 03. 2001 00.00

Dva meseca pred parlamentarnimi volitvami je v Italiji izbruhnil škandal zaradi satirične oddaje državne televizije RAI, v kateri so ostro napadli vodilnega kandidata konservativnega tabora Silvia Berlusconija in mu očitali povezave z mafijo. Berlusconi je po poročanju medijev napovedal, da ne bo več nastopal na javni televiziji RAI, dokler ne bodo sprejeti ukrepi za zaščito opozicije.

Kučma noče odstopiti

11. 03. 2001 00.00

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je pred odhodom na krimski otok, kjer bo preživel dopust, izjavil, da ne namerava odstopiti, ker so zahteve opozicije po njegovih besedah "več kot nesmiselne". Poudaril je, da ga je na predsedniški položaj izvolilo več kot 16 milijonov volilcev, proti njemu pa protestira "zgolj" 3000 ljudi. Kučma se je še vprašal, kaj bi njegovi privrženci dejali, če bi "odstopil na zahteve zgolj te peščice njegovih nasprotnikov?"

Vlada končala stodnevno obdobje

08. 03. 2001 00.00

Danes je bila zadnja vladna seja v stodnevnem obdobju, ki ga nenapisano politično pravilo predvideva za mirovanje opozicije, da se vlada lahko ustali. Na njej je vlada za ministrsko svetnico, ki bo koordinirala reformo državne uprave, projekt e-Slovenija in antibirokratski program ter ostale zadeve s področja državne uprave, imenovala diplomirano pravnico Nevenko Črešnar-Pergar. Za državnega sekretarja v uradu predsednika vlade pa je bil imenovan Janez Lenarčič, ki bo zadolžen za področje zunanjih zadev.

O slovenskem medijskem prostoru

02. 03. 2001 00.00

Slovenski medijski prostor ni pluralen, vsi mediji poročajo enako, zato je potrebno ustanoviti sklad za medije, ki bo ponudil možnost ustanovitve medijev, kjer bodo svoj prostor našli tudi novinarji, ki pišejo drugače. To je bil poglavitni poudarek iz polemične razprave predvsem opozicijskih poslancev v DZ v nadaljevanju druge obravnave zakona o medijih. Razprava je namreč potekala v zvezi z devetim poglavjem zakona, ki predvideva ustanovitev sklada za avdiovizualne medije, čemur so najbolj nasprotovali poslanci SDS in NSi. Poslanska skupina SDS je namreč ob tem pripravila svoje dopolnilo, po katerem bi ustanovili poseben sklad za medije na sploh, ne le za del njih.