opozicijske

Osama poziva k sveti vojni

24. 09. 2001 00.00

Glavni osumljenec za teroristične napade v ZDA Osama bin Laden, je muslimane v Pakistanu pozval k sveti vojni džihad. V pismu arabski televiziji je poudaril, da je afganistanski narod pripravljen na boj proti ZDA.

Vse več zaveznic ZDA

21. 09. 2001 00.00

Slovaška, bolgarska in turška vlada so se odločile, da bodo pri morebitnem odgovoru ZDA na teroristične napade, delovale kot ameriške zaveznice.

Koštunica predlagal nova pogajanja

20. 09. 2001 00.00

Po propadu za včeraj napovedanih pogovorov o prihodnosti ZRJ je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica predlagal novo srečanje, ki naj bi bilo 28. septembra v Podgorici.

Bo ZRJ razpadla?

19. 09. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Đukanović in premier Vujanović sta zavrnila sodelovanje na za sredo napovedanih pogovorih o prihodnjih odnosih med Srbijo in Črno goro.

Osmerica zanika krivdo

08. 09. 2001 00.00

Tuji humanitarni delavci, ki so v soboto prvič nastopili pred vrhovnim sodiščem v Kabulu, so zanikali, da bi v Afganistanu širili krščanstvo, česar jih obtožuje talibanski režim.

NSi vložila intervencijski zakon

07. 09. 2001 00.00

Alojz Sok, poslanec Nove Slovenije (NSi), je vložil predlog interventnega zakona za odpravo posledic naravnih ujm v kmetijstvu.Zakonski predlog je težak kar 11 milijard, letošnji proračun naj bi prispeval 6,475 milijarde tolarjev, ostanek pa proračun za prihodnje leto.

Peres in Arafat brez napredka

15. 07. 2001 00.00

Izraelski zunanji minister Šimon Peres in palestinski voditelj Jaser Arafat sta zaključila neposredne pogovore o ustavitvi nasilja na Bližnjem vzhodu. Pred tem sta imela tako Peres kot Arafat ločena srečanja z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Arafat je pred srečanjem z Mubarakom napovedal pogovor o "kriminalni agresiji, ki se dnevno vrsti proti palestinskemu narodu". Po srečanju z Mubarakom pa je Peres potrdil, da se mirovni proces še ni zaključil in poudaril, da vojna ne pride v poštev. "Vrniti se moramo na politične o reševanje", je povedal. Dodal je še, da bodo pogovori morali potekati z Jaserjem Arafatom, izvoljenim predstavnikom palestinskega ljudstva.

Kriza slovaške vlade

05. 07. 2001 00.00

Slovaška vlada se je znašla pred skorajšnjim razpadom, potem ko je danes združena Stranka madžarske koalicije (SMK) zahtevala odstop premiera Mikulaša Dzurinde in v nasprotnem primeru zagrozila z odhodom iz vladne koalicije. Do razdora v slovaški vladi je prišlo potem, ko so nekatere izmed enajstih strank vladne koalicije skupaj z opozicijskimi strankami včeraj glasovale proti vladnemu predlogu upravne reforme.

Pred volitvami v Albaniji

23. 06. 2001 00.00

Vodilni albanski stranki, vladajoča Socialistična stranka (SP) in opozicijska Demokratska stranka (DP) Salije Beriše, sta sinoči z dvema velikima zborovanjima končali volilno kampanjo pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami. Na trgu Skenderbeg v središču albanske prestolnice se je zbralo več tisoč privržencev nekdanjega predsednika Beriše, ki je zbrane pozval, naj glasujejo "proti komunistom, ki so državo popeljali v korupcijo, organiziran kriminal in revščino". Nedaleč od demokratov pa so na univerzitetnem trgu svoj shod pripravili socialisti. Premier Ilir Meta je zbrane nagovoril z "Albanija sodi v Evropsko unijo. Albanija je prekinila izolacijo iz obdobja Beriše in se pripravlja na vstop v unijo".

Vprašanja so rešljiva

22. 06. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti sta se v Sloveniji sestala tedanja predsednika vlade Slovenije in Hrvaške, Lojze Peterle in Franjo Gregurič. Na novinarski konferenci na Otočcu sta izrazila željo, da bi ob tej okrogli obletnici v nerešenih vprašanjih med državama prišlo do premikov, tako da bi bilo to "dobrososedstvo brez senc", kot je povedal Peterle. Obenem je izrazil prepričanje, da bi si državi z rešitvijo odprtih vprašanj olajšali pot v Evropsko unijo in zvezo NATO. Gregurič pa je poudaril, da je za rešitev problemov potreben čas, vendar je po nedavnih dogovorih obeh premierov optimist.

Razpad vladne koalicije na Šri Lanki

20. 06. 2001 00.00

Koalicija predsednice Šri Lanke Chandrike Kumaratunge je izgubila večino v parlamentu, potem ko je stranka Muslimanskega kongresa Šri Lanke (SLMC) objavila, da zapušča vlado. Enajst poslancev te stranke se bo preselilo med opozicijske stranke, potem ko je bil njihov vodja Rauf Hakeem odstavljen s položaja ministra za trgovino.

Talibani zopet v ofenzivi

10. 06. 2001 00.00

Islamsko talibansko gibanje je sprožilo ofenzivo s katero skušajo povrniti nadzor nad Ykakwlangom, mestom v osrednji afganistanski provinci Bamijan, ki so ga izgubili v bojih v začetku meseca. Boji, v katerih Talibani že napredujejo, so se začeli vzhodno od mesta, Ahmed Šah Masud, vodja opozicijske skupine Hezb-i-Wahdat, ki še nadzoruje enklave na severovzhodu države, pa najnovejšega položaja na bojišču še ni komentiral.

Slovenija prvič v poročilu AI

30. 05. 2001 00.00

V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Srečanje Pahorja in Robertsona

22. 05. 2001 00.00

Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem Nata Georgeom Robertsonom. Ob močni podpori, ki jo slovenska prizadevanja za pridobitev članstva v Severnoatlantski organizaciji uživajo v parlamentu, je Pahor Robertsonu zagotovil, da bo državni zbor storil vse, kar je v njegovi pristojnosti, za zagotovitev slovenske pripravljenosti za vstop v NAto.

V Makedoniji pričakujejo novo vlado

13. 05. 2001 00.00

Makedonski parlament naj bi danes popoldne potrdil novo vlado narodne enotnosti o kateri so se vodilne stranke dogovorile v petek. Vlada naj bi zagotovila stabilnost v državi in začela intenziven politični dialog. V sodelovanje je privolila tudi glavna opozicijska stranka albanske manjšine v Makedoniji, Stranka demokratičnega napredka, ki je sicer nasprotovala nadaljevanju ofenzive proti albanskim upornikom na severu države.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

195144inđić v Skopju

10. 05. 2001 00.00

Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Boji na severovzhodu Makedonije

09. 05. 2001 00.00

Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Izraelci vdrli na palestinska ozemlja

06. 05. 2001 00.00

Izraelski zunanji minister Šimon Peres je danes zavrnil sklic novega vrha v egiptovskem Šarm el-Šejku, h kateremu je včeraj pozval palestinski voditelj Jaser Afafat. Peres meni, da je najprej potrebno prekiniti nasilje. Medtem je izraelska vojska v kraju Bet Džala pri Jeruzalemu danes s tanki vdrla na palestinska avtonomna območja. Po poročanju izraelskega radia je prišlo do streljanja med izraelskimi vojaki in oboroženimi Palestinci. Pri tem je bilo po palestinskih podatkih ranjenih 12 Palestincev, od teh dva huje. Po poročanju agencije Reuters, naj bi izraelska vojska s svojimi silami prodrla kakšnih 100 metrov v palestinsko mesto, nato pa so jih Palestinci prisilili k umiku. Iz Bet Džale so Palestinci v minulih mesecih večkrat obstreljevali predmestje Jeruzalema, Gilo.

Rupel v Düsseldorfu

05. 05. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v nemškem Düsseldorfu udeležil kongresa nemških liberalcev (FDP). Minister je pozdravil udeležence kongresa, srečal pa se je tudi z nekaterimi vodilnimi predstavniki stranke, med drugim z nekdanjima nemškima zunanjima ministroma Hansom Dietrichom Genscherjem in Klausom Kinklom. Govorili so predvsem o prihodnosti Evropske unije, ki je del programa te opozicijske nemške stranke. Nemški sogovorniki so izrazili optimizem glede širitve povezave, obenem pa opozarjajo, da brez Poljske širitve ne bo, je povedal minister Rupel. Kot je še dejal, je FDP Slovenijo podpirala vseh deset let od začetka njene samostojnosti in ima tudi velike zasluge za to, da je postala Slovenija samostojna in bila mednarodno priznana. Genscher je na srečanju z ministrom Ruplom tudi dejal, da se bo morda udeležil proslave ob 10. obletnici slovenske neodvisnosti 25. junija.

Papež Grke prosil za odpuščanje

04. 05. 2001 00.00

Obisk papeža, ki je pravoslavno Grčijo obiskal kot prvi poglavar rimokatoliške cerkve po razkolu med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054 , so spremljaje demonstracije konservativnih pravoslavnih vernikov, saj je kar 97 odstotkov Grkov pravoslavne vere, Vatikana pa ne priznavajo kot najvišjega organa rimokatoliške cerkve. Samo 100.000 Grkov ali odstotek prebivalcev je katoličanov.

EU pozvala Ankaro, naj razreši zaporniško krizo

30. 04. 2001 00.00

Iz protesta zaradi odnosa turške vlade do približno 250 turških zapornikov, ki že več mesecev gladovno stavkajo, je iz parlamentarne komisije, pristojne za turške zapore, izstopil poslanec Kamer Genc. "Kljub vsem opozorilom, da bi vlada prenehala z osamitvijo zapornikov, ni v preteklih mesecih za to storila ničesar," je v Ankari povedal Genc, sicer tudi član opozicijske stranke Desna pot. Turško vlado pa je k ureditvi razmer v turških zaporih danes pozval tudi evropski komisar za širitev Günther Verheugen.

Novi spopadi v Gazi

28. 04. 2001 00.00

Izraelska vojska je zaprla vse prehode med severnim in južnim delom Gaze, potem ko so Palestinci z granatami obstreljevali judovska naselja. V minometnem obstreljevanju naselja Netzer Hazani naj bi bilo ranjenih pet mladoletnikov, od teh eden huje, medtem ko med obstreljevanjem naselji Kfar Darom in Nicanit v noči na soboto med Izraelci ni bilo ranjenih, v povratnem ognju pa sta bila ranjena dva, oziroma po palestinskih virih, štirje Palestinci, od tega trije pripadniki palestinskih varnostnih sil. Palestinci so v popoldanskem obstreljevanju izstrelili šest granat, nekaj pa jih je zadelo mladinski center. Odgovornost za napade je že prevzelo palestinsko gibanje Fatah, ki je v sporočilu za javnost pojasnilo, da napadi predstavljajo prvega v nizu odgovorov na izraelsko nasilje, predvsem na štiri mrtve palestinske aktiviste, ki jih je v četrtek ubila eksplozija bombe. To se je zgodilo le dan pred tem, ko bi moral izraelski zunanji minister Shimon Peres odpotovati v Kairo in Aman, na pogovore o egiptovsko-jordanskem mirovnem načrtu. Izraelske oblasti pa so kljub spopadom prvič po štirih mesecih palestinskim policistom dovolile, da nemoteno patrulirajo na območju Gaze. Napadi na palestinske skrajne aktiviste so povzročili, da so pred kratkim palestinske frakcije sklenile vrste, tako se sedaj z ramo ob rami borijo muslimanski skrajneži Fataha, Hamasa in marksistične Ljudske fronte za osvoboditev Palestine. V mestu Ramala pa naj bi bilo po podatkih tamkajšnjega palestinskega predstavnika Rdečega križa v spopadih med izraelsko in palestinsko stranjo lažje ranjenih 14 ljudi, ena oseba pa težje ranjena. Palestinsko vodstvo je obtožilo Izrael, da nadaljuje vojaško agresijo in izrazilo dvom glede izraelskih prizadevanj za umiritev razmer. Palestinsko vodstvo je prav tako pozvalo ameriško administracijo, naj si prizadeva za prenehanje spopadov.

Vojaška pomoč Makedoniji

05. 04. 2001 00.00

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Skopju napovedal, da bo Velika Britanija Makedoniji ponudila dodatno vojaško pomoč za boj proti skrajnežem. Dodatna britanska vojaška pomoč Makedoniji, ki jo je napovedal Cook, naj bi obsegala neprebojne jopiče, opremo za razminiranje in satelitske sisteme za natančno določanje položaja enot (GPS).

Usoda televizijske hiše NTV

04. 04. 2001 00.00

Poslanci ruske dume so zavrnili predlog poslanca opozicijske stranke Jabolko Grigorija Javlinskega o razpravi glede sprememb v vodstvu neodvisne televizijske hiše NTV, dan zatem, ko je ta prešla pod nadzor državnega energetskega giganta Gazprom. Javlinski je izrazil dvom v zakonitost odločitve, v skladu s katero so zamenjali vodstvo televizije. Gazprom je v upravni odbor televizije namreč imenoval šest od devetih predstavnikov, v odboru pa ni več dosedanjega generalnega direktorja NTV Genadija Kiseljova.

EU za multietnično Makedonijo

02. 04. 2001 00.00

V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.

Ostri odzivi na nov pravilnik

21. 03. 2001 00.00

Tako Združena lista socialnih demokratov kot nekatere opozicijske stranke se ne strinjajo z novim pravilnikom o obratovalnem času prodajaln. V ZLSD predlagajo uskladitev pravilnika, tako da bodo poleg interesov lastnikov trgovin in kupcev upoštevane tudi pravice zaposlenih.

Rupel izrazil podporo Makedoniji

21. 03. 2001 00.00

Na srečanju z makedonskim kolegom Srdjanom Kerimom v Skopju je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel izrazil zaskrbljenost Slovenije zaradi "oboroženih napadov na tradicionalno medetnično sožitje v Makedoniji". Ob tem je minister zatrdil, da Slovenija podpira ozemeljsko celovitost in suverenost Makedonije, obsoja pa uporabo nasilja za doseganje političnih ciljev.

Albanci pozivajo k mobilizaciji

17. 03. 2001 00.00

Spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi uporniki se danes nadaljujejo, albanski uporniki pa so sporočili, da se njihovi vojaki še naprej približujejo Tetovu. Vojska albanskih upornikov je danes pozvala vse, ki so sposobni za boj, naj poprimejo za orožje in se priključijo njihovi vojski. Zaradi vedno bolj zaostrenega položaja, so nemške vojaške enote v Tetovu dobile tankovsko okrepitev s Kosova. To naj bi sicer sestavljala le dva tanka in okoli 150 vojakov. Ti nemški vojaki naj se ne bi vmešavali v spopade, ampak naj bi se le branili pred napadi. Končala se je tudi premestitev okrog 1200 nemških vojakov iz vojašnica Erebino pri Tetovu, ki so jo sinoči napadli albanski uporniki. Zaradi sinočnjega napada je bil ponoči za več ur prekinjen mednarodni železniški promet med ZRJ in Makedonijo, danes pa so makedonske oblasti prepoved odpravile.