opozicijske

Nov zakon o azilu
08. 03. 2001 00.00
Tik pred razpustitvijo italijanskega parlamenta je poslanska zbornica sprejela zakon, ki na novo ureja pravico do pridobitve azila v Italiji. Novost je predvsem ta, da lahko tisti, ki niso državljani EU in zapustijo svojo državo zaradi vojne, naravne nesreče ali drugih dramatičnih dogodkov, v Italiji zaprosijo za časovno omejeno bivanje, po določenem času pa lahko zaprosijo za status begunca.

Norac uradno obtožen vojnih zločinov
05. 03. 2001 00.00
Županijsko državno tožilstvo na Reki je danes proti upokojenemu hrvaškemu generalu Mirku Norcu in še štirim nekdanjim vojakom vložilo obtožnico zaradi vojnih zločinov. Norac, njegov tesni sodelavec Tihomir Orešković ter Ivica Rožić, Stjepan Grandić in Milan Čanić so obtoženi, da so med 14. in 25. oktobrom leta 1991 na območju Gospiča ukazali, nekateri pa tudi sodelovali, pri umoru najmanj 24 srbskih civilistov. Tožilstvo je obtožnico vložilo na reškem županijskem sodišču, je sporočil glavni državni tožilec Radovan Ortinsky.

V Črni gori bo referendum
20. 02. 2001 00.00
Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović je danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v tej republiki 22. aprila. Črnogorska skupščina je prejšnji teden skrajšala svoj mandat, sinoči pa je sprejela nov zakon o referendumu in spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. Za novi zakon o referendumu je glasovalo 41 od skupno 78 poslancev črnogorske skupščine. Poslanci največje opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) in donedavne 195144ukanovićeve koalicijske partnerke Ljudske stranke (NS) so zapustili skupščinsko dvorano pred glasovanjem, kar so storili tudi, ko je bilo na vrsti glasovanje za spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. SNP in NS sta na ta način protestirali, ker skupščinska delovna skupina, ki je pripravljala besedilo omenjenih zakonov, ni upoštevala njihovih predlogov.

Škandal pretresa Italijo
18. 02. 2001 00.00
Italijanski minister za zunanje zadeve Lamberto Dini bo moral odgovarjati na vprašanja svojih kolegov v italijanskem senatu, saj je domnevno osumljen, da je sodeloval pri nakupu delnic srbskega Telekoma, poročajo italijanski mediji.

Hrvaški sabor sklenil razpravo o Norcu
16. 02. 2001 00.00
Hrvaški sabor je danes sklenil dvodnevno razpravo o primeru pobeglega upokojenega generala Mirka Norca, osumljenega uboja srbskih civilistov na območju Gospića leta 1991. Burna razprava, ki so jo morali celo prekiniti zaradi fizičnega obračuna med poslanci, se je končala s sprejetjem sklepov vladajoče koalicije, ki poudarjajo, da mora hrvaško pravosodje obravnavati vse primere vojnih zločinov, storjenih na Hrvaškem. Sabor je tudi podprl vlado in vse državne organe pri varovanju ustavnega reda.

Vrnitev prvih preživelih v domovino
13. 02. 2001 00.00
Na Japonsko so se danes vrnili prvi preživeli petkove nesreče japonske ribiške ladje, ki je potonila po trčenju z ameriško jedrsko podmornico. V domovino je prispelo devet dijakov ribiške šole iz Uvadžime, še vedno pa pogrešajo devet ljudi. Medtem pa so na Japonskem izbruhnile polemike o obnašanju premiera Jošira Morija ob nesreči. Ta je namreč potem, ko je izvedel za dogodek, odigral še partijo golfa, šele nato pa odšel v svoj urad.

Slavnostna akademija SDS
10. 02. 2001 00.00
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se mora zaradi neštetih sprememb, ki se obetajo v prihodnosti, socialnih posledic teh sprememb ter zaradi razmer, ki so nastale po zadnjih volitvah, precej spremeniti. Odgovornosti posameznih delov stranke so doslej kljub jasnim statutarnim določbam večkrat živele svojo prakso, informiranje v stranki je bilo preveč zanemarjeno in nezadostno razvito, ustanoviti pa bo treba tudi dodatne mehanizme, preko katerih bo mogoče oblikovati nove alternative, je na včerajšnji slavnostni akademiji ob 12. rojstnem dnevu SDS, ki se je je udeležil tudi predsednik NSi Andrej Bajuk, dejal njen predsednik Janez Janša. SDS bo o teh spremembah govorila na kongresu, ki bo predvidoma maja letos.

Norac osumljen vojnih zločinov
09. 02. 2001 00.00
Hrvaška policija tudi danes nadaljuje iskanje upokojenega generala Mirka Noraca, ki je osumljen vojnih zločinov in za katerim je bila včeraj zvečer razpisana tiralica. Na zahtevo sodišča na Reki je zagrebška policija skušala Noraca, ki je osumljen, da je leta 1991 kot poveljnik obrambe v Gospiću sodeloval v pobojih srbskih civilistov na tem območju, aretirati že v sredo. Noraca je skupaj s še 11 generali lani jeseni zaradi pisma, v katerem so generali javno kritizirali novo hrvaško oblast, upokojil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Kandidata prepričujeta volilce
05. 02. 2001 00.00
Kandidata na jutrišnjih izraelskih premierskih volitvah, premier v odstopu Ehud Barak in vodja desničarske opozicijske stranke Likud Ariel Šaron, sta se danes še zadnjič obrnila na volilce in jih opozorila, zakaj je pomembno, da glasujejo za enega izmed njiju. V izraelskem dnevniku Jediot Aharont Barak ocenjuje, da je Bližnji vzhod "sod smodnika" in da bodo izraelski volilci odločili, ali ga bodo prižgali in izročili v roke skrajnežev. Šaron pa je v izjavi za isti časnik obljubil, da bo po izvolitvi za premiera najprej oblikoval vlado nacionalne enotnosti, saj je to edini način za dosego miru.

Pirnat o umiku opozicije
02. 02. 2001 00.00
Parlamentarni boj se v sicer kratki zgodovini slovenske demokracije še ni zaostril tako, kot se je sinoči. Ker oblast ni hotela prepustiti večine v dveh nadzornih odborih, se je večji del opozicije celo odpovedal vodilnim položajem v državnem zboru in njegovih delovnih telesih.

Odstop Bulatovića
31. 01. 2001 00.00
Predsednik Socialistične ljudske stranke (SNP) in nekdanji premier ZRJ Momir Bulatović je odstopil z vodilnega položaja največje črnogorske opozicijske stranke, je poročal Radio Indeks, ki se sklicuje na vire SNP. Črnogorski in beograjski mediji so te dni namigovali, da bo Bulatović odstopil oziroma da bo zamenjan, vendar je po statutu za take kadrovske zamenjave pristojen le kongres stranke.

Tisoči na pohodu proti ETA
28. 01. 2001 00.00
Tisoči so se udeležili protestnega pohoda proti teroristični organizaciji ETA v baskovskem mestu San Sebastian po petkovem uboju vojaškega kuharja. Pohod je potekal izjemno tiho, organizirali pa so ga lokalni politiki in voditelji sindikatov. ETA je lansko leto ubila 23 ljudi, leto pa je bilo najbolj krvavo po letu 1992. V boju za neodvisnost te severozahodne španske pokrajine je ETA od leta 1968 ubila že 800 ljudi. Politične skupine blizu ETA ponavadi dobijo na volitvah okolil 15 odstotkov baskovskih glasov. "Pohod je skupni odziv, ki naj nas združi in utrdi naše prepričanje o pravici do življenja in proti nasilju," je izjavil predstavnik baskovske vlade Josu Jon Imaz. Državna televizija je poročala o okoli 15.000-20.000 udeležencih. Vsaj 130 tihih zborovanj pa se je vršilo pred mestnimi hišami po vsej Baskiji in drugod po Španiji. Desnosredisnka vlada Španije je znova potrdila, da bo nadaljevala z močno proti-separatistično politiko ob pomoči vodeče opozicijske stranke socialistov. Predstavniki vlade trdijo, da ne vidijo možnosti konca prelivanja krvi v doglednem času.

Vsaj 13 žrtev demonstracij
27. 01. 2001 00.00
V današnjih spopadih s policijo na otočju Zanzibar je bilo ubitih vsaj 12 opozicijskih protestnikov. Le-ti so na demonstracijah zahtevali ponovitev nedavnih spornih volitev. Tamkajšnja policija je sporočila, da je bil v spopadih ubit tudi nek policist. Za danes napovedane demonstracije je vlada prepovedala že v sredo, policija pa je aretirala voditelja najpomembnejše opozicijske stranke Ibrahima Lipumbo.

Odstop Bulatovića?
27. 01. 2001 00.00
Predsednik socialistične ljudske stranke in nekdanji premier ZRJ Momir Bulatović naj bi se umaknil z vodilnega položaja v stranki.

Del Pontejeva februarja v Črni gori
26. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte bo 15. in 16. februarja obiskala Črno goro, se je izvedelo iz krogov blizu tožilke. Del Pontejeva se bo ob tej priložnosti srečala s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem in premierom Filipom Vujanovićem. Črna gora že več kot leto dni sodeluje s haaškim sodiščem, še navaja vir.

Nesodelovanje SDS pri vodenju delovnih teles?
24. 01. 2001 00.00
Izvršilni odbor Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji seji na predlog poslanske skupine SDS sprejel sklep, da njihovi poslanci ne bodo sodelovali pri vodenju parlamentarnih delovnih teles, če vladajoča koalicija do jutri ne bo sprejela dogovora in predlogov poslanske skupine SDS glede nadzora opozicije pri vodenju določenih delovnih teles državnega zbora.

Zasedanje skupščine Srbije
22. 01. 2001 00.00
Predsednik srbske skupščine je z veliko večino glasov postal kandidat Demokratične opozicije Srbije (DOS) iz vrst Demokratske stranke Srbije Dragan Maršičanin. Zanj je glasovalo 222 od 245 navzočih poslancev, le nekaj manj glasov podpore pa so dobili trije kandidati DOS za podpredsednike parlamenta, in sicer Gordana Čomić iz Demokratske stranke, Nataša Mičić iz Državljanske zveze Srbije in Rodoljub Šabić iz Socialdemokratske stranke. Četrti Maršičaninov namestnik je Ljubiša Marović iz vrst opozicijske Socialistične stranke Srbije, ki je dobil 143 glasov, Srbska radikalna stranka Vojislava Šešlja pa je ostala brez podpredsedniškega položaja, saj je za njenega kandidata Dragana Markovića Palma glasovalo le 17 poslancev.

Kacin s predstavniki stranke Naprej
21. 01. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je bil danes v Milanu, kjer se je srečal s poslancem v italijanskem parlamentu Dariom Rivolto, vodjo poslanske skupine stranke Naprej, Italija v odboru za zunanjo politiko, s katerim sta govorila o obravnavanju globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanskem senatu, ki se bo začela v prihodnjem tednu. Rivolta je v imenu italijanske opozicijske stranke Naprej, Italija zagotovil, da bo njihova stranka pri sprejemanju zakona konstruktivna, je povedal Kacin. Na sestanku je sodeloval tudi predstavnik Naprej, Italija Andrea di Teodoro, ki je v stranki zadolžen za manjšinska vprašanja. Kacin je z italijanski predstavniki govoril tudi o sodelovanju med državama, med parlamentoma in o zadnjih razmerah v ZRJ.

Golobič ocenil delo vladne koalicije
17. 01. 2001 00.00
Vladna koalicija, kljub nekaterim pomislekom, deluje normalno, se pa še vedno vpeljuje v delo. Tako meni generalni sekretar vladajoče Liberalne demokracije, Gregor Golobič. Prvi resni zaplet v novem mandatu pa je, kot trdi Golobič, sprožilo oblikovanje parlamentarnih delovnih teles.

Miloševića zanima njegova usoda
15. 01. 2001 00.00
Slobodan Milošević, nekdanji predsednik ZRJ in vodja opozicijske Socialistične partije Srbije, se je v predvčerajšnjih pogovorih z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico pogovarjal o najavljenem možnem sojenju v ZRJ in morebitni izročitvi haaškemu sodišču. Po trditvah agencije Beta naj bi se Milošević zanimal tudi o uresničevanju republiškega zakona o pravicah nekdanjih državnih funkcionarjev. Pogovarjala naj bi se tudi o problemih, s katerimi se ZRJ v zadnjem času srečuje –

Rimski župan Rutelli odstopil
08. 01. 2001 00.00
Po navedbah italijanskih medijev je rimski župan Francesco Rutelli danes odstopil s svojega položaja, da bi lahko kot vodilni kandidat levice nastopil na letošnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, ki so predvidene za konec aprila. Priljubljeni Rutelli naj bi veljal za edinega politika levice, ki bi lahko premagal voditelja opozicijske desne sredine Silvia Berlusconija. S Rutellijevim odstopom pa se je v Italiji že začel predvolilni boj.

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo
03. 01. 2001 00.00
Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".

Kufuor močno vodi
29. 12. 2000 00.00
Opozicijski voditelj John Agyekum Kufuor v drugem krogu predsedniških volitev v Gani po preštetju glasov v 64 od 200 volilnih okrožij s 66,4 odstotka močno vodi pred dosedanjim ganskim podpredsednikom Johnom Atto Millsom, ki je zbral 33,5 odstotka glasov. V prvem krogu predsedniških volitev 7. decembra nobenemu od kandidatov ni uspelo zbrati absolutne večine glasov. Novoizvoljeni predsednik bo na položaju zamenjal Jerryja Rawlingsa, ki je v deželi vladal od leta 1982.

Drugi krog predsedniških volitev
28. 12. 2000 00.00
Več kot 10 milijonov volilnih upravičencev danes v Gani v drugem krogu voli predsednika, ki bo končal obdobje 20-letne vladavine vojaškega vodje in predsednika Jerryja Rawlingsa. V drugem krogu bodo volilci izbirali med dosedanjim podpredsednikom Johnom Atto Millsom in opozicijskim kandidatom Johnom Kufuorjem.

Nadzorni odbor bo zahteval razveljavitev volitev
24. 12. 2000 00.00
Predstavnik nadzornega odbora za spremljanje parlamentarnih volitev v Srbiji je povedal, da bo to telo zahtevalo od Republiške volilne komisije razveljavitev volitev zaradi pristranskega poročanja državnih in zasebnih medijev, zlasti pa zaradi grobih kršitev volilnega molka. Vsi državni in zasebni mediji so po mnenju nadzornega odbora med volilno kampanjo favorizirali izključno Demokratično opozicijo Srbije (DOS), zaradi česar so bile ostale stranke v neenakopravnem položaju, tovrstno navijanje pa naj bi bilo najbolj drastično med volilnim molkom. Nadzorni odbor je tako spoznal, da so bila zaman vsa njegova prizadevanja za pravilne in demokratične volilne pogoje in minimalno korektnost v volilnem postopku, saj so skoraj vsi mediji ignorirali njegova sporočila za javnost ali pa jih močno skrajšali.

Ponudba za nakup makedonskega Telekoma
17. 12. 2000 00.00
Madžarska telekomunikacijska družba Matav je objavila ponudbo za nakup večinskega, 51-odstotnega deleža makedonske telekomunikacijske družbe Telekom. Direktor podjetja Elek Straub je dejal, da je Matav z ameriškim investicijskim skladom Soroš in skupino, ki jo sestavljata grška investicijska družba in ameriška zavarovalnica Interamerican Holding, oblikoval konzorcij in dal ponudbo za nakup večinskega deleža Telekoma. Družba Matav, ki jo nadzoruje ameriško-nemški konzorcij, bo do konca leta 2001 monopolist na področju fiksne telefonije na Madžarskem.

Netanjahu za razpustitev kneseta
11. 12. 2000 00.00
Nekdanji izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes začel politično kampanjo za svojo kandidaturo na morebitnih predčasnih volitvah za predsednika vlade. Samo nekaj ur po formalnem odstopu premiera Ehuda Baraka je 51-letni Netanjahu pozno sinoči že imel prve pogovore s predsednikom ultraortodoksne stranke Šas Elijem Jišajem. 17 poslancev te stranke je namreč odločilnih za kakršnokoli spremembo volilnega zakona v korist Netanjahuja.

Španci enotni v boju proti terorizmu
08. 12. 2000 00.00
Predstavniki španske vladajoče desno-usmerjene Ljudske stranke in opozicijske Socialistične stranke so po večdnevnih pogajanjih danes dosegli dogovor, ki predvideva načine boja proti terorističnim akcijam v "baskovski državi". K dogovoru naj bi povabili tudi druge španske politične stranke.

Podprli štiri kandidate za ministre
27. 11. 2000 00.00
Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je s 16 glasovi proti dvema podprl predstavitev kandidata za notranjega ministra Rada Bohinca, ki je članom odbora predstavil prednostne naloge delovanja ministrstva na področjih javne uprave, upravno notranjih zadev ter javne varnosti. Proti ustreznosti njegove predstavitve sta glasovala poslanca opozicijske SDS.

Napeto med volitvami na Haitiju
26. 11. 2000 00.00
Na Haitiju danes v zelo napetem ozračju potekajo predsedniške volitve. Po ocenah poznavalcev ima največ možnosti za zmago Jean-Bertrand Aristide, prvi haitijski predsednik, ki je bil pred desetimi leti izvoljen na svobodnih volitvah. Aristida so strmoglavili z državnim udarom leta 1991, oblast pa je ponovno prevzel po ameriškem vojaškem posredovanju leta 1994, ker pa ustava ne omogoča dveh zaporednih mandatov je dve leti zatem odstopil.