opozicijske

Mori prestal poskusov odstavitve

21. 11. 2000 00.00

Japonski parlament je z 237 glasovi proti in 190 za zavrnil nezaupnico, ki jo je proti premieru Joširu Moriju vložila opozicija. Pobuda opozicije je doživela poraz, ko je Koiči Kato, eden vodilnih članov vladajoče Liberalno demokratske stranke (LDP) umaknil podporo predlogu o nezaupnici, njegovi odločitvi pa se je pridružilo 53 poslancev, ki glasovanja vzdržali.

Milošević za predsednika SPS

21. 11. 2000 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik in sedanji voditelj zdaj opozicijske Socialistične stranke Srbije Slobodan Milošević je edini kandidat za predsednika stranke, je po besedah člana vodstva SPS Živorada Igića odločil glavni odbor stranke. Igić je pojasnil, da je Milošević ustanovil stranko in da ga bodo na kongresu stranke v soboto v Beogradu znova izvolil za predsednika. Na kongresu naj bi se stranka sicer pripravila na predhodne parlamentarne volitve v Srbiji 23. decembra.

Spremembe zakona o vladi

17. 11. 2000 00.00

Državni zbor je po hitrem postopku s 50 glasovi proti trem (zaradi bojkota SDS in NSi je bilo navzočih 53 poslancev) sprejel novelo zakona o vladi, ki zmanjšuje število ministrstev na 14 ter med drugimi novostmi uvaja nov institut ministrskih svetnikov. Koalicijska večina je vsebino zakona predvsem dopolnila in spremenila v skladu s pripombami parlamentarne pravne službe ter pri tem na eni strani podprla vsa dopolnila vladne strani in na drugi z veliko večino zavrnila edina opozicijska predloga. Parlamentarna večina je "gladko" zavrnila (46:7) dopolnilo SNS, po katerem bi ministrske svetnike na premierov predlog imenoval državni zbor. Podobno odločne zavrnitve je bil deležen tudi drugi predlog opozicijske SNS, na podlagi katerega bi moral predsednik vlade v 15 dneh določiti svojega stalnega namestnika, ki bi vodil vlado v njegovi odsotnosti.

Italijanska vojska na meji s Slovenijo?

15. 11. 2000 00.00

Italija mora čimprej poslati vojsko na mejo s Slovenijo in tako zajeziti naraščajoče število ilegalnih prebežnikov, so zahtevali v vrstah deželnega sveta Furlanije-Julijske krajine, ki je v ta namen odobril posebno stališče večinske koalicije, to je Pola svoboščin in Severne lige, je danes poročal Primorski dnevnik. Vojska na meji je sicer le predlog, saj lahko o tem odloča le Rim, ki še ohranja pristojnosti na področju obrambe in varovanja državnih meja.

Bundestag odločil o zvezi med homoseksualci

10. 11. 2000 00.00

Nemški bundestag je danes sprejel zakon, ki priznava pravni status zveze med istospolnimi pari. Zveza med homoseksualnimi pari, sklenjena in registrirana na matičnem uradu, bo na mnogih pravnih ravneh enaka zakonski zvezi med moškim in žensko. Par bo tako lahko sklenil svojo zvezo pred matičarjem, razvezal pa se bo lahko le na sodišču.

Volitve v Azerbajdžanu

05. 11. 2000 00.00

V Azerbajdžanu danes potekajo parlamentarne volitve, na katerih 4,3 milijona volilnih upravičencev izbira med 409 kandidati iz 13 strank ali koalicij poslance v 125-članski parlament. Volišča bodo zaprli ob 16. uri, prve izide volitev pa je pričakovati jutri zjutraj. Kot kažejo predvolilne raziskave javnega mnenja, ima največ možnosti za zmago stranka Novi Azerbajdžan predsednika Hejdarja Alijeva, ki upa, da bo na volitvah dobila tričetrtinsko večino v parlamentu. S tem bi sin predsednika države Hejdarja Alijeva, Ilham, postal predsednik parlamenta in obenem tudi očetov naslednik na čelu države. Opozicijske stranke trdijo, da se dobički, ki jih prinaša naftna industrija, porabljajo neracionalno, življenjski pogoji prebivalcev pa so po njihovem še vedno slabi. Opozarjajo tudi na razširjenost korupcije in na pomanjkljivo varstvo človekovih pravic. Med najresnejše opozicijske skupine sodijo reformistično krilo stranke Narodna fronta, stranka Musavat (Sloga) in razmeroma mlada Stranka narodne neodvisnosti, ki jo vodi karizmatični Etibar Mamedov. Volitve bo spremljalo prek 150 neodvisnih opazovalcev, večina iz Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.

Gbagbo za vlado narodne enotnosti

26. 10. 2000 00.00

Po včerajšnji razglasitvi uradnih izidov nedeljskih predsedniških volitev v Slonokoščeni obali, po katerih je kandidat opozicijske Ljudske fronte (FPI) Laurent Gbagbo prejel 59, 36 odstotkov glasov, vodja vojaške hunte Robert Guei pa 32,72 odstotkov glasov, je novi predsednik napovedal oblikovanje vlade narodne enotnosti. Gbagbo je dejal, da bo k sodelovanju v vladi pritegnil tudi privržence nekdanjega premiera Alassaneja Quattare, ki se je po napadih razjarjene množice po Gbagbojevih besedah zatekel v nemško veleposlaništvo. Quattara Gbagboja ne priznava za predsednika in zahteva predčasne volitve. Minister za varnost pa je sporočil, da bodo policijsko uro podaljšali do sobote in izredne razmere vzpostavili po vsej državi, povsod pa bodo namestili tudi okrepljene varnostne sile. Izredne razmere je v torek vzpostavil vojaški režim, po prvotnih napovedih pa naj bi veljale le do včeraj. Minister Asaud Akava je prebivalce še pozval, naj prenehajo z demonstracijami in vandalizmom ter naj se vrnejo na svoje domove. V spopadih, ki so včeraj izbruhnili med privrženci Ljudske fronte in skrajneži iz vrst Republikanskega združenja (RDR) nekdanjega premiera Alassana Uattare, ki zahteva razpis novih volitev, je bilo v Abidjanu po najnovejših podatkih ubitih do 70 ljudi. Davi so bile razmere v Abidjanu mirne. Nekdanji premier Uattara zahteva ponovitev predsedniških volitev, saj naj bi bile nedeljske volitve nelegitimne. Dvom nad legitimnostjo volitev so sicer izrazile tudi druge države. Predsedujoči Organizaciji afriške enotnosti, predsednik Toga Gnassingbe Eyadema se je tako zavzel za vnovične volitve in napovedal sklic sveta organizacije, na katerem naj bi preučili razmere v Slonokoščeni obali. K ponovnem razpisu volitev je včeraj pozval tudi južnoafriški predsednik Thabo Mbeki.

Nova vlada v ZRJ v tednu dni

23. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je sinoči za beograjski radio B2-92 povedal, da bo ZRJ v enem tednu dobila novo vlado.

V Izraelu potekajo intenzivna pogajanja

23. 10. 2000 00.00

Izraelske sile so v odgovor na palestinsko obstreljevanje judovske naselbine Gilo južno od Jeruzalema pozno

Mubarakovi stranki kaže slabo

20. 10. 2000 00.00

Vladajoči egiptovski Narodnodemokratski stranki (NDP) predsednika Hosnija Mubaraka v prvem krogu parlamentarnih volitev, ki so v sredo potekale v Zgornjem Egiptu, delti Nila in v Kairu, ne kaže najbolje. Po preštetju glasov v prvih 26 provincah, kjer so v torek izvedli prvega od treh krogov volitev, naj bi si NDP uspela zagotoviti le 20 sedežev v 444-članskem parlamentu. Na volitvah pred štirimi leti je NDP dobila kar 97 odstotkov poslanskih mandatov.

Volitve v Belorusiji neustrezne

16. 10. 2000 00.00

Nedeljske parlamentarne volitve v Belorusiji ne ustrezajo mednarodnim normam, zato je "volilni proces nepopoln," je danes v Minsku zatrdila skupina evropskih opazovalcev, v kateri so opazovalci Sveta Evrope, Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) ter Evropskega parlamenta.

Prepričljiva zmaga DOS v Vojvodini

09. 10. 2000 00.00

Demokratična opozicija Srbije (DOS) je po prvih neuradnih podatkih zabeležila več kot prepričljivo zmago v včerajšnjem drugem krogu volitev v skupščino avtonomne pokrajine Vojvodine, je poročala agencija Beta, ki se sklicuje na vire iz te opozicijske zveze.

Nezaupnica Račanu?

05. 10. 2000 00.00

Predstavniški dom hrvaškega sabora je danes na dnevni red prvega jesenskega zasedanja uvrstil tudi predlog opozicijske Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) o nezaupnici hrvaškemu premieru Ivici Račanu in notranjemu ministru Šimetu Lučinu.

Večina Britancev proti evru

02. 10. 2000 00.00

70 odstotkov Britancev bi glasovalo proti vključitvi Velike Britanije v evro območje, kažejo izidi ankete, ki jih je v današnji izdaji objavil britanski dnevnik The Sun. Samo 22 odstotkov vprašanih podpira vstop v evro območje, kaže anketa, ki jo je Sun izvedel po neuspehu referenduma o evru na Danskem. 46 odstotkov vprašanih je tudi menilo, da bi Velika Britanija morala izstopiti iz Evropske unije, medtem ko jih je bilo 43 odstotkov nasprotnega mnenja.

Protest Palestincev na Tempeljskem griču

28. 09. 2000 00.00

Na Tempeljskem griču v Jeruzalemu so se davi palestinski protestniki spopadli z izraelskimi varnostnimi silami, pri čemer je bilo ranjenih pet Palestincev in 25 izraelskih policistov. Po izjavah prič so Palestinci s kamenjem obmetavali policiste, ti pa so na protestnike streljali z gumijastimi naboji. Palestinci so protestirali zaradi prihoda poslancev opozicijske stranke Likud in njenega voditelja Ariela Šarona na ploščad pred mošejami. Šaron je kasneje dejal, da so na sveti kraj prišli s sporočilom miru. "Verjamem v sožitje in možnosti za skupni napredek," je dejal Šaron. Na Šaronov obisk se je odzval tudi palestinski voditelj Jaser Arafat, ki je ocenil, da je obisk izraelskih poslancev "nevarna poteza, ki pomeni napad na svete muslimanske kraje".

Provladni tisk brez zmagovitega zanosa

25. 09. 2000 00.00

Beograjski časniki, ki so pod nadzorom vladajoče levice, so danes izšli brez običajne razglasitve volilne zmage na prvih straneh in so to tokrat prepustili opoziciji naklonjenemu tisku.

Obe strani trdita, da sta zmagali

25. 09. 2000 00.00

Vodja volilnega štaba Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomir Jovanović je sporočil, da je ta opozicijska zveza zmagala na vseh ravneh. V taboru vladajoče SPS-JUL pa prav tako trdijo, da je po doslej preštetih glasovih zmagal njihov predsedniški kandidat Slobodan Milošević.

Občinske volitve v Makedoniji

24. 09. 2000 00.00

V Makedoniji je danes potekal drugi krog občinskih volitev, ki je pomemben predvsem zato, ker bodo rezultati volitev

Politika kršila predvolilni molk v ZRJ

22. 09. 2000 00.00

Prvi dan, ko je v ZR Jugoslaviji začel veljati predvolilni molk, je provladna Politika objavila komentar države agencije Tanjug o srbski opoziciji. Volilni molk je začel veljati ob polnoči in bo trajal do nedelje do 20. ure, ko naj bi zaprli vsa volišča. Tanjug v komentarju z naslovom Vse je jasno trdi, da opozicijske stranke "sploh niso imele predvolilne kampanje, ampak so priredile kampanjo proti volitvam, ker se zavedajo, da ne morejo zmagati, saj jih podpirajo samo štirje odstotki glasovalcev. Očitno gre za scenarij manipulacije z domačo in svetovno javnostjo, katere namen je vsiliti oceno o dozdevni volilno volji ljudstva še prej, preden so volitve končane. Tako so srbske opozicijske stranke naučili njihovi mentorji iz zveze NATO, ki so tudi financirali to protivolilno kampanjo. Dokaz tega scenarija prevare strank zveze NATO je tudi papagajsko ponavljanje trditve, da so volitve praktično že končane in da je zmagovalec njihov kandidat, kot da ni pomembno, kako bo ljudstvo glasovalo, ampak je najbolj važno, kaj pove Washington", piše Tanjug, objavlja pa danes Politika.

Milošević gre v Črno goro

18. 09. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević bo v sredo v kraju Berane v Črni gori pripravil predvolilno zborovanje, je danes napovedal jugoslovanski premier Momir Bulatović. Predsedniških in parlamentarnih volitev, ki bodo v ZRJ potekale prihodnjo nedeljo, 24. septembra, se sicer črnogorske vladne stranke ne bodo udeležile, na volitvah pa bodo nastopile črnogorske prosrbske opozicijske stranke. To bo prvi Miloševićev obisk v Črni gori po njegovi izvolitvi na položaj predsednika ZRJ julija 1997.

Začetek programskega kongresa LDS

08. 09. 2000 00.00

V Cankarjevem domu se je začel dvodnevni kongres največje opozicijske stranke Liberalne demokracije Slovenije. Na kongresu bo stranka sprejela volilni program in spremenila statut stranke.

Vojska vdrla na sedež opozicije

02. 09. 2000 00.00

Vojska v Mjanmaru (nekdanji Burmi) je danes vdrla v prostore opozicijske Nacionalne lige za demokracije, ki jo vodi Nobelova

Britanski poslanec kot poskusni zajček

02. 09. 2000 00.00

Britanski poslanec Evan Harris si je dal prostovoljno vbrizgati cepivo proti aidsu, za katerega znanstveniki upajo, da bo pozdravilo na milijone obolelih. Poskusno cepljenje je izvedel imunološki oddelek britanskega sveta za medicinske raziskave. Cepivo naj bi v kratkem preizkusili na dvajsetih ljudeh, če bodo prvi rezultati zadovoljivi, pa nameravajo raziskovalci postopek ponoviti čez šest mesecev v Keniji.

Prvi libanonski volivci oddali glasove

27. 08. 2000 00.00

V Libanonu, kjer danes potekajo delne parlamentarne volitve, so svoje glasove oddali prvi volivci, in sicer na severu države in na območju libanonskega gorovja. Približno 1,3 milijona volilnih upravičencev med 268 kandidati izbira poslance za 63 od 128 mest v libanonskem parlamentu. Za varen potek volitev, ki se bodo končale ob 18. uri po lokalnem času, skrbi kakih 10.000 vojakov in 7000 policistov. Drugi del volitev bo 3. septembra, ko bodo volili na območju Bejruta ter na jugu in vzhodu države.

"Izginil" Ivan Stambolič

26. 08. 2000 00.00

Štiriindvajset ur po skrivnostnem izginotju Ivana Stamboliča, nekdanjega srbskega predsednika in nekdanjega mentorja zdajšnjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča, še vedno ni sledi za pogrešanim. Srbska policija je medtem zaslišala njegove svojce in očividce. Nekateri opozicijski voditelji in Stamboličevi prijatelji menijo, da je bil ugrabljen. Nekdanji vodja srbskih komunistov Stambolič je politik, kateremu se lahko Miloševič zahvali za svoj politični vzpon. Vrsto let je bil Miloševič varovanec v preteklosti zelo vplivnega Stamboliča. Ko se je Miloševič leta 1987 povzpel na oblast, pa se je od svojega dolgoletnega mentorja in sopotnika dokončno ločil. Stambolič je Miloševičevo politiko v 90. letih večkrat kritiziral. Med drugim je podprl študentske demonstracije proti režimu v letih 1996/97, Demokratična opozicija Srbije pa ga je še nedavno omenjala kot svojega morebitnega predsedniškega kandidata na jesenskih zveznih volitvah. Stamboliča, ki se v petek ni vrnil z jutranjega teka, so po vsej verjetnosti ugrabili, je v sinočnjem pogovoru za črnogorsko televizijo povedal vodja opozicijske Socialdemokratske unije Žarko Korač. Obtožil je režim, da ne posreduje nobenih podatkov o delovanju številnih paravojaških skupin in strankarskih milic. Stamboličevi sosedi so povedali, da so pred njegovo hišo opazili belo dostavno vozilo, v katerem naj bi bile neznane osebe. Po poročanju beograjskega radia B2-92 so očividci povedali, da naj bi ugrabitelji Stamboliča odpeljali z belim golfom. Stambolič se je v vrh Komunistične partije Srbije povzpel v 70-ih letih, predsednik Srbije pa je postal v 80-ih. Takrat je bil mentor Miloševiča, ki je bil bančnik z obetavno politično kariero. Jeseni leta 1987 je Miloševič, takrat že vodja srbskih komunistov, izvedel svojevrsten puč in Stamboliča prisil k odhodu s položaja srbskega predsednika. Stambolič se je nato umaknil iz politike. Po dolgoletnem molku se je sredi 90. let oglasil kot oster kritik Miloševičeve politike in se pridružil neodvisnemu beograjskemu Evropskemu gibanju. Posebni odposlanec ZN za čovekove pravice Jiri Dienstbier je v pismu zunanjemu ministru ZRJ Živadinu Jovanoviču izrazil veliko zanimanje za nenadno izginotje Stamboliča.

Poziv srbski opoziciji k enotnem nastopu

15. 08. 2000 00.00

Predsednik Črne gore Milo Dukanović je v pogovoru za današnjo podgoriško Pobjedo pozval opozicijske vodje v Srbiji, naj presežejo strankarske in osebne koristi ter nesporazume in enotno nastopijo na septembrskih volitvah. Predsedniški kandidat Vojislav Koštunica pa je obsodil bojkot volitev s strani vladajoče koalicije v Črni gori.

SPO o predsedniškem kandidatu

06. 08. 2000 11.28

Vodstvo največje srbske opozicijske stranke Srbskega gibanja obnove (SPO) Vuka Draškovića se bo danes sestalo in odločilo, ali bo vztrajalo pri bojkotu za 24. september razpisanih zveznih volitev. Stranka naj bi odločila tudi o morebitnem imenovanju svojega predsedniškega kandidata. Drašković je včeraj v pogovoru kot morebitnega predsedniškega kandidata stranke omenil župana Beograda Vojislava Mihailovića in pozval druge opozicijske stranke k njegovi podpori. 15 opozicijskih strank, ki so se že izrekle za skupen nastop na zveznih parlamentarnih in predsedniških volitvah, je sicer že napovedalo imenovanje svojega predsedniškega kandidata. To naj bi bil Vojislav Koštunica, vodja Demokratske stranke Srbije. Po Draškovićem mnenju pa je Koštunica preveč izoliran, saj ne potuje v tujino, tako da bi nadaljeval politiko sedanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Vladna kriza v Izraelu

03. 08. 2000 17.29

Izraelski premier Ehud Barak se spopada z novo vladno krizo. Potem ko je iz njegove vlade izstopil vplivni zunanji minister David Levy, so opozicijske stranke v prvem branju izglasovale še predčasne parlamentarne volitve. Levy je odstopil zaradi nestrinjanja s premierom Barakom, ki mu očita, da je na pogajanjih v Camp Davidu Palestincem preveč popuščal.

Vlada pojasnjuje kadrovske zamenjave

01. 08. 2000 21.03

Vlada je sinoči opravila kadrovska imenovanja zato, ker je članom nadzornega sveta kapitalskega sklada 22. julija letos potekel mandat, enako je potekel mandat članom sveta kliničnega centra, in sicer že aprila letos, je v telefonski izjavi za STA danes povedal tiskovni predstavnik predsednika vlade Saša Veronik. Kot je še poudaril, so imenovanja novih članov izključno posledica poteka mandata prejšnjih članov, zato je potrebno javnost korektno obvestiti.

Počitnice v znamenju volitev

01. 08. 2000 19.33

Danes so se uradno začele parlamentarne počitnice, ki pa glede na usklajevanje zakonodaje s pravnim redom Evropske unije in bližajoče se volitve, ne bodo trajale prav dolgo. Volilna opravila začnejo teči 16. avgusta, 15. septembra pa se tudi uradno prične predvolilna kampanja, na katero se zelo različno pripravljajo slovenske stranke.