osnutek zakona

Združevanje regulatorjev: si vlada odpira vrata za kadrovske menjave?
03. 10. 2020 13.17
Predlog zakona, ki ga v strogi tajnosti pripravlja vlada in s katerim nameravajo združiti devet ključnih regulatorjev, je komentirala predsednica SD Tanja Fajon - opozarja, da bi morali zvoniti vsi alarmi, saj združevanje do zdaj neodvisnih institucij pomeni grožnjo za celo vrsto pravic ljudi. V Levici so medtem prepričani, da si vlada s tem odpira vrata za kadrovske menjave. V koalicijskem DeSUS pa glede združevanja ključnih regulatorjev v dve agenciji pričakujejo obširno javno razpravo in pripravo predloga, ki bo skladen s pravnim redom EU. Na načrtovano združevanje so se odzvali tudi v opozicijski SAB, kjer so kritični do vladne namere.

Vlada v strogi tajnosti pripravlja združitev osmih ključnih regulatorjev
02. 10. 2020 17.50
Vlada pripravlja predlog zakona, s katerim bi združila osem ključnih regulatorjev, nastali pa bi dve t. i. super agenciji, ki bi bili pod neposrednim vplivom in nadzorom vlade. Kot argument za spremembe na ministrstvu za gospodarstvo, kjer so osnutek pripravili, navajajo debirokratizacijo in racionalizacijo. A v oči bode dejstvo, da so osnutek pripravili v ozkem krogu, njegovo besedilo ni javno, prav tako ni bilo o njem niti javne razprave.

Bruselj s pravnim postopkom proti Londonu zaradi zakona o notranjem trgu
01. 10. 2020 12.23
Evropska komisija se je odločila, da sproži pravni postopek proti Združenemu kraljestvu, ker ni umaknilo spornih določil načrtovanega zakona o notranjem trgu, ki kršijo ločitveni sporazum, je povedala predsednica Komisije Ursula von der Leyen. London ima mesec dni časa za odgovor.

Bruselj zaskrbljen zaradi pomanjkanja virov za KPK in Akos ter spletnega nadlegovanja novinarjev
30. 09. 2020 13.34
Evropska komisija v poročilu o vladavini prava v Sloveniji med drugim izpostavlja zaskrbljenost zaradi pomanjkanja človeških in finančnih virov za vrsto neodvisnih teles, kot sta Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ter Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos), ter zaradi spletnega nadlegovanja novinarjev. Po mnenju Društva novinarjev Slovenije so ta opozorila realen prikaz stanja, v opozicijskih strankah pa menijo, da je približevanje Slovenije državam, ki ne spoštujejo vladavine prava, zaskrbljujoče.

DZ za večjo vlogo vodje državnega tožilstva: bo zavrženj kazenskih ovadb manj?
29. 09. 2020 20.08
DZ je z 51 glasovi za in 37 proti sprejel novelo zakona o državnem tožilstvu, s katero želi vlada dodatno okrepiti vlogo vodje državnega tožilstva pri zagotavljanju učinkovitosti in enotnosti pregona. Na tak način naj bi bilo zavrženj kazenskih ovadb manj, meni vlada.

Socialni partnerji bodo peti protikoronski zakon začeli usklajevati v ponedeljek
18. 09. 2020 15.51
Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so se socialni partnerji dotaknili tudi priprave osnutka petega paketa protikoronskih ukrepov. Delovna skupina bo začela z delom v ponedeljek. Več pomislekov je slišati iz vrst delodajalcev, tudi glede čakanja na delo le za določene panoge.

Vlada v Bruselj pošilja nove pripombe: 'KPK se izkorišča v politične namene'
15. 09. 2020 08.44
Evropska komisija je Sloveniji konec avgusta predala osnutek poročila o vladavini prava pri nas. Končno poročilo naj bi komisija pripravila do konca septembra. Medtem pa je vlada že pripravila pripombe na osnutek, ki jih je brez glasovanja sprejela na dopisni seji. Poročilo komisije, ki je za Slovenijo razmeroma pozitivno, sicer omenja težave policije in tožilstva, nizko zaupanje v sodstvo zaradi vmešavanja vlade, politikov in interesov ter dolžino in neuspešnost preiskav zaradi pomanjkanja virov. Vlada pa se z večino očitkov ne strinja.

Vrtovec: Začetek gradnje hitre ceste proti Koroški predviden sredi oktobra
26. 08. 2020 15.58
"Če se ne bi postopki javnega naročanja in vseh zapletov, pritožb, ki so temu sledili, vlekli tako dolgo, bi prvo lopato že zasadili, tako pa jo bomo tudi po dogovoru z Darsom sredi oktobra," je na srečanju s koroškimi župani dejal minister za infrastrukturo, Jernej Vrtovec. Izvajalec prvih gradbenih del na severnem delu tretje razvojne osi, in sicer na odseku Velenje-Slovenj Gradec pri Gaberkah, še ni znan.

OZS Ciglerja Kralja pozvala k podaljšanju čakanja na delo do konca leta
25. 08. 2020 13.24
Upravni odbor Obrtniško-podjetniške zbornice Slovenije je ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja pozval k podaljšanju ukrepa čakanja na delo, podpori pri ureditvi dvojnega statusa upokojencev in iskanju virov za financiranje dolgotrajne oskrbe tudi prek intenzivnejšega spopada s sivo ekonomijo. Minister je pozive vzel na znanje in napovedal, da jih bo prenesel naprej. Končna odločitev vlade glede podaljšanja ukrepa subvencioniranja čakanja na delo bo sicer padla v četrtek.

V Solkanu pričeli s postavitvijo barvnih oznak dvigovanja gladine vode
21. 08. 2020 14.53
Po tragični nesreči na kopališču v Solkanu, v kateri je umrl desetletni otrok, je občina Nova Gorica že pričela s postavitvijo barvnih oznak dvigovanja gladine vode. Da bi prišli do rešitve, pri kateri ne bo potrebna prepoved kopanja, že potekajo pogovori med Ministrstvom za infrastrukturo, HSE in SENG. V primeru, da do skupne rešitve ne pridejo, bo župan z odlokom primoran omejiti kopanje na nevarnem odseku, kljub temu, da so domačini odločno proti.

Za dolgotrajno oskrbo primanjkuje 360 milijonov evrov sredstev
17. 08. 2020 15.47
Ministrstvo za zdravje bo še ta teden v javno razpravo poslalo osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi, je napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar. Več podrobnosti, tudi tega, kako v zakonu predlagajo kritje manjkajočih 360 milijonov evrov sredstev za zagotavljanje dolgotrajne oskrbe, še ni želel razkriti.

Ljubljanski del Desusa predsednici Aleksandri Pivec izrekel nezaupnico
07. 07. 2020 17.53
Pokrajinska organizacija DeSUS Ljubljana je na seji, ki je potekala v prisotnosti vodstva DeSUS, izrekla nezaupnico predsednici Aleksandri Pivec. Sprejeli so osem sklepov in predsedniku sveta dali pobudo, da jih uvrsti na sejo sveta. S sklepi izražajo nezadovoljstvo nad delovanjem, vodenjem, odločanjem in zastopanjem stranke. Pivčeva je to označila za "skrbno zrežirano in vnaprej načrtovano" zadevo.

Bodo del prispevka za RTV razdelili tudi drugim medijem?
03. 07. 2020 21.17
Osnutek sprememb zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki jih pripravljajo na ministrstvu za kulturo, predvideva rešitev, po kateri bi del rtv-prispevka razdelili med druge medije. Na RTVS dvomijo v ustavnost takega posega.

Kitajska sprejela kontroverzni varnostni zakon. Konec avtonomije Hongkonga?
30. 06. 2020 07.53
Kitajska je sprejela kontroverzni varnostni zakon za Hongkong, ki določa, da je spodkopavanje avtoritete uradnega Pekinga nezakonito. Prav tako jim zakon omogoča zatiranje protestov in namestitev varnostnih agencij na območju. Številni se bojijo, da to pomeni konec avtonomije Hongkonga.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?
10. 06. 2020 14.41
"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

DeSUS pričakuje ustanovitev urada za demografijo do 30. junija
01. 06. 2020 13.44
Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec je ponovila zahteve glede uresničitve prioritet stranke. Urad za demografijo, ki bo deloval kot ministrstvo, mora sodelovati pri pripravi in sprejemanju zakona o demografskem skladu, menijo v DeSUS. Ustanovitev urada pričakujejo do 30. junija, dotlej pa napovedujejo tudi osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi. Po besedah Pivčeve so stranke koalicije enotne, da je tako ustanovitev urada za demografska vprašanja kot demografskega sklada nujna čim prej.

V Hongkongu znova vre: tokrat zaradi zakona o himni
27. 05. 2020 15.56
V Hongkongu je policija pridržala najmanj 300 protestnikov, med njimi tudi dijake. V mestu namreč znova vre, tokrat zaradi zakonodaje, ki kriminalizira posmehovanje oziroma razžalitev kitajske himne. Policija je proti protestnikom uporabila solzivec.

Epidemija razgalila dolgoletno zanemarjanje področja starejših
22. 05. 2020 14.13
Domovi za starejše so v času epidemije covida-19 postali žarišče okužb, kar ne velja le za Slovenijo, pač pa tudi v drugih delih Evrope, je ena od ugotovitev spletnega pogovora pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji z naslovom Dostojna starost v EU. Prav epidemija je dolgoletno zanemarjanje področja starejših najbolj boleče razgalila.

Najvišja subvencija za skrajšani delovnik 448 evrov
20. 05. 2020 13.42
Shema subvencioniranja skrajšanega delovnika, nosilni ukrep predlaganega tretjega protikoronskega zakona, ki naj bi ga vlada potrdila popoldne, bo na voljo delodajalcem, ki vsaj desetini zaposlenih ne bodo mogli zagotavljati 90 odstotkov dela. Subvencije bodo fiksne in bodo znašale do 448 evrov, je dejal minister za delo Janez Cigler Kralj.

Iztek ukrepa čakanja na delo, vavčerji prenosljivi v družini, 50 evrov tudi otrokom
19. 05. 2020 06.19
Vlada je zaključila obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona. Osrednja paketa ostajata subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ter pomoč gostinstvu in turizmu. To panogo sicer nameravajo reševati tudi s turističnimi boni – tako imenovanimi vavčerji, ki bodo prenosljivi med družinskimi člani. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vodja vladne delovne skupine Matej Lahovnik, pa bodo bon v vrednosti 50 evrov dobili tudi otroci.

V zraku še dodatni prejemniki bonov za turizem in pomoč avtobusnim prevoznikom
18. 05. 2020 17.15
Potem ko je skupini Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) s področja trga dela uspelo osnutek tretjega protikoronskega zakona uskladiti skoraj v celoti, skupina s področja gospodarstva ni prišla tako daleč. Odprta naj bi ostala vprašanja bonov za turizem še za študente in upokojence, podaljšanja ukrepa čakanja na delo in pomoči avtobusnim prevoznikom.

Tretji protikorona paket, težak do milijardo evrov, v veljavi do konca 2020?
15. 05. 2020 08.05
Vlada, delodajalci in sindikati so se na seji Ekonomsko-socialnega sveta dogovarjali o delu na tretjem protikoronskem zakonu, za katerega imajo delodajalci vrsto predlogov. Zakon naj bi sicer med drugim zagotovil dodatno pomoč najbolj prizadetim gospodarskim sektorjem in vzpostavil shemo subvencioniranja skrajšanega delovnega časa. "V ponedeljek začneta z delom dve delovni skupini. Ambicije so, da vlada zakon sprejme na torkovi seji, a v tem trenutku ne bomo pristajali izključno na časovni diktat," je na novinarski konferenci po koncu seje izpostavila Lidija Jerkič.

DeSUS zahteva izpolnitev koalicijskih zavez: 'Nismo ideološka stranka'
14. 05. 2020 07.38
DeSUS zahteva takojšnjo ustanovitev delovne skupine za pripravo zakona o demografskem skladu, dvig prispevne stopnje za področje zdravstva in dolgotrajne oskrbe. Pivčeva je napovedala tudi, da bodo odločno nasprotovali odpiranju vseh ideoloških tem. Na seji so imenovali novega generalnega sekretarja stranke. Medtem naj bi bil v stranko, ki naj bi jo pretresala nesoglasja, pripravljen znova vskočiti tudi nekdanji dolgoletni predsednik DeSUS Karl Erjavec.

Drugi paket ukrepov: 2,8 milijarde evrov za zagotavljanje likvidnosti podjetij
20. 04. 2020 07.19
Osnutek predloga drugega protikoronskega zakona, ki bo skrbel za likvidnost podjetij, za zdaj za zagotavljanje poroštev in likvidnosti predvideva 2,8 milijarde evrov, so po srečanju širše koalicije z vlado pojasnili poslanci. Koalicijske stranke so lahko vladi še popoldne poslale dodatne predloge, vlada pa je danes začela z njihovo obravnavo. Medtem pa sindikati opozarjajo na njihovo izključevanje pri pripravi novih ukrepov.

Epidemija v stisko pahnila številne ljudi. Bodo banke pomagale pri kreditih?
18. 03. 2020 13.53
Banka Slovenije je zaradi koronavirusa sprejela začasne ukrepe, da bi zagotovila posebne kreditne pogoje ter ohranila ugodne finančne razmere zaradi povečane negotovosti v gospodarstvu. Kako pa bo s krediti in drugimi varčevalnimi shemami tistih ljudi, ki bodo izgubili službe ali se jim bo v tem obdobju plača znižala do te mere, da jih ne bodo mogli odplačevati? Banka Slovenije še nima konkretnih odgovorov, je pa na vidiku interventni zakon o odlogu plačila obveznosti kreditojemalcev.

Seznam ukrepov za pomoč gospodarstvu
17. 03. 2020 15.14
Epidemija novega koronavirusa že pustoši tudi po slovenskem gospodarstvu. Nekateri instituti in ukrepi za lajšanje težav so podjetjem že na voljo, denimo delo od doma, določena posojila in prilagojeni načini plačevanja davkov, drugi, med njimi interventni zakon o čakanju na delo, pa so v fazah priprave in potrjevanja.

Kontrola na šestih mejnih prehodih z Italijo, zapora vseh drugih cestnih povezav
11. 03. 2020 06.09
Po sklepu vlade se bo na meji z Italijo začela izvajati kontrola vstopa v Slovenijo, in sicer na prehodih Rateče, Robič, Škofije, Vrtojba, Ferentiči in Krvavi potok. Zaprti so mejni prehodi na Goriškem ter tudi več maloobmejnih prehodov. Načrt za izvajanje kontrole še pripravljajo. Potniki iz Italije bodo morali pokazati potrdilo o negativnem izvidu na koronavirus, ki jim ga je izdal pristojni organ in ni starejšo od treh dni. Ustavljen je tudi avtobusni promet med Slovenijo in Italijo.

Širjenje koronavirusa vpliva tudi na prodajo piva Corona
27. 02. 2020 15.51
Širjenje okužb z novim koronavirusom ima izrazito negativen vpliv tudi na globalno gospodarstvo. Nemški avtomobilski proizvajalci tako poročajo o kar 92-odstotnem padcu prodaje v prvih dveh februarskih tednih. Največji svetovni proizvajalec piva AB Inbev, pod njegovo okrilje spada tudi znamka Corona, pa kljub koronavirusu letos pričakuje višji dobiček.

Sodišče odpravilo odločitev Arsa glede podaljšanja obratovanja Neka
19. 02. 2020 10.40
Upravno sodišče je ugodilo tožbi nevladnih okoljskih organizacij PIC, Focus in Umanotera ter odpravilo odločitev Arsa iz leta 2017, da za podaljšanje delovanja Nek ni treba izvesti presoje vplivov na okolje. Arso bo moral o tem presojati znova.

'Novi stanovanjski zakon bi moral biti prioriteta tudi nove vlade'
02. 02. 2020 08.57
Novi stanovanjski zakon je nujen za delujočo stanovanjsko politiko in zagotovitev najemnih stanovanj, zato bi moral biti njegov sprejem med ključnimi prioritetami naslednje vlade, menijo na ministrstvu za okolje in prostor. O predlogu so januarja pripravili delovne posvete, za marec pa je predvidena nova javna obravnava.