osnutek zakona

Zaradi šikaniranja na tožilstvu prejeli več kot 20 ovadb zoper vodilne v Policiji in na NPU

14. 02. 2022 08.01

Zaradi mobinga Oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili, po naših informacijah, preiskuje več vodilnih ljudi v Policiji in na Nacionalnem preiskovalnemu uradu. Neuradno tudi generalnega direktorja Antona Olaja in vodjo NPU Petro Grah Lazar. Lansko leto so na Posebnem oddelku Specializiranega državnega tožilstva prejeli kar 23 prijav zaradi kaznivih dejanj šikaniranja na delovnem mestu. Še vedno pa preiskujejo tudi, kdo naj bi vnaprej obvestil Roka Snežiča, da bo imel hišne preiskave. Zaradi tega naj bi bila v predkazenskem postopku tudi Grah Lazarjeva.

Parlament Republike Srbske podprl zakon, ki vzpostavlja lastne pravosodne organe

10. 02. 2022 21.10

Parlament Republike Srbske je sprejel zakon o ustanovitvi visokega sodnega in tožilskega sveta, ki odpira pot ustanovitvi lastnih pravosodnih organov te entitete BiH. V Bruslju so opozorili, da glasovanje v parlamentu predstavlja nesprejemljivo kršitev ustavnega in pravnega reda BiH.

Udarec ugledu države ali pravica? Zakaj bi posojilojemalce v frankih obravnavali drugače?

31. 01. 2022 10.45

Volitve so blizu in neobhodno jih seveda spremljajo predvolilni bombončki. Je pa Slovenija zaradi enega od načrtovanih darilc tema v uglednih medijih, kot sta Financial Times in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banke naj bi namreč morale za nazaj kompenzirati tečajna tveganja za posojila v švicarskih frankih, zaradi česar so bankirji seveda ogorčeni. Banke so ponovno poudarile, da je zakon škodljiv, neustaven in ogroža finančno stabilnost bančnega sistema. Če bo sprejet, napovedujejo vložitev pobude za oceno ustavnosti, pripravljajo tudi predlog za zadržanje izvajanja zakona.

Kako pripravljena je vlada na prenehanje obstoja slabe banke?

28. 01. 2022 10.26

Vlada, finančno ministrstvo in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) so bili v zvezi s prenehanjem obstoja slednje med letoma 2016 in koncem lanskega maja po oceni računskega sodišča delno učinkoviti. Vladi med drugim priporoča, da poskrbi za učinkovito upravljanje preostalega premoženja slabe banke in vse vidike njenega pravnega nasledstva.

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

Fotografiranje za biometrične izkaznice po novem na UE, še naprej možno tudi pri fotografih

24. 01. 2022 17.42

Nove biometrične osebne izkaznice bodo pristojni organi pričeli izdajati 28. marca. Te bodo vsebovale več novih varnostnih elementov, podoba obraza pa ostaja. In ravno fotografije za nove izkaznice so nekaj nelagodja povzročile med fotografi, saj bi te po prvih napovedih vlade po novem zajeli kar na upravnih enotah in ne več pri fotografih. Toda iz Ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da so kasneje ta predlog spremenili in prilagodili tako, da bo še naprej mogoča opcijska predložitev fotografije, ki jo bo posnel fotograf. "Ob tem bo pogoj, da bo fotografija posneta s sistemom e-fotograf."

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'

23. 01. 2022 08.00

Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Odbor DZ za infrastrukturo zavrnil predlog zakona o sanaciji Celjske kotline

12. 01. 2022 23.05

Člani odbora DZ za infrastrukturo so zavrnili predlog zakona o sanaciji Celjske kotline, ki ga je lani oktobra v parlamentarno obravnavo vložila nepovezana poslanka Janja Sluga. Člani odbora iz vrst opozicije so menili, da je zakon prvi korak pri reševanju degradiranih območij, koalicija pa je vztrajala pri pripravi sistemskega zakona.

Švica omogoča uradno spremembo spola brez kirurškega posega in hormonske terapije

26. 12. 2021 17.10

Švicarji bodo lahko s 1. januarjem 2022 zakonito spremenili svoj spol na matičnem uradu, s čimer bo država postala ena izmed redkih v prizadevanju evropskega gibanja za spolno samoidentifikacijo. Po novem tako za uradno spremembo spola ne bodo potrebovali kirurškega posega, medicinske diagnoze, hormonske terapije in drugih birokratskih postopkov.

Osnutek resolucije Evropskega parlamenta: zaskrbljeni nad globoko polarizacijo v Sloveniji

10. 12. 2021 15.21

Štiri politične skupine v Evropskem parlamentu – socialdemokrati, liberalci, zeleni in levica – so vložile resolucijo o vladavini prava v Sloveniji, o kateri bodo evropski poslanci glasovali v četrtek. Kot že pred tem v poročilu parlamentarnega odbora se tudi v osnutku resolucije izraža velika zaskrbljenost zaradi globoke polarizacije v državi. Parlament izpostavlja tudi, da morajo vplivne javne osebnosti in politiki voditi z zgledom ter zagotoviti spoštljivo in civilizirano javno razpravo, brez ustrahovanja, napadov, žaljenja in nadlegovanja.

'Z gradbenim zakonom se odpovedujemo arhitekturni stroki'

07. 12. 2021 12.49

Pred sprejetjem novega gradbenega zakona so poslance k razmisleku ponovno pozvali v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije, saj se po njihovem mnenju z zakonom kot družba dolgoročno odpovedujemo arhitekturni stroki. Pooblaščeni inženirji in Inženirska zbornica Slovenije pa, nasprotno, predlog zakona pozdravljajo. :

V Avstriji predvidoma 600 evrov kazni za necepljene vsake tri mesece

06. 12. 2021 10.36

Osnutek zakona o obveznem cepljenju proti covidu-19, ki ga je pripravila avstrijska vlada, predvideva 600 evrov kazni za vsako trimesečje za tiste, ki se ne bodo želeli cepiti. Cepljenje proti covidu bo v Avstriji obvezno od 1. februarja prihodnje leto.

Reynders: Evropska delegirana tožilca iz Slovenije sta bila imenovana za pet let

03. 12. 2021 10.47

Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders se mudi v Sloveniji, kjer se je udeležil ministrske konference EU-Zahodni Balkan, ki poteka na Brdu pri Kranju. Ob tem je poudaril, da sta bila evropska delegirana tožilca iz Slovenije imenovana za pet let. Na novinarski konferenci po srečanju je tudi pravosodni minister Marjan Dikaučič dejal, da sta bila imenovana za petletni mandat.

Bi lahko novo pogodbo, ki bi STA rešila pred stečajem, podpisali že ta teden?

02. 11. 2021 16.37

V. d. direktorja STA Igor Kadunc se je sestal z direktorjem Ukoma Urošem Urbanijo. Seznanil ga je s stanjem na področju urejanja osnov za nemoteno delovanja STA do konca leta in za prihodnje leto, so po njunem sestanku sporočili z STA. Urbanija pa je Kaduncu predal osnutek pogodbe med STA in Ukomom o opravljanju javne službe, ki med drugim predvideva takojšnje izplačilo 845.000 evrov. V.d. direktorja STA je optimističen in prepričan, da "zastoji v plačevanju niso taki, da se jih ne bi dalo premagati".

Svet EU pod predsedstvom Slovenije dosegel dogovor z EMA

28. 10. 2021 18.24

Slovensko predsedstvo Sveta EU in pogajalci Evropskega parlamenta so dosegli začasni dogovor o okrepljeni vlogi Evropske agencije za zdravila (EMA) v pripravljenosti na krize in kriznem upravljanju na področju zdravil in medicinskih pripomočkov. Dogovor morata sedaj še odobriti obe instituciji, preden se začne formalni postopek sprejetja.

Vlada za člana Evropskega računskega sodišča predlaga Jorga K. Petroviča

27. 10. 2021 17.16

"Vlada je sklenila, da za člana Evropskega računskega sodišča predlaga Jorga Kristijana Petroviča, o čemer bo obvestila državni zbor," je sporočilo ministrstvo za finance. To mora zdaj predlog kandidature posredovati Generalnemu sekretariatu Sveta Evropske unije.

Avstralija: mlajši od 16 let na spletnih platformah le s soglasjem staršev

25. 10. 2021 12.32

Avstralija od družbenih omrežij zahteva, da za uporabnike, ki so mlajši od 16 let, pridobijo soglasje njihovih staršev, sicer platformam grozi z globo do 6,5 milijona evrov. Prelomna zakonodaja bi s tem omogočila boljšo zaščito Avstralcev na spletu in zagotovila, da bi bili avstralski zakoni o zasebnosti v koraku z digitalno dobo, je sporočila avstralska vlada.

Žvižgačica bo o škodljivem vplivu Facebooka pričala pred poslanci

25. 10. 2021 12.48

V Veliki Britaniji razpravljajo o zaostritvi pomembne zakonodaje o varnosti na spletu, v ponedeljek pa bo v parlamentu nastopila tudi žvižgačica, nekdanja Facebookova uslužbenka Frances Haugen. Poslancem in strokovnjakom, ki preučujejo zakon, bo predložila dokaze o negativnih vplivih Facebookovih aplikacij. Spregovorila bo o tem, da Facebook zaslužek postavlja pred javno dobro. Večkrat je že poudarila, da podjetje ima orodja za izboljšanje varnosti, a zaradi nižjih profitov teh ukrepov ne želi sprejeti.

V postopku Računskega sodišča o nabavi zaščitne opreme ni bilo kršitev

22. 10. 2021 11.16

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zaključila postopek glede ravnanja predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela, ki je lani pri pripravi osnutka revizijskega poročila o nakupih zaščitne opreme odvzel pooblastilo svojemu namestniku Jorgu K. Petroviču. "KPK ni potrdila kršitev določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, zato je postopek ustavila. Zaradi zaznanih tveganj je računskemu sodišču izdala priporočila," so sporočili s KPK.

Nova interpelacija zoper Hojsa: bo pojasnil, zakaj ni naznanil Vizjakovih izjav?

20. 10. 2021 06.35

Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so vložile novo interpelacijo proti notranjemu ministru Alešu Hojsu. Notranjemu ministru med drugim očitajo odgovornost za soustvarjanje izrednih razmer v državi in policijsko nasilje. Po objavi posnetka, na katerem naj bi okoljski minister Andrej Vizjak svetoval podjetniku Bojanu Petanu, kako se izogniti plačilu davka, Hojsu očitajo še, da je sodeloval pri kaznivem dejanju, saj je, kot je sam priznal, za te Vizjakove izjave vedel, a jih ni naznanil pristojnim organom.

Sindikat: V tajnosti pripravljajo zakon o kakovosti v visokem šolstvu

20. 10. 2021 12.11

Visokošolski sindikat Slovenije opozarja visokošolsko in širšo javnost, da ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Nakvis in vodstva univerz v tajnosti pripravljajo zakon o kakovosti v visokem šolstvu.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?

18. 10. 2021 11.42

V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Že druga interpelacija zoper Aleša Hojsa

12. 10. 2021 08.11

Opozicijski LMŠ, SD, Levica in SAB so napovedali vložitev interpelacije zoper notranjega ministra Aleša Hojsa. Spisali so jo v Levici, vložiti pa jo nameravajo prihodnji teden. V njej mu očitajo soustvarjanje izrednih razmer, odgovornost za policijsko nasilje, protiustavno omejevanje človekovih pravic ter politizacijo in militarizacijo Policije.

Mala socialna reforma: univerzalni otroški dodatek in lažji dostop do štipendij?

05. 10. 2021 13.34

Ministrstvo za delo je na vlado posredovalo osnutek male socialne reforme, ki družinsko politiko ločuje od socialne. Med drugim predvideva bolj univerzalen otroški dodatek in lažji dostop do državnih štipendij, namesto dodatka za delovno aktivnost uvaja novo spodbudo, pravico do varstvenega dodatka pa podaljšuje po uradni dolžnosti. Pomembna sprememba naj bi bila še to, da bi lahko upravičenec v času priznane pravice, če bi se njegov materialni položaj bistveno poslabšal, zaprosil za nov izračun, pri čemer bi se upošteval tekoči dohodek.

Zaradi raziskave o mentalnem zdravju prekinili razvoj aplikacije za otroke

28. 09. 2021 06.00

Facebook prekinil delo na svojem projektu Instagram Kids, po tem, ko so v javnost prišli podatki iz raziskave, ki kaže, da aplikacija za izmenjavo fotografij vpliva na duševno zdravje najstnikov. Medtem ko razvijalci pravijo, da projekt ni slaba ideja, saj so otroci že zdaj na spletu, prilagojena aplikacija pa bi jih zaščitila, pa kritiki ustavitev razvoja vidijo kot zmago.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

ZDA Poljsko pozvale k spoštovanju demokracije in svobode medijev

12. 08. 2021 15.10

ZDA so izrazile ostre kritike na sprejetje spornega medijskega zakona v parlamentu na Poljskem, ki bo omejil delovanje medijev v tuji lasti. V Washingtonu Varšavo pozivajo, naj spoštuje demokratične vrednote in svobodo medijev. Kritična sta tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli in podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova. Poljska pa kritike zavrača.

'Ključne spremembe novega gradbenega zakona so izjemno škodljive'

05. 07. 2021 15.20

Potem ko je vlada sredi junija sprejela predlog novega gradbenega zakona, ki naj bi skrajšal in poenostavil gradbeno birokracijo, zdaj stroka v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije poziva k dodatni javni obravnavi. Ključne konceptualne spremembe so bile namreč po njihovih besedah pripravljene po zaključeni javni razpravi in bi lahko bile "izjemno škodljive za kakovost našega grajenega bivalnega okolja".

Vlada sprejela predloga zakonov o investicijah in nujnih ukrepih v zdravstvu

17. 06. 2021 15.59

Predlog zakona o investicijah v zdravstvo ureja zagotavljanje in porabo skoraj dveh milijard evrov v zdravstvu do leta 2031, predlog zakon o nujnih ukrepih pa določa začasne ukrepe za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19. Med drugim predvideva dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine. Vlada je sprejela tudi predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo posebnega prispevka najpozneje do 30. junija 2024.

Bo vsakdo s stalnim prebivališčem v Sloveniji prejel bon v vrednosti 120 evrov?

09. 06. 2021 08.31

Čeprav je bilo sprva predvideno, da bo vlada v letošnjem letu izdala turistične vavčerje v višini 50 evrov, se je to tik pred sprejemanjem novega interventnega zakona menda spremenilo. Po zadnjih informacijah naj bi bil bon vreden 120 evrov, prejel pa naj bi ga vsak državljan, ki bo imel na dan 30. 6. 2021 stalno prebivališče v Republiki Sloveniji, in to ne glede na starost.