osnutek zakona

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike

01. 12. 2022 19.31

Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

'Osnutek zakona za pomoč gospodarstvu v energetski krizi trenutno nesprejemljiv'

29. 11. 2022 15.34

Na seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so bili obrtniki in podjetniki kritični do osnutka zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, pozdravili pa so včeraj sprejeti zakon o dohodnini, in sicer v delu, ki se nanaša na spremembe pri obdavčitvi t. i. normirancev. "Trenutno ocenjujemo, da je osnutek nesprejemljiv," je opozoril predsednik zbornice Blaž Cvar.

Vrhovno sodišče odločilo, da volilna pravica z 18 leti krši pravice mladih

21. 11. 2022 09.48

Vrhovno sodišče Nove Zelandije je odločilo, da sedanja volilna pravica s starostno mejo 18 let krši pravice mladih, zaradi česar je vlada premierke Jacinde Ardern primorana preučiti načrte za znižanje starosti na 16 let. Pobudniki presoje so trdili, da gre za diskriminacijo in kršitev človekovih pravic.

'Gibljejo se mimo vseh pravil': Italija želi denar in ladje nevladnikov

15. 11. 2022 16.03

Humanitarnim organizacijam, ki v Italijo brez dovoljenja vozijo migrante, ki jih rešijo na morju, bi lahko v prihodnje grozile visoke kazni, vse tja do 50.000 evrov. To predvideva osnutek zakona, s katerim želi v parlamentu uspeti italijanska vladajoča stranka Forza Italia. Francija je medtem sporočila, da bo izgnala 44 migrantov z ladje Ocean Viking.

Nova 'kubanska kriza'? Bo Nato na Finsko namestil jedrsko orožje?

31. 10. 2022 09.12

ZDA že imajo približno 100 kosov jedrskega orožja v Evropi – v Belgiji, Nemčiji, Italiji, na Nizozemskem in v Turčiji. Toda ambicije še naprej rastejo, obstaja namreč možnost, da bi bilo Natovo jedrsko orožje nameščeno še na Finskem, če bi bila odobrena njihova prošnja za članstvo v Natu, kar bi lahko dodatno razjezilo Rusijo. Prošnja za članstvo je bila vložena že maja, in sicer kot odgovor na rusko invazijo na Ukrajino.

Vlada bo energetsko ogroženim podjetjem financirala tudi čakanje od doma

25. 10. 2022 20.38

Energetsko ogroženim podjetjem bo država čez zimo pomagala tudi tako, da bo financirala skrajšan delovni čas in čakanje na delo doma. Delodajalcem, ki se bodo zaradi stroškov elektrike in ogrevanja znašli v težavah, tako ne bo treba odpuščati, je prve podrobnosti poslancem predstavil minister Luka Mesec. Ukrepa bosta na voljo od 1. januarja do 1. aprila prihodnje leto, zaradi česar pa so v Obrtno-podjetniški zbornici razočarani. Prepričani so namreč, da bodo do takrat številna podjetja že ugasnila. V Gospodarski zbornici medtem ukrepe ocenjujejo kot pravočasne, osnutek zakona pa pričakujejo prihodnji teden.

Odločitev o morebitni dokapitalizaciji Geoplina do sredine novembra

21. 10. 2022 11.13

Ministrstvo za infrastrukturo zaradi dogajanj na energetskih trgih pripravlja mehanizem, po katerem bi morebitno izgubo distribucijskih podjetij za oskrbo s plinom in elektriko krila država. V Petrolu, večinskem lastniku Geoplina, pa še ugotavljajo, ali bo njegova dokapitalizacija sploh potrebna, odločitev o tem naj bi padla do sredine novembra.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Regulacija psihoterapije kot samostojnega poklica bi šarlatanom zavezala roke

11. 09. 2022 09.46

Da se na psihoterapijo v javnem zdravstvenem sistemu čaka od enega do dveh let, je nesprejemljivo. To preprosto pomeni, da psihoterapija duševnim bolnikom ni dostopna, opozarjajo v Slovenskem združenju za psihoterapijo in svetovanje. Že vse od leta 2018 si prizadevajo za zakonsko ureditev psihoterapije v Sloveniji, ki bi končno omogočila pacientom dostop do kakovostne psihoterapije, a na ministrstvu za zdravje doslej ni bilo posluha. Bo z novim zdravstvenim ministrom Slovenija po vzoru Avstrije in Nemčije vendarle uredila psihoterapijo kot samostojen poklic ali bo dostop do psihoterapije še vedno ostal brez nadzora in prostor za razne šarlatane?

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

'Ni važno digitalno opismeniti starejše. Važni so biznis in dobri zaslužki'

19. 08. 2022 12.42

Starejši od 55 let se prijavljajo na brezplačne tečaje za izboljšanje digitalnih kompetenc, pri tem pa se poleg pomanjkanja prostih mest soočajo še z drugimi težavami. Med drugim naj bi izvajalec Smart NARIS peturni tečaj izvedel v enem dnevu, starostnikom, ki se tako dolgo težko koncentrirajo, pa bodo nudili le 10-minutni odmor. Če na tečaj ne bodo mogli priti in tega ne bodo sporočili najmanj pet dni prej, pa naj bi morali plačati več kot 150 evrov "kazni". Da so pri omenjenem izvajalcu zaznali nepravilnosti, pravijo tudi na službi za digitalno preobrazbo in dodajajo, da v primeru ugotovitev kršitve pogodbe lahko pride tudi do odstopa sodelovanja.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

Poročilo o vladavini prava v EU tokrat tudi s priporočili državam članicam

11. 07. 2022 15.09

Evropska komisija bo v sredo predvidoma objavila tretje letno poročilo o vladavini prava v Evropski uniji, ki bo prvič vključevalo tudi priporočila državam članicam. Glede Slovenije naj bi Bruselj ugotavljal, da se razmere na področju svobode medijev od lanskega leta niso izboljšale, je razvidno iz osnutka poročila. Po neuradnih informacijah STA se bo eno od priporočil komisije Sloveniji nanašalo tudi na krepitev pravil in mehanizmov za okrepitev neodvisnega vodenja in uredniške politike javnih medijev.

Nekatere klinike za opravljanje splavov v ZDA že zaprle vrata, na ulicah protestniki

25. 06. 2022 08.03

ZDA so se zbudile v drugačno jutro. Svet je pretresla odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, ki je odpravilo pravico do umetne prekinitve nosečnosti po celotnem ozemlju ZDA. Po državi so že izbruhnili številni protesti, nekatere klinike za ženske, kjer so opravljali splave, pa zapirajo svoja vrata.

Vrhovno sodišče ZDA odpravilo pravico do splava: 'To je žalosten dan za državo'

24. 06. 2022 16.43

Ameriško vrhovno sodišče je tesno s petimi glasovi proti štirim odpravilo pravico do umetne prekinitve nosečnosti po celotnem ozemlju ZDA. Razveljavilo je namreč lastno odločitev v primeru Roe proti Wade iz leta 1973, kar pomeni, da lahko zvezne države odslej samostojno uvajajo prepoved splava. Po odločitvi vrhovnega sodišča je spregovoril tudi ameriški predsednik Joe Biden. Da je zdravje in življenje žensk v državi z razveljavitvijo zakona zdaj ogroženo, je dejal ter dodal: "Sodišče nas vodi na zelo nevarno pot."

Bešič Loredan s predstavniki primarnega zdravstva in zdravstvene nege

08. 06. 2022 07.43

Na prvem od dveh napovedanih sestankov na ministrstvu za zdravje so za skupno mizo sedli predstavniki zdravstvene nege in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Na spoznavnem srečanju so govorili o aktualni problematiki, med drugim o pomanjkanju medicinskih sester. Minister je predstavil tudi napovedani novi direktorat za zdravstveno nego.

Pokrajinska zakonodaja ključna za decentralizacijo države

07. 06. 2022 14.41

Interesna skupina lokalnih interesov in komisija za lokalno samoupravo in regionalni razvoj DS sta predlog zakona o ustanovitvi pokrajin, ki ga je pripravila strokovna skupina pod vodstvom Boštjana Brezovnika, ocenili kot primernega za vložitev v parlamentarni postopek. O tem bo na julijski seji odločal še DS in ga v primeru potrditve vložil v DZ.

Pol milijarde za zdravstvo v prihodnjem letu in pol

06. 06. 2022 19.01

Predlog interventnega zakona za zdravstvo naj bi vlada pripravila kmalu, z njim naj bi v letu in pol zagotovili dodatne pol milijarde evrov za zdravstvo. Prioritete pa so skrajšanje čakalnih vrst in ureditev dostopa do družinskih in drugih zdravnikov na primarni ravni. Minister se bo sestal z medicinskimi sestrami in zdravniki v osnovnem zdravstvu. Kaj vse bo v interventnem zakonu in kaj pričakujejo zaposleni v zdravstvu?

Zdravstveni minister napovedal reorganizacijo ministrstva do konca junija

03. 06. 2022 10.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je predstavil podrobnosti reorganizacije zdravstvenega ministrstva. Slednjo je napovedal do konca junija. Sicer pa na ministrstvu aktivno pripravljajo tudi interventni zakon, ki naj bi bil končan do srede prihodnjega tedna.

NPU vendarle podal ovadbe zaradi nabav zaščitne opreme

29. 05. 2022 11.43

Potem ko smo v ponedeljek poročali, da Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na tožilstvo še vedno ni poslal kazenske ovadbe zaradi domnevno spornih nabav zaščitne opreme, čeprav so jo neuradno spisali že pred več meseci, so se na NPU nekaj dni pozneje vendarle odločili za ta korak. Direktorica NPU Petra Grah Lazar je namreč potrdila, da so v sredo podali ovadbo zaradi storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic v tej zadevi. O imenih osumljencev ni govorila, a po naših neuradnih informacijah gre za gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, njegovo sodelavko Andrejo Potočnik in direktorja Geneplanet diagnostika Marka Bitenca.

Po Teksasu še sosednja Oklahoma: z zakonom nad pravico do splava

20. 05. 2022 08.52

Ameriška zvezna država Oklahoma je v četrtek sprejela zakon, s katerim prepoveduje splav od faze oploditve in omogoča, da fizične osebe tožijo izvajalce splava, ki "zavestno izvajajo ali povzročijo splav na nosečnici". Vrhovno sodišče ZDA naj bi po napovedih kmalu odpravilo odločitev, s katero so Američanke leta 1973 pravico do splava dobile po vseh ZDA. To je izzvalo številne protestne shode.

V Španiji splav za mladoletna dekleta spet brez soglasja staršev?

18. 05. 2022 07.08

Španska vlada obravnava osnutek novega zakona, po katerem 16- in 17-letna dekleta za prekinitev nosečnosti ne bodo več potrebovala soglasja staršev. Pravzaprav gre za odpravo aktualnega zakona o splavu, ki ga je leta 2015 sprejela konservativna ljudska stranka. Po besedah predstavnice vlade Isabel Rodriguez predlog zakona predstavlja "nov korak naprej za demokracijo". Z istim zakonom bi Španija lahko postala tudi prva država v Evropi, ki bi svojim delavkam omogočila plačano bolniško odsotnost zaradi menstrualnih bolečin.

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji

16. 05. 2022 14.56

Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Ven iz moje maternice!

14. 05. 2022 15.25

Nemogoče se je bilo v zadnjih tednih izogniti novicam, ki so vsaka zase po vrsti razkrivale tragičnost vloge, ki je v tem modernem in svobodnem svetu ostala ženskam. Ne moremo biti prav zares presenečeni nad dejstvom, da se v številnih državah pod vprašaj postavljajo naše najpomembnejše pravice, morali pa bi biti zaskrbljeni nad tem, kako je uspelo javno debato, ki jo netijo sovražniki žensk in nasprotniki prepričanja, da je naše mnenje in hotenje enakovredno moškemu, pripeljati tako daleč, da še vedno poslušamo glasne krike opozoril, da je ženska enakopravnost (o enakosti v tem kontekstu pač ne moremo govoriti) šla predaleč, da je postala nevarna za družino in družbo.

Španija namerava omogočiti bolniško zaradi bolečih menstruacij

13. 05. 2022 09.30

Španija namerava omogočiti bolniško odsotnost ženskam, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. Glede na osnutek zakona, ki je pricurljal v medije, bi lahko ženske na mesec dobile tri dni bolniške odsotnosti. Politiki svarijo, da gre šele za delovni osnutek zakonodaje.

Kdo so vrhovni sodniki, ki odločajo o življenjih Američanov?

04. 05. 2022 09.51

V ZDA se dogajajo tektonski premiki glede pravice do splava, ki jo je Američankam skoraj pol stoletja zagotavljala odločitev v primeru Roe proti Wade. Številni, ki verjamejo, da bi morala imeti ženska pravico, da se sama odloči, če bo splavila ali ne, so se tako odpravili na ulice. Po prepovedi splava v Teksasu se je za to določila še Oklahoma, ki je prepovedala splav po šestem tednu nosečnosti. O življenjih Američanov sicer odloča devet sodnikov, od tega je trenutno šest konservativnih, trije so liberalni. Kdo so?

Sodniki vrhovnega sodišča ZDA za odpravo pravice do splava, Biden napoveduje boj

03. 05. 2022 07.28

Konservativna večina ameriškega vrhovnega sodišča bo pri odločanju o zakonu zvezne države Mississippi o prepovedi splava po 15 tednu nosečnosti odpravila prelomno odločitev sodišča iz leta 1973, ki je Američankam zagotovila pravico do splava. Tako piše v prvem osnutku odločitve večine, ki ga je pridobil Politico. Ameriški predsednik Joe Biden je ob tem zagotovil, da se njegova vlada pripravlja na obrambo ženskih reproduktivnih pravic. Ne vemo ali je osnutek resničen in ali odraža dokončno odločitev sodišča," je dodal.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja v obravnavo po nujnem postopku

14. 03. 2022 13.03

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki po mnenju opozicije omogoča prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku, nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja pa njegovo sprejetje označuje za "mini državni udar", bo obravnavan po nujnem postopku, kar pomeni, da obstaja možnost, da bo sprejet še pred volitvami. V LMŠ opozarjajo, da bodo v primeru sprejetja zakona, le-tega spodbijali v skladu z razpoložljivimi možnostmi.

SD na volitve s programom Drugače in 'načrtom velikih sprememb'

26. 02. 2022 11.23

Na konferenci SD je okoli 90 članov potrdilo volilni program stranke z naslovom Drugače. V njem so v 10 točkah strnili "načrt velikih sprememb" za soočenje z zdravstvenimi, gospodarskimi, socialnimi, podnebnimi, okoljskimi, tehnološkimi, političnimi in varnostnimi tveganji. Ključni prioriteti sta kakovostno javno zdravstvo in dvig dodane vrednosti.