otrocih

Za cepljenje proti gripi več zanimanja tudi zato, ker je brezplačno
17. 10. 2022 15.35
Obstaja možnost, da bo letos primerov gripe več kot v preteklih letih, saj je način življenja letos bolj sproščen, kot je bil, opozarjajo na NIJZ in pozivajo k cepljenju proti gripi, ki se je že začelo. Cepljenje se izvaja z enim odmerkom cepiva, ki vsebuje štiri antigene proti štirim različnim tipom oz. podtipom virusa gripe.

Začenja se cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno
14. 10. 2022 10.17
V ponedeljek se začenja cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno. Cepite se lahko pri izbranih osebnih zdravnikih, drugih zdravnikih, odrasli pa se lahko cepijo tudi na območnih enotah NIJZ, kjer pa je potrebna predhodna najava.

Spoznajte psičko, ki pomaga pri premagovanju strahu pred zobozdravnikom
10. 10. 2022 18.52
Letos julija smo dobili tudi prvo zobozdravniško ambulanto v Sloveniji, kjer zobozdravnici Tini Lužnik iz Slovenske Bistrice pomaga prav posebna asistentka. To je simpatična psička Tili, ki skupaj s svojo vodnico Ksenijo Božen pomaga otrokom premagovati strah pred zobozdravnikom, ki ni prisoten le pri otrocih, temveč tudi pri mnogih odraslih. S pomočjo terapevtskega psa lahko postane obisk zobozdravnika prijetnejša izkušnja.

Po 12 letih se je kolera vrnila na Haiti
06. 10. 2022 18.38
V karibski državi Haiti, ki se sooča s politično in gospodarsko krizo, je bilo ugotovljenih več primerov kolere. Smrtonosna okužba je po navedbah haitijskega ministrstva za zdravje ubila že osem ljudi, po podatkih medicinske humanitarne skupine Medecins Sans Frontieres pa je bilo ugotovljenih 68 novih primerov. Veliko večino primerov kolere so zaznali pri otrocih.

Referendum? 'Ljudska volja ni pet kričačev pred parlamentom'
04. 10. 2022 21.37
Poslanci vladajoče koalicije so z 48 glasovi za in 29 proti izglasovali, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb, kar pomeni, da tudi istospolni pari lahko posvojijo otroka. V Gibanju za otroke in družine, ki ga vodi Aleš Primc, pa so takoj po glasovanju napovedali, da začenjajo zbiranje podpisov za razpis referenduma. A to bo težko, ker je ustavno sodišče že odločilo, da je bila prejšnja ureditev, ki je zakonsko zvezo definirala kot življenjsko skupnost moža in žene, neustavna, saj je diskriminatorna do istospolnih parov.

Modrijan Rok Švab po zvezdniški poroki: Komaj sem zadrževal solze
03. 10. 2022 11.02
Harmonikar Rok Švab, ki nastopa v priljubljeni narodnozabavni skupini Modrijani, je pretekli vikend svojo večletno partnerico Petro popeljal pred oltar. Na poroki seveda niso manjkali njegovi glasbeni kolegi, s katerimi so skupaj tudi zapeli, med gosti pa je bilo veliko znanih slovenskih glasbenikov. Zakaj sta se po sedmih letih zveze in dveh otrocih šele sedaj odločila za poroko, kakšna je bila in ali načrtujeta medene tedne, nam je takoj po poroki zaupal priljubljeni Modrijan.

Teden otroka: mladi najbolj hrepenijo po prijateljstvu
03. 10. 2022 06.57
V organizaciji Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) se začenja teden otroka, ki bo poudaril pomen prijateljstva in družbe sovrstnikov. Pod osrednjo temo Skupaj se imamo dobro se bodo zvrstili številni dogodki, od posvetov do delavnic. Otroci potrebujejo druženje in igro, kar je mogoče brez pametnih naprav, so poudarili v ZPMS.

Je pomanjkanje železa vzrok vaše utrujenosti? Preverite!
03. 10. 2022 00.15
Za preprečevanje slabokrvnosti je potrebno pomanjkanje železa zgodaj odkriti in pravilno nasloviti. V klinični raziskavi lahko preverite svoj status.

Clooney sina naučil številnih potegavščin, sedaj mu nagaja nazaj
02. 10. 2022 07.00
Zakonca Clooney imata petletna dvojčka, ki govorita kar tri jezike, angleščino, italijanščino in francoščino. Filmski igralec se je v intervjuju pošalil, da sta z odvetnico naredila strašno napako, ko sta otroka naučila jezika, ki ga onadva ne razumeta. Amal je dodala, da je George, ki je znan po svojih številnih potegavščinah, te naučil tudi svojega sina, ki mu sedaj nagaja nazaj.

Svetovni dan srca: Otrokom moramo omogočiti več športne aktivnosti
27. 09. 2022 15.24
V Društvu za zdravje srca in ožilja so pred svetovnim dnevom srca opozorili na zmanjšano športno aktivnost otrok v času epidemije covida-19, ki ima lahko dolgotrajne posledice za njihovo zdravje. Ob tem so opozorili tudi na posledice prevelike uporabe družbenih omrežij, kar pušča posledice na duševnem zdravju otrok.

George Clooney o svojih otrocih: Pametnejša sta od mene
26. 09. 2022 09.56
Ameriški igralec se je odločil, da v Los Angelesu pomaga otrokom iz manjšinskih skupnosti, ki jih zanima filmski svet, a imajo slabše izhodišče, da bi se na tem področju šolali. S kolegi iz sveta zabave je zato ustanovil filmsko šolo, ob njenem odprtju pa je podal intervju, v katerem je spregovoril tudi o svojih dveh otrocih in njuni prihodnosti.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07
Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Anja Rijavec
21. 09. 2022 06.00
Anja je velika oboževalka hard rock in heavy metal glasbe, zaradi katere se na koncerte odpravi tudi v oddaljene države. Potuje najraje kar sama, s številnih potovanj pa ima veliko zanimivih zgodb. Na šov Sanjski moški so jo prijavile sodelavke, ki očitno menijo, da je pravi čas, da se Primorki na njenih odpravah nekdo pridruži.

Slovenski raziskovalci na novo odkrili in popisali dva gena
20. 09. 2022 12.36
Raziskovalci Kliničnega inštituta za genomsko medicino so prvi v svetovnem merilu uspeli na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni, in sicer gen za dilatativno kardiomiopatijo ter gen, ki je povezan z razvojnimi nepravilnostmi živčnega sistema pri otrocih. Gre sicer za zelo redke bolezni, a človeški genom še zdaleč ni raziskan, zato je vsako odkritje novega gena toliko bolj pomembno, opozarja predstojnik Kliničnega inštituta za genomsko medicino, Borut Peterlin.

'Za dobre odnose rabimo čas, ki ga nimamo, ker ga zapravljamo pred zasloni'
18. 09. 2022 15.37
Naše življenje je prežeto z družbenimi omrežji, zato je marsikomu nepredstavljivo, da bi jih zbrisal ali pa se od njih povsem umaknil. Aplikacije so narejene tako, da nas k uporabi neprestano vabijo s potisnimi sporočili. "Problem je v tem, da se ne moremo več posvetiti drugemu, ker nas ves čas mika vsebina na omrežjih," pravi Dan Podjed. A kljub temu imajo družbena omrežja tudi številne prednosti, zato antropolog poudarja nujnost uravnoteženosti. Zelo pomembno se mu namreč zdi, da imamo tudi čas za dolgčas. "Dolgčas ne pomeni slab čas, dolgčas pomeni kreativen čas," je prepričan.

Odprte so prijave na novo sezono otroške kuharske oddaje Mali šef Slovenije
16. 09. 2022 19.15
Pred nami je nova, 5. sezona, mi pa že zbiramo nove prijave malih kuharjev. Tudi letos se bodo za denarno nagrado Mercatorja potegovali kuharski pari z iste osnovne šole. Lahko so sošolci, prijatelji iz različnih razredov, sestrice ali bratci.

Proti prvakinjam bodo za zmago potrebovale vseh 60 minut dobre igre
15. 09. 2022 13.45
Rokometašice Krima Mercatorja bodo v nedeljo prvič v novi sezoni stopile pred domače navijače. Že v samem uvodu jih čaka zahtevna evropska preizkušnja. V Stožice prihajajo zmagovalke EHF Lige prvakinj zadnjih dveh sezon, rokometašice Vipersa Kristiansanda. Ljubljančanke so se konec minulega tedna v romunski prestolnici predstavile v lepi luči. Predvsem to velja za prvi polčas, ko so povsem nadigrale ambiciozno Bukarešto in si priigrale pet golov prednosti, v drugem pa so malenkostno popustile in izgubile z 28:30.

'Umiranje otrok zaradi te bolezni se bo lahko končalo še za časa naših življenj'
11. 09. 2022 20.25
Znanstveniki Univerze v Oxfordu so razvili cepivo proti malariji, ki bi lahko spremenilo svet. Ekipa pričakuje, da ga bodo začeli uporabljati prihodnje leto, potem ko so poskusi pokazali do 80-odstotno zaščito pred smrtonosno boleznijo. Znanstveniki pravijo, da je cepivo poceni in da so že sklenili pogodbo za proizvodnjo več kot 100 milijonov odmerkov na leto.

'Morate se zavedati lastne čustvene prtljage, da razumete, kako vplivate na svojega otroka'
11. 09. 2022 17.22
Eden od številnih izzivov, s katerimi se starši dnevno soočajo pri vzgoji otrok, je, da se ujamejo pri tem, da se na otroka odzivajo na isti način, kot so se odzivali njihovi starši. Da torej počnejo ravno tisto, kar so si nekoč obljubili, da svojim otrokom nikoli ne bodo počeli. Samo zavedanje lastnih travm iz otroštva in kako jih nezavedno prenašamo na otroke, je lahko dobro izhodišče za grajenje boljšega odnosa med staršem in otrokom, je prepričana vodilna svetovna strokovnjakinja za starševstvo, Shefali Tsabary. Koncept zavestnega starševstva bo kmalu predstavila tudi na predavanju v Ljubljani. Mi pa smo se z njo pogovarjali še pred njenim prihodom v Slovenijo.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes
11. 09. 2022 15.26
Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

Ravni alkohola, ki bi bila med nosečnostjo varna, ni
09. 09. 2022 06.00
Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, odvisno od njihovega razvoja glede na čas v nosečnosti, v katerem pride do izpostavljenosti otroka alkoholu. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost. Zato naj velja, da vsako pitje alkohola predstavlja tveganje.

Analiza vzorcev krvi: preseženo vrednost svinca ugotovili pri treh otrocih
30. 08. 2022 12.32
Rezultati analiz spomladi odvzetih vzorcev krvi triletnikov iz Zgornje Mežiške doline so pokazali, da je bil leta 2007 zastavljeni cilj sanacijskega programa dosežen in da zelo visoke vsebnosti svinca v krvi opažajo le še pri posameznih otrocih. So pa na NIJZ ponovno razočarani zaradi slabega odziva vabljenih.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40
Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'
21. 08. 2022 16.49
Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

Ali TikTok povzroča nevrološke motnje?
20. 08. 2022 14.42
Ali priljubljeno družbeno omrežje TikTok, ki ga uporabljajo predvsem najstniki, povzroča nevrološke motnje? Zdravniki opozarjajo, da bi bili določeni tiki, nekontrolirani gibi, zvoki in besedni izbruhi pri najstnikih lahko povezani z uporabo TikToka. Gre za simptome Tourettovega sindroma, ki pa je genetska nevrološka motnja, ki v večji meri prizadene fante prej kot dekleta. Zanimivo pa zdaj nevrologi po svetu vidijo vse več najstnic s takšnimi tiki.

Slovenski film Kapa tudi o alkoholizmu: 'Reakcije so lepe, predvsem čustvene'
17. 08. 2022 14.41
Na Sarajevskem filmskem festivalu je med drugim predstavljen tudi prvi slovenski božični film Kapa, v katerem so se ustvarjalci dotaknili tudi resnejših tematik. Čeprav je film mladinski in praznični, se zavedajo odgovornosti, ki jo imajo. Njihovi gledalci naj ob zabavi med gledanjem filmov spoznajo še drugačno plat življenja. Kot sta za naš medij povedala producentka Ida Weiss in režiser Slobodan Maksimović, so reakcije na film zelo pozitivne. Marsikdo ni pričakoval tega, kar je na koncu dobil – film z veliko začetnico.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože
14. 08. 2022 07.00
Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati
12. 08. 2022 13.52
Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Jeseni v šolah ključna prezračevanje in prepoznavanje okuženih, o maskah niso razpravljali
10. 08. 2022 08.32
Ključna ukrepa, ki preprečujeta prenos okužbe v šolskem okolju, sta ukrepa prezračevanja in ukrep izločanja okuženih iz šolskega procesa, je pojasnila Nina Pirnat iz NIJZ. Povedala je, da bo ukrep samotestiranja tokrat vezan na domače okolje. Osebe, ki zbolijo, naj ostanejo doma in naj se samotestirajo, zato da osebe z znaki respiratornih obolenj sploh ne vstopijo v šolsko okolje. To so sicer strokovna priporočila, je poudarila. Odlokov, kot ste jih bili vajeni v preteklosti, ni več, je pojasnila. Tistim, ki nimajo znakov okužbe dihal ali niso bili v stiku z obolelimi, se v tem trenutku ne bi bilo treba samotestirati. Tako imenovano obdobno samotestiranje bi se lahko vrnilo ob višji stopnji okužb. "Nošenja mask nismo obravnavali, vendar ni usmeritev, da bi bile maske v šolskem procesu v osnovni šoli prisotne," je povedala Pirnatova.

Porast pedofilov na plažah
10. 08. 2022 18.53
Pri majhnih otrocih je treba biti ves čas na preži, jih imeti ves čas na očeh, in žal – hkrati imeti na očeh tudi okolico in sumljive neznance. Iz bolj obleganih hrvaških turističnih destinacij namreč vse pogosteje poročajo o moških, ki na plažah in v naseljih na skrivaj snemajo otroke in tako nezakonito pridobivajo pornografski material za lastne potrebe oz. za preprodajo. V Rovinju so recimo v zadnjih tednih odkrili že štiri take izprijence, zato domačini verjamejo, da gre za organizirano združbo tujih zločincev – drug drugega in turiste zato ob tem pozivajo k previdnosti.