parlamentarnih

Slovenska parlamentarna misija poletela proti Dublinu
15. 02. 1999 09.35
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je z brniškega letališča s posebnim letalom odletel na tridnevni uradni obisk na Irsko, kjer bo kot gost predsednika tamkajšnjega predstavniškega doma Seamusa Pattisona opravil številne stike z vidnejšimi predstavniki parlamenta in vlade ter se srečal z irsko predsednico Mary McAleese.

Predsednik DZ Janez Podobnik na uradni obisk na Irsko
14. 02. 1999 10.52
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo jutri, 15. februarja, odpotoval na tridnevni uradni obisk v Republiko Irsko, kjer se bo med drugim sestal s predsednikom tamkajšnjega predstavniškega doma Seamusom Pattisonom, sprejela pa ga bo tudi predsednica Irske Mary McAleese.

Primakov odločno proti predčasnemu odhodu Jelcina
13. 02. 1999 12.50
Ruski premier Jevgenij Primakov se je danes odločno izrekel proti predčasnemu odstopu predsednika Borisa Jelcina.

O usodi Bandlja se bodo poslanci izrekli prihodnji teden
13. 02. 1999 10.14
Poslanci so z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi raziskala vpletenost nosilcev javnih funkcij, sklenili dvodnevno razpravo o t.i. aferi Holmec-Vič. Minister je tudi v razpravi ob interpelaciji slišal številne očitke v zvezi z omenjeno afero, zadnji delovni dan pa so govorniki pozornost bolj kot na v interpelaciji očitane napake usmerili na druge nepravilnosti v ministrstvu, med drugim tudi na kadrovanje ter na domnevne finačne nepravilnosti. Poslanci SLS na čelu z vodjo poslanske skupine omenjene stranke Francem Zagožnom so ministra Bandlja pozvali k odstopu in tudi od premiera Drnovška zahtevali, naj pozove Bandlja k umiku z ministrskega položaja. V razpravi so med predstavniki parlamentarnih strank interpelacijo poleg predlagateljev podprli še v poslanskih skupinah SKD in SLS, zavrnili pa v LDS in DeSUS. ZLSD se o podpori ali zavrnitvi interpelacije še ni odločila. Sicer pa je predsednik vlade Drnovšek po srečanju s prvakom ljudske stranke Marjanom Podobnikom in vodjo poslanske skupine te stranke Francem Zagožen med drugim povedal, da so v obeh strankah še vedno različna mnenja o interpelaciji, obstoj koalicije pa naj ne bi bil negotov.

Podobnik: Sodelovanje med slovenskim in švicarskim parlamentom je treba okrepiti
06. 02. 1999 10.14
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik se je v okviru dvodnevnega delovnega obiska v švicarskem Bernu včeraj popoldne sešel s predsednico švicarskega parlamenta Trix Heberlein. Ker imata Švica in Slovenija na parlamentarni ravni zelo malo stikov, sta predsednika obeh parlamentov med drugim poudarila, da je treba to sodelovanje okrepiti, je po pogovoru poudaril predsednik DZ.

Srbska vlada imenovala delegacijo za mirovna pogajanja
05. 02. 1999 14.15
Srbska vlada bo danes sporočila sestavo delegacije, ki se bo udeležila mirovnih pogajanj za Kosovo.

Frlec predlaga umik sporazuma s Hrvaško z dnevnega reda 32. izredne seje DZ
03. 02. 1999 18.10
Zunanji minister Boris Frlec je na seji parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) povedal, da je generalnemu sekretarju vlade Borutu Šukljetu danes predlagal umik predloga zakona za ratifikacijo sporazuma o obmejnem sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško z dnevnega reda 32. izredne seje DZ. Omenjeni predlog naj bi prestavili na eno od naslednjih parlamentarnih sej. O predlogu mora vlada še odločati.

Veleposlanik Kovačič se je srečal s predstavniki HSP
01. 02. 1999 16.40
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je s sodelavci danes v hrvaškem saboru pogovarjal s predsednikom Hrvaške stranka prava (HSP) Antejem Djapičem. Poslanska skupina stranke HSP je namreč predlagala parlamentarno razprave o odnosih med Hrvaško in Slovenijo v saboru. Hrvaški poslanci naj bi o tem vprašanju razpravljal konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

Indonezijska vojska bo imela 38 od 500 sedežev v parlamentu
27. 01. 1999 09.17
Štiri poslanske skupine v Džakarti so danes dosegle dogovor, da bo indonezijska vojska, ki ima velik politični vpliv v državi, po predčasnih parlamentarnih volitvah v juniju v novem predstavniškem domu imela samo 38 od 500 sedežev. Po oceni opazovalcev so osem mesecev po izsiljenem odstopu predsednika Suharte rešili eno izmed najbolj spornih političnih vprašanj. Po zadnjih volitvah v letu 1997 je vojska v parlament imenovala 75 svojih predstavnikov.

Netanjahu potrjen kot vodilni kandidat
26. 01. 1999 09.07
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je bil včeraj po pričakovanjih potrjen kot vodilni kandidat stranke Likud na predčasnih parlamentarnih volitvah, ki bodo 17. maja. Izraelski radio je davi poročal, da je Netanjahu na internem glasovanju v stranki Likud po prvih izidih prejel 82 odstotkov glasov, njegov edini tekmec Moše Arens pa le 18 odstotkov. Udeležba na glasovanju je bila zelo nizka, saj se ga je udeležila le slaba tretjina (52.000) od 160.000 članov Likuda.

Kosovski ''parlamentarci'' na obisku v Tirani
25. 01. 1999 16.04
Delegacija kosovskih Albancev, ki je včeraj na povabilo albanskega parlamenta prispela na obisk v Albanijo, je imela danes v Tirani vrsto srečanj z albanskimi oblastmi. Pogovori so potekali v sklopu prizadevanj za približevanje stališč različnih rivalskih skupin Albancev na Kosovu, so sporočili uradni viri.

Italijani bodo o volilnem sistemu odločali na referendumu
20. 01. 1999 13.03
Italijani bodo o morebitni spremembi volilnega sistema odločali na referendumu. Odločitev v zvezi s tem je sinoči sprejelo ustavno sodišče v Rimu. Italijani bodo na plebiscitu odločili, ali bo 25 odstotkov parlamentarnih sedežev na splošnih volitvah še naprej voljenih po proporcionalnem sistemu.

Tuđman bo jutri nagovoril parlament - možne spremembe v hrvaški vladi
19. 01. 1999 15.49
Hrvaški predsednik Franjo Tuđman bo na skupnem zasedanju obeh domov sabora jutri, 20. januarja, predstavil redno leto poročilo o razmerah v državi v letu 1998.

Koordinacija parlamentarnih strank o evru in o spremembi volilne zakonodaje
14. 01. 1999 12.18
Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Petrle, predsedujoči koordinaciji predsednikov parlamentarnih strank, je za ponedeljek, 18. januarja, sklical sejo koordinacije, na kateri bodo za zaprtimi vrati razpravljali o sprejemanju zakonodaje pred uveljavitvijo Evropskega sporazuma ter o uvedbi evra kot vzporedne valute. Na sestanku bodo obravnavali tudi odločitev ustavnega sodišča o spremembi volilne zakonodaje, je sporočil tiskovni predstavnik SKD.

Velika Britanija utegne izvesti predčasni referendum
13. 01. 1999 11.50
Britanska laburistična vlada po uspešnem začetku evra očitno ne izključuje možnosti predčasnega referenduma o pridružitvi skupni evropski denarni uniji.

Predsednik Kučan na TVS: ''Leto 1999 bo težko''
13. 01. 1999 10.25
Leto 1999 bo težko. Predvsem zaradi vsega, kar se po svetu dogaja. To bi nas moralo strezniti, da bi končno prišlo do pogovorov o tem, kaj je v interesu države, in da bi prišlo do koordinacije med državnimi organi. Potrebna je namreč neka skupna ocena, kaj se dogaja, ključni pokazatelj tega dogovora pa je državni zbor. Odgovornosti DZ ne more nadomestiti nobena koordinacija parlamentarnih strank, je v pogovoru za Televizijo Slovenija opozoril predsednik države Milan Kučan.

Pahor predlaga sestanek koordinacije o uvedbi evra
05. 01. 1999 12.50
Predsednik Združene liste Socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je predsedujočemu koordinacije parlamentarnih strank o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo Lojzetu Peterletu (SKD) poslal pismo, v katerem predlaga sklic koordinacije s temo Uvedba evra kot vzporedne valute v Sloveniji.

Willian Shakespeare - Britanec drugega tisočletja
01. 01. 1999 15.21
Britanec drugega tisočletja je po rezultatih ankete, ki jo je med poslušalci BBC-ja izvedel Radio 4, elizabetinski dramatik William Shakespeare, za katerega se je opredelilo kar več kot 11.700 poslušalcev. Na drugo mesto so Britanci uvrstili Winstona Churchilla, premiera, ki je Veliko Britanijo vodil med drugo svetovno vojno, sledil pa mu je prvi angleški tiskar William Caxton, ki je zaslužen za razvoj angleškega knjižnega jezika.

Černomirdin ubranil vodilni položaj v svoji stranki
25. 12. 1998 12.00
Bivši ruski premier Viktor Černomirdin je v boju za oblast znotraj stranke Naš dom Rusija ubranil vodilni položaj in ostal predsednik stranke. Vodjo parlamentarne frakcije te stranke Aleksandra Šohina pa so sinoči razrešili s položaja. Šohin je napovedal izstop iz frakcije, je poročala tiskovna agencija Interfax.

Predčasnih volitev na Hrvaškem ne bo
11. 12. 1998 16.27
Vladajoča hrvaška stranka HDZ je danes ovrgla medijske špekulacije o predčasnih parlamentarnih volitvah na Hrvaškem prihodnje leto, je sporočila državna tiskovna agencija Hina.

Umrla Vida Tomšič
10. 12. 1998 15.10
V 86. letu starosti je davi v Ljubljani po krajši bolezni umrla Vida Tomšič, narodna herojka, nosilka partizanske spomenice leta 1941.

Nadaljevanje devete letne konference CEEPN
05. 12. 1998 13.19
Zadnji dan devete letne konference CEEPN (Central&Eastern European Privatization Network), ki se je udeležuje 80 predstavnikov parlamentarnih teles, vladnih ministrstev in agencij iz 25 držav na prehodu, je bil namenjen seji upravnega odbora te mednarodne organizacije. Osrednjo pozornost so namenili vsebinski in institucionalni prilagoditvi organizacije nalogam, ki so se v tranzicijskih državah pojavile v sedanji fazi procesa njihovega vključevanja v EU.

Izidi sirskih parlamentarnih volitev brez presenečenj
03. 12. 1998 17.50
Vladajoča koalicija sedmih strank Napredna nacionalna fronta (FNP) sirskega predsednika Hafeza Al-Asada je po danes objavljenih uradnih izidih na ponedeljkovih parlamentarnih volitvah v Siriji zmagala z veliko večino.

Strokovnjaki o reformi volilnega sistema
02. 12. 1998 15.02
Društvo za ustavno pravo, Slovensko politološko društvo in Teorija in praksa so na fakulteti za družbene vede organizirali strokovno konferenco, na kateri so udeleženci razpravljali o reformi volilnih sistemov v sodobnih parlamentarnih državah. Razprave so se udeležili univerzitetni profesorji dr. Franci Grad, dr. Igor Lukšič, dr. Niko Toš, dr. Janko Prunk in doc. dr. Drago Zajc, bivši ustavni sodnik Matevž Krivic in predsednik Društva za ustavno pravo dr. Ivan Kristan. Poleg naštetih je v pogovoru sodeloval še dr. Slavko Gaber.

Uspeh opozicije na regionalnih volitvah v Indiji
28. 11. 1998 10.06
Prvi izidi parlamentarnih volitev v štirih indijskih državah kažejo, da je v vodstvu opozicija, kar bi po ocenah političnih opazovalcev utegnilo povzročiti nestabilnost vlade v New Delhiju.

Makedonski veleposlanik pri predsedniku Kučanu
19. 11. 1998 15.16
Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel makedonskega veleposlanika Dimitra Mirčeva, ki mu je prenesel sporočilo makedonskega predsednika Kira Gligorova o poteku nedavnih parlamentarnih volitev v Makedoniji in vzpostavljanju novih organov oblasti. Predsednika Kučana je hkrati seznanil tudi z odločitvijo zveze NATO o namestitvi enot za hitro posredovanje v Skopju, so sporočili iz predsednikovega urada.

V Litvi se je začelo srečanje parlamentarnih predsednikov pridruženih držav EU
10. 11. 1998 10.18
V litovski prestolnici Vilnius se je začel uradni del 6. srečanja predsednika Evropskega parlamenta Joseja Marie Gil-Roblesa s predsedniki parlamentov pridruženih držav Evropske unije (EU) iz srednje in vzhodne Evrope, ki se ga udeležuje tudi predsednik državnega zbora Janez Podobnik; predsedniki parlamentov bodo dopoldanski del srečanja namenili razpravi o napredku v procesu širitve EU in poteku pristopnih pogajanj, popoldan pa bodo v okviru osrednje točke srečanja razpravljali o boju zoper organizirani kriminal.

Začetek kongresa stranke CDU
07. 11. 1998 10.58
V Bonnu se je danes pričel enodnevni kongres krščanskih demokratov (CDU), v ospredju katerega je izvolitev Wolfganga Schaeubla za novega predsedujočega stranke in celotnega vodstva stranke.

Newt Gingrich presenetljivo napovedal odstop s položaja
07. 11. 1998 10.38
Predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa, republikanec Newt Gingrich je sinoči sporočil, da od prihodnjega januarja ne bo več opravljal dolžnosti predsednika predstavniškega doma in da torej ne bo več vodil republikanske večine v spodnjem domu. Obstaja tudi verjetnost, da bo odšel iz kongresa. Odločitev je sprejel tri dni po parlamentarnih volitvah, na katerih so Republikanci utrpeli izgubo, ki ogroža njihov nadzor v domu.

Makedonija: tudi uradno potrjena zmaga opozicije
03. 11. 1998 17.06
Volilna komisija je danes uradno potrdila, da je na nedeljskih parlamentarnih volitvah v Makedoniji zmagala desnosredinska opozicijska koalicija VMRO-DPMNE Ljupča Georgijevskega in Demokratične alternative (DA) Vasila Tupurkovskega. Po delnih uradnih izidih je namreč kolicija dobila 58 od 120 sedežev v enodomnem parlamentu.