parlamentarnih

Đukanovićeva koalicija zmagovalka parlamentarnih volitev v Črni gori

01. 06. 1998 11.51

Zmagovalka nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah v Črni gori bo po vsem sodeč vladajoča reformirana koalicija. Po preštetju 72.77 odstotka glasov je na včerajšnjih parlamentarnih volitvah v Črni gori največ glasov, 50.43 odstotka, dobila koalicija Za boljše življenje, je danes v Podgorici sporočila republiška volilna komisija.

Jelcin in Mečiar sta se dogovorila o dobavi ruske nafte Slovaški

28. 05. 1998 16.12

Ruski predsednik Boris Jelcin in slovaški premier Vladimir Mečiar sta se danes v Moskvi sporazumela, da bo Slovaška do leta 2015 letno prejela šest milijonov ton ruske nafte. Kot je še poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass, bosta državi pripravili ustrezni sporazum.

Madžarska centralna banka zmanjšala obrestne mere

27. 05. 1998 08.10

Narodna banka Madžarske je v ponedeljek zmanjšala skoraj vse kratkoročne obrestne mere za četrtino odstotka in tako presenetila udeležence na finančnem trgu, saj je do spremembe prišlo v nestabilnih razmerah neposredno po drugem krogu parlamentarnih volitev, ocenjujejo analitiki, ki še dodajajo, da je uvedba tega ukrepa ravno v tem trenutku lahko signal, da ni razloga za paniko, da gospodarstvo stoji na zdravih nogah in se inflacija zmanjšuje.

V parlament po zaslugi semantične napake

26. 05. 1998 07.38

Skoraj povsem neznana paragvajska politična stranka "Blanco" je dobila na nedavnih parlamentarnih volitvah v Paragvaju poslansko mesto po zaslugi semantične napake. Kot poroča agencija AP, je na tisoče volilcev oddalo svoj glas omenjeni stranki povsem po naključju, saj so pravzaprav želeli pustiti glasovalni listek prazen. "Blanco" namreč v španščini pomeni "belo", kar je sicer res ime omenjene stranke, hkrati pa enako besedo uporabljajo tudi za neudeležbo na volitvah oziroma za neizpolnjen glasovalni listek. Tiskovna predstavnika dveh največjih paragvajskih strank - vladajoče Colorado in opozicijske Demokratske zveze - sta sporočila, da je "Bela stranka" večji del od skupno 35.000 glasov pridobila zaradi napake, vendar pa to ne bo vplivalo na poslansko mesto, ki ga je stranka dobila v senatu.

Drugi krog parlamentarnih volitev na Madžarskem

24. 05. 1998 11.51

Na Madžarskem danes približno 8 milijonov volilnih upravičencev v drugem, odločilnem krogu parlamentarnih volitev izbira 386 poslancev parlamenta za prihodnji štiriletni mandat. Po prvem krogu so se sedanji vladajoči socialisti z 32 odstotki glasov izkazali za najmočnejšo stranko.

V Hong Kongu prve volitve po zamenjavi oblasti

23. 05. 1998 12.47

Vlada v Hong Kongu je danes prebivalce pozvala, naj se v velikem številu udeležijo jutrišnjih prvih parlamentarnih volitev po vrnitvi te nekdanje britanske kolonije Kitajski. Na volitvah se za sedeže v parlamentu poteguje 167 kandidatov, od tega 109 strankarskih in 58 neodvisnih politikov.

Černomirdin bo kandidiral na parlamentarnih volitvah 1999

23. 05. 1998 12.01

Nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin je danes napovedal, da namerava kandidirati na prihodnjih parlamentarnih volitvah leta 1999. Pojasnil je, da bo z mandatom v dumi lahko bolje zastopal politiko svojega gibanja Naš dom Rusija.

Zahteva predsednika indonezijskega parlamenta

20. 05. 1998 15.21

Predsednik indonezijskega parlamenta Harmoko je od predsednika države Suharta zahteval, naj najkasneje v petek ponudi svoj odstop, je sporočil voditelj študentov po pogvorih s Harmokom.

Po prvem krogu volitev na Madžarskem brez odločitve

11. 05. 1998 15.51

Po prvem krogu nedeljskih parlamentarnih volitev na Madžarskem vse kaže na odprt boj za vladajoči položaj med obema vodilnima taboroma. Dokončna odločitev o večinskem razmerju glasov v parlamentu s 386 sedeži bo znana šele po drugem krogu volitev 24. maja, ko se bo odločalo o podelitvi 175 neposrednih in posrednih mandatov.

Parlamentarne volitve na Madžarskem

10. 05. 1998 11.14

Na Madžarskem se je davi pričel prvi krog parlamentarnih volitev. Volišča so se odprla ob 6. uri zjutraj, do 19. ure zvečer pa naj bi svoj glas oddalo več kot osem milijonov volilcev v skoraj 11.000 volilnih okrajih. Za 386 sedežev v parlamentu se poteguje 1604 neposrednih kandidatov, 26 strank in skupin. Prve ocene rezultatov pričakujejo v noči na ponedeljek.

Ustavno sodišče odgovorilo Jelinčiču

07. 05. 1998 17.59

Sekretar ustavnega sodišča Janez Čebulj je danes predsedniku Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmagu Jelinčiču - ki je konec aprila ustavno sodišče zaprosil za mnenje v zvezi "z gonjo predsednikov parlamentarnih strank SDS Janeza Janše in SKD Lojzeta Peterleta", ki se ne strinjata z njegovo udeležbo kot predstavnika SNS v slovenskem delu pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v EU - odgovoril, da ustavno sodišče glede na pristojnosti, ki jih določata ustava in zakon o ustavnem sodišču ni pristojno za dajanje takšnih strokovnih mnenj in sprejemanje takšnih odločitev.

Na parlamentarnih volitvah zmaga stranke premiera Koka

07. 05. 1998 09.56

Vladajoča socialliberalna koalicija na Nizozemskem je po sredinih parlamentarnih volitvah postala močnejša. Delež glasov za socialdemokrate premiera Wima Koka se je dvignil za pet odstotkov na 29 odstotkov in s tem so osvojili položaj najmočnejše politične sile. Opozicijski krščanski demokrati so se morali sprijazniti z najslabšim rezultatom v svoji zgodovini. Število tistih, ki so glasovali zanje, se je od leta 1989 prepolovilo.

Vlada se pripravlja na nova pogajanja s Hrvaško

21. 04. 1998 14.27

Na pobudo podpredsednika vlade Marjana Podobnika se je danes v državnem zboru sestala t.i. koordinacija parlamentarnih strank in s predstavniki vlade na čelu s premierom Janezom Drnovškom opravila pogovor o slovensko-hrvaških odnosih, na podlagi katerega naj bi se vlada po Drnovškovih napovedih v naslednjih mesecih odločila "za nov resen krog pogajanj s sosednjo državo".<br< Kot je po končanem sestanku povedal premier Drnovšek, je želel na srečanju s predstavniki parlamentarnih strank "oceniti, ali obstaja zadostna politična volja, da bi v naslednjih mesecih poskušali narediti nov zelo resen pogajalski poskus in s sosednjo državo rešiti glavna odprta vprašanja o poteku meje, Ljubljanske banke in sklenitve premoženjskega sporazuma". Na srečanju sicer niso sprejeli zelo konkretnih pogajalskih izhodišč, vendar pa je predsednik vlade prepričan, da je splošna raven pripravljenosti med parlamentarnimi strankami takšna, da bi v primeru, če bi pri pogajanjih s Hrvaško uspeli narediti nek premik oz. doseči "nek soliden rezultat", ki bi ga bilo mogoče ponuditi tudi parlamentarnim strankam, bi bilo na tej podlagi mogoče v državnem zboru opraviti konstruktivno razpravo in morebiti sprejeti tudi kakšno odločitev.

Kohl: Dobri pogoji za stabilnost evra

21. 04. 1998 13.26

Nemški kancler Helmut Kohl je evropsko denarno unijo označil kot "najpomembnejšo odločitev po združitvi Nemčij". Predpogoji za stabilnost evra "še nikoli niso bili tako dobri kot danes", je dejal kancler na današnji javni seji parlamentarnih odborov za finance in evropska vprašanja.

Poljska in Slovenija imata skupne interese

17. 04. 1998 15.56

Delegacija zunanjepolitičnega odbora poljskega parlamenta danes končuje dvodnevni obisk v Sloveniji, kjer se je mudila na povabilo predsednika odbora državnega zbora (DZ) za mednarodne odnose Jelka Kacina. Dvodnevni uspešni obisk se po besedah vodje poljske delegacije Krzystofa Kaminskega končuje z obojestransko ugotovitvijo, da imata največja in najmanjša kandidatka za vstop v Evropsko unijo (EU) skupne interese. Kot je na novinarski konferenci povedal Kaminski, sta delegaciji zunanjepolitičnih odborov slovenskega in poljskega parlamenta v pogovorih med drugim izmenjali stališča in informacije o vključevanju v EU ter se dogovorili, da se bosta odbora srečevala vsaj na vsakih šest mesecev. Ob oceni, da so stiki med državama na najvišji politični ravni dobri in tesni, je Kaminski napovedal, da naj bi bilo septembra v okviru vključevanja v EU srečanje predsednikov parlamentarnih komisij obeh držav za integracije z EU.

Končno poročilo posebne komisije o nepravilnostih Dars gotovo čez tri mesece?

10. 04. 1998 17.48

Minister za promet in zveze Anton Bergauer je na nedavnem skupnem sestanku posebne komisije pri prometnem ministrstvu in predstavnikov Družbe za avtoceste v Sloveniji (Dars) določil 90-dnevni rok, v katerem naj bi komisija sklenila delo in pripravila končno poročilo o oceni investicij ter pogojih, pod katerimi so bila oddana in izvedena dodatna dela na avtocestnih odsekih Zadobrova - Tomačevo in Šentjakob - Malence. Kot so sporočili z ministrstva za promet in zveze, bo lahko minister Bergauer na podlagi končnega poročila ustrezno ukrepal in vladi tudi predlagal primerne odločitve. Omenjeno sporočilo za javnost je ministrstvo za promet in zveze pripravilo zaradi različnih informacij, ugibanj in ocen v zvezi z delom in poročilom posebne komisije za oceno investicij, ki naj bi se po nedavnih obravnavah avtocestne problematike v parlamentarnih delovnih telesih in na zasedanjih državnega zbora pojavile v javnosti.

Janša: Mali udar čez noč

10. 04. 1998 17.47

Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

Pobuda Liberalne stranke v zvezi s financiranjem SLS

09. 04. 1998 17.16

Ob javnih pa tudi strokovnih in parlamentarnih razpravah in napovedanih kritikah oz. poizvedbah pristojnih organov v zvezi z načinom financiranja Slovenske ljudske stranke (SLS) je neparlamentarna Liberalna stranka (LS) dala pobudo, da se enake poizvedbe in koraki podvzamejo pri vseh slovenskih političnih strankah. Po njihovem mnenju bo slovenska politična javnost le tako imela jasno in čisto sliko o tovrstnem delovanju vseh strank. LS opozarja, da finančno ministrstvo ni in noče podvzeti ustreznih korakov, niti obravnavati ustreznih formalno vloženih in zakonitih pobud v zvezi s premoženjem političnih organizacij, ki so prenehale delovati v skladu z zakonom o političnih strankah iz leta 1994 in katerih imetje po tem zakonu zapade proračunu RS. Tovrstna dogajanja ne smejo služiti za diskvalifikacijo posameznih strank, ampak morajo prispevati k jasnosti in zakonitosti finančnega poslovanja vseh strank, v vsakem primeru pa varovati javni interes in interes davkoplačevalcev, je LS še zapisala v svoji pobudi.

Duma bo o Kirijenkovi kandidaturi odločala v petek

07. 04. 1998 11.56

Svet ruske dume je danes sklenil, da bo duma o kandidaturi Sergeja Kirijenka za novega predsednika vlade razpravljala v petek. To bo tudi edina točka na dnevnem redu petkovega zasedanja. Novico je potrdil Vladimir Rižkov, ki nadomešča odsotnega predsednika spodnjega doma parlamenta Genadija Seleznjova. Rižkov ni želel napovedovati izida glasovanja. Po njegovih besedah je potrebno počakati na rezultate današnje okrogle mize med predsednikom Borisom Jelcinom in predstavniki glavnih parlamentarnih strank, na kateri bodo razpravljali o novi vladi. Rižkov je ocenil, da je položaj težak in dodal, da se posveti nadaljujejo. Na vprašanje, kdo bo poslancem predstavil kandidata za premiera, je Rižkov pojasnil, da sta le dve možnosti - da ga predstavi predstavnik ruskega predsednika v dumi Aleksander Kotenkov ali pa Jelcin sam. Tudi o tem se bodo morda pogovarjali na današnji okrogli mizi.

Jelinčič ponovno opozarja, da ni vabljen na koordinacijo

02. 04. 1998 17.39

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič v izjavi za javnost ponovno opozarja, da ga trenutno predsedujoči koordinaciji parlamentarnih strank Marjan Podobnik (SLS) ne vabi na sestanke te koordinacije. Jelinčič pojasnjuje, da SNS ni podpisala sporazuma o vstopanju v Evropsko unijo z obrazložitvijo, da so navedbe v sporazumu le zavajanje. Po njegovem se je izkazalo, da je bilo pogojevanje podpisa sporazuma s strani SNS z ureditvijo in sprejetjem zaščitne zakonodaje popolnoma na mestu, saj še danes, ko je od podpisa minilo že skoraj leto dni, ni bila v obravnavi večina od navedenih zakonov. Jelinčič v izjavi za javnost tudi opozarja na "nesposobnost ministra brez resorja" in predsednika SLS Marjana Podobnika, tako kar zadeva izpolnjevanje njegovih obljub ob prevzemu oblasti kot dogovarjanje s Hrvaško.

Koordinacija strank o zaščitni zakonodaji

02. 04. 1998 08.14

Koordinacija parlamentarnih strank je včeraj pozno popoldne za zaprtimi vrati začela razpravo o projektu zagotavljanja varovanja javnega oziroma državnega interesa od vstopanju Slovenije v Evropsko unijo. Na je bila predstavljena strategija sprejemanja zaščitne zakonodaje, to je 16 zakonov, ki naj bi bili sprejeti prednostno še pred uveljavitvijo pridružitvenega sporazuma, je pred začetkom razprave povedal podpredsednik vlade Marjan Podobnik, v kabinetu katerega omenjeno zaščito tudi pripravljajo.

Namestnik nizozemskega zunanjega ministra na obisku v Sloveniji

01. 04. 1998 18.21

Na obisku v Sloveniji se mudi namestnik nizozemskega zunanjega ministra in minister za evropske zadeve Michiel Patijn. Gost iz dežele tulipanov se je danes srečal z vodjo slovenske diplomacije Borisom Frlecem in ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem ter s predsednikoma parlamentarnih komisij za mednarodne odnose in za evropske zadeve, Jelkom Kacinom in Lojzetom Peterletom.

Parlamentarne volitve v Ukrajini

30. 03. 1998 08.06

V Ukrajini je včeraj potekal prvi krog parlamentarnih volitev, na katerih je približno 38 milijonov volilnih upravičencev volilo 450-članski parlament. Za glasove se je potegovalo 30 strank in zvez, ki morajo za vstop v parlament preseči 4-odstotni prag.

Vlada o slovenski-izraelskem varnostnem sporazumu tudi prihodnji teden

26. 03. 1998 17.17

Vlada je na včerajšnji seji vnovič razpravljala o slovensko-izraelskem varnostnem sporazumu, vendar razprave ni končala, je po seji povedala direktorica urada za informiranje Marta Kos. Po njenih besedah bo vlada prihodnji teden razpravo o omenjenem sporazumu nadaljevala in jo predvidoma tudi končala.

Jelinčič: SNS je upravičena do sodelovanja v koordinaciji

24. 03. 1998 16.12

Slovenska nacionalna stranka (SNS) ne pristaja na pogojevanje sodelovanja v koordinaciji parlamentarnih strank s podpisom sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v Evropsko unijo (EU), sta na današnji novinarski konferenci poudarila predsednik stranke Zmago Jelinčič ter poslanka Polonca Dobrajc. SNS je do sodelovanja v koordinaciji upravičena, saj je parlamentarna stranka, pa tudi sicer gre za obliko sporazumevanja glede politike Slovenije do vključevanja v EU in zvezo Nato, ki trenutno celo obravnava meddržavni sporazum med Slovenijo in Izraelom. Sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v EU SNS ne namerava podpisati oziroma ga bo podpisala šele, ko bo sprejete vsaj pol v njem predvidene zaščitne zakonodaje. Od 16 zakonov, ki naj bi jih parlament po sporazumu sprejel pred dokončno uveljavitvijo sprememb 68. člena ustave, polovice v DZ še ni, ostali predlogi pa so v prvi obravnavi, z izjemo enega, ki je v drugi. "SNS pa sporazuma ni podpisala, ker je zaščitna zakonodaja premalo pripravljena," je poudarila Dobrajčeva.

Odbor DZ za finance in monetarno politiko danes o proračunu za letošnje leto

24. 03. 1998 10.34

Danes se bo sestalo pet parlamentarnih delovnih teles.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank

18. 03. 1998 16.13

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

Parlamentarna stranka Kosova proti volitvam na Kosovu

16. 03. 1998 13.34

Parlamentarna stranka Kosova, ki jo vodi Adem Demači, je proti poteku kosovskih parlamentarnih in predsedniških volitev, ki so napovedane za 22. marec. "Volitve bi imele v sedanjem dramatičnem položaju negativen odmev v javnosti in stališčih mednarodne skupnosti, saj bi se ustvarila izkrivljena slika o domnevno normalnih in demokratičnih razmerah na Kosovu," je v izjavi zapisala stranka.

Na pokrajinskih volitvah v Franciji desnica doživela poraz

16. 03. 1998 11.35

Francoska meščanska desnica je na nedeljskih pokrajinskih volitvah doživela hud poraz. Francoski notranji minister Jean-Pierra Chenevenement je pozno sinoči izjavil, da so devet mesecev po parlamentarnih volitvah neogolisti in Zveza UDF izgubili tudi večino v pokrajinah. Francoski radio je davi poročal, da vladajoča koalicija premiera Lionela Jospina lahko računa na oblast v najmanj desetih pokrajinah. Desnica je doslej vladala v 20 od 22 pokrajinah, zdaj bo morala oblast predati v najmanj polovici pokrajin. Jospin je že izjavil, da je izid nedeljskih volitev okrepil njegovo vlado. Skrajno desničarska Nacionalna fronta (FN) Jean-Marie Le Pena lahko računa na okrog 15 odstotkov. Volilna udeležba je bila manj kot 60-odstotna.

Bharatija Džanata z novo podporo najbliže sestavi vlade

14. 03. 1998 11.20

Hindujska stranka Bharatija Džanata (BJP), zmagovalka indijskih parlamentarnih volitev, na katerih je osvojila relativno večino, je danes dobila podporo regionalne stranke, ki bi ji lahko omogočila sestavo nove vlade. Ko je že kazalo, da je pat pozicija, ki so jo prinesle volitve, nerešljiva, je Indijska narodna stranka (BJP) prejela pismo podpore regionalne stranke All India Anna Dravida Munnetra Kazhagham (AIADMK) iz najjužnejše indijske države Tamil Nadu, katere osemnajst poslancev in devet zaveznikov je BJP za las približalo absolutni večini v parlamentu. Stranka AIADMK, ki je za podporo Bharatiji Džanati sprva zahtevala ministrska mesta, je danes razglasila, da kljub podpori, ki jo ponuja vladi BJP, v tej ne namerava sodelovati.