parlamentarnih

SDS od vlade pričakuje pojasnilo v zvezi z meddržavnim sporazumom med Slovenijo in Izraelom
12. 03. 1998 16.37
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsednikom parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti izrazil sum v iskreno pripravljenost vlade, da razjasni vse okoliščine in ugotovi odgovornost za podpis protiustavnega meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Izraelom.

Izdelan osnutek mirovnega načrta za Baskijo
12. 03. 1998 15.11
Predsednik španske pokrajine Baskije Jose Maria Ardanza je objavil osnutek mirovnega načrta za Baskijo, ki predvideva politični dialog o prihodnosti te španske pokrajine pod pogojem, da se separatistična organizacija ETA odpove uporabi sile. O predlogu Ardanze bodo na skupni seji razpravljali predstavniki baskovskih parlamentarnih strank. Načrt naj bi prinesel trajen dogovor v okviru sedanjega pravnega in političnega sistema v Baskiji. Predlog ne izključuje katere od oblik vseljudskega odločanja, vsekakor pa naj bi o sklenjenem dogovoru odločali volilci na referendumu.

Kolumbijske oblasti prijele kriminalce na voliščih
12. 03. 1998 08.00
Kolumbijske oblasti so prijele skoraj 3000 iskanih kriminalcev, ko so se ti udeležili parlamentarnih volitev, ki so potekale minuli teden v Bogoti. Policija je povedala, da jih ni bilo težko aretirati, ker so na volišča prišli z osebno izkaznico. Večino kriminalcev išče policija zaradi ubojev, oboroženih ropov, prevar in spolnih zlorab.

Strogi varnostni ukrepi na volitvah v Kašmirju
07. 03. 1998 11.49
Pod okriljem strogih varnostnih ukrepov 1,5 milijona volilnih upravičencev v dveh volilnih okrožjih v indijskem Kašmirju danes voli poslance spodnjega doma parlamenta v New Delhiju.

Drašković predlagal Miloševiću dogovor o narodni spravi
27. 02. 1998 18.04
Eden najpomembnejših voditeljev srbske opozicije Vuk Drašković je izrazil pripravljenost za oblikovanje koalicijske vlade s socialisti Slobodana Miloševića, a le pod pogojem, da bodo slednji sprejeli dogovor o "narodni spravi", poroča tiskovna agencija BETA. V pogovoru za televizijo Palma plus v Jagodini je Drašković povedal, da bo njegova stranka po podpisu omenjenega dogovora s socialisti sprejela njihov program ter da ne bo povzročala "prepirov" pri delitvi ministrskih mest. Pet mesecev po parlamentarnih volitvah, na katerih so socialisti izgubili večino v parlamentu, Srbija še vedno nima nove vlade, zato vlada iz prejšnjega mandata opravlja le tekoče posle. Njen predsednik Mirko Marjanović, ki je zadolžen za sestavo nove vlade, se že nekaj časa pogaja s parlamentarnimi strankami. Do sedaj je Drašković, vodja Srbskega gibanja obnove, zahteval položaj premiera ter še deset vladnih resorjev.

V Slovenijo prihaja generalni sekretar zveze NATO
26. 02. 1998 08.59
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana bo danes v okviru turneje po državah članicah Partnerstva za mir prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo. Med obiskom - ta bo nekakšen uvod v začetek drugega kroga individualnega dialoga, ki ga bo Slovenija 11. marca začela z zavezništvom v Bruslju - se bo visoki predstavnik Severnoatlantske zveze srečal z najvišjimi slovenskimi predstavniki.

Drnovšek: Že samo stališče koalicijskega partnerja je zadostnen razlog za zamenjavo
25. 02. 1998 16.09
Premier Janez Drnovšek je danes, potem ko je prejel odstopno izjavo obrambnega ministra Tita Turnška, na novinarski konferenci napovedal, da bo odstop sprejel, ker gre za stališče koalicijskega partnerja, ki ga mandatar mora upoštevati, če želi zagotoviti nadaljnje delovanje vlade ali vladne koalicije in politično stabilnost v državi. Predsednik vlade je odgovarjal na številna vprašanja: v zvezi z oceno obrambnega ministra Turnška o politizaciji obrambnega resorja, stanjem in zakonsko ureditvijo delovanja varnostnih in obveščevalnih služb, odnosih s koalicijsko partnerico in dogovarjanju parlamentarnih strank o strateških vprašanjih države.

Brez dogovora o sestavi delegacije v pridružitvenem odboru
23. 02. 1998 18.10
Prestavniki vodstev parlamentarnih strank na popoldanskem sestanku niso dosegli dogovora glede sestave delegacije državnega zbora za pridružitveni parlamentarni odbor, saj so tako predstavniki SDS in SKD kot tudi SNS vztrajali pri svojih stališčih, je po končanem sestanku pojasnil podpredsednik vlade in predsednik SLS Marjan Podobnik. Ocenil je, da koordinacija ne bo mogla prispevati k rešitvi zapleta, čeprav je bila danes izražena želja, da bi v delegaciji sodelovali predstavniki vseh parlamentarnih strank.

Prepogoste menjave obrambnega ministra škodijo slovenskim prizadevanjem za vstop v NATO
23. 02. 1998 09.12
Stališče najvišjega organa koalicijskega partnerja - SLS - v zvezi z zahtevo po zamenjavi oz. odstopu obrambnega ministra Tita Turnška bom upošteval kot predsednik vlade in LDS, je v stališču do zamenjave obrambnega ministra napisal predsednik slovenske vlade in LDS Janez Drnovšek.

Marjan Podobnik sklical koordinacijo parlamentarnih strank
22. 02. 1998 10.41
Predsednik Slovenske ljudske stranke in podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik, ki je od premiera Janeza Drnovška za prihodnje tri mesece prevzel vodenje koordinacije predsednikov parlamentarnih strank, je za jutri, 23. februarja, sklical koordinacijo parlamentarnih strank, na kateri se bodo skušali uskladiti glede imenovanja delegacije državnega zbora za pridružitveni parlamentarni odbor.

Nadaljevanje mednarodne vojaške navzočnosti v BiH uradno potrjeno
20. 02. 1998 16.50
Po posvetovanju s partnerskimi državami, ki pod vodstvom zveze NATO sodelujejo v mednarodnih enotah za vzdrževanje miru v Bosni in Hercegovini, med njimi s Slovenijo, je Severnoatlantska zveza danes uradno potrdila odločitev o nadaljevanju mednarodne vojaške navzočnosti v BiH po izteku mandata sedanjim silam SFOR konec junija letos.

Na 600 voliščih v Indiji ponovitev parlamentarnih volitev
18. 02. 1998 09.47
Indijska volilna komisija je odredila, da bodo morali na 600 voliščih v različnih zveznih državah ponoviti glasovanje za novi indijski parlament. Komisija se je za ta korak odločila, ker so med ponedeljkovim glasovanjem na teh voliščih prejeli številne pritožbe nad poneverbami in krajo volilnih listkov ter zabeležili več napadov. Največ napadov so v ponedeljek, v prvem od šestih volilnih dni, zabeležili v zveznih državah Andhra Pradeš in Asam.

Konec prvega dne parlamentarnih volitev v Indiji
16. 02. 1998 15.03
V Indiji se je ob poostreni varnosti končal prvi dan parlamentarnih volitev. Na severovzhodu države je bilo v nasilju na ta dan ubitih 15 ljudi.

Duma sprejela povabilo v Bagdad
06. 02. 1998 11.41
Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je danes sprejela povabilo iraškega parlamenta, naj njena delegacija obišče Bagdad in tamkajšnje predsedniške palače. Predsednik dume Genadij Seleznjov je sporočil, da naj bi delegacija v Bagdad odpotovala v nedeljo z letalom s človekoljubnim tovorom. V delegaciji pod vodstvom podpredsednika dume Mihaila Gucerjeva bosta po dva predstavnika parlamentarnih skupin. V krizi z Irakom duma, v kateri ima večino komunistična in nacionalistična opozicija, v celoti podpira stališče ruskega vodstva, ki nasprotuje kakršnikoli vojaški akciji zoper Irak.

Demonstracije brezposelnih po vsej Nemčiji
05. 02. 1998 11.03
V številnih nemških mestih so se pred tamkajšnjimi uradi za delo danes začele protestne akcije brezposelnih.

Havel svari pred dolgotrajno krizo
23. 01. 1998 15.20
Češki predsednik Vaclav Havel je danes opozoril, da politična kriza na Češkem lahko traja več mesecev, če parlament ne bo izglasoval zaupnice novi vladi Josefa Tosovskega.

DZ nadaljuje splošno proračunsko razpravo
21. 01. 1998 11.00
Državni zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno splošno razpravo o predlogu državnega proračuna za letošnje leto, ki jo bo na koncu sklenil z odločitvijo o zavrnitvi ali nadaljevanju postopka pri sprejemanju vladnega predloga.

Filip Vujanović predsednik prehodne vlade Črne gore
20. 01. 1998 08.44
Predsednik Črne gore Milo Djukanović je Filipa Vujanovića imenoval za predsednika prehodne vlade, ki bo delovala do predčasnih parlamentarnih volitev, predvidenih za pomlad. Imenovanje mora sedaj odobriti še parlament.

V Podgorici ranjeni štirje civilisti in 44 policistov
15. 01. 1998 10.00
V Podgorici se danes nadaljujejo pogovori predsednika vlade ZR Jugoslavije Radoja Kontića o najnovejših političnih razmerah v Črni gori in ukrepih za njihovo umiritev. Zvezni sekretariat za informacije v Beogradu je sporočil, da so na pogovorih z dosedanjim črnogorskim predsednikom Momirjem Bulatovićem in novoizvoljenim predsednikom Milom Djukanovićem ter člani pogajalskih skupin dosegli soglasje o parlamentarnih volitvah v Črni gori in pogojih za njihovo izvedbo.

Novosti pri sprejemanju državnega proračuna
14. 01. 1998 16.35
Državni zbor in vlada sta si zastavila cilj, da se predlagani proračun za letošnje leto, težak 843,7 milijarde tolarjev in proračunski primanjkljaj, predviden v višini blizu 30 milijard tolarjev, pod nobenim pogojem ne smeta povečati, je ob predstavitvi nekaterih odprtih problemov in razlik v pogledih pri pripravljanju letošnje državne blagajne na seji odbora DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ povedal finančni minister Mitja Gaspari.

Borut Pahor predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi
14. 01. 1998 16.20
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na novinarski konferenci predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi, ki jo je danes predal predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku in ki naj bi jo vložili v parlamentarni postopek šele po predhodni obravnavi in usklajevanju med predsedniki vseh parlamentarnih strank.

Nočna stavka v Črni gori
13. 01. 1998 09.29
Protesti privržencev nekdanjega črnogorskega predsednika Momira Bulatovića so se v Podgorici nadaljevali tudi ponoči. Po navedbah tiskovne agencije Tanjug je nekaj tisoč najvztrajnejših protestnikov dočakalo dan ob tabornem ognju v parku nasproti črnogorske skupščine. Demonstrantje upajo, da bodo predstavniki republiških oblasti privolili v pogajanja o šestih zahtevah organizacijskega odbora zborovanja. Ta med drugim zahteva pripravo svobodnih parlamentarnih in predsedniških volitev v Črni gori, razveljavitev resolucije o nepriznavanju odločitev zveznih organov in ustavitev aktivnosti v zvezi s spremembo ustave Črne gore in razpisom referenduma o statusu države. Organizacijski odbor je odločil, da se protesti nadaljujejo do izpolnitve zahtev.

Ugodnosti pri upokojevanju naj veljajo za vse resnično ogrožene
04. 01. 1998 10.08
Zadnji mesec v minulem letu je skupina poslancev iz petih parlamentarnih strank s prvopodpisanim Jožetom Možganom (SLS) v zakonodajni postopek vložila predlog za noveliranje t.i. zakona o prepovedi proizvodnje azbestnih izdelkov, s katerim bi želeli iz zakona odpraviti nekatere nedoslednosti in omogočiti uveljavitev socialnih pravic tudi za 100 do 150 tistih delavcev, ki so zaradi minulega dela z azbestom resnično zdravstveno ogroženi, pa veljavnih zakonskih pravic ne morejo uveljavljati.

Politiki v Keniji svarijo pred volilnim polomom
30. 12. 1997 16.48
Dan po neredih ob začetku predsedniških in parlamentarnih volitev v Keniji so politiki iz opozicijskih vrst in vladajočega tabora posvarili pred popolnim volilnim polomom. Pripadniki opozicije kot tudi vladajoče stranke Kanu predsednika Daniela Arapa Moija so omenili poskuse ponarejanja volilnih rezultatov.

Težave pri volitvah v Keniji
30. 12. 1997 09.27
Dan po kaotičnem začetku predsedniških in parlamentarnih volitev v Keniji so danes v nekaterih delih države začeli preštevati glasove. Volilna komisija je podaljšala volitve za en dan le v tistih volilnih okrožjih, kjer v ponedeljek niso oddali volilnih lističev, ali pa so bili ti neveljavni. Med izgredi ob včerajšnjem poteku volitev so po podatkih oblasti izgubile življenje tri osebe, nekaj deset pa je bilo ranjenih. Neodvisni opazovalci poteka volitev so povedali, da so jim vladni agenti grozili in jih ovirali pri opravljanju njihove naloge.

Večji nadzor nad evroparlamentarci
28. 12. 1997 12.49
Članom Evropskega parlamenta, ki se ne bodo pojavljali na parlamentarnih glasovanjih, grozijo denarni ukrepi. Od februarja prihodnje leto bodo namreč evroparlamentarci, ki se bodo med plenarnimi sejami sicer mudili v parlamentarnih prostorih, vendar ne bodo sodelovali na vsaj polovici ključnih glasovanj, izgubili polovico dnevne sejnine.

Blair je britanska osebnost leta 1997
24. 12. 1997 12.48
Britanski časnik Financial Times je za osebnost leta 1997 proglasil ministrskega premiera Tonyja Blaira. Laburistični politik, ki je s svojo stranko prepričljivo zmagal na majskih parlamentarnih volitvah, je začel s korenitimi spremembami po vsej državi, je časnik zapisal v obrazložitvi odločitve.

Nekdanji privrženci Draškovića ustanovili novo stranko
23. 12. 1997 10.16
Razočarani privrženci srbskega opozicijskega voditelja Vuka Draškovića so danes v Beogradu ustanovili novo stranko. Srbsko gibanje obnove-Skupaj (SPO-Zajedno) namerava po besedah župana mesta Čačak Velimirja Ilića slediti "prvotnim ciljem" opozicije. Ilića so izključili iz SPO potem, ko se je po parlamentarnih volitvah v septembru uprl vse bolj očitnemu sodelovanju vodstva SPO z oblastjo.

Koordinacija o zaščitni zakonodaji in o položaju manjšin
16. 12. 1997 16.05
Na sestanku koordinacije parlamentarnih strank je predsednik vlade Janez Drnovšek predsednike strank seznanil z nedavno, za Slovenijo ugodno odločitvijo o širitvi EU. Razprava je tekla predvsem o nadaljnjih potezah pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, o pripravi zakonov za zaščito javnega interesa ter o pripravljenosti Slovenije na pogajanja za polnopravno članstvo v EU. Po nedavni odločitvi hrvaškega sabora, ki je iz ustave črtal slovensko manjšino, pa so izpostavili tudi vprašanje manjšin. O problematiki manjšin naj bi koordinacija podrobneje razpravljala na naslednji seji.

Na parlamentarnih volitvah v Čilu zmagala vladajoča koalicija
12. 12. 1997 13.23
Levosredinska vlada čilskega predsednika Eduarda Freia je razglasila zmago na včerajšnjih parlamentarnih volitvah, saj je po preštetih 62,49 odstotka glasovnicah dobila kar 50,58-odstotno podporo. Desničarsko opozicijo je podprlo 36,71 odstotka volivcev, neveljavnih pa je bilo 13,79 odstotka glasovnic. Tretjih volitev po koncu vojaškega režima (1973-1990) se je udeležilo 8 milijonov čilskih volilnih upravičencev. Volili so 120 poslancev, 20 od skupno 47 senatorjev (9 je imenovanih).