pitna

Ljubljanske osnovne šole bogatejše za nove pakete Vodni agent
08. 06. 2016 17.22
Vodni agent je mednarodni projekt, v katerem otroci preko nameščenih števcev dnevno merijo porabo vode, svoje količine primerjajo z drugimi vrtci in osnovnimi šolami, predvsem pa pridobijo zavedanje o tem, da vodnih virov ni na pretek in se učijo odgovornega ravnanja z njimi.

Brez skrbi v morje, reke in jezera. Arso: Slovenske naravne kopalne vode med najustreznejšimi v Evropi
25. 05. 2016 16.05
V slovenskem morju, rekah in jezerih se boste lahko brezskrbno kopali. Analiza Arso je namreč pokazala, da voda na 48 slovenskih naravnih kopališčih ustreza evropskim merilom čistosti. Uradna kopalna sezona se sicer začne 1. junija.

Ustavna komisija predlaga začetek postopka za zapis pravice do pitne vode v ustavo
25. 05. 2016 17.31
Predlogu, da se v ustavo zapiše in opredeli pravica do pitne vode, ni nasprotovala nobena poslanska skupina v državnem zboru. Ustavna komisija DZ je namreč predlagala začetek postopka o spremembah ustave, da bi ta vsebovala tudi ta člen. Slovenija bi bila tako ena prvih držav, ki bi pravico do pitne vode imela zapisano v ustavi.

Čista voda postaja vse večji posel
22. 04. 2016 20.47
Na Zemlji zmanjkuje čiste vode, zato ta postaja vse večji posel, opozarja priznana kanadska aktivistka, ki se zavzema, da pitna voda postane zapisana pravica za vse ljudi. Velike multinacionalke trdijo, da je voda dobrina in da jo lahko prodajajo, tako kot na primer nakopano rudo.

Pretakanje vode s pomočjo misli
05. 04. 2016 19.09
Ste že kdaj slišali rek, da iz nekoga kar brizgajo ideje? V Ljubljani je bilo mogoče videli, da se to res lahko zgodi. Iz posebne pipe so si namreč obiskovalci lahko vodo natočili le z močjo misli. S tem so ljudem sporočili tudi, da je pitna voda dragocenost. In da jo bodo kmalu lahko imeli le tisti narodi, ki razmišljajo o prihodnosti.

Odprli vodovod na onkološkem inštitutu. Celo mesec pred rokom
04. 03. 2016 13.00
Uspešen zaključek tega projekta dokazuje, da se stvari premikajo na bolje in da se gradnje v zdravstvu lahko zaključijo pravočasno, brez aneksov, je prepričana ministrica za zdravje. Projekt so zaključili v finančnih okvirih, prihranili so skoraj milijon evrov.

FOTO in VIDEO: Tudi leta 2015 je človeštvo premikalo meje in pridobilo nova spoznanja
31. 12. 2015 06.30
Delo človeških rok je končno prispelo tudi do Plutona, izvedeli smo, da je na Marsu tekoča voda, podjetja razvijajo vse boljšo vesoljsko tehnologijo, znanstveniki opravljajo teste kot (pred)pripravo za osvojitev Marsa ... A ob tem je treba rešiti tudi naš planet.

Komisarka mirila tiste, ki jih skrbi TTIP, nasprotniki pomisleke kar zapeli: EK reformira ISDS, Slovenija v boj za gospodarske učinke
11. 11. 2015 06.30
Evropska komisarka za trgovino je v Ljubljani pojasnjevala, kaj sporazum TTIP prinaša in česa ne. Obljubila je, da zloglasnega mehanizma ISDS v stari obliki zagotovo ne bo. Medtem pa se gospodarsko ministrstvo podaja v bitko, kako slovensko gospodarstvo okrepiti, da bo znalo izkoristiti prednosti sporazuma.

Kdo bo odprl svoja vrata in ponudil roko pomoči?
17. 09. 2015 06.00
V Slovenski škofovski konferenci poudarjajo, da bodo, v kolikor bo potrebno, pri namestitvah begunskih družin sodelovale tako župnije kot tudi same družine. V slovenski Evangeličanski cerkvi pa bodo pomoč nudili vsem tujim državljanom, ki so "v boju za golo preživetje".

Prebivalci morajo kopati in sami iskati stare vodovodne cevi
04. 09. 2015 17.47
Krajani dveh lendavskih zaselkov so prejeli dopis, v katerem jih občinska uprava poziva, naj ob svojih hišah poiščejo stare vodovodne cevi in na svoje stroške skopljejo jarke do glavne cevi, V nasprotnem bodo ostali brez pitne vode.

FOTO: Zakaj begunci zapustijo svojo državo? 'Vsak dan na cesti vidijo mrtve prijatelje'
26. 08. 2015 08.10
David Zorko, ki pomaga beguncem na grškem Lezbosu, se je pogovorjal z njimi in jih povprašal tisto, kar poudarjajo tisti, ki beguncev ne želijo v svoji bližini. Eden izmed beguncev je električar, ki bi rad delal, pa ne more, saj je njegovo mesto porušeno. Beguncem lahko pomagate tudi vi.

FOTO in VIDEO: Begunci na Kosu: Smo zdravniki, ekonomisti ... V Alepu ni ničesar več, le vojna in bombe
13. 08. 2015 09.21
Agonija ljudi, ki so pribežali na grški otok Kos, se tam nadaljuje. Večina je iz Sirije, kjer divja vojna. Med njimi so številni otroci, ki so vidno utrujeni in prestrašeni. Grške oblasti so na otok poslale ladjo za križarjenje, ki bo služila kot center za registracijo migrantov.

Na Kosovu aretirali pet oseb, ki naj bi nameravali zastrupiti pitno vodo
12. 07. 2015 13.16
Na Kosovu je policija prijela pet oseb, ki naj bi načrtovale teroristični napad. Nekaj oseb so prijeli v bližini zbiralnika vode, zato sumijo, da so moški – povezani naj bi bili s skrajneži IS – nameravali zastrupiti vodni vir, ki napaja večji del Prištine. Analize so pokazale, da je voda neoporečna.

Saj nočete, da vam karkoli uniči dopust? Lani smo izdali več kot 300 potnih listov za vrnitev domov
07. 07. 2015 08.42
Nevarnosti, ki nam lahko zagrenijo poletne počitnice, je veliko. Na turističnih lokacijah mrgoli žeparjev in prevarantov, pogosti so vlomi v vozila. Lansko leto so morala naša veleposlaništva dopustnikom izdati več kot 300 potnih listov za vrnitev domov. Pogoste so tudi zastrupitve in poškodbe pri kopanju.

ZEMLJEVID: 25 predlogov, kam po ohladitev v teh vročih dneh
03. 07. 2015 05.33
Kadar nam je vroče iščemo načine, kako bi se čim prej ohladili. Lahko si pomagate s klimo, ohlajenimi napitki in sladoledom, mi pa vam tokrat svetujemo, da se raje podate na katero od izbranih 25 lokacij, kjer boste v naravi našli ravno dovolj hladu, da bo vroč poletni dan postal bolj znosen.

Otroci poleti pijejo kar iz luž
26. 05. 2015 09.27
Skoraj neverjetno se zdi, da v 21. stoletju v mnogih naseljih v naši državi ljudje še nimajo pitne vode. Nekateri hodijo po vodo na pokopališča, drugi na izvire. Ob vsakem dežju v plastične posode zbirajo deževnico, ki se vanje včasih steka kar iz azbestnih streh. Ali bi država to dopuščala, tudi če ne bi šlo za Rome?

Spreminjanje barve oči, presajanje okončin, prisilne oploditve: najbolj grozljivi poskusi medicine, ki se je utopila v ideologiji
12. 05. 2015 06.00
Recimo, da v pozni jeseni na gori zaidete in tam ostanete tako dolgo, dokler vas ne rešijo z napol zmrznjenimi okončinami na robu življenja. Najbrž se ne boste spraševali, od kod zdravnikom metode, ko vas bodo reševali. A vseeno ne gre pozabiti, kaj vse in na kakšen način je zraslo na neslavnem zeljniku nacističnih zdravnikov.

Na zelene trate in polne bazene bodo morali pozabiti
06. 05. 2015 07.27
V Kaliforniji so sprejeli prve zvezne ukrepe o zmanjšanju porabe vode, saj se država že četrto leto bori s katastrofalno sušo. Mestni prebivalci bodo najbolj na udaru, čeprav porabijo le okoli 20 odstotkov celotne porabe, ostalo pa pripada kmetijstvu.

Najbolje se godi materam na Norveškem. Kako pa je biti mati v Sloveniji?
05. 05. 2015 11.24
Gospodarsko stanje države ni edini dejavnik za srečno materinstvo, temveč so pomembne tudi ustrezne politike. Številnih žensk in otrok v mestih družbeno-ekonomski napredek namreč ni dosegel. Prepogosto nimajo dostopa niti do osnovnih dobrin, kot je čista pitna voda. Sicer pa so najboljši pogoji za matere na Norveškem, najslabši v Somaliji. Kje je Slovenija?

Voda je od nas vseh. A koliko časa še?
17. 04. 2015 17.46
Dostopa do čiste pitne vode nima 783 milijonov Zemljanov, kar pomeni, da za vsakega osmega prebivalca dan predstavlja borbo za vodo. Pri nas zakonodaja privatizacijo vodnih virov, ki so za to krivi, prepoveduje, a ob politični volji se zakon hitro spremeni.

FOTO: Blišč in beda: neverjetna suša v Kaliforniji, redukcija vode, a polni bazeni in zalita trava
15. 04. 2015 09.01
Prebivalci Kalifornije morajo varčevati z vodo, a tega ne počnejo vsi. Povprečna dnevna poraba vode na osebo v Palm Springsu je 760 litrov, kar je dvakrat več od povprečja v Kaliforniji. Ponudniki vode se zato odločajo, da jo bodo dobavljali manj.

Za liter ustekleničene vode se porabi tri litre pitne vode: Pijte vodo iz pipe, ne iz plastenk!
24. 03. 2015 16.36
Slovenska komunalna podjetja pozivajo k pitju vode iz pipe. Slovenci smo leta 2013 spili 24 milijonov plastenk vode, čeprav iz naših pip priteče kakovostna pitna voda. Ustekleničena voda ni bolj zdrava, hkrati pa veliko bolj onesnažuje okolje.

Kmetje na ožjih vodovarstvenih območjih zahtevajo rešitve
20. 02. 2015 13.37
Na protestnem shodu pri Hajdini se je zbralo okoli 300 kmetov, ki kmetujejo na ožjih vodovarstvenih območjih, in zahtevalo ureditev problemov. Med drugim zahtevajo menjavo kmetijskih zemljišč, višje odškodnine ali državni odkup teh zemljišč.

'Enega sokola prosim'
20. 01. 2015 06.52
Najnovejši modni dodatek v Katarju ni draga torbica priznanega modnega oblikovalca, niti prestižni mobilni telefon – to vlogo prevzemajo sokoli, ki jih imajo Katarci za hišne ljubljenčke.

Na Bledu in v Gorjah že več kot mesec dni prekuhavajo vodo
10. 12. 2014 15.46
V blejski in gorjanski občini morajo po več kot mesecu dni še vedno preventivno prekuhavati vodo. Da se v prihodnje tako dolgotrajna obdobja prekuhavanja pitne vode ne bi več pojavljala, bodo vzpostavili vodarno, ki bo vključevala sodobne naprave za obdelavo vode.

FOTO: Razmere se umirjajo, a težave zdaj povzroča podtalnica
13. 11. 2014 05.01
Na Notranjskem so razmere nekoliko bolj umirjene, a v Loški dolini imajo številni težave zaradi pritiska podtalnice. Sile so namreč tako močne, da lahko porušijo hišo. Zaradi razpoke v tleh so morali evakuirati družino, vse skupaj pa je domove zapustilo že 28 oseb.

FOTO: V Loški dolini ne morejo zagotoviti prevoza za vse šolarje
09. 11. 2014 06.39
Poplavne površine v Loški dolini se povečujejo, počasi zvišujejo pa se tudi ojezerjene površine na Cerkniškem in Planinskem polju. V Loški dolini ne morejo zagotoviti prevoza za vse šolarje, zato pozivajo starše, da jih pripeljejo sami, ali pa ostanejo doma.

Sporazum ZDA - EU: GSO koruza, klorirani piščanci in do milijon manj delovnih mest
15. 10. 2014 14.03
Brez nižanj standardov v Evropi po sprejemu prostotrgovinskih sporazumov ne bo šlo, menijo v Umanoteri. Sporazumi bodo odpravljali carine ter uvozne dajatve, kar 80 odstotkov ekonomskih učinkov TTIP pa je predvidenih iz naslova odprave netarifnih ovir.

Vodo Komunalnega podjetja Žalec je treba prekuhavati
13. 09. 2014 12.26
Komunalno podjetje Žalec sporoča, da v Šempetru, Preboldu in Žalcu voda iz pipe ni pitna in jo je treba prekuhavati. Na območju, ki ga pokriva celjsko podjetje Vodovod-kanalizacija, pa je oskrba z vodo nemotena.

Slovenska kopališča so varna, niso pa najboljša. Ta so na Cipru in v Luksemburgu
27. 05. 2014 13.03
Nobeno od slovenskih kopališč v poročilu Evropske komisije o kakovosti kopalnih voda ni dobilo slabe ocene. Najboljše so se na splošno odrezala kopališča na Cipru in v Luksemburgu, sledila pa so tista na Malti, Hrvaškem in v Grčiji.