pitna

Na referendum o vodah bomo odšli 11. julija
25. 05. 2021 08.54
Referendum o noveli zakona o vodah bo 11. julija, je s tesno večino, 43 glasov za in 42 proti, sklenil državni zbor. Glasovanje bo tako potekalo teden dni kasneje kot prvotno načrtovano, kar so danes predlagale koalicijske SDS, NSi in SMC, v opoziciji pa so temu nasprotovali. Poslanci so bili razdeljeni tudi glede vsebine novele, z obeh strani je bilo slišati očitke o zavajanju.

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi
20. 05. 2021 06.00
Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi
19. 05. 2021 09.58
Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

V središču Ljubljane tokrat kolesarili za vodo
14. 05. 2021 19.22
V središču Ljubljane so se tudi ta petek zbrali protestniki, tokrat s pozivom k zbiranju podpisov pod pobudo za referendum za pitno vodo. Za izvedbo referenduma jih morajo zbrati 40.000, kot pravijo, jih manjka še več tisoč, rok za zbiranje pa se izteče čez teden dni. Današnji protest se je začel na Trgu republike, osrednji del dogajanja pa se je odvijal na Prešernovem trgu.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Do preklica voda v naselju Ložice ni pitna
07. 05. 2021 17.16
Režijski obrat Občine Kanal ob Soči je v sredo prejel obvestilo, da ima voda iz vodovoda Ložice neobičajen okus in vonj po naftnih derivatih. Na režijskem obratu sklepajo, da se je voda onesnažila zaradi izlitja naftnih derivatov na vodozbirnem območju. Do preklica je tako prepovedana uporaba vode iz vodovoda, poskrbeli so za nadomestno oskrbo s pitno vodo. "Obstaja velika verjetnost, da bosta vodna vira onesnažena daljši čas," so zapisali v obvestilu za javnost.

Očitki Salonitu Anhovo: 'Voda iz črpališča se uporablja tudi za druge namene'
23. 04. 2021 15.01
Družba Salonit Anhovo je pretekli teden ponovno pridobila podaljšanje vodnega dovoljenja za tehnološko vodo, ki ji je poteklo decembra lani. V civilni iniciativi Danes so prepričani, da se voda iz črpališča uporablja tudi za druge namene. V družbi to zanikajo in poudarjajo, da se dovoljenje nanaša izključno na tehnološko (hladilno) vodo. Na direkciji za vode tudi pravijo, da je bilo dovoljenje izdano zgolj za neposredno rabo vode za tehnološke namene.

Oskrba Istre in kraškega zaledja s pitno vodo: Če Istra ostane brez vode, bo suha vsa Slovenija
20. 04. 2021 17.57
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je obravnaval problematiko ureditve oskrbe prebivalstva slovenske Istre in kraškega zaledja s pitno vodo. Pri tem so člani podprli sklepe, ki ciljajo na racionalnost in vzdržnost projekta, ne pa tudi sklepa, po katerem bi ministrstvo znova preverilo vse možnosti za vzpostavitev vodnih virov.

Sporna novela Zakona o vodah: zbrali dovolj začetnih podpisov za referendum, a potrebujejo jih še več
05. 04. 2021 18.34
Po številnih pobudah, opozorilih in shodih okoljevarstvenikov, s katerimi so neuspešno pozivali poslance k zavrnitvi novele Zakona o vodah, zdaj posegajo po referendumu. Vložiti morajo najmanj 2500 podpisov za pobudo referenduma, iniciative pa zagotavljajo, da imajo podpisov več kot dovolj. Ročno zavoro na novelo zakona pa bi lahko zategnil tudi Državni svet, ki bo glasoval o odložilnem vetu.

Macerl: Nevladniki smo velik trn v peti politike, ki dela za umazan kapital
31. 03. 2021 06.00
Namesto, da bi sledili zavezam, ki vodijo k večji zaščiti naših voda, sprejeta novela zakona o vodah Slovenijo pelje stran od teh ciljev, so prepričani okoljevarstveniki. Ni dopustno, da kratkoročni politični ali kapitalski interesi določajo politiko do voda in njihovo upravljanje, vztrajajo tudi strokovnjaki, ki očitajo vladi, da jih je pri pripravi zakona popolnoma prezrla in dala prosto pot nenadzorovani gradnji na priobalnih območjih ter s tem ogrozila celo pitno vodo.

DZ potrdil novelo zakona o vodah, gibanje Zdrava družba želi referendum
30. 03. 2021 17.30
DZ je s 44 glasovi za in 38 proti potrdil novelo zakona o vodah. Medtem ko so v vseh poslanskih skupinah pozdravljali krepitev sredstev za redno vzdrževanje in upravljanje vodotokov, pa so bili v opoziciji kritični do sprememb, povezanih s posegi na vodna in priobalna zemljišča. Gibanje Zdrava družba pa je, potem ko je DZ danes potrdil za del javnosti sporno novelo zakona o vodah, že začelo z aktivnostmi za razpis zakonodajnega referenduma.

Ministrstvi za okolje in gospodarstvo umikata sporni člen novele zakona o vodah
24. 03. 2021 11.37
Ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta dosegla soglasje, da iz novele zakona o vodah, ki je v obravnavi v DZ, izvzameta člen, ki bi omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju, so sporočili z ministrstva za okolje.

'Voda je ključna za naš obstoj, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da jo zaščitimo'
22. 03. 2021 13.02
Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku RS se je odzval na sprejemanje novele Zakona o vodah. Odločevalce je s posebnim priporočilom opomnil, naj pri sprejemanju novele na prvo mesto postavijo pravico do pitne vode. Predsednik DZ Igor Zorčič, ki je ob današnjem svetovnem dnevu voda obiskal novomeško enoto Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, pa je ocenil, da je pred politiko odločitev, za katero upa, da bo sprejeta v duhu svetovnega dneva voda.

'Protestna rekreacija' na Trgu republike: Pitne vode ne damo
19. 03. 2021 20.29
Na Trgu republike v Ljubljani je potekala tiskovna koferenca ter "rekreacija", na kateri so udeleženci opozorili na problematičnost novele zakona, s katero bo dovoljeno graditi kemijsko nevarne objekte na vodovarstvenih območjih. Maloštevilni udeleženci so še opozorili, da se občutno zmanjšuje standard varovanja pitne vode ter ogroža varovanje rek in podtalnic.

Predvidena sprememba predstavlja tveganje za poslabšanje kakovosti pitne vode
19. 03. 2021 11.50
V ponedeljek obeležujemo svetovni dan voda in prav prihodnji teden bodo poslanci DZ glasovali o predlaganih spremembah Zakona o vodah. Ker predlogi med drugim predvidevajo tudi spremembe, ki predstavljajo tveganje za morebitno poslabšanje in onesnaženje virov pitne vode z nevarnimi snovi, kar izrecno nasprotuje določbam evropske direktive o pitni vodi, ki je bila sprejeta konec lanskega leta, je Zbornica komunalnega gospodarstva poslance pozvala k zavrnitvi predlaganega amandmaja.

Je pitna voda v Sloveniji res varna?
16. 03. 2021 12.44
Imamo toliko varovalk, da ne bo onesnaženja pitne vode, zagotavlja minister za okolje, ki poskuša v zakon spraviti novelo, da bi se tudi na vodovarstvenih območjih gradilo objekte z nevarnimi snovmi. Kako te varovalke v resnici delujejo, pa vam lahko povedo prebivalcih Deskel, ki morajo kljub vsem papirjem, da je njihova voda v redu, to nenehoma prekuhavati in ki so morali celo sami meriti strupene snovi, ko se je pojavilo onesnaženje iz tovarne, ki ima prav tako vse papirje, da onesnaženja sploh ne more biti. In ki se morajo boriti celo za to, da ne bi pili vode, ki jo črpajo kar iz Soče in je namenjena tovarnam. Več o tem danes zvečer ob 22.00 v oddaji Preverjeno.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'
08. 03. 2021 12.25
V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Skupina Sopranos predstavlja najbolj čustveno pesem v karieri
24. 02. 2021 16.06
Skupina Sopranos je lani postregla z dvema pesmima: ''Nimam skrbi'', za katero so posneli enega najbolj pisanih videospotov, in ''Na smeh mi gre'' v plesnih funky pop ritmih. Tokrat pa so se člani odločili za popolnoma intimen ambient skladbe, ki je po njihovem mnenju tudi najbolj čustvena pesem v karieri.

Civilna iniciativa na državno tožilstvo zaradi onesnažene vode
19. 02. 2021 12.50
Civilna iniciativa bo v ponedeljek pristojno državno tožilstvo seznanila s svojimi ugotovitvami glede oskrbe s pitno vodo v Anhovem. Po lanskem onesnaženju pitne vode na črpališču Močila so namreč ugotovili, da je imelo črpališče le dovoljenje za črpanje tehnične vode, poteklo pa je konec lanskega leta. Medtem pa so iz občine Kanal ob Soči kritični do nekaterih trditev civilne iniciative.

Heker poskušal zastrupiti pitno vodo v mestu na Floridi
09. 02. 2021 09.38
Računalniški heker je pridobil dostop do vodnega sistema mesta na Floridi in v vodni sistem poskušal sprostiti 'nevarno' količino kemikalije. Pozornemu operaterju se gre zahvaliti, da mu ni uspelo.

Zemlja izgublja led hitreje kot sredi devetdesetih let
26. 01. 2021 08.57
Led na Zemlji se danes topi hitreje kot sredi devetdesetih let, kažejo nove raziskave, saj so zaradi podnebnih sprememb globalne temperature vedno višje. Ocenjujejo, da se je od sredine devetdesetih let stopilo približno 28 bilijonov ton svetovnega morskega ledu, ledenih plošč in ledenikov.

Prebivalci Anhovega ostali brez novega vodnega vira: 'Te vode ne bomo pili'
16. 12. 2020 19.49
Prebivalci Anhovega in okolice so kljub peticiji, s katero od županje zahtevajo alternativni vodni vir, dobili hladen tuš. Tako od občine kot občinskih svetnikov. Na zadnji izredni seji so namreč svetniki na pobudo županje potrdili, da bo občina obnovila vodarno Močila, ki pitno vodo zajema iz reke Soče. Podpisniki peticije in člani civilne iniciative pa vztrajajo, da te vode ne bodo pili.

Nikaragva znova na kolenih: po Eti pustošila še Iota
17. 11. 2020 16.14
Za prebivalci Nikaragve, predvsem tistimi v bližini mesta Puerto Cabezas, je še ena burna in strahu polna noč. Orkan Iota je le 13 dni po Eti udaril s silo četrte kategorije. Sunki vetra so dosegli tudi do 155 kilometrov na uro. Tamkajšnji prebivalci so povsem obupani in pravijo, da je to zanje eno najhujših let.

Ustavno sodišče zavrglo ustavno pritožbo ljubljanskih kmetov
19. 10. 2020 11.06
Ustavno sodišče je zavrglo ustavno pritožbo ljubljanskih kmetov zoper sklep MOL o ugotovitvi javne koristi gradnje kanalizacijskega kanala C0. Zoper isti sklep so pritožniki vložili tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti, ki jo je sodišče prav tako zavrglo.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita
16. 10. 2020 13.16
Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00
Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

'Zlati gumb' Ane Klašnje s skupino izdal pesem Domača vas
30. 08. 2020 18.12
Skupina Flora & Paris tokrat predstavlja nostalgično skladbo 'Domača vas'. Del skupine je tudi pevec Žan Libnik, ki ga je leta 2015 v finale šova Slovenija ima talent izstrelil zlati gumb žirantke Ane. Mladi glasbenik je povedal, da je nova pesem zasedbe ena od njegovih najljubših.

Inšpektorji pri nadzoru nad oskrbo s pitno vodo odkrili sedem kršiteljev
25. 08. 2020 18.35
Okoljski inšpektorji so v okviru nadzora nad oskrbo s pitno vodo pod drobnogled vzeli 96 zavezancev in nepravilnosti ugotovili pri sedmih. Kot so sporočili iz inšpektorata, kršitelji niso imeli sprejetih programov ukrepov v primeru izrednih dogodkov. Štirje so nepravilnosti odpravili še pred izdajo odločbe, trije postopki še tečejo.

Pred ponovnim dovoljenjem za uporabo vode iz vodovoda v Anhovem ima NIJZ še nekaj zahtev
14. 08. 2020 16.28
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo pred izdajo dovoljenja za ponovno uporabo pitne vode iz vodovoda v Anhovem postavil še nekaj zahtev, je po današnjem obisku v Anhovem povedal direktor NIJZ Milan Krek. Med temi zahtevami je tudi zagotovilo podjetja Eternit, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.

'Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja?'
13. 08. 2020 13.51
Zdravniška zbornica Slovenije okoljsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ znova poziva k odločnemu ukrepanju in zaščiti zdravja prebivalcev Anhovega. "Nedopustno je, da je objekt odpadnih voda zgrajen tako, da je mešanje voda mogoče," so kritični. Na pristojne zato vnovič apelirajo, da takoj sprožijo tudi vse postopke ugotavljanja morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili razmere, da se je pitna voda sploh lahko onesnažila.