pitna

Vzorci potrdili, da nesreča v Melaminu ni vplivala na pitno vodo
16. 06. 2022 15.43
Preiskave vzorcev vode, vzetih iz vrtin in zajetij na Kočevskem 6. in 7. junija, so pokazale, da v preiskanih virih pitne vode ni zaznati vpliva industrijske nesreče, do katere je prišlo 12. maja v Melaminu. Poročilo o tem, ki ga je objavil NIJZ, tako potrjuje ugotovitve vzorcev vode, vzetih konec maja.

Raziskava računskega sodišča: dostop in razlike v cenah občinskih storitev
15. 06. 2022 10.48
Računsko sodišče je med 212 slovenskimi občinami izvedlo raziskavo o težavah njihovih prebivalcev pri dostopanju do storitev splošnega pomena. Izkazalo se je, da največ težav zaznavajo na področjih, na katera nimajo neposrednega vpliva (ukinjanje bankomatov), področjih, kjer to zahteva velike finančne vložke v infrastrukturo (slabe cestne povezave), in na področjih, ki so sistemsko pomanjkljivo urejena (težave pri izbiri osebnega zdravnika). Raziskava o cenah storitev in pristojbinah, ki jih zaračunavajo občine, pa je pokazala, da so največje razlike na področju komunalnega prispevka in odvajanja ter čiščenja komunalnih odpadnih voda.

Zaradi zamašene cevi pogin organizmov v Pšati: 'To je katastrofa'
14. 06. 2022 08.44
V naselju Suhadole v občini Komenda so v ponedeljek zvečer občani opazili onesnaženo reko Pšato in poginule ribe. Gasilci PGD Kamnik, Moste, Mengeš in mobilni ekološki laboratorij ELME so ob pregledu reke izvor onesnaženja našli v naselju Komenda, kjer je fekalna voda odtekala v reko. Kriva je zamašitev glavne cevi, nam je pojasnil Franci Kolenc iz Ribiške družine Bistrica Domžale. Čudi se, kaj vse ljudje zmečejo v kanalizacijo, celo kose oblačil. Po njegovi grobi oceni so v pasu, dolgem dva do tri kilometre, poginili vsi vodni organizmi. "Ko smo prišli na kraj, žal kaj dosti ni bilo več mogoče storiti," je povedal Kolenc.

Za prebavne težave 50 otrok v Marezigah kriv norovirus
13. 06. 2022 12.47
Preteklo sredo je od pouka na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Z Rižanskega vodovoda Koper so šolo v soboto obvestili, da pitna voda v šoli ni bila kontaminirana. Ravnateljica šole Eneja Rožanec je povedala, da je bil razlog za prebavne težave norovirus. Vzrok zastrupitve še 26 učencev iz Laškega, ki so bili v šoli v naravi v Ankaranu, medtem še ni znan.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu
13. 06. 2022 06.00
Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki
31. 05. 2022 14.49
Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi
28. 05. 2022 08.07
Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

V Anhovem in Robidnem Bregu znova onesnaženje vode
16. 05. 2022 11.49
Krajani Anhovega in Robidnega Brega morajo prekuhavati vodo iz pip, potem ko je prejšnji teden prišlo do novega onesnaženja vode. Ta je smrdela po fekalijah, nekaj dni so jih zato oskrbovali z vodo iz gasilske cisterne. Režijski obrat občine Kanal trdi, da je šlo za človeško napako pri priklopu črpalk v vodarni Močila, krajani pa so ogorčeni.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'
12. 05. 2022 09.42
Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Solidarna EU?
23. 04. 2022 16.22
Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00
Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj
22. 03. 2022 09.14
Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'
28. 11. 2021 17.40
Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Amandma uspel: prebivalci Anhovega bodo dobili čisto pitno vodo
18. 11. 2021 16.19
"Ljudje, uspelo nam je. Amandma je bil sprejet," je sporočil Inštitut 8. marec. Državni zbor RS je namreč sprejel amandma k proračunu, ki ga je vložila poslanska skupina LMŠ skupaj z opozicijo. Amandma, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bo tako zagotovil proračunska sredstva za izgradnjo novega vodovoda z virom čiste pitne vode za prebivalce Anhovega. "Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj," so dodali pri Inštitutu.

V gibanju za pitno vodo pozivajo poslance k podpori krajanov Anhovega
15. 11. 2021 09.35
1100 prebivalcev Anhovega od dostopa do čiste pitne vode loči politična volja. Poslanke in poslanci lahko v proračunu namreč zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode, kar bi omogočili s podporo že vloženemu amandmaju. Na novinarski konferenci so v Združenju za pitno vodo uvodoma povedali, da je amandma v soboto na odboru za finance padel. O amandmaju bodo poslanci uradno glasovali v četrtek, gibanje pa jih poziva, naj podprejo krajane in krajanke Anhovega in jim zagotovijo ustavno pravico do pitne vode.

'Do čiste pitne vode v Anhovem še trije glasovi'
12. 11. 2021 13.53
Do čiste pitne vode v Anhovem manjkajo še trije glasovi podpore v državnem zboru, potem ko je Gibanje za pitno vodo zagnalo kampanjo za zagotovitev pitne vode v Anhovem, pa se je pozitivno odzvalo tudi okoljsko ministrstvo. Projekt mora zdaj podpreti še lokalna oblast, je povedala Nika Kovač z Inštituta 8. marec.

Poziv poslancem: čista pitna voda za vse, tudi za krajane Anhovega
08. 11. 2021 11.22
Referendumski boj za čisto pitno vodo se nadaljuje. Tokrat s konkretnim primerom. Namreč, 1100 prebivalcev Anhovega še vedno nima dostopa do čiste pitne vode. A to lahko poslanke in poslanci popravijo že prihodnji teden in v proračunu zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode. K tem so jih pozvali predstavniki različnih civilnih iniciativ, s podpisom pod peticijo pa lahko čisto pitno vodo za prebivalce Anhovega zahtevajo tudi državljani.

Nov vodni vir za preskrbo obalno-kraške regije bi zgradili v Brkinih, a ne brez zapletov
19. 10. 2021 18.27
Obalni župani že leta opozarjajo, da se slovenska obala s kraškim zaledjem sooča s hudim pomanjkanjem pitne vode. Izvir reke Rižane kot edini vodni vir za obalo namreč ne zadošča potrebam vsega prebivalstva. Ali bo voda pritekla iz pip prebivalcev slovenske Istre je – še posebej poleti – odvisno od količin, ki jih na slovensko obalo pošljeta sosednja Hrvaška in Kraški vodovod. Lokacija novega vodnega zajetja je sicer že določena, prav tako je potrjena izvedba prostorskega načrta, a brez zapletov ne gre.

'Čas je, da zaradi stvari, ki se dogajajo v Anhovem, ljudje začnejo odhajati v zapor'
20. 08. 2021 12.36
Več kot leto dni po onesnaženju pitne vode z industrijskimi odplakami morajo prebivalci Anhovega, Deskel in okoliških zaselkov ob večjem deževju vodo še vedno prekuhavati. Ekološka združenja so ponovno pozvala k takojšnemu priklopu na vodni vir Mrzlek. Županjo Kanala Tino Gerbec so ob razkritju obremenilnih dokumentov pozvali k odstopu.

V Sloveniji voda prvič potrjena kot možen vir okužbe z zajčjo mrzlico
10. 08. 2021 11.46
Epidemiološka obravnava primerov zajčje mrzlice (tularemije) v severnoprimorski regiji je prvič v Sloveniji potrdila prisotnost bakterije Francisella tularensis v pitni vodi treh zasebnih vodovodov, namenjenih lastni oskrbi, so pojasnili na NIJZ. Preiskava za potrditev vzročnosti še poteka. Na NIJZ odsvetujejo pitje vode iz vodnih virov v naravi.

Vode iz sistema Golo-Zapotok ni treba več prekuhavati
28. 07. 2021 10.25
Občina Ig je preklicala ukrep prekuhavanja vode na vodovodnem sistemu Golo-Zapotok. Še vedno pa ostaja v veljavi ukrep varčevanja z vodo, je objavljeno na spletni strani občine.

Končno poročilo o odvzetih vzorcih potrdilo prisotnost bakterij, uporaba vode prepovedana
09. 07. 2021 14.30
Končno poročilo analize odvzetih vzorcev na vodovodnem sistemu Golo-Zapotok razkriva, da so v štirih vzorcih odkrili bakterijo Clostridium perfringens, v enem vzorcu pa so zaznali fekalne bakterije. Pitna voda torej predstavlja tveganje za zdravje uporabnikov, zato ukrep prepovedi uporabe vode iz vodovodnega sistema Golo-Zapotok ostaja v veljavi do preklica.

V onesnaženem vodovodu Golo-Zapotok odkrili bakterijo
08. 07. 2021 14.02
Delni rezultati vzorčenja vode v vodovodnem sistemu Golo-Zapotok, ki jo je zaradi vonja po naftnih derivatih od torka prepovedano uporabljati, so pokazali prisotnost bakterije Clostridium perfringens. Ostali rezultati bodo znani predvidoma v petek. Prepoved uporabe vode ostaja v veljavi, je sporočila občina Ig.

'Naša najranljivejša skupina ne bo ostala neslišana in spregledana'
08. 07. 2021 13.19
Da bodo tudi oskrbovanci domov za starejše lahko na referendum o noveli zakona o vodah oddali svoj glas, so se angažirali tako posamezniki, ki bodo po več slovenskih krajih starejšim nudili prevoz do volišč, ter Sindikat taksistov. "Odziv javnosti je bil izjemen, srčen, ganil me je," pravi pobudnica akcije Nina Majcen.

V nedeljo odločanje o zakonu o vodah: za ali proti?
07. 07. 2021 20.59
V nedeljo bomo polnoletni državljani Slovenije odločali za ali proti zakonu o vodah. Če se še niste odločili, smo na soočenje argumentov povabili ministra Andreja Vizjaka in Alenko Kreč Bricelj iz Smetumeta. Pitna voda Slovenke in Slovence očitno gane bolj kot ostala dosedanja referendumska vprašanja. Na predčasno glasovanje je na prvi dan svoj glas prišlo oddat 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, kar je skoraj desetkrat več, kot jih je denimo prvi dan predčasnega glasovanja odšlo na referendum o drugem tiru. Danes, drugi dan predčasnega glasovanja, ni bilo gneče.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov
06. 07. 2021 06.26
Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Za glasovanje po pošti iz tujine morate pravilno izpolniti vlogo
17. 06. 2021 12.39
Državna volilna komisija (DVK) je sporočila, da so v zadnjem času prejeli veliko nepravilnih vlog za glasovanje na referendumu o noveli zakona o vodah po pošti iz tujine. Gre predvsem za volivce, ki bodo na dan glasovanja, torej 11. julija, začasno v tujini, predvsem zaradi koriščenja letnega dopusta.

Voda v Ložicah spet primerna za uporabo
15. 06. 2021 17.01
Voda na vodooskrbnem sistemu v Ložicah, ki je bila od 5. maja neustrezna za prehrano, pitje in umivanje zob, je znova primerna za uporabo, so sporočili predstavniki Občine Kanal ob Soči. Voda je sicer imela neobičajen okus in vonj po naftnih derivatih, kar so prvi opazili občani. O tem so obvestili pristojne na režijskem obratu občine, ki so naposled prepovedali uporabo pitne vode za omenjene namene.

'Referendum o zakonu o vodah je praznik demokracije'
15. 06. 2021 14.32
Referendum o zakonu o vodah je po oceni gibanja Za pitno vodo, ki je njegov pobudnik, praznik demokracije in priložnost, da ljudje povedo, v kakšni prihodnosti želijo živeti. Na novinarski konferenci so organizacije iz gibanja znova podčrtale škodljivost zakona o vodah in pozvale na volišča.

Šestan po ekološki katastrofi v Hočah: 'Sanacija bo dolgotrajna in težka'
06. 06. 2021 20.31
Odvrženih 200 kubičnih metrov mulja iz čistilne naprave v naravo v občini Hoče so že označili za ekološko katastrofo, zdaj pa vsak dan terja dodaten davek. Ne samo da neznosno smrdi, najhuje je to, da je pitna voda onesnažena. Analize so pokazale, da vsebuje smrtno nevarne bakterije. Dež zdaj spira še mulj in ga odnaša po potoku naprej po več krajih vse do reke Drave.