pitna

V Anhovem glede vode še čakajo na končno oceno NIJZ

11. 08. 2020 15.09

V občini Kanal ob Soči glede vode po sanaciji onesnaženja zaradi napake na industrijski čistilni napravi družbe Eternit in rezultatih, ki kažejo na primernost uporabe, še vedno čakajo na končno oceno Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Obvestilo o tem bodo takoj po prejemu objavili na spletni strani, so napovedali. Krajani pa medtem živijo v nenehnem strahu, kakšna voda bo pritekla iz njihovih pip.

Analiza vode v Anhovem: voda primerna za uporabo, oceno bo podal še NIJZ

10. 08. 2020 13.35

Potem ko je pretekli mesec prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu, je zdaj občina Kanal ob Soči dobila rezultate vseh analiz vode v Anhovem. Onesnaženje se je pojavilo v vodovodnem sistemu zaradi napake na industrijski čistilni napravi družbe Eternit. Rezultati sicer kažejo, da je voda primerna za uporabo, vendar bo končno oceno podal NIJZ.

Analiza pitne vode pokazala osemkrat povišano vrednost kroma in težkih kovin

08. 08. 2020 19.27

V Anhovem po tem, ko je zaradi onesnaženja v podjetju Eternit iz pip tekla umazana in smrdljiva voda z usedlinami, prebivalce s pitno vodo oskrbujejo gasilci. Toda tudi voda iz cisterne je bila motna in smrdljiva, nekaterim je bilo po pitju celo slabo. Gasilci so potrebovali nekaj ur, da so cisterno očistili nesnage, pitno vodo pa zdaj zajemajo v sosednjem kraju. Krajani so razburjeni tudi zaradi rezultatov analize, ki je pokazala, da je v vodi kar osemkrat presežena vrednost kroma in težkih kovin.

Do rezultatov analize pitne vode velja v Anhovem prepoved uporabe vode za prehrano

30. 07. 2020 16.29

Potem ko smo v torek poročali, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu, še vedno niso znani rezultati kemijske analize pitne vode. Občina Kanal ob Soči je zato občane obvestila, da voda ni pitna, prav tako ni primerna za uporabo pri kuhanju in umivanju zob. Za pomoč pri oskrbi občanov s pitno vodo so se obrnili na gasilce.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje

21. 06. 2020 08.08

Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Ali v školjko mečete robčke, zdravila, igrače ...? Letno v Sloveniji 3,5 milijona evrov za sanacijo škode

21. 04. 2020 12.25

"Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak," opozarjajo komunalna podjetja. Komunalna podjetja, ki upravljajo javne kanalizacijske sisteme in čistilne naprave, v zadnjih letih v sistemih zaznavajo čedalje večje količine odpadkov, ki tja ne sodijo, saj povzročajo veliko škodo infrastrukturi in okolju ter dodatne stroške pri vzdrževanju kanalizacijskih sistemov. V straniščne školjke nekateri med epidemijo mečejo tudi maske in rokavice. Te pa tja, kot tudi vlažilni robčki, cigaretni ogorki, zdravila, lasje, ne sodijo. Rešitev je izjemno preprosta, prihrani pa enormne stroške. V kopalnico poleg stranišča namestite koš za odpadke.

NIJZ priporoča: v dlje časa zaprtih objektih pustite vodo na vseh pipah teči vsaj 15 minut

21. 04. 2020 08.47

V času omejitvenih ukrepov se je v številnih javnih objektih zmanjšala ali prekinila poraba vode, zaradi česar pa lahko v hišnem vodovodnem sistemu pride do razmnoževanja mikroorganizmov ali izločanja nevarnih snovi iz omrežja v pitno vodo, opozarja NIJZ. Priporočajo, da na vseh pipah v objektih, ki so bili dlje časa zaprti, povečamo pretok vode za najmanj 15 minut.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena

10. 03. 2020 14.14

Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

V desetih tednih smo obkrožili svet

07. 03. 2020 07.00

Pot proti domu je bila ekspresna. Še v sredo smo pakirali torbe na Havajih in lovili zadnje dopoldansko sonce, nato pa s hitrim postankom v Los Angelesu v četrtek že pristanemo v Londonu, kjer nas za dobrodošlico pričakata sneg in dež ter nič kaj prijetni dve stopinji.

Tropski Fidži, ki nudi veliko več od luksuznih hotelskih kompleksov

25. 01. 2020 07.00

"Bula!" Glas, ki se razlega iz široko nasmejanih ust, kjer skoraj zagotovo zazeva kakšna luknja, ki kaže na izgubljeni zob ali pa je ta zapolnjena z bleščečo kovino. Bula je hkrati edina beseda, ki jo moraš razumeti in uporabljati na Fidžiju. Gre za pozdrav, ki pa v prevodu ne pomeni samo "živijo", ampak bistveno več.

V sredo odpotujemo in obkrožimo svet …

21. 12. 2019 11.12

Ne, ni prednovoletna zaobljuba. Gre za projekt, ki se v najinih glavah plete že nekaj let in končno je prišel čas, da ga uresničiva. Dolgi meseci načrtovanj, rezervacij letalskih vozovnic, prenočišč, aktivnosti in v prvi vrsti izbora samih lokacij.

Iz potopljene ladje v Baltiku rešili na stotine steklenic žganic iz prve svetovne vojne

07. 11. 2019 14.41

Ekipa švedskih raziskovalnih avanturistov je iz razbitin ladje, ki je v Baltskem morju potonila med prvo svetovno vojno, rešila več sto steklenic žganih pijač in likerjev. Sedaj preizkušajo, ali je alkohol še piten, so pa prepričani, da so razmere v Baltskem morju zelo primerne za shranjevanje tovrstnih pijač, saj je tam temno in zelo mrzlo.

Da ne bo težko počakati do kosila: nasveti za hitre in zdrave malice

27. 10. 2019 07.00

Do kosila je še daleč, hitre rešitve v avtomatih ali na policah trgovin pa tako vabljive. Jim velikokrat podležete? Z nekaj samodiscipline lahko naredite veliko za svoje zdravje. Malico si lahko hitro pripravite doma. Ne bo vam vzelo veliko časa, bo pa zato obrok bolj zdrav in najbrž tudi okusnejši in cenejši.

Policisti morajo na stranišče v 400 metrov oddaljene prostore

20. 10. 2019 10.01

Že vse od začetka septembra so policisti policijske postaje Ljubljana Center brez tekoče pitne vode in sanitarij. Če si želijo umiti roke, natočiti kozarec vode ali opraviti potrebo, se morajo po notranjem atriju sprehoditi do 400 metrov oddaljenega sodišča. Na MNZ zagotavljajo, da bo napaka odpravljena do začetka novembra.

Ministrstvo potrdilo: Termit ne sme predelovati odpadkov

04. 10. 2019 16.14

Ministrstvo za okolje in prostor je zavrnilo pritožbo družbe Termit na odločitev okoljske inšpekcije, ki podjetju prepoveduje sprejem in predelavo odpadkov. V Termitu so presenečeni, da se ministrstvo ni opredelilo do poročila Agencije RS za okolje (Arso), ki je bilo podlaga za inšpekcijsko odločbo. O nadaljnjih korakih bodo še razmislili.

Ana Ferme s svojo prvo skladbo Na pogled

09. 08. 2019 19.42

Čeprav je na slovenski glasbeni sceni prisotna že več let, Ana Ferme šele zdaj predstavlja svojo prvo skladbo in videospot. Skladba Na pogled je nastala pod rokami izkušenih in odličnih glasbenikov.

Prhe na obalnih kopališčih bodo od jutri dalje spet odprte brez omejitev

08. 08. 2019 15.00

Župani vseh štirih istrskih občin so se odločili, da s petkom odprejo vse prhe na občinskih kopališčih brez omejitev. Iz Rižanskega vodovoda Koper so sporočili, da je zaradi rednih padavin in ustrezne povprečne dnevne rabe pitne vode za zdaj dovolj.

Redkejše zalivanje zelenic in plaže brez tušev

19. 07. 2019 07.54

V vseh štirih občinah slovenske Istre so začeli veljati posebni varčevalni ukrepi za zmanjšanje porabe pitne vode, ki jih bodo do preklica izvajala občinska komunalna podjetja. Tako bi se tudi v primeru onesnaženja vodnega vira izognili morebitnim redukcijam oz. občasnim prekinitvam dobave vode.

V vrtini ni bil kerozin, ampak drugo mineralno olje. Iščejo neznanega storilca

18. 07. 2019 14.02

Na agenciji za okolje so pojasnili podrobnosti o prisotnosti mineralnih olj na vrtini P-19. Na območju Hrastovelj je namreč po železniški nesreči v tla odteklo 9000 litrov kerozina, kar je med domačini in pristojnimi povzročilo precej zaskrbljenosti. A slednji ugotavljajo, da v vrtini ne gre za snov, ki je iztekla ob nesreči.

Pitna voda v Moravčah je neoporečna, župan napoveduje ovadbe

17. 07. 2019 16.52

Analiza pitne vode, ki jo je po neodvisni kemijski analizi vode in sanacijskega materiala na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah odredil minister za okolje in prostor Simon Zajc, je pokazala, da je pitna voda v Moravčah neoporečna, so sporočili z okoljskega ministrstva. Medtem pa župan Milan Balažic napoveduje ovadbe.

Najprej zaznali vonj, nato v vrtinah našli kerozin. Zajc: Pitna voda je še nedotaknjena

16. 07. 2019 09.21

Na širšem območju Hrastovelj so v dveh starih vrtinah našli kerozin. Okoljski minister Zajc se je zato odpravil na območje, kjer si je ogledal vrtino in vodarno ter se sestal z delovno skupino na terenu. Pitna voda je še nedotaknjena, je zagotovil minister po sestanku. Zdaj pripravljajo ukrepe, kako bodo kerozin izčrpali.

Klemenčič zaradi mučenja konjev za osem mesecev v zapor

12. 07. 2019 09.30

Brežiško sodišče je posestnika, lastnika in skrbnika konj Jožeta Klemenčiča zaradi mučenja živali obsodilo na osem mesecev zapora. Sodba še ni pravnomočna, Klemenčičeva obramba je že napovedala pritožbo, češ da stanje ni bilo takšno, kot ga je ugotovilo sodišče.

Bržan: Istri grozi ekološka katastrofa

07. 07. 2019 09.22

Po iztirjenju tovornega vlaka in izlitju 10.700 litrov kerozina v predoru pri Hrastovljah so bile za slovensko Istro napovedane obilnejše padavine. Slovenske železnice so ta teden sicer tla predora zaščitile z membrano, a krajane skrbi, da bo zaradi dežja kerozin pronical do njihovega edinega vodnega vira.

Inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti, nezakonito zemljino odstranili

05. 07. 2019 06.00

Po razkritju, da gradbeno podjetje iz okolice Kranja v neposredni bližini vodovarstvenega območja na Mežakli zasipava odpadke, je gradbeno podjetje po ugotovitvah inšpekcije nezakonito zemljino odstranilo, a kontrolni pregled na terenu še ni bil opravljen, saj postopek še poteka. Ministrstvo pripravlja tudi razširitev vodovarstvenega območja.

Po močnem nalivu obsojenci in zaposleni na Dobu ostali brez pitne vode

03. 07. 2019 10.14

Ob nedavnem močnem nalivu je voda zalila tudi prostore zapora na Dobu, zaradi dotrajanosti oken pa je tekla še v sobe starih oddelkov. Posledično so bili obsojenci in zaposleni nekaj dni brez pitne vode. In medtem ko eden od obsojencev trdi, da so bili v teh vročih dneh žejni, uprava odgovarja, da jim je zagotovila možnost prekuhavanja in dodatno vodo v plastenkah.

Če bi kerozin prišel do pitne vode, se ga zazna s čutili

28. 06. 2019 15.31

Pristojne službe se po iztirjenju tovornega vlaka na železniški progi med Koprom in Divačo, ki je prevažal kerozin, trudijo, da ta ne bi odtekel v podtalnico in vodovodno zajetje. Če bi kerozin vendarle prišel do pitne vode, bi to uporabniki takoj opazili. Prisotnost kerozina vodi namreč očitno spremeni vonj, okus in videz, je pojasnila Ana Hojs z NIJZ.

'Ko bo grožnja, da pride kerozin v vodo, zmanjšana, se bomo pogovarjali o prometu'

27. 06. 2019 15.17

Po torkovem iztirjenju tovornega vlaka intervencija na terenu teče po načrtih. Iz predora morajo odstraniti še en vagon. Po odstranitvi zadnjega poškodovanega vagona iz predora pri Hrastovljah bodo ponoči začeli z odvzemom in odvozom onesnažene zemljine.

Odtekanje kerozina v podtalnico neizogibno, potreben bo monitoring

26. 06. 2019 16.14

V nesreči tovornega vlaka pri Hrastovljah je izteklo okoli 10.000 litrov kerozina. Odtekanje tega naftnega derivata v podtalnico je neizogibno. V Rižanskem vodovodu zagotavljajo, da je voda pitna in varna, a se pripravljajo tudi na izločitev vodnega vira. Odjemalce prosijo za varčno uporabo in poudarjajo, da ima sanacija območja prednost pred ponovnim odprtjem prometa.

Neurje povzročalo težave po državi: zalilo celo zapor na Dobu

23. 06. 2019 07.53

Neurje, ki je v soboto zajelo celotno državo, je povzročilo precej nevšečnosti in tudi škode. Meteorne vode so zalivale kleti in pritlične prostore objektov, celo prostore zapora na Dobu, knjižnice v Ljubljani in prostore zdravstvenega doma. Strela pa je udarila v stanovanjski objekt v naselju Šmarca. Nalivi in neurja se v večjem delu države še vedno pojavljajo.

Načrtujete potovanje? Preverite, na kaj morate biti pozorni

19. 05. 2019 06.00

Slovenci radi in pogosto potujemo v tujino, več kot dve tretjini se na zasebno potovanje odpravita vsaj enkrat letno, kar skupno pomeni okoli pet milijonov potovanj. Na potovanjih pa smo lahko izpostavljeni nalezljivim boleznim, prebavnim in drugim zdravstvenim težavam, pa tudi poškodbam, zato se je treba pred odhodom dobro pripraviti na vse možne scenarije.