plina

Golob o načrtih za izgradnjo plinovoda do Madžarske
06. 12. 2022 12.36
Slovenski premier Robert Golob po poročanju časnika Financial Times za alžirski plin načrtuje gradnjo plinovoda do Madžarske. S tem naj bi Budimpešti pomagal, da zmanjša odvisnost od ruskega plina. Dodal je, da bo energetsko sodelovanje temeljilo na načelu solidarnosti EU, da je gotovo bolje imeti več različnih virov energije in da so manjše države bolj prilagodljive. Na koncu je dodal še, da bo alžirska pot omogočala tudi transport vodika, kar bi lahko prav prišlo v poznejših fazah zelenega prehoda.

Izredni nadzor je potrdil hude kršitve policistov na protestih
06. 12. 2022 08.07
Razkrivamo, kaj vse piše v poročilu o izrednem nadzoru nad delom Policije pri varovanju protestov, ki so ga pripravili na notranjem ministrstvu. Nesorazmerna, neupravičena in nestrokovna uporaba prisilnih sredstev, kjer najdemo tudi neupravičeno odstranitev mirnih protestnikov in neupravičeno izstreljevanje plinskih sredstev.

Golob in Michel o energetski krizi, migracijah in Zahodnem Balkanu
05. 12. 2022 14.54
Robert Golob prvič gosti predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela. Medtem ko je premier po pogovorih ponovil trdno podporo Slovenije, da BiH še letos dobi status kandidatke za članstvo v EU, je Michel glede tega napovedal le razpravo pred in morda tudi na decembrskem vrhu EU. Osrednjo pozornost sta sicer namenila energetski krizi. Golob je ob robu srečanja sicer dejal še, da se je sestal z notranjo ministrico Tatjano Bobnar, s katero imata "v marsičem različne poglede".

Plin za gospodinjstva dražji za 22 odstotkov, elektrika za 31 odstotkov
05. 12. 2022 11.23
Cene zemeljskega plina in elektrike za gospodinjske odjemalce so se v tretjem letošnjem četrtletju zvišale. Glede na četrtletje pred tem se je povprečna cena zemeljskega plina zvišala za 22 odstotkov, cena elektrike pa za 31 odstotkov. Omenjena energenta sta se podražila tudi za negospodinjske odjemalce.

Golob in Orban slovesno zagnala daljnovod Cirkovce-Pince
02. 12. 2022 07.23
Predsednik vlade Robert Golob in madžarski premier Viktor Orban sta se po skupnem kosilu v Mariboru popoldne v Cirkovcah udeležila slovesnosti ob zaključku gradnje daljnovoda Cirkovce-Pince. Projekt 2x400 kilovoltnega daljnovoda je bil zaključen junija, stal je okoli 160 milijonov evrov, od tega je bilo na voljo 48 milijonov evropskega denarja.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike
01. 12. 2022 19.31
Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

V Trbovljah na položnici nekaj evrov manj, kaj pa drugod po Sloveniji?
30. 11. 2022 18.58
Trboveljčani, ki za ogrevanje plačujejo največ v državi, lahko novembra pričakujejo za nekaj evrov nižjo položnico. Vidni so namreč prvi učinki vladnega posega v ceno plina kot vhodnega energenta v sistem daljinskega ogrevanja. Šef tamkajšnje komunale pa po nizu slabih odločitev prejšnjih vodstev, plin so namreč že letos kupovali po enormnih zneskih, napoveduje še dodatne ukrepe, ki bodo po novem letu ogrevanje še pocenili. Kakšne so položnice drugod po Sloveniji?

Kumer: Slovenska podjetja bodo imela konkurenčne cene v celinskem delu Evrope
30. 11. 2022 11.29
Vlada bo z ukrepi v uveljavljeni uredbi o dinamični zamejitvi cene elektrike za večje odjemalce ter v dveh zakonih, ki naj bi ju v četrtek poslala v DZ in med drugim omogočata subvencioniranje stroškov za elektriko, podjetjem zagotovila konkurenčne cene, pravi infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Se obetajo zahtevni pogovori med Bidnom in Macronom?
30. 11. 2022 10.04
Francoski predsednik Emmanuel Macron začenja državniški obisk v ZDA. Prvi dan se bo srečal s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in se udeležil slovesnosti na pokopališču Arlington, v četrtek pa ga bo v Beli hiši sprejel ameriški predsednik Joe Biden, ki ga bo tudi gostil na državniški večerji.

Pomoč gospodarstvu: vlada v omejitev cen elektrike
29. 11. 2022 18.53
Veliki poslovni odjemalci so le dočakali ukrep, s katerim naj bi vsaj malo omilili pritiske zaradi visokih cen elektrike. Vlada namreč uvaja referenčne nabavne cene elektrike. Veljale bodo do konca tega leta, dobavitelji pa se jih morajo obvezno držati in dobave ne smejo prekiniti. Cene bodo vezane na nemško borzo elektrike, ki je, kot je pojasnil minister Kumer, dovolj likvidna in je tako cena na njej nižja.

V Kijevu zaradi izpadov elektrike narašča število smrtnih prometnih nesreč
29. 11. 2022 17.55
Ukrajina se po številnih napadih še vedno sooča z daljšimi izpadi elektrike. A ti nevarnosti ne predstavljajo le zaradi ledenega mraza zime, ki se vse bolj zažira v ukrajinske domove. Nevarnost predstavljajo namreč tudi za varnost na cestah. Zaradi izpadov se namreč veča tudi število smrtnih nesreč na cestah, so sporočili ukrajinski uradniki. ZDA so medtem Ukrajini obljubile, da jim bodo z okoli 51 milijoni evrov pomagale pri nabavi opreme za elektroenergetsko omrežje. Nemški pravosodni minister Marco Buschmann pa je dejal, da je "sistematično uničevanje" infrastrukture za ogrevanje in oskrbo z električno energijo v Ukrajini tik pred najhladnejšimi meseci v letu "strašen vojni zločin".

Dokapitalizacija Geoplina trenutno ni potrebna
29. 11. 2022 11.33
Skupščina največjega slovenskega trgovca s plinom Geoplin je v ponedeljek dala soglasje k podaljšanju pogodbe o posojilu, s katerim bo največji družbenik, Petrol, zagotovil likvidnost in nadaljnje nemoteno poslovanje. Poslovodstvo Geoplina ocenjuje, da v trenutnih tržnih okoliščinah dokapitalizacija družbe ni potrebna, so sporočili.

Manj energije in višji izpusti, toda ...
26. 11. 2022 07.43
Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

Vzajemna energetska podpora med Nemčijo in Francijo
25. 11. 2022 19.35
Francoska predsednica vlade Elisabeth Borne in nemški kancler Olaf Scholz sta danes v Berlinu podpisala sporazum o vzajemni energetski podpori. V skladu z dogovorom bo Nemčija sosedi pomagala pri zagotavljanju oskrbe z električno energijo, Francija pa bo v zameno Nemčiji okrepila dobavo plina in ji tako pomagala zmanjšati odvisnost od Rusije.

Putina nasmejal lažni kancler Scholz
25. 11. 2022 13.25
Na spletu je zakrožil kratek videoposnetek ruskega predsednika Vladimirja Putina, v katerem le-ta spremlja nagovor lažnega nemškega kanclerja Olafa Scholza, ki so ga ruski strokovnjaki ustvarili s pomočjo umetne inteligence. V lažnem nagovoru Scholz med drugim prizna, da Nemčija ne shaja dobro brez ruskega plina, ob čemer se Putin nasmehne.

Merklova pravi, da ni imela dovolj moči, da bi vplivala na Putina
25. 11. 2022 08.04
Nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel zagovarja svojo politiko do Rusije pred februarsko invazijo na Ukrajino, češ da ni imela dovolj moči, da bi lahko vplivala na Vladimirja Putina.

Hrvaška za solidarnostni sporazum s Slovenijo o oskrbi s plinom
24. 11. 2022 18.51
Hrvaška vlada je sprejela odločitev o sklenitvi solidarnostnega sporazuma s Slovenijo o oskrbi s plinom, podpisala pa ga bo v prihodnjih dneh, je po zasedanju ministrov članic EU, pristojnih za energetiko, povedal hrvaški gospodarski minister Davor Filipović. Slovenska vlada je medtem predlog pobude za tak sporazum potrdila že avgusta.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'
24. 11. 2022 06.31
Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Vesoljski teleskop James Webb odkriva izvor oddaljenega planeta
24. 11. 2022 08.39
Ekipa znanstvenikov je s pomočjo teleskopa James Webb pridobila nove podatke o planetu WASP-39b. Gre za eksoplanet, ki se nahaja preblizu svoje zvezde, da bi bil primeren za življenje, so ugotovili. Vodilna avtorica raziskave pa je poudarila, da je omenjena študija merilo za nadaljnje planetarne raziskave.

Bruselj v primeru izjemno visokih cen plina predlaga omejitev pri 275 evrih
22. 11. 2022 16.28
Evropska komisija nadaljuje svoj odziv na trenutno energetsko krizo s predlogom mehanizma za korekcijo trga za zaščito podjetij in gospodinjstev v EU. Predlagajo mehanizem, v skladu s katerim bi zgornjo mejo na TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Namen novega mehanizma je zmanjšati nestanovitnost na evropskih plinskih trgih, hkrati pa zaščititi zanesljivost oskrbe s plinom.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09
Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Katar je podpisal pogodbo o dobavi plina Kitajski za 27 let
21. 11. 2022 17.24
Vodja družbe QatarEnergy, podjetja, ki upravlja vse naftne in plinske dejavnosti v Katarju, Saad al-Kaabi je podpisal 27-letno kupoprodajno pogodbo s kitajskim naftno-plinskim podjetjem Sinopec in s tem zapečatil najdaljšo pogodbo v zgodovini poslov z utekočinjenim zemeljskim plinom.

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa
20. 11. 2022 07.41
Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

Eksplozija na ruskem plinovodu, oblasti ne izključujejo možnosti sabotaže
19. 11. 2022 15.15
V ruski Leningrajski regiji divja večji požar. Nastal naj bi ob eksploziji plinovodne cevi. Razlog zanjo še ni znan, oblasti pa ne izključujejo možnosti, da gre za sabotažo. Očividci poročajo, da ogenj dosega višino 22-nadstropne stavbe.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?
18. 11. 2022 16.25
Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Švedska potrdila sabotažo plinovodov Severni tok
18. 11. 2022 12.26
Eksplozije, ki so septembra odjeknile na plinovodih Severni tok 1 in 2, zgrajenih za prenos ruskega plina v Evropo, so bile sabotaža, je potrdilo švedsko tožilstvo. Kot dokaz je navedlo, da so v bližini plinovodov preiskovalci našli sledove eksploziva.

Tudi Avstrija uvaja dodaten davek na dobičke energetskih podjetij
18. 11. 2022 12.18
Avstrijska naftna in plinska podjetja bodo morala plačati do 40 odstotkov davka na dodatne dobičke, ki so jih ustvarila v času ukrajinske vojne. Vlada na Dunaju je namreč za letos in prihodnje leto napovedala uvedbo posebnega davka, ki ga v podobni obliki že načrtujejo tudi v drugih državah EU.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'
18. 11. 2022 06.00
Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Hrvaška uvaja dodaten davek na dobičke podjetij
17. 11. 2022 21.00
Da bi bolj pravično porazdelili bremena energetske draginje, hrvaška vlada načrtuje uvedbo dodatnega davka na dobičke. Plačati ga bodo morala podjetja z več kot 300 milijonov kun (39,7 milijona evrov) prihodkov v letu 2022, je povedal finančni minister Marko Primorac.

Finančni minister: Velika Britanija je v recesiji
17. 11. 2022 16.34
Britanski finančni minister Jeremy Hunt je ob predstavitvi načrta, ki vključuje za 55 milijard funtov (okoli 63 milijard evrov) zvišanja davkov in znižanja izdatkov, opozoril, da je Velika Britanija sedaj v recesiji. Načrt med drugim vključuje zamrznitev višine davčne olajšave državljanom in povišan davek na nepričakovane dobičke za energetsko industrijo.