plina

Ukrepi za pomoč podjetjem: subvencioniranje cen elektrike in plina

17. 11. 2022 06.17

Vlada je obravnavala izhodišča za še zadnjo fazo ukrepov za naslovitev energetske draginje, to je za ukrepe za podjetja in določene javne zavode. Med ukrepi bodo shema za subvencioniranje cen elektrike in plina ter za subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa. Sveženj naj bi začel učinkovati 1. januarja.

Golob: Zdaj je čas za sklepanje pogodb za elektriko

16. 11. 2022 13.06

Potem ko je premier Robert Golob v začetku oktobra gospodarstvo pozval, naj s sklepanjem pogodb o dobavi energentov za leto 2023 še počaka, je zdaj po njegovih besedah nastopil pravi trenutek za to. "Zdaj je čas, da se začnejo sklepati pogodbe za prihodnje leto, morda celo več," je dejal ob robu obiska na SAZU.

Vlada gospodarstvo poziva k pogovorom z dobavitelji elektrike

15. 11. 2022 22.02

Vlada predstavnike gospodarstva poziva, naj aktivno pristopijo k pogovorom z dobavitelji električne energije. Pridobijo naj več ponudb in pristopijo k pogovorom za sklepanje pogodb, na podlagi katerih bodo lahko sprejela utemeljene odločitve za zagotovitev varne in cenovno dostopne oskrbe v letu 2023, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Alžirski plin prihaja v Slovenijo s prvim januarjem, podpisana triletna pogodba

15. 11. 2022 08.04

Veletrgovec s plinom Geoplin je v Alžiriji s tamkajšnjo državno energetsko družbo Sonatrach podpisal pogodbo o dobavi zemeljskega plina. Pogodba je podpisana za tri leta, predvideva pa dobavo 300 milijonov kubičnih metrov plina oz. okoli tretjino slovenskih potreb letno. Dobava se bo začela 1. januarja 2023.

Slovenija želi postati ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu

13. 11. 2022 11.19

Slovenija je prva evropska država, ki je prejšnji mesec gostila letno konferenco uglednega ameriškega združenja Transformational Travel Council – TRANSCEND '22. V Logarsko dolino je prišlo več kot sto tujih novinarjev, organizatorjev potovanj, turističnih agencij in strokovnjakov potovalne industrije iz 26 različnih držav. Po besedah direktorice Slovenske turistične organizacije Maje Pak je bil dogodek pomembna priložnost, da Slovenijo predstavimo kot trajnostno destinacijo in izpostavimo ključne korake, ki smo jih naredili, da postanemo ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu.

Tudi Nemčija odstopa od pogodbe o energetski listini

11. 11. 2022 19.40

Nemčija se je pridružila vedno daljšemu seznamu evropskih držav, ki so napovedale odstop od pogodbe o energetski listini, ki po opozorilih kritikov ščiti naložbe v fosilna goriva. Odstop od pogodbe so pred tem med drugimi že napovedale tudi Slovenija, Francija in Nizozemska.

Konkretnejši osnutek za omejevanje cen zemeljskega plina

11. 11. 2022 18.09

Bruselj bo prihodnji teden predstavil konkretnejši osnutek mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, je napovedala evropska komisarka za energetiko Kadri Simson. Komisija je bila namreč deležna številnih pozivov, naj pripravi konkreten predlog, potem ko je sredi oktobra predstavila zgolj načela, na katerih bi temeljil mehanizem.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Kumer in Han delodajalcem predstavila rešitve za blaženje energetske draginje

11. 11. 2022 16.04

Infrastrukturni in gospodarski minister Bojan Kumer in Matjaž Han sta danes delodajalcem predstavila predloge rešitev za blaženje energetske draginje v 2023, so na družbenih omrežjih zapisali na ministrstvu za infrastrukturo. Prve ukrepe naj bi vlada sprejela v kratkem.

'Večina držav članic naj bi v zadnjem četrtletju tega leta zašla v recesijo'

11. 11. 2022 11.23

Čeprav bodo Evropska unija, evrsko območje in večina držav članic po pričakovanjih v zadnjem četrtletju tega leta zašli v recesijo, je Evropska komisija napoved gospodarske rasti EU za celotno 2022 zvišala z 2,7 na 3,3 odstotka, za območje z evrom pa z 2,6 na 3,2 odstotka. Za 2023 je medtem napoved rasti BDP močno znižala, in sicer na 0,3 odstotka.

Slovenija sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini

10. 11. 2022 15.02

Vlada je na seji sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini, s tem pa se pridružuje vrsti drugih držav Evropske unije, ki so že odstopile od pogodbe, kot je na primer Italija. Gre za mednarodno pogodbo, ki je namenjena zaščiti tujih naložb, kot so po seji pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo, pa je skozi leta začela izgubljati na pomenu in danes so zaveze v njej preživete in zastarele. Dokončno bo o odstopu od pogodbe odločil DZ.Pogodba je po mnenju stranke Levica sporna predvsem zato, ker ovira prizadevanja za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in druge ukrepe za varovanje okolja.

Kako bo vlada pomagala gospodarstvu?

09. 11. 2022 21.21

Zmanjšanje proizvodnje, ukinjanje določenih proizvodnih linij: brez pomoči se bodo težave v gospodarstvu le nadaljevale. A kmalu prihaja, obljublja vlada, v petek se bodo z gospodarstveniki tudi usedli za mizo. Medtem ko za manjša podjetja ostaja zamejena cena plina in elektrike, to ni na mizi za srednja in velika podjetja. Lahko pa ta računajo na pomoč države.

Nekdanjega direktorja Ine Damirja Škugorja izpustili iz pripora

09. 11. 2022 19.22

Nekdanjega direktorja oddelka Ine za zemeljski plin Damirja Škugorja je hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) izpustil na prostost. Škugor je bil sicer v Rametincu priprt zaradi zasliševanja prič. Poleg njega so izpustili še njegovega nekdanjega sodelavca Stjepana Leko in poslovneža Vlada Mandića, ki sta bila prav tako priprta zaradi nevarnosti vplivanja na priče.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Do konca leta naj bi se podražili meso, mesni izdelki in jajca

08. 11. 2022 19.05

Hrana bo očitno še dražja, čeprav so se cene surovin na svetovnih trgih nekoliko umirile. Kmete in predelovalno industrijo najbolj skrbijo cene plina in elektrike, ki so še vedno zelo visoke, pa tudi cene umetnih gnojil, ki – kot pravijo – podirajo rekorde. Že do konca leta naj bi se zato podražili meso, mesni izdelki in jajca.

'Rusija je za nas stalen in zanesljiv partner'

08. 11. 2022 18.24

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes v Moskvi gostil indijskega kolega Subrahmanjama Džajšankarja. Ministra sta govorila o vojni v Ukrajini, možnostih skupne proizvodnje orožja ter nadaljevanju sodelovanja med državama na področju energetike, poročajo tuje tiskovne agencije. Današnje srečanje obeh ministrov je bilo že peto letos. Obisk Džajšankarja v Moskvi z veliko delegacijo ministrov kaže, da bosta Indija in Rusija močno razširili medsebojno trgovino. To tudi gospodarsko stabilizira Rusijo in daje Indiji poceni blago – gorivo in gnojila.

Gospodarstvo zaradi energetske krize zaprosilo za 6,4 milijona evrov pomoči

08. 11. 2022 15.11

Javna agencija Spirit Slovenija je v tednu dni od odprtja spletne aplikacije za dodelitev nepovratnih sredstev za strošek nakupa elektrike in zemeljskega plina za pomoč gospodarstvu prejela 162 vlog v skupni vrednosti 6,4 milijona evrov. V postopku priprave in oddaje je še 1440 vlog, za to pa je rezervirana okvirna višina 25,1 milijona evrov.

S pogodbo za alžirski plin bomo pokrili približno tretjino letne porabe plina

08. 11. 2022 12.58

Pogodba o triletni dobavi plina med veletrgovcem s plinom Geoplin in alžirskim energetskim velikanom v državni lasti Sonatrach bo podpisana prihodnji teden ob obisku ministra za infrastrukturo in ministrice za zunanje zadeve v Alžiriji, je danes napovedal premier Robert Golob. Pogodba je sicer v celoti usklajena in parafirana, je dodal.

Vlada prevzema nadzor nad proizvajalci nafte, plina in letalskih motorjev

07. 11. 2022 18.27

Ukrajinska država bo prevzela nadzor nad petimi strateško pomembnimi podjetji za zagotovitev potreb vojske v vojni proti Rusiji, je sporočila vlada v Kijevu. Med podjetji sta tudi največji proizvajalec nafte in plina v državi Ukrnafta ter proizvajalec letalskih motorjev Motor Sich.

Evropa v primežu negotovosti: v zadnjem letu se je cena energentov skoraj podvojila

07. 11. 2022 18.14

Evropejci so prejšnji mesec za oskrbo s plinom v povprečju odšteli 111 odstotkov več kot oktobra lani, povprečna cena elektrike pa je za 69 odstotkov višja od lanske. Gospodinjstva se tako v povprečju srečujejo s približno 90 odstotkov višjimi cenami. Nekatere države situacijo poskušajo rešiti z regulacijo, a so zato mnoge na pragu recesije.

Ameriški tankerji s plinom ob evropski obali čakajo na dvig cen

07. 11. 2022 14.53

Ob evropski obali pluje več kot 30 ameriških tankerjev, na katerih je skupaj shranjenih za vsaj dve milijardi evrov utekočinjenega zemeljskega plina. A ker se je prodajna cene energenta od avgusta znižala, evropska skladišča pa so polna, ima posadka na ladjah jasno nalogo – pred prodajo na evropski trg še nekoliko počakati, saj bi lahko povpraševanje med zimo na starem kontinentu znova dvignilo ceno.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej

06. 11. 2022 07.08

Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'

04. 11. 2022 06.00

Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Energetika Ljubljana pocenila daljinsko ogrevanje, kakšne so cene drugod?

03. 11. 2022 19.05

Energetika Ljubljana je s prvim novembrom za 13 odstotkov pocenila daljinsko ogrevanje. Tako je že ta mesec cena toplote 79 evrov za megavatno uro, kar je 11 evrov manj od sedaj veljavne cene. In kot obljubljajo v podjetju, cene toplote do konca leta ne bodo spreminjali. Kako je sploh mogoča krepka pocenitev ogrevanja v času nepredvidljivih cen energentov? In kakšne so cene v drugih delih Slovenije?

Bodo višje stroške ogrevanja v vrtcih morali plačevati starši?

03. 11. 2022 19.01

Ali so vrtci, šole, muzeji in knjižnice ostali povsem spregledani pri vladnih ukrepih za omilitev energetske draginje? To je bilo slišati na skupni seji dveh parlamentarnih odborov za izobraževanje in kulturo, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Vladna stran zagotavlja, da nobena izobraževalna in kulturna ustanova to zimo ne bo zaprla svojih vrat. Medtem pa v Skupnosti vrtcev poudarjajo, da ne mine dan, da se nanje ne bi obrnili ravnatelji v stiski, ki ne vedo, ali bodo dobili subvencijo oziroma dodatno pomoč občine.

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'

03. 11. 2022 15.12

Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Evropa v milosti in nemilosti vremena

03. 11. 2022 12.48

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

'Marksistično-leninistična pot': Spremeniti moramo način ravnanja

03. 11. 2022 08.24

Nemški kancler Olaf Scholz je zapisal, da mora Berlin spremeniti način ravnanja s Kitajsko, medtem ko se država vrača k bolj odkrito "marksistično-leninistični" politični poti. V svojem članku za Politico in nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung je Scholz branil svoje potovanje na Kitajsko, vendar je poudaril, da bodo morala nemška podjetja sprejeti ukrepe za zmanjšanje "tveganih odvisnosti" v industrijskih dobavnih verigah, zlasti v smislu "najmodernejše tehnologije".

Septembrske eksplozije poškodovale okrog 250 metrov plinovoda Severni tok 1

02. 11. 2022 19.49

Upravljavec plinovoda Severni tok 1, družba Nord Stream AG, je po opravljeni preiskavi škode na plinovodih, ki so jo konec septembra povzročile eksplozije, sporočil, da je bil uničen približno 250-metrski odsek plinovoda.

Po zagonu spletne aplikacije: na uro prejmejo okoli 100 vlog za pomoč

02. 11. 2022 13.15

Na gospodarskem ministrstvu opozarjajo, da so mali poslovni odjemalci upravičeni do pomoči zaradi visokih povišanj cen energentov le za obdobje od junija do avgusta letos. Od septembra dalje so namreč deležni regulirane cene električne energije. Vloge so sicer na agenciji Spirit začeli sprejemati v torek. Trenutno prispe okoli 100 vlog na uro, pri čemer mnogo vlagateljev sodi med male poslovne odjemalce.