plini.

Posnetki s Havajev: ognjenik se je znova zbudil, bruha visoko v zrak

11. 09. 2023 16.38

Ognjenik Kilauea na Havajih že tretjič letos iz skalnatih tal v zrak bruha živo rdečo lavo, pepel in nevarne pline. Območje nacionalnega parka je sicer že skoraj dve desetletji zaprto za obiskovalce, kljub temu pa bi bila za okoliške prebivalce lahko nevarna žveplov in ogljikov dioksid. Ameriški geološki zavod je zato zvišal stopnjo nevarnosti z oranžne na rdečo.

Toplogredni plini povezani z vse manjšim številom polarnih medvedov

01. 09. 2023 15.17

Upad števila polarnih medvedov je povezan z izpusti toplogrednih plinov, so v študiji dokazali znanstveniki univerze v Washingtonu. Polarni medvedi bodo namreč v prihodnjih desetletjih s povečanjem toplogrednih izpustov hitreje stradali, saj se bo arktični led pospešeno talil, ugotovitve raziskave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro

12. 08. 2023 15.45

Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Robert Golob za CNN: Hvaležni smo zaveznikom in prijateljem

08. 08. 2023 21.07

Premier Robert Golob je v oddaji televizije CNN International opisal posledice katastrofalnih poplav v Sloveniji in zavrnil namige o prepočasnem spoprijemanju s podnebno krizo. Menil je še, da se je ob pomoči Sloveniji v ujmi pokazala solidarnost in enotnost v Evropski uniji in zvezi Nato.

Priča v zadevi smejalni plin: 'Za nadzor gradnje je zadolžen investitor'

28. 06. 2023 12.01

Na Okrožnem sodišču v Novi Gorici se je nadaljevala glavna obravnava v zadevi smejalni plin. Pred sodnico Andrejko Luznik je pričal Robert Bizjak Ovidoni, ki je bil v času gradnje urgentnega centra v šempetrski bolnišnici predstojnik tehnično-oskrbovalne službe. Povedal je, da je bil za nadzor zadolžen investitor, ministrstvo za zdravje.

Arso: Salonit Anhovo ni sporočil enega od parametrov meritev

16. 05. 2023 11.27

Agencija RS za okolje je po vnovičnem pregledu okoljskih podatkov Salonita Anhovo, k čemur jih je spodbudilo opozorilo javnosti, ugotovila, da družba ni sporočila enega od parametrov meritev. O manjkajočih zapisih je obvestila inšpekcijo. V Salonitu pravijo, da pregled teh podatkov, ki sicer niso del programa monitoringa, že pripravljajo.

Civilna družba: Salonit ne izvaja ustreznih meritev

12. 05. 2023 12.45

Družba Salonit Anhovo se srečuje z novimi očitki civilne družbe glede spoštovanja okoljskih zahtev pri sosežigu odpadkov v anhovski cementarni. Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je na inšpektorat za okolje in prostor podalo prijavo suma kršitve okoljevarstvenega dovoljenja, saj da Salonit ne zagotavlja ustreznih meritev temperature sosežiga. Salonit je očitke zavrnil. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, delujejo po veljavnih predpisih in v celoti spoštujejo okoljevarstveno dovoljenje.

Zastoji na primorski avtocesti: 'Ustanovili smo delovno skupino'

10. 05. 2023 10.44

Ministra za infrastrukturo in notranje zadeve Alenka Bratušek in Boštjan Poklukar sta se z deležniki sestala glede težav v prometu, zlasti tistih na primorski avtocesti glede prevozov tovornjakov v Luko Koper in iz nje. Poklukar je pojasnil, da se bodo najprej lotili kratkoročnih ukrepov, in povedal, da so ustanovili novo delovno skupino. Vodila jo bo Bratuškova, ki je dodala, da se nameravajo sestati že prihodnji teden.

Novost v Sloveniji - plin iz popolnoma obnovljivih virov za dom ali posel

24. 04. 2023 00.15

Trajnostna rešitev za kuhanje ali ogrevanje je sedaj na voljo kot samostojen vir v Zeleni jeklenki.

Morska gladina narašča dvakrat hitreje kot v prejšnjih desetih letih

21. 04. 2023 14.33

Kazalniki podnebnih sprememb dosegajo rekordne vrednosti. Poročilo Svetovne meteorološke agencije je razkrilo črno statistiko naše podnebne prihodnosti, med katerimi je tudi hitro taljenje ledenikov.

Ali veste, kako izbrati pravo motorno olje?

13. 04. 2023 00.15

Motorno olje igra pomembno vlogo pri zagotavljanju optimalnega delovanja motorja vsakega vozila.

V Indiani gori skladišče plastike, dim viden na satelitskih posnetkih

12. 04. 2023 20.11

V torek je v ameriški zvezni državi Indiana izbruhnil obsežen požar. Ogenj je zajel skladišče plastike v Richmondu, gost črn in potencialno strupen dim pa se vije kilometre daleč. Viden je tudi na satelitskih fotografijah. Oblasti opozarjajo, da bi bil lahko nevaren za zdravje. Oblasti so evakuirale več kot 2000 ljudi. Požar naj bi bil pod nadzorom, še naprej pa se s prizorišča nesreče širi potencialno nevaren dim, ki ima po navedbah lokalnega novinarja vonj po solzivcu.

Bodo britanske krave kmalu z zaviralci metana?

05. 04. 2023 11.57

Britanska vlada se bo omejevanja emisij toplogrednih plinov, ki jih proizvaja kmetijstvo, lotila povsem drugače kot Nizozemska in Belgija. Da bi dosegli cilj ničelne neto emisije metana do leta 2050, bo kmetom predlagala, da v krmo za krave začnejo dodajati tako imenovane zaviralce metana.

'Ko te je enkrat strah, si mrtev'

02. 04. 2023 09.57

Ljudje živijo v kleteh, kurijo in pripravljajo hrano na ulicah, ogrevanja, elektrike in vode ni, znova je zapadel sneg. Smrt povsod. Vseeno pod točo granat ostajajo v mestu. Nekateri čakajo na prihod Rusov, pošiljajo informacije o ukrajinskih položajih. Bitke v središču mesta in ob oskrbovalnih poteh. Civilisti in obe vojski v "peklu na Zemlji". Vendar nihče ne popušča.

MIG MAG varilni aparat je zmogljiv in omogoča hitro varjenje

28. 03. 2023 10.10

MIG MAG varilni aparat je zelo priljubljen, saj lahko z njim varimo raznovrstne kovine.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Afera smejalni plin: eden izmed obtoženih krivdo priznal

15. 03. 2023 15.41

Na novogoriškem okrožnem sodišču se je začela glavna obravnava v zadevi smejalni plin. Trije obtoženi krivde v svojem zagovoru niso priznali, kljub temu pa obžalujejo dogajanje in nepotrebne smrti v šempetrskem urgentnem centru. Četrti obtoženi je krivdo v preteklih dneh priznal, zato so ga iz sojenja izločili.

Zelena luč parlamenta: Od leta 2035 konec motorjev na notranje izgorevanje

14. 02. 2023 13.35

Evropski parlament je potrdil prepoved prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035, s čimer je odpravljena še zadnja ovira v zakonodajnem postopku. Vmesna cilja do leta 2030 sta zmanjšanje izpustov avtomobilov za 55 odstotkov in lahkih gospodarskih vozil za 50 odstotkov.

Upepeljevalec, pogrebnik, žerjavist – nepriljubljeni poklici, ki jih družba potrebuje

12. 02. 2023 09.04

So poklici, ki se jim mnogi izogibajo, saj so psihično ali fizično naporni: komunalni delavci, pogrebniki, upepeljevalci ali delavci, ki delajo pod zemljo ali na višini. Te poklice, kljub temu, da breme velikokrat nosijo tudi domov in vidijo stvari, ki jih raje ne bi, nekdo mora opravljati.

Konec motorjev na notranje izgorevanje: se streljamo v koleno?

07. 02. 2023 10.52

Motorji z notranjim izgorevanjem naj bi se poslovili do leta 2035. To tudi pomeni razcvet e-mobilnosti. In čeprav je izvajanje načrta že v teku, je neznank toliko, da jih ni malo, ki menijo, da bi morali imeti Evropejci več besede pri sprejemanju strategije, ki bo zaznamovala njihova življenja – in v kateri so morda hude napake.

Ozonska plast bi se lahko v nekaj desetletjih popolnoma obnovila

09. 01. 2023 18.30

Ozonska plast v zgornjih plasteh ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred smrtonosnim sončnim sevanjem, se bo v naslednjih nekaj desetletjih obnovila. Vendar bi lahko sporni načrti za omejitev globalnega segrevanja ta napredek izničili, izhaja iz objavljene študije, pri kateri je sodelovalo več kot 200 mednarodnih strokovnjakov.

Inšpektorji v Uniorju: Upravljavec bo moral omejiti maksimalni pretok zraka

21. 11. 2022 13.42

Inšpektorat za okolje in prostor je pretekli teden opravil izredni inšpekcijski pregled v zreški družbi Unior, v katerem se je pred slabim mesecem zgodila okoljska nesreča – iz kadi za galvanizacijo je ušla manjša koncentracija kromovega trioksida. Takrat so ugotovili, da uhajanje pare ni vplivalo na okolje, je pa povzročilo škodo na vozilih. Inšpektorat je zdaj ugotovil, da je upravljavec naprave takoj, ko je to ugotovil, izvedel vse ukrepe, ki so zahtevani v okoljevarstvenem dovoljenju, ni pa obvestil Centra za obveščanje RS in Ministrstva za okolje in prostor. Zaradi večje varnosti procesa pa bo moral upravljavec naprave omejiti maksimalni pretok zraka.

Prvo poročilo: puščanje posledica eksplozij z močjo več sto kilogramov TNT

30. 09. 2022 14.34

Po poročanju AFP naj bi uradno poročilo Švedske in Danske Združenim narodom glede puščanja plina na plinovodu Severni tok 1 in 2 kot vzrok navedlo podvodne eksplozije z močjo več sto kilogramov eksploziva trinitrotoluen. Druge podrobnosti zaenkrat niso znane. Na zahtevo Rusije bo sicer o uhajanju plina razpravljal tudi Varnostni svet ZN.

Dobavitelji plina in elektrike s poenotenimi zahtevami nad upravnike nepremičnin

28. 09. 2022 12.17

Upravnike nepremičnin ter etažne lastnike kljub nekaterim korakom vlade skrbi nemotena dobava električne energije in zemeljskega plina v prihodnjih mesecih. Nekateri dobavitelji namreč ne spoštujejo zakonodaje, velik problem predstavlja tudi dobava energentov malim poslovnim odjemalcem, so opozorili v Združenju upravnikov nepremičnin.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?

25. 09. 2022 07.00

Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

Etažni lastniki zaradi dobav energentov v težkem položaju

23. 09. 2022 13.40

Tik pred začetkom nove kurilne sezone so se etažni lastniki in uporabniki večstanovanjskih stavb ponovno znašli v nezavidljivem položaju, in to kljub vsem sprejetim ukrepom nove vlade, opozarjajo v Zbornici za poslovanje z nepremičninami. Pristojni so namreč po sprejetju vseh omenjenih predpisov in ukrepov pozabili na njihovo izvajanje, trg pa so s tem ponovno v celoti prepustili volji dobaviteljev. Mnogi od teh se želijo izogniti državnim omejitvam, s čimer bodo krajši konec spet potegnili etažni lastniki. V najslabšem primeru lahko ostanejo celo brez zemeljskega plina in električne energije, še opozarjajo.

Strah ni bil upravičen: 'Odjemalci ne bodo ostali brez plina'

13. 09. 2022 20.24

Po tem, ko je podjetje Domplan naznanilo, da bo prekinilo dobavo zemeljskega plina, se slovenski trg plinskih ponudnikov manjša. Podobno je že napovedalo Komunalno podjetje Velenje, prav tako pa o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje. Slovenska javnost se zato upravičeno sprašuje, ali to pomeni, da bodo določeni odjemalci to zimo ostali brez ogrevanja. V Agenciji za energijo trdijo, da so zaščiteni odjemalci varna skupina, kar pomeni, da gospodinjstva ne bodo imela motene oskrbe s plinom.

DZ soglasno podprl novelo zakona o oskrbi s plini

13. 09. 2022 06.32

Poslanci so na izredni seji s 83 glasovi za in nobenim proti podprli vladni predlog novele zakona o oskrbi s plini. Novela po pojasnilih infrastrukturnega ministra Bojana Kumra ureja stanje na trgu s plini, do katerega je prišlo zaradi zaostrenih energetskih razmer po celi Evropi in širše.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ

12. 09. 2022 06.54

Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Prekinitev dobave zemeljskega plina napovedala tudi kranjska družba Domplan

12. 09. 2022 16.33

Kranjska družba Domplan je v teh dneh svoje odjemalce obvestila, da bo s 1. novembrom prenehala dobavljati zemeljski plin in jim s tem dnem tudi razveljavila pogodbo o dobavi plina. Podjetje ostaja operater distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Naklega in Šenčurja. Podobno je že avgusta ukrepalo tudi Komunalno podjetje Velenje, ki je napovedalo prekinitev dobave zemeljskega plina z oktobrom. Če vlada ne bo pokrila izpada prihodkov zaradi zamejene cene, o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje.