plini.

'Z zasebnimi letali gredo na tekmo, nas pa vlada prosi, naj se ne tuširamo z vročo vodo'
11. 09. 2022 14.01
Javnost v zadnjem času zaznamujejo razprave o (ne)utemeljenosti letov s privatnimi letali. Spletne strani za sledenje letov, kot je na primer FlightRadar24, namreč omogočajo javni vpogled v poti letal. Letalski navdušenci tako izpostavljajo predvsem kratke trase, ki jih lastniki letal opravljajo na dnevnih bazah in s tem opozarjajo na okoljsko problematiko. "S kratkimi leti v okolje po nepotrebnem spuščajo ogromne količine toplogrednih plinov. In to v času, ko vlada uvaja dodatne ukrepe za zmanjševanje emisij," so kritični. Lastniki privatnih letal medtem menijo, da podatki o njihovih letih ne bi smeli biti javni, saj da je s tem kršena njihova pravica do zasebnosti.

Poplave terjale več kot tisoč žrtev v Pakistanu
08. 09. 2022 08.53
Pakistan se sooča s hudo podnebno katastrofo. Državo so namreč prizadeli zgodovinski nalivi in poplave. Ekstremne vremenske razmere so terjale več kot 1300 žrtev in prizadele več kot 33 milijonov ljudi. Zasluge za tako korenite podnebne spremembe gredo toplogrednim plinom, ki jih povzroča nihče drug kot človek.

Meglica Tarantela, kot je še niste videli
08. 09. 2022 06.00
Zvezdno porodnišnico 30 Doradus, posejano z na tisoče še nikoli videnih mladih zvezd, je v svoj objektiv zajel zmogljiv Nasin teleskop James Webb, ki je na svoji vesoljski odiseji po kozmosu. Nova spektakularna fotografija porodnišnice, ki je dobila tudi vzdevek "Tarantela", prikazuje zvezdno meglico v vsem svojem sijaju. V ozadju pa še skrivnostno vesolje številnih drugih galaksij.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen
06. 09. 2022 07.53
Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Vlada sprejela paket energetske zakonodaje, dodan poseben poroštveni zakon
01. 09. 2022 15.01
Vlada je sprejela paket energetske zakonodaje, je povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. "Želimo se zelo dobro pripraviti na morebitne eskalacije tako na trgu električne energije kot na trgu zemeljskega plina," je pojasnil in dodal, da so sprejeli tri zakone. Poleg predlogov novele zakona o oskrbi s plini in interventnega zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo je vlada vključila še poseben poroštveni zakon za energetska podjetja.

V veljavo stopili osrednji ukrepi v boju z energetsko draginjo
01. 09. 2022 06.17
Na pragu jesensko-zimskega obdobja, ki bo z energetskega vidika po napovedih eno težjih v Evropi po drugi svetovni vojni, začenja s tem mesecem veljati osrednji del ukrepov države za naslovitev izzivov energetske draginje. Gre za sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižanega DDV-ja na energente. Vlada bo sicer danes predvidoma nadaljevala ukrepanje za spopad z razmerami na energetskem trgu.

Agencija ni zaznala, da bi imeli drugi dobavitelji težave s pridobivanjem plina
26. 08. 2022 12.55
Agencijo za energijo smo povprašali, ali so zaznali, da bi imeli tudi drugi ponudniki dobave zemeljskega plina v Sloveniji podobne težave s pridobitvijo dobavitelja kot Komunalno podjetje Velenje. To je sporočilo, da ne bo več dobavljalo zemeljskega plina za odjemalce. Kot odgovarjajo na agenciji, "s strani drugih dobaviteljev plina, ki delujejo na maloprodajnem trgu, še niso prejeli uradnih informacij o težavah pri pridobitvi ponudbe plina za njihove odjemalce plina." Kot zagotavljajo, imajo velenjski odjemalci plina, če bodo hitro ukrepali, dovolj časa in možnosti, da najdejo drugega dobavitelja.

Po incidentu v Tuheljskih toplicah: 'Izkašljeval sem koščke pljuč'
21. 08. 2022 10.43
V petek je 19 kopalcev in zaposlenih v Tuheljskih toplicah v hrvaškem Zagorju zaradi širjenja strupenega plina končalo v bolnišnici. Že v soboto sicer ni bil nihče več življenjsko ogrožen, večino so poslali domov. "Kašljal sem tako močno, da sem iz sebe izkašljeval koščke pljuč. Tako hudo še v življenju nisem kašljal. Nisem mogel priti do zraka," je povedal eden od bolnikov, a dodal, da je še večjo tragedijo preprečil hiter odziv reševalcev.

V Italiji in Španiji divjajo gozdni požari, močan veter otežuje delo gasilcem
16. 08. 2022 14.20
Zahodno od italijanskega letoviškega mesta Rimini je izbruhnil gozdni požar, katerega gašenje otežuje močan veter. Z ognjenimi zublji se borijo tudi gasilci na Siciliji vzhodno od Palerma. Na jugovzhodu Španije pa se z velikim požarom, ki je zajel skoraj 10.000 hektarjev površin, bori okoli 300 gasilcev in 24 helikopterjev ter letal.

V Premogovniku Velenje v stebrnem udaru poškodovanih 14 rudarjev, vsi že doma
26. 07. 2022 06.34
V Premogovniku Velenje je v ponedeljek zvečer prišlo do stebrnega udara, v katerem je bilo v prvi fazi poškodovanih 12 rudarjev, dodatno pa so k zdravniku napotili še dva rudarska spremljevalca. Vsi so utrpeli lažje poškodbe in so že v domači oskrbi, je v izjavi za medije povedal generalni direktor premogovnika Janez Rošer. "Gre za nesreče, ki se jih ne da preprečiti, lahko pa se jih omili. Vendar pa se jih prav tako ne da predvideti," je dodal.

Vlada omejila cene plina, letni prihranki za gospodinjstva do 675 evrov
22. 07. 2022 06.02
Začela je veljati uredba o določitvi cen zemeljskega plina iz plinskega sistema, po kateri bodo določene najvišje maloprodajne cene plina za vse skupine zaščitenih odjemalcev. Uporabljati se bo začela 1. septembra, veljala pa bo do 31. avgusta 2023. Del uredbe, ki zagotavlja dobavo tem odjemalcem, se že uporablja. Zaradi omejitve cen plina bodo povprečni gospodinjski odjemalci prihranili od 90 do 675 evrov.

Agencija za energijo razglasila stopnjo zgodnjega opozarjanja
11. 07. 2022 14.07
Agencija za energijo kot pristojni organ za zagotavljanje zanesljive oskrbe z zemeljskim plinom z 12. julijem razglaša stopnjo zgodnjega opozarjanja, gre za prvo fazo načrta za izredne razmere pri oskrbi s plinom. Čeprav je oskrba s plinom trenutno nemotena, bi zaradi morebitnega nižjega pretoka iz Rusije lahko prišlo do motnje pri oskrbi. Agencija zato poziva k racionalni rabi zemeljskega plina. Poraba je bila v Sloveniji lani največja v zadnjem desetletju.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31
V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Deli Španije in Portugalske se soočajo z najhujšo sušo v tisoč letih
04. 07. 2022 21.31
Nekateri deli Portugalske in Španije se zaradi visokega zračnega pritiska, ki ga povzročajo podnebne spremembe, soočajo z najhujšo sušo v tisoč letih, kaže raziskava, ki opozarja, da bi se lahko količina padavin do konca stoletja zmanjšala za do 20 odstotkov, ibersko kmetijstvo pa bi lahko postalo najbolj ranljivo v Evropi.

V Bruslju podpora prepovedi vozil z motorjem na notranje izgorevanje
08. 06. 2022 20.06
Evropski parlament je s 339 glasovi za in 249 glasovi proti podprl predlog prepovedi prodaje novih vozil z motorji na notranje izgorevanje v EU po letu 2035. Gre za ukrep v okviru evropskega podnebnega svežnja Pripravljeni na 55, s katerim se je EU zavezala k podnebni nevtralnosti do leta 2055.

Obetajo se nove podražitve energije: 'Na predkrizne cene se ne bomo vrnili'
25. 05. 2022 19.59
Kdaj se bodo cene elektrike, plina in ostalih energentov umirile? Po ocenah strokovnjakov naj bi se stanje na energetskem trgu stabiliziralo čez dve leti, a najbrž nikoli več ne bomo imeli cen kot pred krizo. Slovenija ni samooskrbna, pred nami je turbulentno obdobje iskanja plina, ki bo dražji kot tisti iz Rusije. Na vidiku pa so tudi nove podražitve elektrike.

NFT & METAVERSE in DIGITAL RESET. Kako zaslužiti? Aktualna vsebina. Za hitre prijave – brezplačno!
16. 05. 2022 08.00
Martin Korošec, strokovnjak za digitalni marketing, je pripravil dva izjemna dogodka. NFT & Metaverse ter Digital reset. Za hitre prijave naših bralcev povsem brezplačno.

Gen-I bo z julijem plin podražil tudi za stare stranke
07. 05. 2022 15.25
Družba Gen-I bo s 1. julijem ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce zvišala tudi za tiste, ki so plin pri družbi kupovali že pred 25. februarjem, ko je družba objavila nov cenik za nove uporabnike. Cena bo tako za vse znašala 0,06088 evra na kilovatno uro (kWh) z DDV, medtem ko je prej 0,03284 evra.

Znanstveniki opazili velikana, ki izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov
05. 04. 2022 09.50
Znanstveniki so opazili ogromen planet, ki je približno devetkrat večji od Jupitra. Planet naj bi bil v izjemno zgodnji fazi nastajanja – pravijo, da je še v "maternici" – odkritje pa izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov.

Policisti pozivajo: Če opazite kurjenje v naravi, nas obvestite
25. 03. 2022 10.47
Potem ko so pred nedavnim našteli kar tri požare na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, je ponovno zagorelo na Rožniku v Ljubljani. Gasilci so požar uspeli pogasiti. Policisti sicer vzroka požara še niso ugotovili, so pa opomnili, da je v Sloveniji še vedno razglašena velika požarna ogroženost, zato vse opozarjajo, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano. Padavine lahko glede na vremensko napoved pričakujemo šele sredi naslednjega tedna.

Brez padavin še nekaj časa: velika požarna ogroženost
20. 03. 2022 16.45
Zaradi vse pogostejših požarov v naravnem okolju pristojni znova opozarjajo, da je na območju celotne države, razen tam, kjer je še snežna odeja, razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Kurjenje v naravnem okolju je zato prepovedano. Padavin glede na vremensko napoved še nekaj časa ne bo.

Nekateri prepovedi kurjenja v naravi ne upoštevajo
17. 03. 2022 09.18
Kljub opozorilom in prepovedi kurjenja v naravnem okolju zaradi velike požarne ogroženosti, ki velja za večino države, so imeli gasilci in policisti veliko dela.

Na račun dražjih energentov več ogrevanja na drva in več požarov
10. 03. 2022 13.33
Višji računi za energente so spodbudili vgradnje novih kaminov in vnovično uporabo obstoječih enosobnih peči na drva. To ima za posledico nekatera tveganja, kar dokazujejo tudi številni dimniški požari in klici uporabnikov, opozarjajo v sekciji dimnikarjev pri OZS in pozivajo k pazljivosti.

Levica: Energetski vavčerji naj se razdelijo glede na dohodek gospodinjstva
15. 02. 2022 13.27
V Levici so kritični do vladnega predloga zakona, ki prinaša solidarnostni energetski dodatek. Kot izpostavljajo, bo denar praktično teden dni pred volitvami razdeljen razmeroma naključno. Z dopolnili v Levici med drugim predlagajo, da se vavčerji razdelijo v 15 dneh po uveljavitvi zakona in glede na dohodek gospodinjstva.

'Etažni lastniki imajo položaj gospodinjskih odjemalcev že na podlagi veljavne zakonodaje'
11. 02. 2022 12.04
DZ bo na izredni seji obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu ter predlog ukrepov za omilitev posledic visokih cen energentov, je sklenil kolegij predsednika DZ. Poslanci bodo razpravljali tudi o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o nakupu oklepnikov. V Združenju upravnikov nepremičnin pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa so znova izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom začasne izenačitve pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, ki je del nedavno sprejetega energetskega paketa.

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom
09. 02. 2022 13.30
Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

Voznik, ki je umrl, v tovornem vozilu prevažal utekočinjen naftni plin
05. 02. 2022 07.43
Poročali smo o nesreči s smrtnim izidom, v kateri je na cesti Divača-Ribnica umrl voznik tovornega vozila, ki je prevažalo utekočinjen naftni plin. Voznik je zapeljal s ceste in trčil v drevo.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09
Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Opozicijski predlog o energetskih vavčerjih končal zakonodajno pot
26. 01. 2022 06.28
Predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, s katerim so želeli v opoziciji socialno najbolj ranljivim zagotoviti dobropis za plačilo energentov, je končal zakonodajno pot, vlada napoveduje svojega. Z njim naj bi, kot smo poročali, 150 tisoč Slovencem in Slovenkam iz socialno ranljivih skupin razdelili energetske vavčerje v višini 140 evrov, znižali pa naj bi se tudi prispevki na položnicah za elektriko.

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen
21. 01. 2022 16.38
Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".