plini.

Izbruh islandskega vulkana posnel dron

22. 03. 2021 15.19

Posnetek, ki je nastal s pomočjo drona ob izbruhu vulkana Fagradalsfjall na Islandiji, je navdušili številne na družbenih omrežjih. Znanstveniki sicer trdijo, da se vulkan zdaj umirja. Strokovnjaki iz islandskega meteorološkega urada pa so zagotovili, da onesnaženje s sproščenimi plini ne bo imelo velikega vpliva na zdravje ljudi.

Okrevanje gospodarstva po pandemiji: za zelene naložbe od 1600 milijard le 268 milijard evrov

10. 03. 2021 18.59

Le 18 odstotkov sredstev, ki so jih vlade namenile gospodarskemu okrevanju po pandemiji covida-19, je mogoče obravnavati kot zelene naložbe, so opozorili v Programu Združenih narodov za okolje (UNEP). To je po njihovih besedah bistveno premalo za uresničitev zelenega okrevanja.

S hrano povezana tretjina izpustov toplogrednih plinov

09. 03. 2021 15.36

Tretjina vseh globalnih izpustov toplogrednih plinov je povezana s hrano, kaže nova raziskava. V tej oceni so raziskovalci upoštevali denimo krčenje gozdov, rabo gnojil, vzrejo živine in odpadke. Avtorji upajo, da bodo podatki pomagali prepoznati področja, na katerih bodo globalni ukrepi za zmanjšanje izpustov najučinkovitejši.

Evropski energetski trend – zemeljski plin

01. 02. 2021 00.15

Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

V BiH žalujejo za žrtvami tragične nesreče

02. 01. 2021 09.43

Znanih je več podrobnosti tragedije, ki je na novo leto pretresla BiH. Vsi tragično preminuli mladostniki so bili stari 19 let, njihovi usodi se je izognil eden od prijateljev, ki je praznoval z njimi. Ta je vikend po polnoči zapustil, saj je moral zjutraj na delo. Prostor naj bi se zapolnil s strupenimi plini, s katerimi so se mladi zadušili.

Trupla danskih minkov nabreknila in se dvignila na površje

25. 11. 2020 16.34

Danska je v začetku novembra odredila zakol vseh minkov na kmetijah, kjer jih vzrejajo za krzno, s čimer želijo zmanjšati možnost prenosa okužbe novega koronavirusa z živali na človeka. Novi koronavirus je namreč po ugotovitvah danskih znanstvenikov pri minkih mutiral. Sedaj pa danski mediji poročajo, da so trupla pobitih živali nabreknila in se dvignila iz svojih množičnih grobišč na površje.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje

09. 10. 2020 09.31

Količine dušikovega oksida – plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid – se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

UKC Maribor poka po šivih, sestre na sprejemu deležne tudi groženj

22. 09. 2020 18.08

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so obstoječe zmogljivosti za sprejem bolnikov z novim koronavirusom zapolnjene, vedno večji pritiski pa so tudi na tamkajšnji urgentni center. "Urgenca je bila že prej kronično kadrovsko podhranjena, zdaj poka po šivih," je povedal zdravnik specialist urgentnega centra Gregor Prosen.

Gasilcem zmanjkovalo vode, dostavljali so jo prostovoljci

07. 09. 2020 09.20

Po petkovem obsežnem požaru v Postojni so sodelujoči sporočili, da jim je uspela neverjetna zgodba. Gasilci so uspešno ohladili plinohram in preprečili eksplozijo, prav tako jim je, kljub pomanjkanju vode, uspelo preprečiti širjenje požara na sosednji objekt. Policisti pa so sporočili, da prve ugotovitve kažejo, da pri požaru ne gre za sum storitve kaznivega dejanja.

Amonijev nitrat: uporaben kot gnojilo, za izdelavo bomb ga zlorabljajo tudi teroristi

05. 08. 2020 17.10

Libanonske oblasti so za uničujočo eksplozijo v Bejrutu okrivile zaloge amonijevega nitrata, ki so ga v neprimernih pogojih skladiščili v pristanišču. Gre za kristalno snov brez barve in vonja, ki nastane z združitvijo amonijaka in dušikove kisline. Najpogosteje se uporablja kot dušikovo gnojilo, a je pri teroristih priljubljeno tudi pri izdelavi improviziranega eksploziva. Snov pa je bila v preteklosti že vzrok številnih industrijskih nesreč po svetu.

Se je globalno segrevanje ustavilo?

25. 07. 2020 11.52

Prva polovica letošnjega meteorološkega poletja je bila za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja vročega in stabilnega vremena ni prinesla. Letošnje poletje v tem pogledu bolj spominja na poletja pred dvajsetimi in več leti, ko so bili vročinski valovi redki, marsikatero leto je minilo celo povsem brez njih. Čeprav je na družbenih omrežjih mogoče prebrati, da je takšno vreme posledica nenadne ustavitve javnega življenja in gospodarstva letos spomladi, to ne drži. Junij je bil namreč na globalni ravni tretji najtoplejši do zdaj. Še posebej vroči so bili zadnji tedni v Sibiriji, kjer se je celo v krajih znotraj polarnega kroga ogrelo nad 35 stopinj Celzija.

Znanstveniki odkrili najčistejši zrak na svetu

03. 06. 2020 09.36

Znanstveniki verjamejo, da so na Južnem oceanu, ki obdaja Antarktiko, odkrili najčistejši zrak na svetu, brez delcev, ki jih povzroča človeška aktivnost. V prvi tovrstni študiji bioaerosolne sestave Južnega oceana so raziskovalci z univerze v Koloradu ugotovili atmosfersko območje, ki ga človeška aktivnost ni spremenila.

Peter po koncu svoje poti v MasterChefu stopa v profesionalne kuharske vode

02. 05. 2020 10.15

Peter Mužič je bil besen, ker so ga iz šova odnesle testenine, ki jih pripravlja že 20 let. Ker se zaveda svojih sposobnosti in zaradi neizmerne strasti do kulinaričnega udejstvovanja, pripravlja projekt, ki ga bo popeljal v profesionalne vode.

ZDA podarile Sloveniji pet vojaških terenskih reševalnih vozil

22. 04. 2020 14.22

Preko Luke Koper je danes v Slovenijo prispelo pet novih vojaških terenskih reševalnih vozil za potrebe Slovenske vojske, ki jih je donirala ameriška vlada. Ob prevzemu vozil sta bila prisotna obrambni minister Matej Tonin in ameriška veleposlanica v Sloveniji Lynda Blanchard, so sporočili z obrambnega ministrstva.

2l/Borisov: skrivnostni obiskovalec iz oddaljenih svetov

21. 04. 2020 06.00

Medzvezdni komet 2l/Borisov so objektivi teleskopov v našem Osončju zaznali lansko leto. Ta skrivnostni obiskovalec iz globin vesolja je astronomom omogočil izjemno priložnost za raziskovanje, kako drugačen je od kometov, ki so nastali okoli Sonca. Novi podatki kažejo, da vsebuje velike količine ogljikovega monoksida.

Osebna izpoved voznika tovornjaka: V žarišču je občutek srhljiv!

24. 03. 2020 06.00

Miha Ledinšek je voznik tovornjaka 16 let, prevaža žita. Tudi med epidemijo koronavirusa je razpet med Italijo in Avstrijo. Pripoveduje, občutek na poti, zlasti v Italiji, je srhljiv. Hrane na črpalkah ni mogoče kupiti, gostilne so zaprte, do trgovin ne more s tovornjakom. Sanitarije so zaprte ali neznosno umazane. Prvi mož Sekcije za promet Obrtne zbornice pa svari, če pade prevozništvo, bo Slovenija brez hrane, zdravil, derivatov, kisika ...

Na Vogrskem goreli plastični paneli

15. 03. 2020 16.23

Na Vogrskem je prišlo do požara poliuretanskih plošč, pri katerem se v zrak lahko sproščajo škodljivi plini, ki jih veter odnaša v okolico. Požar je že skorajda pogašen, potrebni bodo še nekateri varnostni ukrepi.

Zakaj se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja?

06. 03. 2020 07.00

Podnebje se zaradi človekove dejavnosti v zadnjih 150 letih spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Skupaj z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, a podnebne spremembe se ne dogajajo v vseh delih sveta enako hitro. Nasini podatki kažejo, da se je povprečna temperatura zraka v zadnjih 150 letih najbolj dvignila na širšem območju Alp, v osrednji Aziji, Braziliji, Kanadi in na Arktiki. Zakaj ravno na teh območjih?

Bi lahko močan vulkanski izbruh upočasnil globalno segrevanje?

31. 01. 2020 06.00

Zgodovinski podatki kažejo, da se vsake toliko časa temperatura na Zemlji za nekaj let občutno zniža in se kasneje postopno vrne na predhodno raven. Za nekatera hladna območja so krivi močni vulkanski izbruhi, ki visoko v ozračje izvržejo velike količine pepela in različnih plinov. Vulkanski material začasno zmanjša moč sonca, posledica tega je nižja temperatura na površju našega planeta.

Iz obrata Leka na Prevaljah ušle manjše količine klora, evakuirali zaposlene

14. 01. 2020 16.54

V obratu družbe Lek na Prevaljah se je zgodila nezgoda, zaradi katere se je v ozračje sprostila manjša količina plina klora. Aktivirani so bili gasilci, iz proizvodnje so evakuirali vse sodelavce. Proizvodnja v popoldanski izmeni že normalno obratuje.

Leto 2019 v znamenju poletnih neurij, junijske vročine in hladnega maja

13. 12. 2019 10.53

Podatki vremenoslovcev kažejo, da je bilo letošnje leto v Sloveniji med najtoplejšimi v merilni zgodovini. Vremensko dogajanje so najbolj zaznamovala poletna neurja, junijska vročina in dolgotrajno hladno vreme maja. Kljub obilnim padavinam v posameznih mesecih in območjih poplav večjega obsega ni bilo, poletna suša pa je bila najbolj izrazita na Goriškem.

Zaradi nevarnih razmer reševalci še vedno ne morejo na otok, osem ljudi je pogrešanih

09. 12. 2019 06.32

Po izbruhu vulkana Whakaari na Belem otoku na Novi Zelandiji tamkajšnje oblasti še vedno pogrešajo osem ljudi, pet jih je umrlo. Reševalci zaradi nevarnih razmer do otoka še vedno ne morejo dostopati. Helikopterji med preleti širšega območje sicer morebitnih preživelih niso opazili.

Lani rekordne koncentracije toplogrednih plinov v ozračju

25. 11. 2019 16.27

Koncentracija toplogrednih plinov v ozračju je lani dosegla novo rekordno vrednost, kaže poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Letna globalna povprečna koncentracija ogljikovega dioksida se je blizu Zemljinega površja povzpela na 407,8 delcev na milijon. WMO je ob objavi poročila pozvala k ukrepom za ohranitev blaginje človeštva.

Posnetki letalskih sledi, ki so videti skoraj neresnični

16. 09. 2019 13.53

Avstralski fotograf je v objektiv ujel trenutek, ki se lahko zgodi le pod posebnimi pogoji. Visoko nad Avstralijo je ujel letalo boeing 777 letalske družbe Qatar Airways, ki je delalo sledi, ki na prvi pogled zgledajo nenaravne, a imajo znanstveno pojasnilo.

Znanstveniki odkrili vodo na naseljivem planetu

12. 09. 2019 07.17

Znanstveniki so prvič v zgodovini odkrili vodo na planetu, ki se nahaja v t. i. naseljivi coni. Gre za oddaljeni K2-18b, ki so ga odkrili leta 2015, z nadaljnjimi raziskavami pa bodo poskušali ugotoviti morebitne dokaze o obstoju življenja na planetu.

Kako nastanejo 'bele črte' na nebu?

16. 08. 2019 06.00

Pri izgorevanju fosilnih goriv nastaja veliko vodne pare in ogljikovega dioksida, majhen delež predstavljajo ostali plini in manjši trdni delci. V nasprotju s temperaturo na površju je na višini, kjer letijo potniška letala, vse leto okoli –50 stopinj Celzija. Vodna para se zato spremeni v ledene kristalčke, z zemeljskega površja to vidimo kot dolg bel oblak. Kako dolgo sled letala ostane na modrem nebu, je odvisno od relativne vlažnosti zraka na višini leta.

Prijeli kapitana in lastnika hrvaške jahte, na kateri je umrl Italijan

14. 08. 2019 08.09

Otroka italijanskega podjetnika Eugenija Vincija, ki je umrl na barki zaradi zastrupitve, sta še vedno v smrtni nevarnosti. Obdukcija pokojnega Italijana je pokazala, da je šlo za zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Hvarska policija je prijela 23-letnega lastnika in 27-letnega kapitana jahte, saj obstaja utemeljen sum, da sta odgovorna za tragedijo.

Moški umrl na barki, še pet oseb v bolnišnici: so se zastrupili s školjkami?

13. 08. 2019 13.29

Na Hvaru se je zasidralo plovilo, na katerem je bil mrtev moški, še pet potnikov, med njimi dva otroka, pa je imelo zdravstvene težave. Po nekaterih navedbah bi se lahko zastrupili s školjkami, spet drugi menijo, da z bencinom ali ogljikovim monoksidom. Otroka, stara pet in 14 let, sta v kritičnem stanju, zdravniki v splitski bolnišnici se borijo za njuni življenji.

2050: Sonce, veter, voda, jedrski reaktorji, 10 milijard Zemljanov in nov zemljevid?

07. 08. 2019 07.00

Čeprav se zdi, da je leto 2050 še daleč, je, ko gre za energetska vprašanja, že zelo blizu. Globalni cilji so velikopotezni: razogljičenje, družba, ki se zanaša na tehnologijo in manj obremenjuje okolje. Velik del načrtov je povezan s stabilno oskrbo z elektriko. Kako zagotoviti, da bo elektrike dovolj, da njena proizvodnja ne bo škodovala okolju – in kako naj bi smooskrba prispevala k premikom na geopolitičnem področju?

Crutchlow 'opazil': Marquez je že prvak, nihče mu ne more prav nič

16. 07. 2019 16.36

Cal Crutchlow je bil na VN Nemčije v Sachsenringu celo največji konkurent nepremagljivemu Marcu Marquezu. Špancu je večji del dirke najbolj "grozil" prav 33-letni Otočan, ki pa je v zadnjih krogih zaradi težav s pnevmatikama zmanjšal frekvenco svojih obratov in se osredotočil na ubranitev tretjega mesta. Britanec pričakuje še boljše rezultate v nadaljevanju sezone, ko bo na počitnicah napolnil svoje baterije.