po smrti

Poziv za rešitev krize v Kongu
22. 01. 2001 00.00
Zimbabve, Angola in Namibija, zaveznice Demokratične republike Kongo, so včeraj na vrhu v angolski prestolnici Luanda pozvale k dialogu za dosego miru v tej državi. Angolski predsednik Jose Eduardo dos Santos je menil, da je dialog najbolj korektna pot za uresničitev mirovnih sporazumov iz Lusake, in dodal, da je uporaba sile v DR Kongo upravičena le v primeru obrambe. Poleg Dos Santosa, ki je menil, da sta smrt kongoškega predsednika Laurenta Kabile povzročili zarota varnostnih služb in pomanjkanje opreznosti, sta se vrha v Luandi udeležila tudi zimbabvejski in namibijski predsednik Robert Mugabe in Sam Nujoma. Predsedniki so v sklepni izjavi zagotovili, da bodo obdržali svoje sile v DR Kongo, dokler se v to z minerali bogato deželo ne povrne mir. Iz diplomatskih krogov se je tudi izvedelo, da naj bi se južnoafriške države srečale na vrhu v Mozambiku že to sredo. Prisostvovali naj bi tudi Uganda in Ruanda, ki podpirajo upornike, ki nasprotujejo vladi v Kinšasi.

Zaupnik aretiran zaradi kraje
21. 01. 2001 00.00
Britanska policija je zaradi suma kraje aretirala dolgoletnega butlerja pokojne princese Diane Paula Burrella. Po smrti princese leta 1997 naj bi ukradel njene obleke in dragoceni model ladje v vrednosti 500.000 angleških funtov, ki sta jo od bahreinskega emirja Diana in Charles dobila ob poroki.

Uradno potrdili smrt Kabile
18. 01. 2001 00.00
Po dveh dneh nasprotujočih si vesti o stanju predsednika Demokratične republike Kongo Laurenta Kabile je njegovo smrt potrdila tudi kongoška vlada. Novico o Kabilovi smrti sta na predstavništvu Južne Afrike v Kinšasi potrdila dva ministra kongoške vlade, vest pa je potrdil tudi kongoški diplomat v Londonu Henry Ntswana. Ta je pojasnil, da je Kabila umrl v sredo v bolnišnici v glavnem mestu Zimbabveja v Harareju. Po navedbah belgijskih diplomatskih virov bo pogreb Kabile 23. januarja v Kinšasi.

Vpliv alkohola na zdravje mladih
17. 01. 2001 00.00
Pod geslom Sporočilo v steklenici bo danes v Ljubljani potekalo drugo srečanje Slovenske mreže zdravih šol, na katerem bodo posebej izpostavili vpliv alkohola na zdravje mladih in odnos današnje mladine do pitja alkohola. Tema za sestanek mreže, ki v Sloveniji vključuje 130 osnovnih in srednjih šol, je izbrana primerno zlasti v luči zadnjih raziskav, ki kažejo, da je alkohol med slovenskimi srednješolci močno prisoten. Kot pojasnjuje nacionalna koordinatorka za projekt zdrave šole v Sloveniji Eva Stergar, skoraj tretjina mladih prvi kozarec vina ali piva spije že pri enajstih letih ali manj, mladi pa se tudi ne zavedajo posledic pitja alkohola.

Obletnica smrti Jamesa Joycea
12. 01. 2001 00.00
Jutri bo minilo 60 let od smrti enega najpomembnejših utemeljiteljev modernega romana Jamesa Joycea. Irski pisatelj, rojen leta 1882 v Dublinu, je po nedokončanem študiju medicine pri 20. letih zapustil domovino in vse do smrti živel v tujini, večinoma v Trstu, Parizu in Zürichu, kjer je leta 1941 tudi umrl.

Usoda Raoula Wallenberga še vedno nejasna
12. 01. 2001 00.00
Usoda švedskega diplomata in rešitelja več kot 100.000 madžarskih Judov med 2. svetovno vojno Raoula Wallenberga še vedno ostaja neznanka in sporno vprašanje med Moskvo in Stockholmom, so po devetih letih preiskav sporočili švedski strokovnjaki, člani posebne švedsko-ruske komisije. Po navedbah ruskih članov komisije je dokazano, da je Wallenberg umrl v moskovskem zaporu leta 1947, švedska stran pa temu ne verjame. V tem trenutku je tako po mnenju Švedske nemogoče dokončno razjasniti Wallenbergovo usodo.

Zlati čoln Zlatka Kaučiča
11. 01. 2001 00.00
V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma je bil na sporedu jazz koncert z naslovom Zlati čoln - zvočna podoba življenja in poezije Srečka Kosovela - avtorja Zlatka Kaučiča, vsestranskega bobnarja in tolkalca. Z njim so nastopili še številni jazzovski in klasični glasbeniki: v Parizu živeči ameriški sopranski saksofonist Steve Lucy, s katerim je Kaučič pri nas igral leta 1997 na festivalu Kontrada, dirigent in pianist Bruno Cesselli, multiinstrumentalist Paul McCandless, Jean-Jaques Avenel na kontrabasu, godalni trio in oktet Ljubljanskih madrigalistov.

Devetdeset let od smrti Edvarda Rusjana
08. 01. 2001 00.00
V avli novogoriške mestne občine so danes odprli razstavo dokumentarnih fotografij o življenju in delu prvega slovenskega letalca Edvarda Rusjana, ki je 9. januarja 1911 pri poskusnem poletu zaradi sunka vetra na Kalemegdanu pri Beogradu strmoglavil in se ubil. Fotografije, ki prikazujejo Rusjana in njegovo družino, Rusjana kot vsestranskega športnika, predvsem pa Rusjana kot letalca, je zbral Tone Polenec, urednik revije Krila, pri postavitvi razstave pa mu je pomagala novogoriška mestna občina.

Osiromašen uran buri duhove
07. 01. 2001 00.00
Na Kosovo so danes prispeli portugalski strokovnjaki za radiacijo. Pregledali bodo območja, ki naj bi bila kontaminirana z osiromašenim uranom. Ta naj bi povzročil smrt portugalskega vojaka, nekdanjega pripadnka KFORja, zbolelo pa je tudi več deset vojakov po Evropi. V Londonu medtem zatrjujejo, da britanska vojska na vajah na severu države že deset let uporablja orožje z osiromašenim uranom, brez resnih zdravstvenih posledic za vojake in prebivalstvo.

Švica odredila pregled svojih vojakov
07. 01. 2001 00.00
Švica je po smrti enega od stotnikov, ki je bil od leta 1996 v BiH in je leta 1998 umrl za levkemijo , odredila zdravstveni pregled vseh 900 švicarskih vojakov, ki so kdajkoli sodelovali v akcijah na območju nekdanje Jugoslavije. Poleg tega morajo vojaki oddati v pregled tudi vse strelivo in druge predmete, ki so jih za spomin prinesli z Balkana. Ugotovili naj bi tudi, ali je 37

Končalo se je sveto leto 2000
06. 01. 2001 00.00
Sveto leto 2000, ki se je začelo 24. decembra lani s slovesnim odpiranjem svetih vrat bazilike sv. Petra v Vatikanu, se je uradno končalo danes, ko je papež Janez Pavel II. ta vrata spet zaprl. Včeraj so trije kardinali zaprli sveta vrata drugih treh glavnih rimskih cerkva: sv. Pavla pred obzidjem, sv. Janeza v Lateranu in Marije Snežne.

Na Kosovu zaznali radioaktivno sevanje
06. 01. 2001 00.00
Strokovnjaki ZN so na osmih lokacijah na Kosovu, kamor so letala zveze NATO odvrgla izstrelke z osiromašenim uranom, zaznali radioaktivno sevanje, piše v današnji izdaji nemški časnik Tageszeitung, ki povzema poročilo ženevskega Programa ZN za okolje (UNEP). UNEP je analizo izvedel novembra lani na 11 od 112 lokacij, ki so jih bombardirali s tovrstnimi izstrelki.

Zdravnik ubil skoraj 300 ljudi
05. 01. 2001 00.00
Britanski družinski zdravnik Harold Shipman, ki je bil že obsojen umora 15 svojih pacientov, naj bi imel na vesti skoraj tristo ljudi. Kot je pokazala preiskava britanske vlade, je urad doktorja Shipmana v letih med 1974 do 1998 na območju Manchestra zabeležil 297 smrti več kot drugi zdravniki v tem predelu Velike Britanije.

Češki pilot umrl za levkemijo
04. 01. 2001 00.00
Dosedanje diskusije o uporabi streliva z osiromašenim uranom med akcijami zveze NATO na Balkanu je danes še dodatno razburkala smrt češkega pilota helikopterja Michala Martinaka, ki je pred letom dni - po vrnitvi iz akcije v Bosni in Hercegovini - umrl za levkemijo, je sporočil praški dnevnik Mlada fronta danes.

Začetek obveznega testiranja goveda
02. 01. 2001 00.00
V državah EU so danes začeli sistematično testiranje goveda, starejšega od 30 mesecev. Odločitev o obveznem testiranju je EU sprejela novembra lani zaradi vnovičnega izbruha bolezni norih krav (BSE).

McCartney bo objavil najboljše pesmi
01. 01. 2001 00.00
Paul McCartney, nekdanji član skupine The Beatles, bo prvič objavil zbirko svojih 100 najboljših pesmi.

Slovenska Göthe in Luther
30. 12. 2000 00.00
Nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v sobotni izdaji obsežno predstavlja življenje in delo pesnika Franceta Prešerna in začetnika slovenske književnosti Primoža Trubarja, ki sta po navedbi avtorja postavila temelje slovenski nacionalni kulturi.

PDG s Kosmačevo komedijo v Ljubljani
27. 12. 2000 00.00
Primorsko dramsko gledališče iz Nove Gorice bo drevi, v četrtek in petek, vsakokrat ob 19.30 na deskah Mestnega gledališča ljubljanskega gostovalo s svojo jesensko uspešnico - komedijo Tistega lepega dne v režiji Borisa Kobala. Dramsko besedilo je po motivih novele Cirila Kosmača za oder priredil Srečko Fišer.

Malomarnost pri gradnji vzrok požara
27. 12. 2000 00.00
Po poročanju kitajskih časopisov je vzrok požara v diskoteki nakupovalnega središča v mestu Luoyang, ki je v ponedeljek terjal več kot 300 smrtnih žrtev, malomarnost pri gradnji objekta in nespoštovanje varnostnih meril. Medtem se svojci pripravljajo na identifikacijo žrtev. Kitajski mediji poročajo, da je bil pri večini žrtev vzrok smrti zadušitev, v objektu pa ni bilo dovolj gasilnih aparatov in zasilnih izhodov. Kitajska policija je izključila možnost, da bi bil požar podtaknjen. Požar je izbruhnil na božič v času, ko so bile trgovine že zaprte, med žrtvami pa so pretežno mladi ljudje, ki so se zabavali v diskoteki.

Umrla pakistanska pevka Noor Jehan
27. 12. 2000 00.00
V 75. letu starosti je v pakistanskem mestu Karači po dolgi bolezni umrla pakistanska pevka Noor Jehan, znana tudi kot Kraljica melodije.

Večerni potop božičnega drevesca
25. 12. 2000 00.00
Skoraj 60 potapljačev iz Avstrije, Hrvaške in Slovenije je v blejsko jezero potopilo zvon. Letošnji potop je že peti zapored, vendar so božično drevesce tako kot lani nadomestili z zvonom.

Papeževa božična poslanica
25. 12. 2000 00.00
Papež Janez Pavel II. je v božični poslanici obsodil nasilje na Bližnjem vzhodu in "kulturo smrti", ki grozi prihodnosti sveta. Pred več tisoč verniki, ki so se kljub zelo mrzlemu vremenu zbrali na trgu Svetega Petra v Vatikanu, je papež tradicionalno blagoslovil mesto in svet (urbi et orbi) in v številnih jezikih, tudi v slovenščini, voščil blagoslovljen božič. Dejal je, da "z zaskrbljenostjo misli na sveto deželo, kjer se nadaljuje nasilje, ki je s krvjo umazalo težavno pot miru".

Umaknili obtožnico proti Pinochetu
20. 12. 2000 00.00
Vrhovno sodišče v Čilu je danes umaknilo obtožnico proti nekdanjemu čilskemu diktatorju Augustu Pinochetu zaradi odgovornosti za usmrtitve po državnem udaru leta 1973, umaknilo pa je tudi odredbo o njegovem hišnem priporu. Odločitev je bila sprejeta s štirimi glasovi za in enim proti. Sodniki so s tem potrdili razsodbo prizivnega sodišča, ki je preiskovalnemu sodniku Juanu Guzmanu očitalo, da v predvidenem roku ni uradno zaslišal Pinocheta.

Bob Geldof dobil skrbništvo za hčerko nekdanje soproge
20. 12. 2000 00.00
Irski pevec Bob Geldof je dobil skrbništvo za 4-letno Tiger Lily, hčerko njegove nekdanje soproge Paule Yates, ki je pred tremi meseci umrla zaradi prevelikega odmerka mamil. Visoko sodišče v Londonu je namreč po pisanju tabloidov Sunday People in Sunday Mirror zavrnilo zahtevo Tine Hutchence, sestre dekličinega očeta, nekdanjega pevca avstralske skupine Inxs Michaela Hutchencea, ki je leta 1997 storil samomor, da bi prevzela skrbništvo nad nečakinjo. Geldof je deklico po materini smrti vzel k sebi, sam pa vzgaja tudi tri hčerke, ki jih je imel z Yatesovo: Fifi Trixibelle (17), Peaches Honeyblossom (10) in Pixie (7).

Novitete knjižne zbirke Knjižnica tretji dan
19. 12. 2000 00.00
Krščanska revija za duhovnost in kulturo Tretji dan je predstavila novitete iz zbirke Knjižnica tretji dan, izdalo jih je društvo Skam, in sicer: Duhovne osnove življenja avtorja Vladimira Sergejeviča Solovjovega v slovenskem prevodu urednika zbirke Gorazda Kocijančiča, Zublji Gerarda Manleya Hopkinsa v prevodu Vena Tauferja in delo Znanost in Bog Jožeta Hlebša.

Podelitev Severjevih nagrad
17. 12. 2000 00.00
Sklad Staneta Severja in Sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti bosta v dvorani Loškega odra podelila Severjeve nagrade. Slovesni podelitvi s spominskim nagovorom rednega profesorja AGRFT in člana UO Sklada Staneta Severja Aleša Jana ob 30-letnici Severjeve smrti bo sledila uprizoritev monodrame Dušana Jovanoviča Karajan C, v interpretaciji dramskega igralca, Severjevega in Borštnikovega nagrajenca, Branka Šturbeja. Monodrama Karajan C je lani na festivalu monodrame na Ptuju prejela nagrado za najboljšo predstavo.

Umrl mladiček bengalskega tigra
17. 12. 2000 00.00
Petmesečni mladiček bengalskega tigra je umrl po operacije srčne napake. Osebje zatočišča za divje živali v ameriški zvezni državi Teksas je postalo zaskrbljeno, ker mladiček Karma ni rasel tako hitro kot njegova sestrica Kali. Na njegovem srcu so našli luknjo, ki so jo poskušali med peturno operacijo na teksaški veterinarski fakulteti zamašiti in preprečiti razlivanje krvi v pljuča, vendar jim mladičkovega življenja ni uspelo rešiti. Še vedno preiskujejo vzorce tkiv, da bi določili natančen vzrok smrti, Karmi pa bodo postavili spomenik pred vhodom v zatočišče.

Razveljavili del zakona o dedovanju
15. 12. 2000 00.00
Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o dedovanju (ZD) v delu, ki se nanaša na dedovanje družbene skupnosti po zapustniku, ki je prejemal socialno pomoč. Ustavno sodišče meni, da je določilo, po katerem ob smrti zapustnika del zapuščine v vrednosti prejete pomoči postane družbena lastnina, nesorazmerno interesu, ki ga varuje, saj je možno varstvo pravic dajalca pomoči zagotoviti tudi na blažji način.

Ob 100-ti obletnici Verdijeve smrti
12. 12. 2000 00.00
V Milanu, New Yorku in Madridu se bodo decembra z novimi produkcijami Trubadurja spomnili 100-letnice smrti italijanskega skladatelja Giuseppeja Verdija. Okrogla obletnica Verdijeve smrti bo sicer prihodnje leto, na to pa se pripravljajo operne hiše in festivali po vsem svetu. Tako bo kar 17 opernih hiš in festivalov v prihodnjem letu uprizorilo Trubadurja, 20 se jih je odločilo za Traviato, 14 za Aido, prav toliko za Falstaffa, v 13 pa bodo postavili Rigoletta.

Na Kubi počastili obletnico smrti
11. 12. 2000 00.00
Spominu na legendarnega člana skupine The Beatles Johnu Lennonu so se ob 20. obletnici smrti poklonili tudi na Kubi. Kubanski voditelj Fidel Castro je skupaj s pevcem Silviom Rodriguezom odkril Lennonov spomenik iz brona v parku v četrti Vedado, ki naj bi se odslej imenoval po tem glasbeniku.