podpredsednik vlade

Rugova poziva k neodvisnosti
18. 11. 2001 00.00
Predsednik stranke Demokratska zveza Kosova Ibrahim Rugova je dejal, da je njegova stranka na volitvah dosegla prepričljivo zmago in mednarodno skupnost pozval, naj Kosovo takoj prizna kot neodvisno državo.

ZRJ odpisali dve tretjini dolga
17. 11. 2001 00.00
Jugoslovanski delegaciji, ki jo je vodil podpredsednik jugoslovanske vlade Labus, je po štiridnevnih pogajanjih s Pariškim klubom uspelo doseči sporazum o odpisu 66 odstotkov dolga.

Srbija odprta za tuje vlagatelje
15. 11. 2001 00.00
V okviru srečanja Kluba Socius so srbski predstavniki slovenskim gospodarstvenikom predstavili možnosti gospodarskega sodelovanje med državama.

Srbski specialci zaključili protest
12. 11. 2001 00.00
Okoli sto pripadnikov posebnih enot jugoslovanske policije, ki so davi zaprli cesto Beograd-Novi Beograd pri kongresnem centru Sava in zahtevali odstop srbskega notranjega ministra Dušana Mihajlovića, je prekinilo blokado.

Najbogatejši Srb je težak 5 milijard mark
07. 11. 2001 00.00
Medtem ko so bili tisti, ki so obogateli v času Miloševićevega režima, do vratu vpleteni v politiko, pa je nova garda bogatašev prepričana, da je politika zabava za reveže in bedake.

Neustavnost odloka o sodelovanju s Haagom?
07. 11. 2001 00.00
Sodniki ustavnega sodišča ZRJ so z večino glasov razsodili, da odlok jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, ki je bil podlaga tudi za Miloševićevo izročitev, ni ustaven.

Vse manj podpore skupni državi
03. 11. 2001 00.00
Po izsledkih neke beograjske javnomnenjske agencije vse manj državljanov Srbije podpira skupno državo s Črno goro. Jugoslovanska in srbska vlada ter predsednik ZRJ Vojislav Koštunica pa so v petek sprejeli stališče, da je za kosovske Srbe bolje, da se udeležijo volitev 17. novembra.

Trimble severnoirski premier?
02. 11. 2001 00.00
Izvolitev protestanta Davida Trimbla na položaj predsednika severnoirske regionalne vlade je nekaj ur pred glasovanjem v skupščini še vedno negotova. Poslanka njegove Ulstrske unionistične stranke (UUP) Pauline Armitage je napovedala, da bo glasovala proti.

Začetek pogovorov o prihodnosti ZRJ
26. 10. 2001 00.00
V palači federacije v Beogradu so se popoldan začeli pogovori o prihodnjih odnosih v jugoslovanski federaciji.

Deutsche Telekom kupuje na Hrvaškem
18. 10. 2001 00.00
Zaključila so se pogajanja med hrvaško vlado in podjetjem Deutsche Telekom. V skladu z dogovorom bodo Nemci za 16-odstotni delež podjetja plačali 500 milijonov evrov, s tem pa je Deutsche Telecom tudi postal večinski lastnik hrvaškega telekoma.

Makedonska policija na sporna območja
16. 10. 2001 00.00
V načrtu za vračanje makedonskih varnostnih sil na območja, ki so bila med spopadi pod nadzorom albanskih upornikov, so predvidene skupne patrulje makedonske policije z opazovalci EU in vojaki zveze Nato.

SDS zoper Kebra
10. 10. 2001 00.00
Po mnenju SDS se ministrstvo za zdravje letos ne more pohvaliti s pozitivnimi rezultati. Podpredsednik stranke Andrej Bručan je na ministrstvo namenil še nekaj hudih kritik.

Rusija bo dolg vračala z investicijami
28. 09. 2001 00.00
Po pisanju hrvaškega časopisa Vjesnik namerava ruska vlada klirinški dolg do držav naslednic nekdanje SFRJ vrniti v obliki investicij v industrijske objekte v državah naslednicah.

Politični obračuni v ZRJ
25. 09. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica kritizira nepripravljenost visoke politike v pogovorih o bodoči ureditvi države. Opozarja, da bo zadnjo besedo o preureditvi federacije tako morala imeti črnogorska javnost.

Bo ZRJ razpadla?
19. 09. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Đukanović in premier Vujanović sta zavrnila sodelovanje na za sredo napovedanih pogovorih o prihodnjih odnosih med Srbijo in Črno goro.

Val nestrpnosti v ZDA
18. 09. 2001 00.00
Posledice terorističnega napada na ZDA vse bolj čutijo tudi pripadniki manjšin in drugih ver, ki živijo v tej državi. Predsednik Bush je zato Američane pozval k strpnosti.

Beograd zavrača Ruplovo ponudbo
15. 09. 2001 00.00
Jugoslovanske oblasti zavračajo ponudbo ministra Rupla, ki je med obiskom Podgorice ponudil pomoč Slovenije Črni gori in Srbiji pri njunem prizadevanju, da rešita medsebojne odnose.

Carla del Ponte v Beogradu
03. 09. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča Carla del Ponte je prispela v Beograd, kjer se bo srečala z vladnimi predstavniki.

DOS o krizi v vladi
29. 08. 2001 00.00
Večina vodij srbske vladajoče koalicije Demokratične opozicije Srbije je izrazila zadovoljstvo nad načinom pogovora na sinočnjem sestanku vodstva DOS o krizi v srbski vladi.

Nesrečo zakrivil kopilot
10. 07. 2001 00.00
Za nesrečo ruskega letala pri Irkutsku, v kateri je prejšnjo sredo umrlo vseh 145 potnikov, je bil po vsej verjetnosti kriv kopilot letala, je danes potrdil podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. Po njegovih besedah bodo še natančno ugotovili, kaj se je med poletom dogajalo v pilotski kabini, analiza dobro ohranjenih črnih skrinjic pa je pokazala, da so motorji letala in vsi sistemi delovali normalno.

Podpredsednika SDS Brejc in Bručan
07. 07. 2001 00.00
Na ustanovni seji sveta Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) po majskem kongresu sta bila danes za podpredsednika stranke izvoljena dosedanji podpredsednik Miha Brejc in član izvršilnega odbora Andrej Bručan, ki je zamenjal dosedanjega podpredsednika Milana Zvera. Ta je postal predsednik sveta stranke, podpredsednik sveta pa je Miroslav Luci. Za glavnega tajnika SDS so ponovno potrdili Dušana Strnada, za dodatnega člana izvršilnega odbora stranke pa Franca Severja. Kot je po seji dejal predsednik SDS Janez Janša, so v regionalni organizaciji stranke kot novo regijo določili podravsko regijo.

Chirac v Rusiji
01. 07. 2001 00.00
Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

Picula kritiziral Rupla
01. 07. 2001 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je zavrnil izjavo slovenskega kolega Dimitrija Rupla, ki je dejal, da se vprašanje starih hranilnih vlog ne nanaša samo na Ljubljansko banko, temveč na vse banke v nekdanji SFRJ in da nobena naslednica nekdanje Jugoslavije ne bi smela biti zavezana plačati Miloševićevih vojn. Iz tega naj bi sledilo, je povedal Picula, da je večino denarja iz teh vlog porabil Milošević v jugoslovanskih vojnah. Ruplova teza po besedah Picule dokazuje, da je v središču spora glede hranilnih vlog politična ideja in da Ljubljana ni naklonjena hitri rešitvi.

Politična kriza v ZRJ
30. 06. 2001 00.00
V središču Beograda je sinoči protestiralo 15.000 ljudi, ki se ne strinjajo z Miloševićevo izročitvijo Haagu. Zahtevali so odstop zvezne in srbske vlade ter predčasne volitve. S položaja predsednika zvezne vlade pa je protestno odstopil podpredsednik črnogorske socialistične ljudske stranke Zoran Žižić. O razlogih za tako odločitev je Zoran Žižić povedal, da so razlogi za njegov odstop zadnje odločitve srbske vlade, s katerimi je grobo kršila tako ustavo, kot odločitev ustavnega sodišča in tudi koalicijski sporazum z DOS-om. "Srbska vlada na ta način prevzema odločitve o zunanji politiki, ki so sicer v pristojnosti zvezne vlade. Ker gre po moji oceni za grob poseg v temelje zvezne države, sem ponudil odstop. S predsednikom Koštunico sva se dogovorila, da se bodo postopki za sestavo nove vlade začeli že v ponedeljek," je še povedal Žižić

Donatorska konferenca za ZRJ
29. 06. 2001 00.00
Na prvi donatorski konferenci za ZR Jugoslavijo v Bruslju je več kot 40 sodelujočih držav in mednarodnih finančnih institucij obljubilo, da bo za nujno gospodarsko pomoč državi še v tem letu namenilo 1,28 milijarde dolarjev pomoči.

Haag zahteva aretacijo 16 obtoženih
25. 06. 2001 00.00
Jugoslovanski pravosodni minister Momčilo Grubač je za beograjski Glas javnosti povedal, da se bo jugoslovanska vlada na Mednarodnem sodišču ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu potegovala za izročitev samo "glavnih krivcev", to pa naj bi bili po njegovih besedah tisti, ki so do sedaj obtoženi.

Italija za vstop Slovenije v EU
22. 06. 2001 00.00
Italijanska vlada namerava podpreti vstop držav Srednje Evrope v EU, Slovenija pa je v prvi skupini držav kandidatk za članstvo, je med obiskom v Trstu napovedal podpredsednik italijanske vlade Gianfranco Fini.

Skrajneži prekršili premirje
12. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je včeraj prekinila obstreljevanje vasi na severu države, ki jih zasedajo albanski skrajneži, da bi omogočila evakuacijo civilistov, ki so še na območju. V ponedeljek zjutraj je makedonska vojska še obstreljevala položaje albanskih skrajnežev, čeprav so ti dan prej zagrozili, da bodo v tem primeru začeli napadati Skopje. Svetovalec makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega za nacionalno varnost Nikola Dimitrov je poudaril, da ukrep makedonske vojske nima nič opraviti z grožnjo ONV, da bodo njeni pripadniki danes napadli Skopje, če makedonske sile ne bodo ustavile operacij proti skrajnežem.

Berlusconi predal listo ministrov
10. 06. 2001 00.00
Silvio Berlusconi, vodja Doma svoboščin, zmagovalne desnosredinske koalicije na nedavnih parlamentarnih volitvah v Italiji, je italijanskemu predsedniku Carlu Azegliu Ciampiju predal listo novih ministrov. S tem je uradno sestavljena 59. italijanska povojna vlada. Nova vlada bo prisegla v ponedeljek ob 11. uri v italijanski predsedniški palači Kvirinal.

Rusi pripravljajo protiraketni sistem
06. 06. 2001 00.00
Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.