podpredsednik vlade

Finančni ministri na Bledu
01. 06. 2001 00.00
Finančni ministri držav z območja nekdanje Jugoslavije in Albanije so se na povabilo slovenskega ministra za finance Toneta Ropa srečali na Bledu. Razpravljajo o programu in delu regionalne ustanove Center za razvoj financ.

Makedonsko-tajvanski zaplet
01. 06. 2001 00.00
Vodja tajvanske diplomacije Tien Hung Mao je danes prispel v Skopje, kjer naj bi se sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim. Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva pa je poudarila, da Tien Hung Maa ne bo sprejela, tudi če si bo to želel. Mitreva je še poudarila, da bo prihodnji teden predstavila priprave na ponovno vzpostavitev diplomatskih odnosov med Makedonijo in Kitajsko in posledično prekinitev vseh diplomatskih stikov s Tajvanom.

Irak proti podaljšanju programa
01. 06. 2001 00.00
Irak je danes zavrnil podaljšanje izvajanja humanitarnega programa Združenih narodov nafta za hrano za mesec dni. Varnostni svet ZN je dogovor o tem dosegel sinoči, ustrezno resolucijo pa naj bi sprejeli danes, tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa. VS ZN naj bi si tako zagotovil dodaten čas za razpravo o reformi sankcijskega režima proti Iraku. Kot je na današnjem srečanju z veleposlaniki Rusije, Kitajske in Tunizije v Bagdadu dejal podpredsednik iraške vlade in začasni zunanji minister Tarik Aziz, je takšen predlog nesprejemljiv zaradi zamisli o t.i. inteligentnih sankcijah, ki jih je Irak že zavrnil.

Makedonci vstopili v Vaksince
24. 05. 2001 00.00
Makedonska vojska na območju Kumanova začela izvaja ofenzivo proti albanskim skrajnežem in je zavzela položaje v okolici vasi Vaksince in Slupčane. Spopadi so po besedah albanskih skrajnežev terjali najman 10 življenj civilistov. V Slupčanih naj bi bomba padla na zaklonišče, v katerega se je zatekla albanska družina. Makedonski viri o žrtvah ne poročajo, navedbe albanske strani pa je potrdila humanitarna organizacija, ki je sprejela prošnjo za nujno medicinsko pomoč. Kljub hudim spopadom naj bi bilo na območju, kjer poteka ofenzive, še vedno več tisoč civilistov, ki ne želijo zapustiti svojih domov.

Črna gora z manjšinsko vlado
23. 05. 2001 00.00
Črnogorska vladajoča koalicija se je odločila, da bo oblikovala manjšinsko vlado, ki jo bo podpirala Liberalna zveza, je včeraj sporočil črnogorski premier Filip Vujanović. Dodal je, da je Demokratska stranka socialistov (DPS) sprejela predlog Liberalne zveze o oblikovanju manjšinske vlade s Socialdemokratsko stranko (SDP) in nadaljevanju dela v zvezi z obnovo države in njene stabilnosti. Novo vlado bodo sestavili po ustanovnem zasedanju črnogorskega parlamenta, ki bo jutri v Podgorici.

Izraelski napadi se nadaljujejo
21. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je tudi danes zjutraj napadla palestinska naselja v Gazi. V napadu helikopterjev in topništva je na mesto padlo pet raket, pri čemer je ena zadela tudi poslopje varnostih služb palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Izstrelki izraelskih sil so zadeli tudi neko tovarno, deset hiš in knjižnico. Gre za prvi napad na civilne cilje od obnovitve izraelsko-palestinskih spopadov na območju pred osmimi meseci. V napadu so bile po navedbah palestinskih varnostnih služb ranjene štiri osebe. Do napadov je prišlo le nekaj ur pred obiskom visokega komisarja EU za zunanjo in varnostno politiko Solane, ki pričenja štiridnevni obisk na Bližnjem vzhodu.

Čović za delitev Kosova
19. 05. 2001 00.00
Podpredsednik srbske vlade in pogajalec za jug Srbije Nebojša Čović je predlagal delitev Kosova na dve območji. V enem delu Kosova bi po tem predlogu živela večina albanskega prebivalstva, drug, srbski del, pa naj bi bil pod zaščito varnostnih sil ZRJ in bi obsegal tudi srbske kulturne spomenike. Albansko prebivalstvo v pokrajini je podobne predloge doslej ostro zavračalo. Čovićev predlog odločno zavrača tudi Misija ZN na Kosovu (UNMIK), ki na Kosovu ne bo dovolila vzporednih struktur.

Milošević nastopil kot priča
15. 05. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki je v priporu že od 1. aprila, je v Beogradu prvič stopil pred sodnika. Nastopil je kot priča v sodnem procesu proti Siniši Vučiniću, vodji svojih telesnih stražarjev. Vučinić je obtožen članstva v oboroženi skupini nasilnežev. Miloševićev varnostnik je konec marca s 30-imi oboroženimi moškimi obkolil vilo nekdanjega predsednika in poskušal s silo preprečiti Miloševićevo aretacijo.

195144inđić v Skopju
10. 05. 2001 00.00
Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Obradović vpleten v škandal
09. 05. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je na današnji novinarski konferenci ob prvih sto dneh dela svojega kabineta potrdil, da bo podpredsednik vlade Vuk Obradović, pristojen za preprečevanje korupcije in kriminala, v petek odstopil s tega položaja.

Jugoslavija postala članica Svetovne banke
09. 05. 2001 00.00
Jugoslavija je postala članica Svetovne banke. Z 840 dolarji bruto domačega proizvoda na prebivalca se uvršča med najrevnejše članice te mednarodne finančne ustanove, zato ima dostop do zelo ugodnih kreditov v skupni višini 540 milijonov dolarjev.

Novi spopadi na jugu Srbije
30. 04. 2001 00.00
Albanski skrajneži so sinoči z minometi napadli srbsko vas v bližini Bujanovca. Popoldan pa so se na jugu Srbije vneli spopadi. Albanski viri poročajo, da so jugoslovanske sile silovito napadle položaje upornikov na varnostnem območju. Podpredsednik srbske vlade Nebojša 195134ović pa je v intervjuju za beograjski časnik Blic izjavil, da naj bi bil potrjen prihod varnostnih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije. Načrt je srbska stran Natu predstavila v Bruslju. 

Nato načeloma za srbski načrt
30. 04. 2001 00.00
Načrt o prihodu srbskih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije, ki ga je srbska stran predstavila predstavnikom zveze Nato v Bruslju, je načeloma sprejet. To je v pogovoru za časnik Blic izjavil koordinator za jug Srbije in podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. Čović je ob tem dodal, da datum prihoda varnostnih enot še ni določen.

Gospodarska izguba Makedonije
28. 04. 2001 00.00
Makedonska gospodarska zbornica ocenjuje, da Makedonija zaradi nedavnih vojaških akcij beleži neposredno in posredno gospodarsko izgubo v višini približno 192 milijonov nemških mark, kar predstavlja tri odstotke makedonskega lanskoletnega bruto družbenega proizvoda, je poročala makedonska tiskovna agencija MIA.

Nezaupnica ukrajinski vladi
26. 04. 2001 00.00
Ukrajinski parlament je izglasoval nezaupnico vladi premiera Viktorja Juščenka. Predvsem poslanci komunistične stranke so vladi Juščenka očitali, neuspešno reformiranje ukrajinskega gospodarstva. Pred poslopjem parlamenta pa je medtem potekalo množično zborovanje v podporo premieru, ki se ga je udeležilo okoli deset tisoč ljudi.

Slovenske izkušnje zelo koristne
24. 04. 2001 00.00
Slovenske izkušnje pri vključevanje v Evropsko unijo so za Makedonijo, ki se na to pot po nedavnem podpisu sporazuma o stabilizaciji pri pridruževanju s petnajsterico šele podaja, izjemno koristne, je ob koncu dvodnevnega obiska v Ljubljani danes poudaril podpredsednik makedonske vlade Zoran Krstevski. Še posebej jih bo lahko uporabila pri pripravi akcijskega načrta za izvajanje omenjenega sporazuma in nacionalne strategije za vključevanje v EU, je še pojasnil.

Krstevski v Ljubljani
23. 04. 2001 00.00
S pogovorom z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in nato z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom je podpredsednik makedonske vlade Zoran Krstevski danes začel dvodnevni obisk v Ljubljani. O vsebini pogovorov je slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar za 24 ur povedal: "Obisk je namenjen predvsem spoznavanju naših izkušenj v organizaciji državne uprave ter nekaterih drugih področij, ki zahtevajo izpeljavo potrebnih reform. S tega stališča sodim, da je za Slovenijo izredno pomembno, da svoje izkušnje deli z državami, ki so nastale na področju nekdanje Jugoslavije." O krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama se bo Krstevski, ki je ob evropskih zadevah pristojen tudi za gospodarstvo, popoldne pogovarjal še z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin.

Pogajanja o nasledstvu še deset let?
13. 04. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu SFRJ Dobroslav Mitrović je danes v Beogradu dejal, da bi lahko pogajanja trajala še deset let, če ostale države naslednice ne bodo sprejele predloga ZRJ, da bi naslednicam nekdanje skupne države pripadle vse nepremičnine in drugo premoženje, ki se nahaja na njihovem ozemlju. Glede delitve zlata po ključu Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je Mitrović izrazil nezadovoljstvo ZRJ. Po njegovih besedah je bil najbolj ugoden izid zadnjih pogajanj v Bruslju za Hrvaško in Slovenijo, najmanj pa za ZRJ, BiH in Makedonijo. Zlato naj bi bilo na razpolago junija.

Protesti v Turčiji
08. 04. 2001 00.00
Turčija je zaradi hude gospodarske in finančne krize zaprosila za finančno pomoč skupino industrijsko najbolj razvitih držav G-7. Po pisanju turškega časnika Sabah je turški premier Bulent Ecevit v pismu, ki ga je naslovil na skupino G-7, navedel, da država za izhod iz gospodarske krize potrebuje 12 milijard dolarjev. Turčija naj bi od skupine G-7 dobila šest milijard dolarjev, 6,25 milijarde dolarjev pa naj bi dobila od Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Vendar je podpredsednik Svetovne banke za Evropo in Osrednjo Azijo Johannes Linn izjavil, da ni zelo verjetno, da bi Turčiji dali več kot 5 milijard dolarjev.

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Znova streljanje na jugu Srbije
20. 03. 2001 00.00
Albanski skrajneži so včeraj in davi na več mestih streljali na položaje jugoslovanskih sil na jugu Srbije in s tem kršili prekinitev ognja, ki je stopila v veljavo pred tednom dni, je danes poročal informacijski center v Bujanovcu. Jugoslovanske sile na napade, ki niso terjali žrtev, niso odgovarjale, še poroča center. Posebni odposlanec zveze NATO Peter Feith je sinoči v Bujanovcu začel pogovore s koordinacijskim odborom za jug Srbije, ki ga vodi podpredsednik srbske vlade Nebojša 195134ović, pred tem pa se je v Končulju srečal s predstavniki albanske skupnosti. Glavna tema pogovorov, katerih podrobnosti niso znane, naj bi bil položaj na jugu Srbije in priprave na politični dialog med sprtima stranema.

Začetek pogajanj o krizi na jugu Srbije
19. 03. 2001 00.00
Predstavniki zveze NATO, jugoslovanskih oziroma srbskih oblasti ter Albancev z juga Srbije se bodo danes sestali v vasi Merdari na administrativni meji med Srbijo in Kosovom, je poročala agencija Beta, ki se sklicuje na neimenovanega britanskega častnika sil KFOR. Skorajšnji začetek pogajanj o rešitvi krize na jugu Srbije po sklenitvi premirja sta napovedala tudi podpredsednik srbske vlade in vodja državnega koordinacijskega telesa Nebojša Čovič ter župan Preševa Riza Halimi.

Siloviti spopadi na območju Tetova
19. 03. 2001 00.00
Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Propadel poskus aretacije Šainovića
16. 03. 2001 00.00
Glavni odbor Socialistične stranke Srbije (SPS) nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je danes potrdil, da je policija poskušala aretirati visokega predstavnika SPS Nikolo Šainovića, vendar pa se je slednji skliceval na poslansko imuniteto.

Srbi spoštujejo premirje
15. 03. 2001 00.00
Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović je sporočil, da je jugoslovanska vojska danes umaknila težko orožje z območja Bujanovca, Preševa in Medvedja na jugu Srbije, tako kot to določa sporazum o premirju na jugu Srbije. Sporazum so v ponedeljek podpisali albanski uporniki in srbska vlada pod okriljem zveze NATO, v skladu z njim pa je vojska težko orožje vrnila v vojašnice. Prekinitev ognja, ki na jugu Srbije velja od torka, strani spoštujeta.

Hrvata sta se pritožila
14. 03. 2001 00.00
Bosanska Hrvata Darko Kordić in Mario Čerkez, ki ju je haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije konec februarja obsodilo na 25 oziroma 15 let zapora, sta se na razsodbo pritožila, je potrdil tiskovni predstavnik sodišča. Kordić in Čerkez sta bila obsojena zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, ki sta jih zagrešila v dolini Lašve v obdobju etničnega čiščenja v BiH med novembrom 1991 in marcem 1994. Kordić, ki je bil podpredsednik samooklicane hrvaške entitete v BiH, je, kot je ugotovilo sodišče, dal tudi ukaz za napad na vas Ahmići aprila 1993, ko je umrlo več kot sto Muslimanov.

Nove žrtve spopadov v Makedoniji
09. 03. 2001 00.00
V spopadu med srbsko policijo in pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje pri vasi Lučane na jugu Srbije je bil davi huje ranjen srbski policist, ki je po podatkih lokalne policije v bolnišnici v Vranju podlegel poškodbam. Podpredsednik srbske vlade in predsednik koordinacijskega odbora za jug Srbije Nebojša Čović je potrdil spopad, v katerem naj bi bila po njegovih besedah ranjena še najmanj dva srbska policista. Vladni viri so tudi sporočili, da na varnostnem območju med jugom Srbije in Kosovom pogrešajo pet Srbov, ki so se odpravili na Kosovo.

Cheney zapustil bolnišnico
06. 03. 2001 00.00
Ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya so danes izpustili iz bolnišnice George Washington v ameriški prestolnici, potem ko so mu zdravniki ponovno odmašili srčno arterijo. Zdravniki so zatrdili, da med preiskavami niso našli "nobenega dokaza", da bi 60-letni Cheney preživel že peti srčni napad. Cheneyeva predstavnica Mary Matalin je pojasnila, da bo podpredsednik okrevanje nadaljeval na svojem domu, z delom pa naj bi znova začel prihodnji teden.

Cheney o politiki do Iraka
05. 03. 2001 00.00
Ameriški podpredsednik Dick Cheney je v pogovoru za televizijo CNN dejal, da bo predsednik George Bush kmalu pojasnil politiko ZDA do Iraka. "V ne preveč oddaljeni prihodnosti bomo sposobni razjasniti kaj je to, kar upamo, da lahko dosežemo v zvezi z Irakom," je dejal Cheney in s tem posredno potrdil, da ZDA nimajo jasne politike do Iraka. Cheney je potožil, da je nova administracija od nekdanje ameriške vlade glede Iraka nasledila zmešnjavo.