podpredsednik vlade

Jug Srbije brez posebnega statusa

02. 03. 2001 00.00

Srbska vlada je izključila možnost posebnega statusa za jug Srbije, kjer živijo Albanci. Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović se je sinoči po pogovorih s predstavniki zveze NATO in Albanci v Bujanovcu zavzel za takojšnji začetek dialoga z "legalno izvoljenimi predstavniki Albancev" o rešitvi krize na tem območju. Sinočnje pogovore pa je za radijsko postajo B-92 označil kot "zelo konstruktivne".

Rajoy novi španski notranji minister

27. 02. 2001 00.00

Prvi podpredsednik španske vlade Mariano Rajoy je bil danes imenovan za novega španskega notranjega ministra. Na tem položaju je nasledil Jaimeja Mayorja Orejo, ki je odstopil s položaja, ker bo maja kandidiral na lokalnih volitvah v Baskiji.

Rupel sprejel belgijskega obrambnega ministra

26. 02. 2001 00.00

Slovenijo je danes obiskal belgijski obrambni minister Andre Flahaut. Flahaut se je srečal z najvišjimi predstavniki države, od predsednika države Kučana do predsednika vlade Drnovška, z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom pa se je pogovarjal o konkretnem vojaškem sodelovanju in o vključevanju Slovenije v zvezo Nato.

Sporazum med ZRJ in Republiko Srbsko

22. 02. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je v Beogradu z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Wolfgangom Petritschem pogovarjal o sporazumu o odnosih med ZRJ in Republiko Srbsko.

Cariniki ZRJ na črnogorskih mejah

15. 02. 2001 00.00

Po neuradnih podatkih naj bi se jugoslovanski cariniki v prihodnjih desetih dneh vrnili na pet črnogorskih mejnih prehodov na meji te republike s Hrvaško, Albanijo in BiH. Že od 12. februarja pa so na administrativni meji Srbije s Kosovom in Črno goro nadzorne točke, na katerih bo ocarinjeno vse blago tujega porekla, prihodek od carin pa bo šel v proračun ZRJ. S tem naj bi cariniki preprečili tihotapljenje in sivo ekonomijo.

Za ukinitev varnostnega območja še prezgodaj

15. 02. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je danes po srečanju z vodjo jugoslovanske diplomacije Goranom Svilanovićem in podpredsednikom srbske vlade Nebojšo Čovićem v Bruslju dejal, da je še prezgodaj za ukinitev kopenskega varnostnega območja, ki Kosovo ločuje od preostanka Srbije. Beograjski načrt za rešitev krize na jugu Srbije je ocenil pozitivno, vendar pa bo treba po njegovem nekatere dele še preučiti.

Evropska delegacija v Moskvi

14. 02. 2001 00.00

Na dvodnevni obisk v Moskvo je danes prispela evropska delegacija, v kateri so švedska zunanja ministrica Anna Lindh, evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Visoki evropski predstavniki bodo z gostitelji govorili o obrambi, varnosti in posledicah širitve EU za rusko najbolj zahodno ležečo enklavo Kaliningrad. Ob prihodu na moskovsko letališče Šeremetjevo je delegacijo pozdravil podpredsednik ruske vlade Viktor Hristenko, ki je pristojen za odnose z EU.

Carla del Ponte odhaja v Črno goro

14. 02. 2001 00.00

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije iz Haaga Carla Del Ponte naj bi danes prispela v Podgorico, kjer se bo srečala s črnogorskimi oblastmi in jim izročila tiralice za črnogorske državljane, obsojene vojnih zločinov. Na začetku obiska danes popoldne se bo Del Pontejeva srečala s črnogorskim premierom Filipom Vujanovićem in notranjim ministrom Vukašinom Marasom, jutri pa naj bi se srečala tudi s predsednikom Milom Djukanovićem. Črnogorski zakoni ne nasprotujejo izročitvi haaškemu sodišču oseb, ki so na seznamu vojnih zločincev, je poudaril podpredsednik črnogorske vlade Dragiša Buzan. Na seznamu naj bi bili trije Črnogorci, ki naj bi sodelovali v obstreljevanju Dubrovnika leta 1991, je poročal radio B-92.

Evropski vlagatelji v Beogradu

09. 02. 2001 00.00

Predstavnikih evropskih vlagateljev so se v četrtek v Beogradu sestali z jugoslovanskimi gospodarstveniki na srečanju, ki so ga pripravili v uradu Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo. Namen dvodnevnega srečanja je v vzpostavitvi poslovnih stikov med jugoslovanskimi in evropskimi gospodarstveniki. Na srečanju sodelujejo predstavniki 50 evropskih podjetij, med njimi podjetij Krup, Siemens, ABB in Philips. Udeležencem srečanja bodo spregovorili med drugim koordinator pakta stabilnosti Bodo Hombach, srbski premier Zoran 195144inđić, podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus in švedski veleposlanik v ZRJ Michael Sahlin.

Streljanje na jugu Srbije

06. 02. 2001 00.00

Albanski uporniki na jugu Srbije v vasi Lučani blizu administrativne meje s Kosovom streljali na visoko ameriško delegacijo, incident pa je potrdil tudi podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. V ameriški delegaciji sta bila med drugim tudi ameriški veleposlanik v ZR Jugoslaviji William Montgomery in posebni ameriški odposlanec za Balkan James Perdu, ki sta se pred streljanjem zatekla v eno izmed nadzornih točk srbske policije, obisk pa sta nato nadaljevala v oklepnih vozilih. Oba diplomata sta se pred tem sestala s predstavniki srbskih oblasti ter z uporniškimi Albanci.

Carla Del Ponte v Beogradu

23. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Clinton nagradil ZRJ

20. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj, dan pred iztekom mandata, obvestil kongresne voditelje, da je s predsedniškim odlokom odpravil trgovinske in finančne sankcije proti ZR Jugoslaviji, s čimer je to državo nagradil za strmoglavljenje režima Slobodana Miloševića. Odpravo sankcij je v Beogradu pozdravil podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus, ki je menil, da bodo omogočile izboljšanje trgovinske menjave ter obnovo finančnega in letalskega prometa med državama. Dragana Djurić, gospodarska svetovalka predsednika ZRJ, pa je menila, da bo mogoče v ameriških bankah odmrzniti za več kot 400 milijonov dolarjev sredstev srbskega gospodarstva. Letalska družba JAT pa je že sporočila, da namerava direktne lete v ZDA in Kanado obnoviti do maja ali junija.

Zakoncema Milošević bodo sodili v Srbiji

28. 12. 2000 00.00

Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović je v pogovoru za današnji Glas javnosti menil, da bi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in njegovo soprogo Miro Marković lahko aretirali že januarja. Čović, ki je eden vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS), je kategorično zavrnil možnost, da bi Miloševića izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ga je leta 1988 obtožilo zaradi vojnih zločinov na Kosovu, in namerava obtožnico razširiti še na vojno v BiH in na Hrvaškem. Poudaril je, da jima bodo sodili v Srbiji, saj sta glavna krivca za katastrofalne razmere v državi.

Bush pripravlja nova imenovanja

28. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je novinarjem na Floridi, kjer preživlja božični dopust, dejal, da bo do konca tedna objavil še nekaj imen za kabinetne položaje v svoji novi administraciji. Med pomembnejšimi položaji, za katera Bush še ni objavil imen, so ministri za obrambo, izobraževanje, zdravstvo in socialo, energetiko, notranje zadeve, delo ter transport. Med temi je največja neznanka pomemben položaj ministra za obrambo, ki ga v demokratski administraciji Billa Clintona zaseda republikanec William Cohen. Že med povolilnim zapletom na Floridi se je govorilo, da je Bush pripravljen imenovati nekdanjega demokratskega senatorja iz Georgije Sama Nunna, vendar je ta delo v vladi odklonil.

Zakonodajnega referenduma ne bo

18. 12. 2000 00.00

Opolnoči se izteče rok za zbiranje podpisov podpore pobudi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vladi, ki jo je 24. novembra v državni zbor vložila skupina 258 volivcev s prvopodpisanim Boštjanom Cizljem. V času aktivnega zbiranja podpisov so pobudniki in državljani, ki so želeli oddati svoj podpis in s tem tudi pobudo, naleteli na kopico težav, pojasnjuje Cizelj. Pri tem navaja zavestno kršenje zakona o varovanju osebnih podatkov s strani službe državnega zbora ob vložitvi 258 podpisov pobudnikov, zaplete v zvezi z obrazci na upravnih enotah, neustrezen odnos uradnikov na upravnih enotah itd.

Svilanović o napetostih na jugu Srbije

17. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović je za Radio B92 dejal, da bo zahteval od Varnostnega sveta ZN, naj vpliva na voditelje kosovskih Albancev, da se vsi oboroženi ljudje umaknejo z demilitariziranega območja ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom. Svilanović se bo v torek udeležil zasedanja VS ZN, na dnevnem redu katerega bodo razmere na jugu Srbije.

O razmerah na jugu Srbije

16. 12. 2000 00.00

Jugoslovanska in srbska vlada sta na današnjem skupnem zasedanju v Bujanovcu, ki se ga je udeležil tudi predsednik ZRJ Vojislav Koštunica, sprejeli deklaracijo o razmerah na jugu Srbije po vpadu oboroženih Albancev s Kosova na demilitarizirano območje na administrativni meji med Srbijo in pokrajino. Na zasedanju, ki je potekalo za zaprtimi vrati, so sprejeli tudi odločitev o oblikovanju koordinacijskega odbora, ki bo spremljal razvoj dogodkov v občinah Bujanovac, Preševo in Medvedja.

Zoran Klemenčič novi direktor OVS

13. 12. 2000 00.00

Obrambni minister Anton Grizold je v ponedeljek za novega direktorja obveščevalno-varnostne službe (OVS) imenoval Zorana Klemenčiča. Funkcijo vršilca dolžnosti direktorja je doslej opravljal Gorazd Rednak, ki ga je imenoval Grizoldov predhodnik Janez Janša. Med ministrovanjem Francija Demšarja je namreč nekdanji direktor OVS Bojan Vavtar zaradi pravosodnega izpita odšel na študijski dopust. Kot poudarjajo v ministrstvu, ima Klemenčič dolgoletne izkušnje na obrambnem področju.

Prodaja govedine upadla za 80 odstotkov

13. 12. 2000 00.00

Po zadnjih podatkih Sindikata kmetov Slovenije je odkup mladega pitanega goveda padel kar za 80 odstotkov, na nekaterih območjih Slovenije pa se je povsem ustavil, poleg tega pa se je izvoz v Italijo zmanjšal kar za polovico je na današnji tiskovni konferenci povedal podpredsednik sindikata Jože Štefko. Po njegovih je to zaskrbljujoče, kajti živali so spitane in potrebno bi jih bilo prodati. Kmetje so kritičen je bil predvsem do vlade, ki naj ne bi naredila dovolj za promocijo "zdrave slovenske govedine."

Labus o delitvi premoženja

10. 12. 2000 00.00

Podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus je za današnjo Politiko povedal, da bo vlada ZRJ v teh dneh oblikovala komisijo za nasledstvo, nato pa sprejela izhodišča o razdelitvi premoženja nekdanje SFRJ. Vlada ZRJ si želi nadaljevati pogovore o nasledstvu, zato bi rada z novo državno politiko tudi jasno pokazala, da bi rada čimprej nadomestila zaostanek iz minulega obdobja ter da ni več ona tista, ki pogovore zavira.

Srbi zanikali vest o premirju

28. 11. 2000 00.00

V Beogradu so zanikali vest, da so z albanskimi uporniki na jugu Srbije sklenili dogovor o razglasitvi premirja, ki naj bi veljalo za nedoločen čas. Srbski podpredsednik vlade Nebojša Čović izjavil, da srbska vlada ni imela nobenih stikov z mednarodnimi mirovnimi silami na Kosovu (KFOR), ki so posredovale omenjeno informacijo o doseženem premirju.

Peterle prejel Evropski prstan dr. Mocka

18. 11. 2000 00.00

Predstavnik krščanskodomoljubnega gibanja Reichsbund iz Avstrije je v Mariboru zunanjemu ministru Alojzu Peterletu za njegov pomemben prispevek h krepitvi evropskih integracij vročil visoko priznanje - Evropski prstan dr. Aloisa Mocka. Na slovesnosti so bili poleg številnih članov Reichsbunda, ki so v Mariboru sodelovali na študijskih dnevih njihove organizacije, tudi bivši avstrijski podpredsednik vlade in zunanji minister dr. Alois Mock, avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Gerhard Wagner, bivši glavar Štajerske dr. Josef Krainer in mariborski župan Boris Sovič. Po besedah dr. Mocka je Peterle veliko storil za svobodo in neodvisnost svoje države ter za krepitev evropskih integracij. V zvezi s tem je spomnil na osamosvojitvena prizadevanja in izrazil upanje, da bo Slovenija čim prej postala polnopravna članica Evropske unije. Evropa ni imela še nikoli tako velikih možnosti za to, da bi živela združena in v miru, je dejal Mock in poudaril, da sloni prihodnost Evrope na mladih, zato bi se morali mladi iz različnih evropskih držav čim več srečevati, sodelovati, izmenjavati v okviru študijskih programov in nasploh družiti. Ko se je Lojze Peterle zahvalil za visoko priznanje, je med drugim dejal, da je Slovenija po osamosvojitvi dosegla že zelo veliko, kljub temu pa jo čakajo še pomembne naloge, med katere sodi tudi uveljavitev vrednot, na katerih je zrasla zahodna Evropa. Ravno te vrednote pa so tiste, za katere se je in se še zavzema dr. Alois Mock. Za dobitnika priznanja in goste je nato pripravil sprejem mariborski župan Boris Sovič, zvečer pa bo v hotelu Slavija ples, ki ga organizira Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva. Evropske prstane dr. Aloisa Mocka podeljujejo od 1995 leta, doslej pa so jih prejeli dr. Alois Mock, dr. Silvius Magnago, Peter Quendler, prof. dr. Wladyslaw Bartoszewski in dr. Franz Fischler.

Posvetovanja o mandatarju

13. 11. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Bomo danes dobili novo koalicijo?

09. 11. 2000 00.00

LDS in njene morebitne koalicijske partnerice imajo časa za sestavo nove

Nadaljevanje dviga trupel

29. 10. 2000 00.00

Skupina norveških potapljačev je zgodaj zjutraj dvignila na površje še nekaj trupel, tokrat iz devetega prekata, kamor se je zateklo 23 mornarjev, ki so preživeli eksplozijo. Zaradi izmaličenosti njihova identiteta še ni znana. V Severomorsku na ruskem severu pa so se na največji žalni slovesnosti doslej poslovili od štirih mornarjev, prvih, ki so jih s Kurska dvignili v sredo in čertek.

V Srbiji razpustili parlament

25. 10. 2000 00.00

Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Odobrili oblikovanje prehodne vlade

24. 10. 2000 00.00

Srbski parlament je popoldne s 128 glasovi za in petimi proti odobril oblikovanje prehodne srbske vlade v skladu s sporazumom, ki so ga

Postajo Mir bodo uničili

23. 10. 2000 00.00

Rusija namerava orbitalno znanstveno postajo Mir uničiti konec februarja leta 2001, je danes sporočil podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. Ob tem je dodal, da bo ruska vlada omenjeno odločitev kmalu tudi uradno objavila. Ostanki Mira naj bi po zgorevanju v atmosferi padli v Tihi ocean, je še povedal. Poudaril pa je, da so še zmeraj pripravljeni spremeniti odločitev, če se bodo našli zunanji viri sredstev za nadaljnje vzdrževanje postaje.

Nova vlada v ZRJ v tednu dni

23. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je sinoči za beograjski radio B2-92 povedal, da bo ZRJ v enem tednu dobila novo vlado.

Somalija ima spet vlado

20. 10. 2000 00.00

Somalski premier Ali Kalif Galaydh je danes po skoraj desetih letih v Mogadišu oblikoval prvo vlado. V kabinetu bo 23 ministrov, ki zastopajo različne somalske klane, je sporočil premier. Pred somalskim predsednikom Abdulkasimom Salat Hasanom je poleg premiera že priseglo tudi 13 ministrov. Podpredsednik vlade je postal Osman Jama Ali, obrambno ministrstvo je prevzel Abdullahi Baqor Musa, znan po imenu King Kong, notranje pa Ali Mahdi Mohamed.