pol odstotka

Bruselj bi za 'novo dobo Evrope' rezal 2000 milijard evrov vredno pogačo
16. 07. 2025 06.19
V Bruslju so predstavili predlog dolgoročnega proračuna EU za obdobje 2028–2034. Ta znaša 2000 milijard evrov oziroma dva bilijona. V središču proračuna po besedah Ursule von der Leyen ostajata kmetijstvo in kohezija, ki sta "osrednja stebra evropske solidarnosti in naložb". Predvidena struktura proračuna je sicer že pred objavo naletela na nasprotovanje. Prava pogajanja, v katerih se lahko predlog - vključno z obsegom - še precej spremeni, se bodo začela jeseni. Običajno trajajo vsaj leto in pol.

Bo Cerkev sploh dočakala vrnitev naravnih biserov?
10. 07. 2025 07.12
Kdo bo lastnik naravnih lepot – dela obale Bohinjskega jezera, območja slapa Savica, pa Doline Triglavskih jezer? Tudi več kot 33 let in pol od začetka denacionalizacije nismo nič bližje odgovoru. Celo več, desetletja po vloženem zahtevku je prišlo do preobrata – Cerkev naj ne bi bila denacionalizacijska upravičenka. Bodo zaradi dolgotrajnih postopkov padale milijonske odškodnine? Uradniki so o križevniški cerkvi odločali že šestkrat.

Rekordno dolge čakalne vrste za izpitno vožnjo
07. 07. 2025 16.55
Poletje in z njim šolske počitnice so za marsikaterega mladega čas in priložnost za opravljanje vozniškega izpita. To je tudi cilj 17-letnega Jana Žužka, ki že težko čaka, da bo lahko svojo punco takoj po opravljeni izpitni vožnji odpeljal na morje. A nanjo bo zaradi rekordno dolgih čakalnih vrst moral počakati do sredine oktobra. Ocenjevalcev je namreč še vedno premalo, ti pa svoj kadrovski bazen, kot pravijo, zaradi nekonkurenčnih plač težko zapolnijo. Kaj kandidati počnejo v mesecih, ko čakajo na opravljanje izpita, koliko jih ta stane ter kdaj, če sploh kdaj, se bo stanje umirilo?

Odločitev je padla: spet nas čaka referendum, tokrat o denarju za vojsko
04. 07. 2025 06.30
Poslanci so s 46 glasovi za in 42 proti sprejeli predlog razpisa posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov, ki ga je v DZ vložila Levica. Bilo je burno in tudi velik prelom, predlog Levice sta nazadnje podprli tudi Janševa SDS in Toninova NSi. Proti so bili vsi poslanci največje vladne stranke Svoboda.

Hrvaška: številke v turizmu v nebo, denarnice domačinov pa vse bolj prazne
03. 07. 2025 11.23
Poletna turistična sezona se približuje vrhuncu, trume pločevine se pomikajo proti morju – predvsem k našim južnim sosedom, cene tam pa prav tako rastejo v nebo. Hrvaški novinarji so preverili, kje vas bo dopustovanje najbolj udarilo po žepu.

Bodo delavci v kulturi opravičeni novega prispevka za dolgotrajno oskrbo?
30. 06. 2025 19.08
Po en odstotek bruto plače bomo vsak mesec prispevali zaposleni, enako tudi naši delodajalci, upokojenci bodo prispevali en odstotek neto pokojnine, samozaposleni in kmetje pa po dva odstotka od njihovega bruto prihodka za dolgotrajno oskrbo. Ali drži informacija, da bodo samostojni delavci v kulturi plačila prispevka opravičeni? Preverili smo in ne, ne drži.

Največja varnostna operacija: v mestu sistemi zračne obrambe in 10.000 vojakov
24. 06. 2025 16.01
Nizozemska se pripravlja na največjo varnostno operacijo v zgodovini države, ki so jo poimenovali Oranžni ščit. Haag bo namreč gostil vrh zveze Nato. V okolici mesta so namestili deset sistemov zračne obrambe in radarjev, na ulicah pa bo približno polovica celotne sestave nizozemske policije. Ameriški predsednik Donald Trump bo na Nizozemskem prenočil v kraljevi palači, kjer bo potekala tudi svečana večerja.

Obrambni izdatki: referendumsko vprašanje?
10. 06. 2025 06.00
Ali bomo šli še na en referendum? Treba je vlagati v ljudi, ne v obrambo, tako najmanjša koalicijska stranka Levica, ki je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov.

Brez večjih pretresov na strankarski lestvici
09. 06. 2025 18.59
Čeprav se je slovenski BDP v prvem četrtletju 2025 zmanjšal za 0,8 odstotka, državni proračun pa je v prvih petih mesecih zabeležil več kot pol milijarde evrov primanjkljaja (v primerjavi z lanskim presežkom se je saldo poslabšal za 765 milijonov evrov), to ni bistveno vplivalo na oceno vlade, poroča Delo na podlagi raziskave Mediane.

Han: Slovenija potrebuje nov optimizem v gospodarstvu
05. 06. 2025 06.00
Premier Golob je ob tretji obletnici vlade dejal, da je Slovenija danes bolj odporna. Toda gospodarski kazalci kažejo drugačno sliko. Po največjem padcu BDP med vsemi državami evroobmočja v prvem četrtletju letošnjega leta je OECD za Slovenijo močno znižal tudi gospodarske obete za naprej. Ob tem je davčni primež še močno poskočil. Fiskalni svet pa je opozoril tudi na vse večjo finančno luknjo v proračunu, primanjkljaj je v prvih petih mesecih letošnjega leta znašal več kot pol milijarde evrov, kar 20-krat več kot v enakem obdobju lani. Kaj pa na to pravi minister Han?

Vroča prihodnost: adijo Piran, hujša neurja, suše in podnebne migracije
04. 06. 2025 06.00
Zaradi klimatskih sprememb so vse višje temperature že stalnica. Znanstveniki, ki so na Kemijskem inštitutu razbijali mite o podnebnih spremembah, imajo dobro in slabo novico. Dobra je, da vse manj ljudi zanika te spremembe, slaba pa, da se rešitev zdi izjemno težka.

'Tisti občutek, da si nekomu pomagal, odtehta vse ostalo'
04. 06. 2025 11.10
4. junija tradicionalno obeležujemo dan slovenskega krvodajalstva kot spomin na ta dan leta 1945, ko so pri nas odvzeli in shranili prve enote krvi. Rdeči križ Slovenije ob tem dnevu opozarja na pomen krvodajalstva in krvodajalcev ter poziva k rednemu darovanju krvi. Na krvodajalske akcije se redno odzivajo tudi zaposleni v naši medijski hiši. Zaupali so nam, kakšne so njihove izkušnje, kaj jih pri tem motivira in kako se počutijo po darovanju krvi.

Kolikšna je razlika med najcenejšim in najdražjim kreditom?
05. 06. 2025 06.00
Stanovanjski kredit za 150 tisoč evrov na 20 let s fiksno obrestno mero. Koliko bi zanj plačali na naših bankah? Kakšne obrestne mere ponujajo? Kaj se bo z njimi dogajalo v prihodnje? In kje bi po izračunih, ki so potrošnikom dostopni prek spleta, dobili najcenejši stanovanjski kredit?

Svoboda zrastla za tri in pol odstotne točke, vlada padla za eno
25. 05. 2025 19.50
Kakšna so trenutna politična razmerja po referendumskem spopadu koalicije in opozicije? Objavljamo sveže številke, ki so jih za našo medijsko hišo izmerili v inštitutu Mediana. Vladi se je podpora nekoliko znižala. Med politiki je na vrhu priljubljenosti predsednica Nataša Pirc Musar, Janez Janša pa je na repu lestvice prehitel Mateja Tonina.

Janezu Janši še uradno vnovičen mandat za vodenje SDS
24. 05. 2025 07.30
SDS je Janezu Janši z veliko večino podelila že deseti mandat na čelu stranke. Tudi tokrat je bil edini kandidat. Izmed 4636 članov, ki so oddali svoj glas, ga je podprlo 4563, proti jih je bilo 58, 15 glasovnic je bilo neveljavnih. Člani SDS so ob tem sporočili: "Dobrega direktorja se ne menja, dobrega predsednika tudi ne." Janša je medtem v govoru dejal, da bo stranka do naslednjih volitev gradila koalicijo z volivci, puščico pa je usmeril v politično levico. Na kongresu so sicer potrdili tudi 14 programskih resolucij. V Levici so bili kritični, da SDS zganja moralno paniko in kulturni boj.

Gradnja hotela Trumpovega zeta v Beogradu: ključni dokument ponarejen
20. 05. 2025 15.01
Zet Donalda Trumpa, Jared Kushner, namerava v Beogradu zgraditi hotel. Nemški Spiegel razkriva, da je bil ključni dokument, potreben za gradnjo, ponarejen. Je projekt na robu propada?

Največja tri hrvaška mesta (še) niso dobila županov
18. 05. 2025 19.43
Približno 3,5 milijona volilnih upravičencev je v nedeljo odločalo o svojih voditeljih na lokalni ravni. Po zaprtju volišč so bili objavljeni prvi rezultati vzporednih volitev, ki kažejo, da bi bil v prestolnici potreben še en krog volitev. Pokazale so, da aktualnemu županu Tomislavu Tomaševiću v prvem krogu ni uspelo zbrati dovolj glasov, zmanjkalo naj bi mu le pol odstotka glasov. Enako velja za Split in Reko, triumf je, kot kaže, uspel je dozdajšnjemu županu Osijeka.

Slovenija v prvem četrtletju z 0,7-odstotnim padcem obsega BDP
15. 05. 2025 12.37
Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju na letni ravni zmanjšal za 0,7 odstotka, potem ko se je v zadnjem lanskem četrtletju za 1,5 odstotka povečal. Negativno je na BDP po navedbah državnega statističnega urada vplival saldo menjave s tujino.

Nepremičnine: izven prestolnice tudi za več kot tisoč evrov na kvadrat manj
13. 05. 2025 19.05
Stanovanje v Ljubljani za mnoge postaja skoraj že znanstvena fantastika. Povprečna cena kvadratnega metra se je lani povzpela na osupljivih 4.500 evrov. Za povsem običajno dvosobno stanovanje s 50 kvadratnimi metri to pomeni več kot 220 tisočakov. A rešitev vendarle obstaja in ni tako daleč. Že dobre pol ure vožnje iz središča prestolnice lahko najdete bistveno ugodnejše možnosti. Cene se razlikujejo tudi za več kot tisoč evrov na kvadrat, kar pomeni, da za isto vsoto, kot bi jo odšteli v Ljubljani, drugje dobite ne le dom, ampak morda še nov avto.

Dodatkom k pokojninam kulturnikov reklo 'ne' več kot 400.000 ljudi
11. 05. 2025 07.25
Volivci so na nedeljskem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov vseh volivcev, ki so odšli na volišča, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi zavrnitveni kvorum. Tudi tokratni referendum pa je, tako kot večino zakonodajnih referendumov v zgodovini Slovenije, zaznamovala nizka volilna udeležba. Udeležila se ga je le četrtina volivcev, kar je izpostavil tudi premier Robert Golob. Za prvaka SDS Janeza Janšo pa je izid zmaga razuma.

Usoda zakona o dodatkih k pokojninam umetnikov v rokah volivcev
08. 05. 2025 13.57
Referendumska kampanja o dodatkih k pokojninam umetnikov je v zadnji fazi. Predčasno glasovanje že poteka, čas za prepričevanje državljanov pa se bo iztekel v petek opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Nato bodo v nedeljo svoje povedali volivci. Za uspeh referenduma bi moralo zakon zavrniti skoraj 340.000 volivcev.

Koliko bo morala Slovenija nameniti za obrambo?
07. 05. 2025 06.34
Zahtevana dva odstotka BDP, ki naj bi jih države članice Nata namenile za vojaške izdatke, se zdita že preteklost. Vse glasnejši so pozivi, da bi morale države nameniti tri odstotke in več. Bo Slovenija lahko izigrala Natov diktat, kot poziva koalicijska Levica? Vlada se zavzema za t. i. opremo za dvojno rabo. O tem smo se pogovarjali z evropskima poslancema Matejem Toninom in Vladimirjem Prebiličem.

Lekarniška zbornica opozarja na kadrovsko podhranjenost lekarn
06. 05. 2025 13.56
V Lekarniški zbornici Slovenije opozarjajo na kadrovsko podhranjenost lekarn. Zaradi pomanjkanja kadra je nekaj lekarn, predvsem v manjših krajih, že začasno zaprtih, nekatere so skrajšale odpiralne čase, nekatere pa napovedujejo skrajšanje odpiralnih časov zlasti v poletnih mesecih, je poudarila predsednica zbornice Darja Potočnik Benčič.

Manj produktivni, bolj bolni in predragi – stereotipi o starejših delavcih
01. 05. 2025 12.14
Biti krovec pri dvajsetih ali pa pri petdesetih in več je velika razlika. Vročina, mraz, pred teboj globina. Naporno delo, včasih potrebuješ uro, dve, da se privadiš in upaš pogledati navzdol, nam iz izkušenj pravi krovec klepar, ki upa, da bo lahko delal do upokojitve. Naporne stranke, pa vse težje delo z denarjem, opisuje svoje delo starejša poštna uslužbenka, ki mora, če se pri računanju zmoti, kriti škodo iz lastnega žepa. Bodo starejši morda v prihodnje imeli pravico do krajšega delovnega časa, kar predlaga ministrstvo za delo? In kdo sploh je starejši delavec?

Trump 2.0: kako je v prvih 100 dneh preoblikoval ZDA in svet
29. 04. 2025 12.30
Trump je v svoji predvolilni kampanji obljubljal veliko, zato je že takoj po inavguraciji zavihal rokave ter podpisal na desetine izvršnih ukazov. V prvih 100 dneh svojega drugega mandata je med drugim večjemu delu sveta zagrozil s trgovinsko vojno. Oslabil je odnose z več zavezniki. Čeprav je obljubljal konec vojne v Ukrajini še pred vselitvijo v Ovalno pisarno, mu to še ni uspelo. ZDA je umaknil iz Pariškega sporazuma in Svetovne zdravstvene organizacije. Olajšal je deportacije, zaostril odnose s svojimi sosedami, strmoglavil borze. Podpora doma mu močno pada, a sam je prepričan, da gre ZDA odlično.

Velikonočni zajtrk: koliko je bilo treba zanj odšteti letos?
20. 04. 2025 20.20
Velika noč ni le verski, pač pa tudi družinski praznik. Številne družine so se zbrale na velikonočnem zajtrku in uživale v tradicionalnih dobrotah, med katerimi seveda ne sme manjkati pirhov, šunke, hrena, potice. A inflacija je udarila tudi po teh dobrinah. Če smo včasih za 50 evrov v trgovinah dobili veliko, je danes s tem zneskom težje nahraniti družino. Za koliko so se torej zvišale cene v zadnjih letih?

Bi svojemu otroku kupili strupeno igračo?
19. 04. 2025 10.19
Bi svojemu otroku kupili igračo, če bi vedeli, da lahko z njo zaužije tudi rakotvorne snovi? Ali snovi, iz katerih so sicer narejene teflonske posode, ali snovi, ki so že prepovedane v živilih in embalaži za živila, saj so dokazano nevarne? Tudi pri nas lahko kupite, in to brez opozoril, igrače, ki vsebujejo kancerogene snovi, hormonske motilce in druge nevarne kemikalije. Njihova vsebnost na igračah bodisi sploh ni navedena ali pa so navedene zgolj neke številke, ki jih le redko kdo lahko prepozna.

'Tam nekje je morda življenje.' 99,7-odstotna ocena točnosti
17. 04. 2025 08.18
Raziskovalci z Univerze v Cambridgeu so prišli do 99,7-odstotne ocene točnosti prisotnosti molekul, ki bi lahko potrdile življenje na planetu K2-18b. "Količina tega plina v atmosferi, ki jo ocenjujemo, je tisočkrat večja od tiste, ki jo imamo na Zemlji," je dejal vodja skupine Nikku Madhusudhan.

Aneks na aneks, milijon na milijon
17. 04. 2025 06.00
Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

Delo od doma luksuz, rezerviran za delavce z visoko izobrazbo
12. 04. 2025 11.04
Visoka miza v urejenem, poslovnem delu stanovanja, je dvakrat do trikrat tedensko njena pisarna. Špela Ajdišek opravlja globalno funkcijo, delo, ki poteka v več časovnih pasovih, na več kontinentih. Na drugem koncu mesta, prav tako v svojem stanovanju, Matej Golob z nekaj hitrimi preureditvami jedilno mizo prelevi v pisarno. "Te procedure morajo biti in je fajn, da jih imamo, ker mentalno naredijo preklop iz službe v privatno in obratno," pojasnjuje.