pol odstotka

'Ko se srečava, ti bom pljunil v obraz'

14. 03. 2023 17.48

Odnos Slovencev do najbolj krvave vojne v Evropi v 77 letih je – milo rečeno – problematičen. Najdemo ga samo na skrajnih nihajih med "ukronacisti koljejo otroke na ulici" in "bombardirati je treba Moskvo in pobiti vse orke". Najbolj ironično je, da sta si ta ekstremna pola najbolj podobna in se prelivata eden v drugega, oba enako nasilna in oba enako gluha. Oba z "enostavnimi" odgovori na zelo zapletena vprašanja. Presenetljivo veliko je tistih apologetov in relativizantov, ki jim je težko ugotoviti, kdo je tu žrtev in kdo napadalec.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Ker sta temnopolta, njuno hišo ocenili pol milijona pod tržno vrednostjo

09. 03. 2023 16.06

Par iz ZDA je tožil podjetje, ki opravlja cenitve nepremičnin. Zakonca namreč domnevata, da je nepremičninski agent njuno hišo ocenil skoraj pol milijona pod tržno vrednostjo le zato, ker sta temnopolta. Zakonca sta se z agencijo na sodišču pogodila za neznan znesek, zaposleni v agenciji pa bodo morali obiskati tudi tečaj o diskriminaciji.

Šest mesecev po trku v asteroid: 'Ni, kot smo pričakovali'

03. 03. 2023 15.33

Lanskega septembra se je Nasa odločila, da bo s trkom vesoljskega plovila v asteroid preverila, če bi z operacijo lahko spremenila načrtovano pot asteroida. Dva tedna po trku so iz ameriške vesoljske agencije sporočili: "Uspelo nam je." Pol leta po trku pa drugačno sporočilo. "Ni, kot smo pričakovali." Kot kaže, se namreč orbita vesoljskega kamna še naprej spreminja.

Koliko se je v zadnjem letu podražilo življenje v Sloveniji? Preveč

03. 03. 2023 06.00

Po enem letu zategovanja pasov v Sloveniji ljudje spremljajo kataloge in akcije, bistveno vprašanje pa je, kaj lahko pričakujemo v letošnjem letu. Se bodo cene olja, mlečnih izdelkov, mesa in zelenjave sploh vrnile na raven pred vojno v Ukrajini? Ali bomo imeli tudi letos skoraj 10-odstotno inflacijo, kar pomeni, da bomo za naše prihodke dobili 10 odstotkov manj dobrin, tudi če se te ne bodo dražile.

Z vrha stranke upokojencev odstopil Ljubo Jasnič

02. 03. 2023 19.15

S čela stranke DeSUS je odstopil Ljubo Jasnič. Kot razlog je navedel zdravstvene in osebne razloge, kaplja čez rob pa so bili očitki na račun prodaje strankine nepremičnine v središču Ljubljane. Iz istih razlogov naj bi kot generalni sekretar stranke odstopil Bojan Potočnik.

Sobarice na protestu: 'Outsorcajmo' upravo, ne sobaric

28. 02. 2023 11.53

Sobarice in drugi zaposleni v Hotelih Bernardin so stavkali. Nabralo se je namreč kar nekaj zahtev do delodajalca, med njimi je na prvem mestu preprečitev prenosa sobaric na zunanjega izvajalca. Pri tem pričakujejo tudi posluh države kot 90-odstotne lastnice družbe Sava. Zahtevajo tudi odpravo plačnih nesorazmerij, takojšnjo uskladitev osnovnih plač z lansko inflacijo in dvig povračila stroškov prevoza na delo.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki

19. 02. 2023 16.02

Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

Fiskalni svet: Primanjkljaj bo visok tudi letos

06. 02. 2023 12.16

Javnofinančna slika Slovenije se je lani predvsem zaradi manjšega obsega pomoči zaradi covida-19 izboljšala, a sta bila tako raven primanjkljaja kot njegovo poslabšanje glede na leto 2019 med večjimi v EU, ugotavlja fiskalni svet. Primanjkljaj bo visok tudi letos, zato svetuje izogibanje ukrepom, ki bi dodatno trajno slabšali stanje javnih financ.

Najbolj so se podražili krompir, jabolka, mleko in jogurt

03. 02. 2023 09.33

Enajsti popis osnovnih prehranskih proizvodov, ki je objavljen na spletni strani Naša super hrana, kaže, da je vrednost povprečne najcenejše košarice 15 osnovnih živil malenkost padla, znižala pa se je tudi razlika med najcenejšimi košaricami trgovcev.

Posvet diplomatov: nova strategija Slovenijo vrača v jedro EU

25. 01. 2023 15.42

Na Brdu pri Kranju poteka dvodnevni posvet slovenske diplomacije, na katerem je v ospredju sprememba zunanjepolitične strategije Slovenije. Diplomate sta med drugim nagovorila zunanja ministrica Tanja Fajon in premier Robert Golob. Prva je ocenila, da globalni trendi v mednarodni skupnosti ne rišejo optimistične slike prihodnosti. Golob medtem od diplomatov pričakuje znanje in pogum, slovenska zunanja politika mora po njegovem mnenju svoj fokus obrniti v svet.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Banke so v prvih 11 mesecih lani ustvarile 477,2 milijona evrov dobička

24. 01. 2023 15.33

Banke so v prvih 11 mesecih lani ustvarile 477,2 milijona evrov dobička pred davki. Ta je ob še vedno zelo nizkih neto oslabitvah in rezervacijah ostal primerljiv s predlanskim. Kreditiranje nebančnega sektorja je bilo novembra lani medletno še vedno precej visoko, mesečni prirast pa je bil manjši kot v preteklih mesecih.

Neverjetno bogatenje odstotka najpremožnejših

16. 01. 2023 10.58

Tudi letos je Oxfam ob robu srečanja elit v Davosu objavil podatke o premoženju najpremožnejših. Če smo bili doslej vajeni, da je odstotek najbogatejših v žep spravil toliko kot preostalih 99 odstotkov, je tokrat drugače: Zaslužili so skoraj dvakrat toliko kot preostala raja. Hkrati se je prvič v 25 letih povečala ekstremna revščina. Rešitev so višji davki za najbogatejše, menijo v Oxfamu. Dodali so primer: Medtem ko je Elon Musk plačeval davke po triodstotni stopnji, jih je prodajalka v Ugandi, ki mesečno zasluži vsega 74 evrov, po 40-odstotni.

Julianne Moore: Zaradi rdečih las sem se počutila kot izobčenka

13. 01. 2023 08.00

Oskarjeva nagrajenka je v intervjuju za britanski medij razkrila, da se je v svoji igralski karieri soočila z neprimernimi komentarji glede svojega videza in priznala, da se je v otroštvu zaradi svojih rdečih las in peg počutila kot izobčenka. Sedaj se je s svojim videzom sprijaznila, ji pa še vedno povzroča nekaj preglavic, saj se mora zaradi blede polti izogibati soncu.

'Podjetja na področju plač postajajo nekonkurenčna'

12. 01. 2023 06.00

Bo državna blagajna prenesla radodarnost vlade Roberta Goloba? Od kod denar za vse te povišice – se bomo morali za višje plače v javnem sektorju dodatno zadolževati v tujini ali bo vlada Roberta Goloba svojo radodarnost pokrivala z dviganjem davkov in prispevkov državljanom? Proračun namreč že poka po šivih. Ali po vseh teh zadnjih povišicah sploh še imamo enoten plačni sistem v javnem sektorju?

Časovnica gradnje drugega tira se je podaljšala za pol leta

11. 01. 2023 16.27

Investicijska vrednost drugega tira v tekočih cenah je po novem ocenjena na 1,027 milijarde evrov. V primerjavi z zadnjo oceno se je projekt podražil za 9,3 odstotka. Spremenjena je tudi časovnica; drugi tir bodo brez sodelovanja zaledne države gradili pol leta dlje.

SDH: Poslanstvo DUTB je bilo uspešno izpolnjeno

03. 01. 2023 16.27

Prenos Družbe za upravljane terjatev bank na Slovenski državni holding s koncem leta 2022 je bil uspešen. "DUTB je svoje poslanstvo izpolnila učinkovito," so ocenili v SDH, ki je od DUTB prevzel za okoli pol milijarde evrov premoženja. SDH ob tem za ministrstvo za finance pripravlja izhodišča za novo strategijo upravljanja premoženja.

Odmerni odstotki za izračun pokojninske osnove leta 2023 izenačeni za oba spola

28. 12. 2022 12.09

Pri upokojitvenih pogojih bo leta 2023 edina sprememba ta, da se bodo odmerni odstotki za izračun pokojninske osnove izenačili za oba spola. Tako bo tudi za moške od 1. januarja 2023 veljalo, da odmerni odstotek za 40 let pokojninske dobe znaša 63,5 odstotka, za 15 let 29,5 odstotka, za vsako leto pa 1,36 odstotka oziroma za pol leta 0,68 odstotka.

Novi predsednik OKS je Bobinac, ki je na glasovanju prejel 53,93 odstotka glasov

16. 12. 2022 14.14

Franjo Bobinac je postal novi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Na volilni skupščini nacionalnega olimpijskega gibanja je v drugem krogu prejel 53,93 odstotka glasov. Premagal je Tomaža Barado, ki je prejel 45,14 odstotka glasov. Janez Sodržnik je iz tekme izpadel v prvem krogu. Vsi trije kandidati so za zmago potrebovali večinsko podporo na volilni Skupščini. Le-to sestavlja 117 delegatov, ki so predstavniki različnih športnih zvez, ob tem pa so veljala kvorumska pravila, ki dajejo olimpijskim športom vsaj 51odstotkov glasov, delegatom lokalnih športnih zvez, zvez športa za vse in zamejskega športa pa tretjino glasov.

Vojaška pomoč Ukrajini ne prihaja iz tovarn, ampak zalog, ki jih EU primanjkuje

11. 12. 2022 17.50

Evropi primanjkuje kritičnih obrambnih zmogljivosti. Naložbe v orožja in obrambne sisteme se povečujejo, zalog ni. To je računica več kot devet mesecev trajajoče vojne ob njeni vzhodni meji, je v letnem poročilu ugotovila Evropska obrambna agencija (EDA). Skupno so članice lani v obrambo Unije vložile 214 milijard evrov. Letošnji podatki (še) niso znani, je pa Unija napadeni državi poslala več paketov pomoči v skupni vrednosti najmanj 10 milijard evrov. Za drugo leto načrtujejo pomoč v višini 18 milijard evrov.

Supervolilno leto zaključeno, znana so imena (novih) županov

04. 12. 2022 18.16

928 volišč je ob 19. uri zaprlo svoja vrata, ko se je zaključil tudi volilni molk. V drugem krogu volitev je v 47 občinah nekaj manj kot pol milijona volivcev izbiralo novega župana. Prešteti so praktično že vsi glasovi, znana so vsa (nova) županska imena. V Celju se je na prestol zavihtel novi obraz Matija Kovač, prav tako pa tudi v Novi Gorici, kjer slavi kandidat Gibanja Svoboda Samo Turel. Medtem pa je nekaterim županom uspelo ubraniti svoj položaj. To se je med drugim zgodilo tudi v Kranju, kjer slavi Matjaž Rakovec, in v Mariboru, kjer je zmagal Saša Arsenovič.

Bodo že tako visoke plače evroposlancev po novem letu še višje?

03. 12. 2022 19.23

Za slovenske razmere sicer že visoke plače zaposlenih v institucijah Evropske unije naj bi bile z novim letom zaradi inflacije v Belgiji in Luksemburgu še višje, in sicer za štiri odstotke in pol. Dobili naj bi tudi razliko za nazaj, saj naj bi povišica veljala od prvega julija letos. Po izračunu, ki ga Eurostat opravi vsakih šest mesecev, naj bi se bruto mesečne plače evroposlancev dvignile za dobrih 400 evrov. Kako so napoved višjih plač sprejeli naši evroposlanci?

Težave na lokalnih volitvah: dvojno delo za komisijo, napake pri rezultatih

02. 12. 2022 07.00

Štetje glasovnic se je v prvem krogu lokalnih volitev zavleklo pozno v noč. Na ministrstvu za javno upravo odgovarjajo, da "volilne odbore vodita natančnost in verodostojnost rezultatov, ne hitrost". A kot nam je zagotovilo več članov volilnih komisij, je bilo preštevanje glasov na spletni strani počasno tudi zaradi neuporabe indigo papirja. Tega volilne komisije običajno uporabljajo za zapisovanje poročil po volitvah, s čimer se ustvarita dve identični kopiji zapisa. A tokrat indigo papirja niso uporabili, kopiji pa so morali tako dvakrat zapisati ročno. Težave so se pojavile tudi drugod: od občasnega nedelovanja spletne strani isDVK do napačnih rezultatov. Kaj je šlo narobe?

'Zmagoslavni preboj': prvo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen

30. 11. 2022 08.39

Po desetletju neuspešnih raziskav je znanstvenikom uspel preboj. Ustvarili so prvo zdravilo, ki upočasni razkroj možganskih celic pri najpogostejši obliki demence – Alzheimerjevi bolezni. Strokovnjaki najdbo označujejo za zgodovinsko. Zdravilo lecanemab ima sicer manjši učinek od pričakovanega, zato še vedno potekajo razprave o možnosti uporabe.

Stoltenberg pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini

29. 11. 2022 06.12

Ministri za zunanje zadeve članic zveze Nato so v Romuniji začeli dvodnevno zasedanje, v ospredju katerega je nadaljnja podpora Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo. Nato bo še naprej podpiral Ukrajino, dokler bo to potrebno, je ponovil generalni sekretar zveze Jens Stoltenberg. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je obtožil, da želi zimo uporabiti kot orožje in zaveznice pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini.

Kakšne božičnice bodo letos izplačala slovenska podjetja?

26. 11. 2022 09.34

December je tudi čas božičnic in 13. plač oz. v zadnjih letih zlasti nagrad za poslovno uspešnost. Kot kaže, bodo med najbolj radodarnimi tudi letos farmacevtska podjetja, izplačila pa ob stavki v zraku napovedujejo tudi nekateri trgovci. Največji osmoljenci bi bili lahko zaposleni ponekod v energetiki, kjer so državni ukrepi zarezali v poslovanje.

Večdnevni električni mrk – smo v Sloveniji pripravljeni?

26. 11. 2022 07.00

Evropa je zaradi ruskega napada na Ukrajino zadnjega pol leta v energetskem krču, ki se pred zimo le še zaostruje. Slovenija ni tukaj nobena izjema. Obstaja torej resna nevarnost, da zaradi kombinacije številnih nepredvidljivih dogodkov v Evropi zmanjka elektrike? Da tudi v Sloveniji udari električni mrk? Smo na kaj takšnega sploh pripravljeni? Bi v tem primeru delovali mobilni telefoni? Bi se dvigala v stolpnicah ustavila? Kaj bi se zgodilo z bankomati, kaj na bencinskih servisih, v bolnišnicah, trgovinah?

Derbija že v osmini finala: Real proti Liverpoolu, Bayern proti PSG

07. 11. 2022 13.20

Na sedežu Evropske nogometne zveze Uefe v Nyonu so izžrebali pare osmine finala nogometne Lige prvakov. Tekmece sta dobila edina preostala Slovenca; Kevin Kampl se bo z Leipzigom pomeril z Manchester Cityjem, Samir Handanović pa bo na priložnost z Interjem iz Milana čakal proti Portu. Osrednji par prve stopnje izločilnih bojev pa je prav gotovo Real Madrid - Liverpool. Prve tekme osmine finala lige prvakov bodo na sporedu 14., 15., 21. in 22. februarja 2023, povratne pa 7., 8., 14. in 15. marca.

Fed četrtič zapored dvignil obrestno mero za 0,75 odstotne točke

02. 11. 2022 19.14

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) je glavno obrestno mero četrtič zapored dvignil za 0,75 odstotne točke. Trgi so dvig pričakovali, Fed pa ob vztrajno visoki inflaciji nadaljuje najostrejšo dinamiko zaostrovanja denarne politike po 80. letih minulega stoletja. Obrestna mera, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, je tako zdaj na ravni od 3,75 do 4,00 odstotka, kar je največ po januarju 2008.