pol odstotka

'Tako pomembna, kot je v zadnjem letu in pol, ni bila televizija že dolgo'
21. 11. 2021 09.01
21. novembra obeležujemo svetovni dan televizije. Dan, ko govorimo o pomenu televizije v sodobni družbi in vlogi, ki jo ima pri podajanju podatkov, izobraževanju in poročanju o pomembnih dogodkih. Televizija je zdaj na voljo ves čas, doma in na poti, in na vseh zaslonih. Njena vloga pa se je v zadnjem letu še povečala. O tem in še čem sem se pogovarjala z znanimi in pomembnimi obrazi naše medijske hiše.

Amandma za nov vodni vir v Anhovem ima podporo dela koalicije
17. 11. 2021 13.14
Poslanke in poslanci razpravljajo o proračunih za leti 2022 in 2023, razprava pa se večinoma vrti okoli velikega primanjkljaja. Opozicija vladi očita neodgovorno trošenje. So pa v NSi napovedali podporo nekaterim opozicijskim dopolnilom, med drugim naj bi zagotovili tudi denar za vodni vir v Anhovem.

Vox populi: Skoraj 33 odstotkov vprašanih ne ve, koga bi volili
15. 11. 2021 19.05
Novembrska raziskava javnega mnenja Vox populi kaže, da bi največjo podporo na volitvah prejela stranka SDS. Volilo bi jo 17 odstotkov vprašanih. Sledijo SD s 13,9-odstotno podporo, Levica z 8,1-odstotno in LMŠ s 7,3-odstotno, SAB pa bi volilo 4,3 odstotka vprašanih. Skoraj tretjina vprašanih je neopredeljenih.

Spremembe proračuna za leto 2022: 'Tiste, ki prihajajo za vami, bo zelo bolela glava'
13. 11. 2021 13.37
Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2022, s katerim se odhodki zvišujejo na skoraj 14 milijard evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih jih je odbor podprl pet. V LMŠ in SAB so predlog označili za nevzdržnega z vidika javnih financv Levici in SD pravijo, da so načrti nerealistični. V SDS pa nasprotno menijo, da je investicijsko naravnan, razvojen in socialen. Državni zbor bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2022 in 2023 potrjeval prihodnji teden.

Slabši pogoji za delo kot pred epidemijo, najbolj v javnem sektorju
12. 11. 2021 14.10
Četrtina zaposlenih se sooča s slabšimi delovnimi pogoji kot pred izbruhom epidemije, predvsem v javnem sektorju. Med zaposlenimi v zasebnem sektorju pa beležijo več menjav in izgub delovnih mest, v raziskavi ugotavlja družba Valicon. Delež zaposlenih, ki je v preteklem mesecu delal od doma, je primerljiv s predkoronskimi ravnmi. Se pa je pa med prebivalce spet vrnil strah pred draginjo.

WHO: Covid bi lahko do februarja 2022 v Evropi terjal še pol milijona žrtev
04. 11. 2021 12.27
Dnevne koronanovice iz naše soseščine si v teh dneh postajajo podobne kot jajce jajcu. Iz številnih držav namreč poročajo o najvišjem številu novih okužb od začetka pandemije. Po neslavnem slovenskem rekordu enaki podatki prihajajo tudi iz Nemčije in Hrvaške. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izrazila zaskrbljenost zaradi naraščanja števila okužb v Evropi. Ocenjujejo, da bi lahko bolezen do februarja na celini terjala še pol milijona žrtev. Poudarjajo, da bi lahko številna življenja rešila dosledna uporaba mask.

V Nemčiji svarila pred pandemijo necepljenih, v Avstriji potrdili največ okužb letos
03. 11. 2021 13.16
Nemški minister za zdravje Jens Spahn je posvaril, da se država sooča s pandemijo necepljenih in pozval k strožjim ukrepom za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V nekaterih deželah se soočajo s hitrim porastom covidnih bolnikov na intenzivni negi, zaradi česar so že začeli premeščati bolnike v druge bolnišnice. V Avstriji pa so v zadnjem dnevu potrdili še 6506 okužb z novim koronavirusom, kar je največ letos. Številke rastejo tudi na Hrvaškem, ki ostaja med državami članicami EU z najmanjšim deležem cepljenih prebivalcev.

V letu 2020 na Tripadviserju lažnih skoraj milijon ocen
31. 10. 2021 12.25
Platforma Tripadvisor, ki uporabnikom omogoča, da med potovanji ocenijo storitve in dejavnosti, hkrati pa s tem vpliva na odločitve potrošnikov glede tega, kam se bodo odpravili in kje bodo porabljali svoj denar, je objavila poročilo za leto 2020. Skoraj milijon, kar je približno 3,6 odstotka vseh mnenj oziroma ocen, ki naj bi jih na Tripadvisor objavili uporabniki, je bilo lažnih.

Novela zakona o igrah na srečo v nadaljnjo obravnavo
26. 10. 2021 13.55
DZ je ob obstrukciji Levice, SAB, SD, LMŠ in nepovezanih poslancev z 39 glasovi za in dvema proti sklenil, da je predlog novele zakona o igrah na srečo primeren za nadaljnjo obravnavo. Novela bi med drugim prinesla delno liberalizacijo področja. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet.

Oblast podpirajo manj kot trije od desetih vprašanih
25. 10. 2021 20.43
Kako napeto je trenutno politično stanje v državi, kažejo tudi javnomnenjske ankete. Vlado podpirajo manj kot trije od desetih vprašanih, SDS pa je medtem že mesece najmočnejša stranka v državi. Tako je pokazalo tudi merjenje javnega mnenja, ki ga za našo hišo opravljajo na inštitutu Mediana.

EMA pokimala tretjemu odmerku Moderninega cepiva
25. 10. 2021 18.54
Evropska agencija za zdravila (EMA) je podprla uporabo tretjega, poživitvenega odmerka cepiva Moderne pri odraslih šest do osem mesecev po prejemu drugega. Prav tretji odmerek, ki raven protiteles dvigne občutneje kot, denimo, drugi odmerek pri osnovnem cepljenju, naj bi bil sodeč po tretjih državah ključen pri zaustavitvi in obvladovanju epidemije. Če se je Izrael še junija boril s hudim valom delta različice, zdaj že več kot teden dni beležijo strm upad pozitivnih primerov, sami pa so prepričani, da gre zahvala predvsem poživitvenemu odmerku. Kako pa je s tretjim odmerkom pri nas?

'Dobra ureditev trga iger na srečo rešuje glavni problem varstva potrošnikov in kriminala'
22. 10. 2021 07.00
Poslanci DZ obravnavajo predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim odpira trg klasičnim igram na srečo. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet. V Športni loteriji predlaganim spremembam nasprotujejo, češ da ogrožajo stabilno in sistemsko financiranje slovenskega športa. Strokovnjaka iz podjetja Econ lab pa sta nanizala ključne prednosti ekonomskih učinkov liberalizacije trga športnih stav. Ena od njih je gospodarska korist v obliki višjih davkov.

GZS in OZS odločno proti zapiranju gospodarstva: 'To ni rešitev'
19. 10. 2021 14.08
Gospodarstvo ostro nasprotuje vsakršnim idejam o ponovnem zapiranju gospodarstva zaradi širjenja okužb s koronavirusom. "To enostavno ni sprejemljivo," je jasen generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Aleš Cantarutti, ki se ob tem zavzema za čim večjo precepljenost prebivalstva in spodbujanje zaposlenih k cepljenju. Zapiranje enostavno ni rešitev, saj se bodo številne dejavnosti izvajale na črno, pa opozarjajo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.

V Trstu drugi dan protestov, na Danskem vsem cepljenim na voljo poživitveni odmerek
16. 10. 2021 10.40
Pristaniški delavci v Trstu nadaljujejo proteste proti uvedbi covidnega potrdila, ki je v Italiji v veljavi od petka. Na Danskem bodo oblasti vsem prebivalcem omogočile cepljenje s tretjim odmerkom cepiva proti covidu-19, je v petek sporočil danski minister za zdravje Magnus Heunicke. Svetovalni odbor pri ameriški Upravi za hrano in zdravila pa je v petek priporočil izredno uporabo poživitvenega odmerka po cepljenju s cepivom proti covidu-19 podjetja Johnson & Johnson. FDA je pred tem že odobrila poživitveni odmerek cepiv proti covidu-19 podjetij Pfizer in Moderna.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Čezoceanski hobi Petra Lima: 'Če tako vodiš klub, je izpad neizbežen'
11. 10. 2021 06.00
Na začetku tisočletja je Valencia dvakrat zaigrala v finalu Lige prvakov. Obakrat je izgubila, a rane hitro zacelila z dvema naslovoma španskega prvaka. Nato pa so se netopirji znašli v veliki finančni krizi, iz katere jih skuša od leta 2014 rešiti lastnik Peter Lim. Na singapurskega poslovneža so sprva gledali kot na mesijo, sedaj pa je v očeh navijačev glavni krivec za sila skromne rezultate v zadnjih sezonah.

Betonski velikan pred svojim zadnjim evropskim finalom
10. 10. 2021 09.00
Generacije Milančanov imajo navado, da se ob koncih tedna zavihtijo na tramvaj številka 16. Po približno pol ure vožnje iz središča mesta jih večina izstopi na zadnji postaji. Tam zgradb, višjih od dveh nadstropij, skoraj ni, izstopa pa en veličasten objekt. Ko ga človek uzre, ima občutek, da stoji pred vesoljsko postajo in ne nogometnim stadionom. Govorimo o San Siru, simbolu italijanskega nogometa, kot nam ga je ob našem obisku opisal eden od navijačev. V svoji bogati zgodovini je gostil nešteto pomembnih tekem, tudi štiri finale evropskih pokalov. Nedeljski Lige narodov med Španijo in Francijo pa bi kaj lahko bil njegov zadnji.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo
07. 10. 2021 06.25
Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Francoski duhovniki spolno zlorabili več kot 200.000 otrok
05. 10. 2021 11.32
Člani katoliške duhovščine so v zadnjih sedmih desetletjih v Franciji spolno zlorabili več kot 200.000 mladoletnikov. To je pokazala neodvisna preiskava, ki je raziskovala razširjenost spolnih zlorab v okviru Cerkve. Zločine je zagrešilo okoli 3000 njenih članov.

Knez: V dveh dneh smo dobili toliko pobud, kot jih sicer v celem letu
01. 10. 2021 20.59
Odločitev ustavnih sodnikov o preložitvi uveljavite pogoja PC sindikati pozdravljajo in opozarjajo, da bi lahko uveljavitev pogoja PC povzročila kadrovske težave. Vrhovno sodišče medtem zahteva, naj bodo zaposleni v pravosodju izvzeti iz obveznega izpolnjevanja pogoja PCT. Za udeležence v sodnih postopkih sicer ta že zdaj ni obvezen. Predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez pa je dejal, da so v dveh dneh dobili približno toliko pobud, kot jih sicer v celem letu, večina pa se nanaša prav na pogoj PCT oziroma PC.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij
01. 10. 2021 06.00
Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik
28. 09. 2021 10.04
V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Janša: Z Dimnikom sem se srečal večkrat, a pogovori nikoli niso tekli o poslu
20. 09. 2021 15.08
Predsednik vlade Janez Janša je na seji državnega zbora odgovarjal na poslanska vprašanja o domnevnih lobističnih stikih z največjimi slovenskimi dobavitelji v zdravstvu. Zavrnil je vse očitke, pri tem pa poudaril, da poslovneži pri njem ne lobirajo, ker "vedo, da jaz pač nisem tarča za to". Opoziciji je očital, da se ukvarja z zadevami iz preteklosti. "Zapravljamo čas z mlatenjem prazne slame in brcanjem prazne konzerve, iz česar ne bo nič."

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00
Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

V slovenski Istri več turističnih obiskov kot v predkoronskem letu 2019
19. 09. 2021 09.20
Turistični delavci v slovenski Istri so s poletno sezono zelo zadovoljni. Tako v piranski kot v koprski in izolski občini so namreč v poletnih mesecih presegli celo rezultate iz rekordnega predkoronskega leta 2019. Ob velikem zanimanju za koriščenje turističnih bonov med domačimi gosti pa opažajo tudi porast števila tujih gostov.

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme
18. 09. 2021 09.14
Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Nov zakon o živalih: 'To so koraki v pravo smer, a še veliko ostaja neurejenega'
04. 09. 2021 21.15
Vlada soglaša s predlogom spremembe Zakona o zaščiti živali. Da pozdravljajo vse izboljšave, so ob tem sporočili z Društva za zaščito živali Pomurje. A v isti sapi dodajajo, da ostaja še veliko stvari neurejenih. Pri problematiki zapuščenih mačk se po njihovih besedah ne bo veliko spremenilo, dokler ne bo čipiranje obvezno. "Pri prepovedi verig pa nas skrbi predvsem, da bo zdaj veliko psov pristalo v boksih," opozarjajo. Medtem v ljubljanskem zavetišču Gmajnice izpostavljajo, da je nevzgojenost psov v Sloveniji vse prepoznavnejši problem. Obvezno osnovno šolanje psov v novem zakonu sicer še ni predvideno, bi pa bilo smiselno, menijo.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most
04. 09. 2021 19.00
Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.