pol odstotka

Županski rekorder gre v pokoj, brez izbire v več občinah kot pred štirimi leti

02. 11. 2022 06.00

Županske volitve pred štirimi leti so postregle z ekstremnimi razlikami v zmagah: ponekod so slavili z več kot 80 odstotki glasov, v Šmarjeških Toplicah pa sta zmagovalca odločila le dva glasova razlike. Kaj bo na letošnjih volitvah drugače, kje bomo gledali ponovitev obračuna? In za koliko se je povečalo število občin, kjer bodo volilci župana le dobili, ne pa izbirali?

IMF pričakuje, da bo polovica držav v evroobmočju zdrsnila v recesijo

28. 10. 2022 09.59

Vodja Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva je 'naslikala' temno sliko o svetovnem gospodarstvu, saj naj bi se kriza življenjskih stroškov še poslabšala, zagon v Aziji in Ameriki pa naj bi se upočasnil. Za Evropo so obeti še bolj črni. Pred nami so veliki izzivi, pravi.

Pokojnine z novembrom višje za 4,5 odstotka, zamejene tudi oskrbnine

27. 10. 2022 06.55

Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra. "Upokojenci bodo dobili že letos, torej ne februarja prihodnje leto, predčasno usklajeno pokojnino. Ta se bo povečala za štiri odstotke in pol, kar je točno toliko, kot so se povečale plače v javnem sektorju," je na novinarski konferenci pojansnil minister za delo Luka Mesec. Sredstva za predčasno uskladitev pokojnin iz proračuna, ne iz pokojninske blagajne. Tudi dvig oskrbnin je vlada omejil na 4,5 odstotka, domovom za starejše pa nameravajo pomagati tudi pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.

Evro prvič po skoraj mesecu in pol nad enim dolarjem

26. 10. 2022 12.38

Evro se je na frankfurtski borzi prvič po sredini septembra vnovič premaknil nad mejo enega dolarja. Okoli te meje je sicer nihal že prej, prvič v skoraj 20 letih pa je pod pariteto z dolarjem med trgovanjem upadel sredi julija.

Vlada oktobra še vedno z več kot 50-odstotno podporo

24. 10. 2022 19.02

Objavljamo rezultate oktobrskega merjenja javnega mnenja o slovenski politiki. Delo vlade podpira več kot 50 odstotkov vprašanih, a kljub temu je podpora vladi v primerjavi s preteklim mesecem padla za pet odstotnih točk. Če bi izbirali novo vlado, bi 30 odstotkov vprašanih še vedno glasovalo za Gibanje Svoboda, 18 odstotkov vprašanih bi glasovalo za SDS. Med politiki medtem med najbolj priljubljeni še vedno ostajajo Robert Golob, Danijel Bešič Loredan in Borut Pahor.

V drugem krogu, ki bo 13. novembra, Logar in Pirc Musarjeva

23. 10. 2022 19.00

Prvi krog predsedniških volitev še ni prinesel zmagovalca. 13. novembra se bodo tako volivci znova odpravili na volišča, kjer bodo izbirali med Anžetom Logarjem in Natašo Pirc Musar, ki so jima namenili največ glasov. Volilna udeležba je bila 51,06-odstotna.

Prebilič prejel več kot 10-odstotno podporo, prepričljivo slavil v Kočevju

23. 10. 2022 18.16

Državna volilna komisija je preštela več kot 99 odstotkov glasov in Vladimir Prebilič bo, kot kaže, zasedel četrto mesto med sedmimi kandidati. Delni rezultati kažejo, da bo prejel več kot 10 odstotkov (10,66 odstotka) glasov. Očitno bo prepričljivo slavil v volilnem okraju Kočevje, kjer je do sedaj prejel več kot 64 odstotkov glasov. Prebilič je rezultate predsedniških volitev pričakal v lokalu v središču Ljubljane. Najbolj ambiciozni člani njegove ekipe so si želeli preboj v drugi krog. Rezultat na predsedniških volitvah pa pripisuje svojemu trdemu delu, je dejal.

'Nisem si dovolila počivati, ker sem vedela, da je drugim težje, kot je bilo takrat meni'

22. 10. 2022 12.00

Je poosebljenje dobrote, pomagala je na tisoče družinam. V slovensko zavest je prinesla spoznanje, da je revnim treba pomagati in da je dobrodošla vsakršna pomoč. Zaradi nje je na tisoče otrok iz revnih družin lahko videlo morje. Ve, kako je, ko se v srcu prižge upanje. Pozna slovensko dno, a na drugi strani daje upanje, da so še dobri ljudje, ki so pripravljeni pomagati ljudem v stiski. Pravi, da vsako revščino ali socialno krizo ustvari politika in da bi država lahko storila več za socialno ogrožene, ki morajo preživeti s 771 evri na mesec.

Potrošnike vse bolj zavirajo cenovni pritiski, zaupanje padlo na najnižjo raven

18. 10. 2022 11.44

Svetlejši časi gospodarske rasti v evrskem območju se zaradi inflacijskih pritiskov, energetske krize in zaostrovanja denarne politike oddaljujejo. Septembrski kazalniki zaupanja odražajo krčenje gospodarske aktivnosti v evrskem območju, zaupanje med potrošniki pa je na najnižji izmerjeni ravni. Tudi v Sloveniji se je vrednost kazalnika gospodarske klime septembra opazno znižala in padla pod dolgoletno povprečje. Potrošnja gospodinjstev je bila v poletnih mesecih podobna kot v drugem četrtletju, ko je že nekoliko upadla, vedno bolj pa jo zavirajo cenovni pritiski, padanje kupne moči in večja previdnost potrošnikov, v publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Umar.

Velika Britanija drsi v recesijo

17. 10. 2022 09.43

Britansko gospodarstvo bo v naslednjega pol leta zdrsnilo v recesijo, opozarjajo ekonomisti. Po njihovih napovedih se bo britanski bruto domači proizvod tako v zadnjem četrtletju letos kot v prvem in drugem četrtletju prihodnje leto skrčil po 0,2 odstotka. V celotnem prihodnjem letu naj bi britansko gospodarstvo nazadovalo za 0,3 odstotka. Slabša napoved je med drugim posledica visokih cen energije, naraščajoče inflacije in vse višjih obrestnih mer.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka

16. 10. 2022 07.00

Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Obrambni ministri: Nato grožnje Putina z uporabo jedrskega orožja jemlje resno

13. 10. 2022 06.07

Obrambni ministri Nata so sklenili dvodnevno zasedanje v Bruslju. V ospredju pogovorov so bili obrambna drža v luči vojne v Ukrajini, krepitev proizvodnje orožja in odpornosti kritične infrastrukture ter sabotažah na plinovodih Severni tok 1 in 2.Odzvali so se tudi na Putinove grožnje o uporabi jedrskega orožja, pri čemer je generalni sekretar dejal, da bo "vsakršna uporaba jedrskega orožja temeljito spremenila naravo konflikta".

Po neurju v Kranju pol milijona evrov škode: kdo jo mora plačati sam?

13. 10. 2022 07.52

Orkanski veter, ki je avgusta v Kranju odkrival strehe, je po oceni občine povzročil okoli 500.000 evrov škode. Pri stanovanjskih stavbah se škoda pokriva iz požarnega zavarovanja, odškodninska odgovornost pa izhaja iz etažne lastnine. Lastniki poškodovanih avtomobilov, ki nimajo sklenjenega kasko zavarovanja, morajo medtem strošek kriti sami. Kaj pa sanacija? Zima je pred vrati, na strehah pa je le začasna kritina, ki omogoča zasilno zaščito stavbe pred dežjem, ni pa vodotesna.

Opozicija v BiH zahteva ponovno štetje glasov na vseh ravneh oblasti

12. 10. 2022 10.55

Opozicija bošnjaških strank v Bosni in Hercegovini bo zaradi ugotovljenih nepravilnosti in velikega števila neveljavnih glasovnic zahtevala ponovno štetje glasov na vseh ravneh oblasti. Nerazumljivo je, da je neveljavnih skoraj pol milijona glasovnic, je odločitev pojasnil Nermin Nikšić iz SDP BiH.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'

09. 10. 2022 11.00

Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

FAO: svetovne cene hrane upadle šesti zaporedni mesec

07. 10. 2022 13.29

Svetovne cene hrane so se po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) septembra znižale šesti mesec zapored, potem ko so rekordne ravni dosegle po ruski invaziji na Ukrajino. Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je na mesečni ravni upadla za 1,1 odstotka na 136,3 točke, na letni ravni pa zrasla za 5,5 odstotka.

Prvič letos zabeležili mesečno deflacijo. Kaj se je pocenilo?

06. 10. 2022 19.24

Glede na avgust so se cene septembra znižale za 0,9 odstotka, kar je inflacijo z 11 odstotkov znižalo na 10. Največ je k mesečni deflaciji prispevala pocenitev električne energije. Ta se je znižala za 24,5 odstotka, kar je posledica vladne regulacije cen. Sledijo počitniški paketi.

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona

06. 10. 2022 11.34

Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

'Vlada poskuša pretihotapiti slepega potnika v dogovor o višjih plačah'

01. 10. 2022 19.35

Zdravniki in tudi drugi zaposleni v zdravstvu se z vlado pogajajo o plačah in za zdaj so še vsak na svojem bregu. Zdravniki so za 19. oktober tudi napovedali stavko. Ta teden sklenjeni dogovor s sindikati javnega sektorja sicer vsem v javnem sektorju prinaša višje plače že z oktobrom, še višje pa spomladi. A po prespani noči sindikati javnega sektorja vladi sporočajo, da bo dogovor veljaven zgolj brez podtaknjencev.

Uradni izidi v Italiji potrdili prevlado desnice v obeh domovih parlamenta

27. 09. 2022 16.58

V novem italijanskem parlamentu bo imela desnica večino v obeh domovih. V poslanski zbornici bo imela 237 od 400 sedežev, v senatu pa 115 od 200 sedežev, kažejo uradni izidi nedeljskih volitev v Italiji. Zunaj parlamenta je ostalo nekaj znanih imen, v Ligi pa se zaradi slabega rezultata krepijo pritiski na Mattea Salvinija.

Avgusta rekordnih 3,03 milijona turističnih prenočitev

23. 09. 2022 10.55

Avgusta so v turističnih nastanitvenih obratih zabeležili 1,05 milijona prihodov turistov, kar je bilo 3,1 odstotka več kot avgusta lani. Število turističnih prenočitev je bilo rekordno; našteli so jih 3,03 milijona. V prvih osmih mesecih leta je število ustvarjenih prenočitev že preseglo celotno lansko leto, je objavil statistični urad.

SVRK se želi s hitro potrditvijo programa izogniti izgubi pol milijarde evrov

13. 09. 2022 12.52

Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) hiti s pripravo programa za izvajanje kohezijske politike za obdobje 2021-2027. "Okvirno bo program potrjen do konca oktobra oz. začetka novembra. S tem bi se izognili izgubi pol milijarde evrov prve in druge tranše v novi finančni perspektivi," je povedal minister Aleksander Jevšek.

V luči porasta kriminala vzpon skrajne desnice z neonacističnimi koreninami

13. 09. 2022 06.00

Na parlamentarnih volitvah na Švedskem je po večini preštetih glasov v rahlem vodstvu desni politični pol. Svoj najboljši rezultat do zdaj so dosegli skrajno desni Švedski demokrati, ki so med volilno kampanjo opozarjali na porast kriminala, za nasilje pa okrivili priseljence. Če bodo pogajanja z drugimi desnimi strankami uspešna, bi lahko stranka z neonacističnimi koreninami v prihodnje pomembno vplivala na politiko Švedske, kar pomeni, da se državi, ki je znana po svoji liberalni tradiciji, obetajo tektonski premiki.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

'Danes ubijajo zaradi stvari kot so čast, ponos in druge malenkosti'

11. 09. 2022 13.12

Na Švedskem potekajo parlamentarne volitve. A tokrat je volilno kampanjo skoraj povsem zaznamovalo vprašanje varnosti. Država ima namreč ogromne težave zaradi nasilja tolp. Švedske stranke levega centra so sicer na poti, da osvojijo večino v švedskem parlamentu, so pokazale vzporedne volitve. Po rezultatih televizije TV4 bodo štiri leve stranke dobile 50,6 odstotno podporo, po rezultatih televizije SVT pa 49,8 odstotka, medtem ko bo desnica dobila 49,2 odstotka.

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste

31. 08. 2022 06.00

Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

Vlada v politično jesen vstopa z rekordno podporo

28. 08. 2022 19.00

Objavljamo rezultate avgustovskega merjenja javnega mnenja o slovenski politiki. Kot kaže, Golobova vlada v politično jesen vstopa z najvišjo politično podporo doslej. Med strankami pa primat vse bolj izrazito prevzemata dve stranki – Gibanje Svoboda in opozicijska SDS.

Kako so pripravljali dvorano, da bodo oživeli tudi vaši zasloni?

26. 08. 2022 06.00

24 mikrofonov in 14 kamer bo v prihodnjih dveh tednih lovilo nepozabne utrinke iz Stožic, ki bodo prek naših programov (POP TV, Kanal A in VOYO) prihajali v vaše domove. Svetovno prvenstvo v odbojki, ki ga Slovenija gosti skupaj s Poljsko, se začenja danes, toda v dvorani so pridne mravljice garale ves teden, da bi pripravile vse potrebno, da v tekmah ne bodo uživali samo gledalci na tribunah, ampak tudi vi v domačih naslanjačih. V zakulisje neposrednih televizijskih prenosov smo pokukali tudi mi.

Roglič pripravljenost testira na prvi gorski etapi

25. 08. 2022 07.38

Po tem, ko je peto etapo kolesarske dirke po Franciji v sredo dodobra premešala skupina ubežnikov in je Francoz Rudy Molard odvzel rdečo majico vodilnega slovenskemu šampionu Primožu Rogliču, je pred kolesarji prva prava gorska etapa, ki bo že prvi pokazatelj moči med glavnimi favoriti.

Nemce bo zeblo: javne stavbe bodo ogrevali na največ 19 stopinj Celzija

24. 08. 2022 16.56

V Nemčiji bodo od septembra javne prostore lahko ogrevali na največ 19 stopinj, tam, kjer delavci opravljajo naporno fizično delo, pa bo ogrevanje omejeno na 12 stopinj, je sklenila nemška vlada. S tem naj bi porabo plina v Nemčiji zmanjšali za dva odstotka, a gospodarski minister Robert Habeck opozarja, da jih čaka še dolga pot.