poljska vlada

Slovenija neuradno zaprosila za odstopanje od pravil EU za potrebe obrambe

30. 04. 2025 16.00

Za odstopanje od proračunskih pravil EU za potrebe zvišanja obrambnih izdatkov je po navedbah Evropske komisije zaprosilo pet držav članic. Po neuradnih informacijah je to storila tudi že Slovenija. Komisija bo zahtevke predvidoma preučila do začetka junija, nakar bo moral odstopanje od pravil odobriti Svet EU.

Tudi v Sloveniji dan žalovanja, zastave spuščene na pol droga

26. 04. 2025 07.50

Vlada je sklenila, da ob smrti papeža Frančiška današnji dan razglasi dan žalovanja. Ob tem je organizatorjem dogodkov in različnih prireditev predlagala, naj od četrtka do sobote upoštevajo spomin na pokojnega papeža, na primer z minuto molka. Zastave na poslopjih državnih ustanov so tako danes spuščene na pol droga.

V soboto dan žalovanja zaradi smrti papeža Frančiška

23. 04. 2025 15.14

Vlada je za soboto, 26. aprila 2025, razglasila dan žalovanja zaradi smrti papeža Frančiška. Od četrtka do vključno sobote vlada predlaga tudi, da se organizatorji dogodkov in različnih prireditev pokojnemu papežu poklonijo z minuto molka.

Na Poljskem Ukrajinca obtožili vohunjenja za Rusijo

01. 04. 2025 20.33

Poljsko tožilstvo je ukrajinskega moškega obtožilo vohunjenja za rusko obveščevalno službo. Moški je krivdo priznal, v kolikor bo obsojen pa lahko pričakuje od pet do 30 let zaporne kazni.

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev

12. 03. 2025 12.59

Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

Musk poljskemu zunanjemu ministru: Utihni, mali človek

10. 03. 2025 13.16

Milijonar Elon Musk se je na omrežju X zapletel v spor s poljskim zunanjim ministrom Radoslawom Sikorskim. Slednjega je zmotil Muskov zapis o pomenu njegovega satelitskega omrežja Starlink za Ukrajino, ki da bi bila ob morebitnem izklopu tega komunikacijskega omrežja poražena. V obračun sta se vpletla tudi državni sekretar ZDA Marco Rubio in poljski premier Donald Tusk. Evropska komisija pa je sporočila: "V primeru izklopa Starlinka lahko satelitsko podporo zagotovi tudi Evropska unija."

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Poljska napovedala vojaško usposabljanje za vse moške

07. 03. 2025 21.04

Kot je napovedal poljski predsednik vlade, si prizadevajo, da bi vsi moški na Poljskem opravili vojaško usposabljanje. Tusk je v govoru v poljskem parlamentu dejal, da namerava vlada v prihodnjih mesecih predstaviti vse podrobnosti, model pa da bodo pripravili že do konca leta.

Bo Slovenija povečala število vojakov, več vložila v zračno obrambo?

02. 03. 2025 19.08

Slovenije med 16 državami udeleženkami londonskega vrha ni bilo. Interese naše države je v izbranem klubu voditeljev predstavljal predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Slovenski premier Golob se bo v politično debato iskanja miru v Ukrajini in zagotavljanja evropske obrambe vključil v četrtek, ko bo v Bruslju potekal evropski vrh glede obeh omenjenih tem. Trumpov svetovalec za posebne misije ZDA je medtem Slovenijo okrcal zaradi neizpolnjevanja zavez do Nata.

Ker je za vsako ceno želel izpeljati volitve, mora zdaj na sodišče

27. 02. 2025 15.59

Čeprav je javno življenje po vsem svetu hromila pandemija covida-19, je poljska vlada leta 2020 vztrajala, da se volitve izpeljejo. In to prvič v zgodovini izključno z glasovanjem po pošti, pri tem pa je vztrajala kljub dvomom o zakonitosti. Večkrat je zavrnila tudi razglasitev izrednih razmer, s čimer bi omogočila zamik izvedbe volitev. Takratni poljski premier Mateusz Morawiecki je zato zdaj obtožen zlorabe položaja in zanemarjanja uradnih dolžnosti.

Kdo bi napotil vojake v Ukrajino? Poljska proti, Slovenija in Nemčija previdni

17. 02. 2025 15.03

Po pripravljenosti britanskega premierja Keira Starmerja, da v Ukrajino v primeru konca vojne kot mirovne sile pošlje tudi britanske vojake, iz Evrope prihajajo različna stališča. Poljska vojakov ne namerava poslati, Švedska tega ne izključuje, Nemčija, Norveška in Slovenija pa menijo, da je o tem še prezgodaj govoriti. ZDA so medtem poslale svojim evropskim zaveznicam vprašalnik glede njihovega prihodnjega mirovnega angažmaja v Ukrajini.

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti

27. 01. 2025 06.07

Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Sloveniji opomin, ker ni dostavila energetskih in podnebnih načrtov

14. 11. 2024 14.25

Evropska komisija je Slovenijo in 12 drugih držav EU pozvala, naj nemudoma predložijo končne posodobljene nacionalne energetske in podnebne načrte (NEPN). Ker tega niso storile v roku, ki se je iztekel konec junija, jim je poslala opomin, saj te države kršijo evropsko zakonodajo, so sporočili iz Bruslja.

Po nepojasnjenih vžigih paketov v Evropi aretirali več ljudi

05. 11. 2024 13.50

V preteklih tednih so pri kurirskih službah na Poljskem, v Nemčiji in Veliki Britaniji imeli več primerov, ko so posamezni paketi spontano zagoreli. Tožilstvo na Poljskem je sporočilo, da so v povezavi s tem pridržali štiri ljudi, kampanjo pa naj bi organizirali v Rusiji.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Poljska vlada podprla prekinitev pravice do azila

15. 10. 2024 21.32

Poljska vlada je podprla migracijsko strategijo, ki vključuje možnost začasne prekinitve pravice do prošnje za azil, je po večurni vladni seji sporočil premier Donald Tusk. Kot je zapisal na omrežju X, je bila to "težka, a zelo potrebna in pričakovana odločitev".

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Netanjahu: Iran je storil veliko napako, ki jo bo drago plačal

01. 10. 2024 06.07

Razmere na Bližnjem vzhodu so se po začetku izraelskih omejenih kopenskih operacij v vaseh na jugu Libanona še dodatno zaostrile. Iran je zvečer nad Izraelom sprožil raketni napad, po besedah izraelskih obrambnih sil naj bi izstrelil 180 raket, večino pa so s pomočjo ZDA uspeli prestreči. Napad je (za zdaj) končan, poročil o hujših posledicah pa še ni, pravi izraelska vojska. Iran je sporočil, da je bil napad odgovor na umor vodje Hezbolaha Hasana Nasrale in voditelja Hamasa Ismaila Hanije. Izrael so ob tem posvarili pred morebitnim povračilnim napadom, a ta že odgovarja: "Napad bo imel posledice."

Na vsak kvadratni meter mesta se je zlilo 500 litrov dežja; Orban ne gre nikamor

16. 09. 2024 10.35

Iz številnih evropskih držav prihajajo prizori, ki spominjajo na tiste iz Slovenije pred dobrim letom dni. Helikopterji z vitlom dvigujejo ujete iz poplavljenih hiš, požrtvovalni gasilci nosijo ljudi na varno, ulice so se spremenile v reke. O prvi smrtni žrtvi poročajo tudi s Češke, še sedem ljudi pogrešajo. Mesto Jesenik je videti, kot bi bilo v Ukrajini. Odrejena je tudi evakuacija Ostrave, tretjega največjega mesta. Slovensko zunanje ministrstvo vsem, ki potujejo na prizadeta območja, svetuje posebno previdnost in upoštevanje navodil lokalnih organov. Madžarski premier Viktor Orban je zaradi razmer preložil vse mednarodne obveznosti.

Nemški mejni nadzor: 'To pomeni konec schengna'

10. 09. 2024 18.25

Uvedba nadzora na vseh nemških kopenskih mejah je nesprejemljiva, se je poljski premier Donald Tusk odzval na odločitev Berlina, ki bo v okviru poostrenega boja proti nezakonitim migracijam in čezmejnemu kriminalu začela veljati 16. septembra. Po Tuskovih besedah to pomeni konec delovanja schengenskega območja.

Črna obletnica: Varšava s pozivom Berlinu, naj plača vojno odškodnino

01. 09. 2024 14.28

Poljski premier Donald Tusk je na današnji osrednji slovesnosti ob 85. obletnici začetka druge svetovne vojne dejal, da lekcija druge svetovne vojne ni abstrakcija iz knjig in potegnil vzporednico z vojno v sosednji Ukrajini. Zavzel se je za okrepitev obrambnih zmogljivosti Poljske in drugih članic Nata.

Nergal: Dejal bi, da sem precej neumen hudič

24. 07. 2024 08.56

Ekskluzivni intervju s frontmanom poljske black metal zasedbe Behemoth, Nergalom, nam razkrije njihov boj proti katoliški cerkvi na Poljskem, njihovo filozofijo in predanost umetnosti, ki jo že 33 let utelešajo v ekstremni obliki glasbenega izraza in razmišljanja. 47-letnik s pravim imenom Adam Darski je pred poldrugim desetletjem prebolel tudi levkemijo, ki je njegovo življenje postavila v novo perspektivo. Več pa si preberite v našem pogovoru!

Poljski parlament zavrnil zakon o dekriminalizaciji splava

12. 07. 2024 17.36

Poslanci poljskega parlamenta so danes z 218 glasovi proti 215 zavrnili zakonske predloge, ki bi omogočili delno dekriminalizacijo splava. Predsednik države Andrzej Duda je sicer že pred dnevi napovedal, da ne bo podpisal nobenega zakona na tem področju, tudi če bi ga parlament potrdil.

Po Putinu in Ši Džinpingu: Viktor Orban se bo srečal še s Trumpom

11. 07. 2024 19.41

Madžarski premier Viktor Orban naj bi odletel v Mar-a-Lago. Tam naj bi se srečal z Donaldom Trumpom. Orban je razjezil članice zveze Nato že s srečanjem z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in kitajskim Ši Džinpingom.

Šarec: Slovenija se drži svojih zavez glede porabe za obrambo

09. 07. 2024 19.26

Minister za obrambo Marjan Šarec je pred začetkom vrha zveze Nato v Washingtonu zavrnil namige, da Slovenija ne izpolnjuje svojih zavez glede porabe za obrambo, in je slovenskim dopisnikom zagotovil, da se poraba za obrambo povečuje, cilj dveh odstotkov BDP na leto pa bo dosežen do leta 2030. Glede vojne v Ukrajini je minister dejal, da je treba Rusijo ustaviti.

Slovenske oblasti so bile v letih 2020-2022 diskriminatorne do protestnikov

09. 07. 2024 06.28

Ravnanje slovenskih oblasti je bilo v letih 2020-2022 diskriminatorno do protestnikov, je v zadnjem poročilu o stanju pravice do protesta v Evropi ugotovila Amnesty International. Vlada je v tem obdobju z odloki omejila in tudi prepovedala shode, mirni protestniki pa so bili deležni številnih kazni in policijskega nasilja, ugotavljajo v poročilu.

Rusi zadeli otroško bolnišnico v Kijevu, Italija: To je vojni zločin

08. 07. 2024 11.09

V novih napadih na ukrajinsko prestolnico, v katerih so ruske sile uporabile hiperzvočne rakete, je umrlo najmanj 20 oseb, še več naj bi bilo ranjenih. Izstrelki so zadeli tudi največjo otroško bolnišnico v državi. "Povsod je bil dim, nisem mogla dihati, s krpo sem poskušala pokriti svojega otroka," je povedala mama dvomesečnega dojenčka. Več oseb naj bi ostalo pod ruševinami, reševalna akcija pa je v teku. Med številnimi voditelji, ki so napad že obsodili, je tudi slovenski premier Robert Golob. Slovenija je tudi med državami, ki so pozvale k sestanku Varnostnega sveta ZN. Italija je medtem Rusijo obtožila vojnih zločinov.