poljska vlada

Smrt nosečnice na Poljskem sprožila razpravo o prepovedi splava
05. 11. 2021 18.32
Smrt noseče Poljakinje je ponovno sprožila razpravo o splavu v eni najbolj katoliških držav v Evropi. Aktivisti ob tem poudarjajo, da je za smrt ženske kriv zakon, ki v državi skoraj popolnoma prepoveduje prekinitev nosečnosti. Odvetnica družine pokojne je dejala, da upajo, da bo ta nesrečni primer pripeljal do sprememb, ki bodo poskrbele, da se kaj takšnega ne bo več zgodilo. Izabela je prva nosečnica, ki je umrla po sprejetju tega zakona, o njeni smrti pa sta spregovorili Izabelina mama in bolnica, ki si je s 30-letnico delila bolniško sobo.

Von der Leyenova napovedala blokado sredstev: Poljska mora vzpostaviti neodvisnost sodstva
30. 10. 2021 17.19
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je napovedala, da bo Evropska komisija Poljski blokirala izplačilo več milijard evrov evropskih sredstev iz sklada za okrevanje po pandemiji covida-19, dokler vlada v Varšavi ne bo umaknila sporne pravosodne reforme.

Poljski parlament dal zeleno luč za zid na meji z Belorusijo
29. 10. 2021 19.38
Poljski parlament je dokončno odobril gradnjo zidu na meji z Belorusijo kot odgovor na povečan pritisk migrantov, večinoma z Bližnjega vzhoda, ki želijo iz Belorusije na Poljsko. Gradnja več kot 100 kilometrov dolgega zidu na zunanji meji Evropske unije bo predvidoma stala 353 milijonov evrov.

Na Poljskem razprava proti LGBT: 'Najbolj gnusen govor, kar sem jih slišal'
29. 10. 2021 08.56
Na Poljskem so v četrtek izvedli razpravo o predlagani zakonodaji Stop LGBT, ki bi prepovedala parade ponosa in druga javna zbiranja, ki naj bi podpirala istospolne odnose, zdaj pa naj bi o tem, ali naj delo na predlogu zavrnejo ali nadaljujejo, glasovali tudi poslanci. Poslanec spodnjega doma poljskega parlamenta je govor aktivista, ki je pred parlamentom predstavil predlog zakona, označil za najbolj gnusnega, kar jih je slišal v svojem času na položaju.

Poljski pravosodni minister: Varšava ne more in ne sme plačati glob EU
28. 10. 2021 17.57
Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je dejal, da Poljska ne bi smela plačati kazni, ki ji jih je naložilo Sodišče Evropske unije zaradi kontroverzne reforme pravosodja in ker Varšava ni zaprla rudnika premoga Turow.

'Vlada bi morala jasno povedati, kakšna bo njena politika do konca zime'
28. 10. 2021 06.00
Energetski boni za državljane, nižji davki za podjetja. Tako naj bi se Slovenija kratkoročno spopadla z vse višjimi cenami energije in posledicami, ki jih prinašajo dražja elektrika, plin in goriva. Enotnosti na ravni držav članic Evropske unije kot kaže ne bo, saj so interesi držav različni, zato so različni tudi ukrepi. Španija ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina, deveterica držav, med njimi Avstrija, Nemčija in Danska, takšni reformi nasprotujejo. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je po izrednem sestanku energetskih ministrov napovedal predvsem zaščito najranljivejših.

Poslanske skupine z različnimi pogledi na razmere v državi in nujnost predčasnih volitev
26. 10. 2021 21.43
Izredna seja, na kateri so poslanci razpravljali o zaskrbljujočih razmerah v državi in nujnosti predčasnih volitev, je znova pokazala, kako zelo vsaksebi sta koalicija in opozicija. Na prvo so leteli očitki o "oholem enačenju strankarskih interesov z interesi države", druga naj bi delovala po načelu "kolikor slabše za vlado, toliko bolje za nas". Predvidenih je kar devet ur razprave.

Von der Leynova v primeru Poljske napoveduje ukrepanje
19. 10. 2021 09.59
Več članic EU je v Luksemburgu Evropsko komisijo pozvalo k ukrepanju v primeru sodbe poljskega ustavnega sodišča, ki je postavilo pod vprašaj temeljno načelo primarnosti prava EU. Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je zatrdil, da komisija bo ukrepala. Tudi Von der Leynova je napovedala enako. "Ne bomo dovolili, da se naše vrednote postavijo na kocko," je zatrdila.

Poljska namerava na meji z Belorusijo postaviti pregrado
13. 10. 2021 12.38
Poljska želi trajno utrditi mejo z Belorusijo – žično ograjo z bodečo žico namerava nadomestiti z bolj konkretno pregrado, predvsem zaradi vse večjega pritoka migrantov iz sosednje države, je povedal poljski notranji minister Mariusz Kaminski. Poljski vojaki so avgusta ob meji z Belorusijo začeli graditi 2,5 metra visoko ograjo, saj vse več ljudi poskuša prek Belorusije nezakonito vstopiti v EU.

Poljsko zunanje ministrstvo zatrjuje, da bo država še naprej spoštovala pravo EU
09. 10. 2021 19.24
Poljska bo tudi v prihodnje spoštovala pravo Evropske unije, je zatrdilo poljsko zunanje ministrstvo. Izjava ministrstva prihaja dva dni po tem, ko je poljsko ustavno sodišče postavilo pod vprašaj primarnost prava EU pred nacionalnim pravom in s tem povzročilo val razburjenja v Uniji. Zaskrbljenost je takrat izrazila tudi predsednica Evropske komisije.

Evropska glavna tožilka poziva k zaščiti finančnih interesov EU v Sloveniji
08. 10. 2021 16.48
Evropska glavna tožilka Laura Kövesi izraža resno zaskrbljenost zaradi dogajanja v povezavi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev v Sloveniji in poziva k zaščiti finančnih interesov EU v Sloveniji z vsemi razpoložljivimi sredstvi, so sporočili iz tiskovne službe evropskega javnega tožilstva (EPPO).

Poljsko ustavno sodišče nacionalno pravo postavilo pred evropskega
07. 10. 2021 19.18
Nekatere določbe in sodne odločitve Evropske unije so v nasprotju s poljsko ustavo, je odločilo poljsko ustavno sodišče. Konkretno gre za določbe v evropskih dogovorih, s katerimi Evropska komisija utemeljuje pravico do soodločanja pri vprašanjih, povezanih s pravno državo. S tem so pod vprašaj postavili načelo primarnosti prava EU, ki temelji na tem, da v primeru navzkrižij med vidikom prava EU in vidikom nacionalnega prava prevlada prvo. Iz Bruslja je že slišati opozorila, da vladajoča stranka Poljsko potiska proti 'polexitu'.

Spor zaradi rudnika lignita: dnevna kazen v vrednosti pol milijona evrov vse do zaprtja
21. 09. 2021 18.31
Poljska mora vsak dan plačati pol milijona evrov kazni, vse dokler ne bo zaprla površinskega rudnika lignita Turow blizu meje z Nemčijo in Češko. Sodišče Evropske unije je Poljski naložilo kazen zaradi nespoštovanja odredbe o takojšnjem zaprtju rudnika, izrečene maja letos. Spor zaradi rudnika je sprožila Češka, ker je ta črpal podtalnico na njenem ozemlju. Poleg tega se prebivalci obmejnega območja pritožujejo zaradi hrupa in prahu. Poljska vlada vztraja, da rudnika ne bo zaprla, ker bi s tem ogrozila poljski energetski sistem, zaprtje pa bi pomenilo tudi socialno katastrofo za jugozahodno poljsko regijo.

Poljaki tudi s provokacijami na dan tekme skušajo vnesti nemir v slovenski tabor
18. 09. 2021 09.34
Pred slovenskimi odbojkarji je ena najpomembnejših tekem v zgodovini. V nabito polni dvorani Spodek v poljskih Katovicah jih čaka domača reprezentanca. Tekmeca se dobro poznata, ravno na polfinalnem obračunu na evropskem prvenstvu leta 2019 v Ljubljani, kjer so imeli vlogo domačinov naši odbojkarji, so le-ti izkoristili prednost polnih Stožic in poljske rivale ugnali za preboj v finale. Gostitelji dvoboja tudi na dan tekme nadaljujejo s provokacijami, a to naših, kot trdijo, le še dodatno motivira ... S studijskim delom pričnemo ob 17.00, prenos na Kanalu A in VOYO.

Orban podprl Poljsko, ki je zaradi pravosodne reforme v sporu z Brusljem
10. 09. 2021 10.37
Madžarski premier Viktor Orban je Poljski priskočil na pomoč v njenem sporu z Evropsko komisijo zaradi sporne pravosodne reforme. Predlog Bruslja Sodišču EU za uvedbo finančnih sankcij je "napad na suverenost države članice brez primere", je v sporočil Orban.

Poljski senat zavrnil sporni predlog medijske zakonodaje
09. 09. 2021 19.48
Poljski senat je zavrnil predlog medijskega zakona, s katerim skuša poljska vlada po mnenju kritikov utišati glavno neodvisno televizijo v državi TVN24. Predlog, ki določa, da podjetja izven Evropskega gospodarskega prostora ne bi smela imeti kontrolnega deleža v poljskih medijskih podjetjih, se zdaj vrača v spodnji dom parlamenta.

Bruselj Sodišče EU poziva, naj Poljski naloži dnevne denarne kazni
07. 09. 2021 12.53
Evropska komisija je Sodišče EU pozvala, naj Poljski naloži plačilo dnevne denarne kazni zaradi spodkopavanja pravosodnega sistema. Bruselj moti delovanje disciplinske zbornice poljskega vrhovnega sodišča, ki naj bi disciplinirala 'neposlušne sodnike'. Kazen bo veljala do uveljavitve ustreznih ukrepov.

Varšava stopila korak nazaj, ukinja sporni način discipliniranja sodnikov
17. 08. 2021 17.44
Poljska je obvestila Evropsko komisijo, da bo ukinila disciplinsko zbornico vrhovnega sodišča, ki je bila jabolko spora med Varšavo in Brusljem. Poljska vlada se je s tem odzvala na poziv komisije, ki je dala Varšavi slab mesec dni časa, da pojasni, kako bo spoštovala sodbo Sodišča EU glede disciplinskih postopkov proti sodnikom.

ZDA Poljsko pozvale k spoštovanju demokracije in svobode medijev
12. 08. 2021 15.10
ZDA so izrazile ostre kritike na sprejetje spornega medijskega zakona v parlamentu na Poljskem, ki bo omejil delovanje medijev v tuji lasti. V Washingtonu Varšavo pozivajo, naj spoštuje demokratične vrednote in svobodo medijev. Kritična sta tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli in podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova. Poljska pa kritike zavrača.

Poljska roka sprave? Premier vendarle razmišlja o 'nekakšnem dogovoru' z EU
03. 08. 2021 15.33
Po dolgotrajnem pravnem pingpongu med EU in Poljsko se zdi, da se je žogica po dolgem času vsaj nekoliko umirila. Poljski premier Mateusz Morawiecki je v svojem zadnjem intervjuju namreč spregovoril v spravljivem tonu in dejal, da želi z Evropsko unijo doseči "nekakšen dogovor". Jabolko spora so namreč reforma poljskega disciplinskega senata in ostale pravosodne reforme.

Cepljeni potniki iz EU in ZDA odslej v Anglijo vstopajo brez karantene
02. 08. 2021 08.56
Potnikom iz EU in ZDA ter nekaterih drugih držav, ki so polno cepljeni proti covidu-19, je od danes dovoljen vstop v Anglijo brez obvezne karantene. Čeprav število okužb z novim koronavirusom na Otoku po uradnih podatkih upada, mnogi opozarjajo na nevarnost vnovičnega naraščanja primerov okužbe zaradi širjenja različice delta.

ESČP suspendirani poljski odvetnici prisodil 15.000 evrov odškodnine
22. 07. 2021 17.25
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je razsodilo proti Poljski zaradi njene pravosodne reforme in ob tem izrazilo zaskrbljenost nad neodvisnostjo poljskega sodstva. To je že tretja razsodba sodišča proti pravosodni reformi te države, ki je sicer tudi sprožila spor med Varšavo in Evropsko unijo.

Bruselj grozi Poljski s kaznijo zaradi nespoštovanja sodbe Sodišča EU
20. 07. 2021 19.38
Evropska komisija je Varšavi danes sporočila, da ima mesec dni časa, da pojasni, kako bo spoštovala sodbo Sodišča EU glede sistema za discipliniranje sodnikov vrhovnega sodišča na Poljskem, ali pa ji grozi finančna kazen. Bruselj in Varšava sta že dalj časa v sporu zaradi reform na področju pravosodja, ki jih izvaja desna poljska vlada.

Bruselj o vladavini prava v Sloveniji: Zaskrbljeni zaradi tožilcev in groženj novinarjem
20. 07. 2021 06.27
Evropska komisija je objavila drugo letno poročilo o vladavini prava v članicah Evropske unije. V poročilu je izražena zaskrbljenost zaradi zamude pri imenovanju evropskih delegiranih tožilcev, ožanja svobode medijev in groženj novinarjem. Komisar Didier Reynders je dejal, da bo o ukrepanju glede imenovanja tožilcev odločil po poletju. Kot težava je izpostavljeno tudi majhno število obsojenih zaradi korupcije na visokih položajih ter financiranje STA.

Lemmy Krušič: Z majhno ekipo lahko narediš največ
16. 07. 2021 06.00
Pred odhodom v poljsko prestolnico, smo se pogovarjali z najizkušenejšim slovenskim borcem v mešanih borilnih veščinah, Lemmyjem Krušičem, ki bo v soboto na borilnem spektaklu KSW 62 lovil prvo slovensko zmago v prestižni organizaciji. Prenos na VOYO začnemo ob 20.00, Lemmy se bo pomeril že na prvi borbi večera.

Sporna odločitev ustavnega sodišča: Je Poljska na poti k 'polexitu'?
14. 07. 2021 18.55
Poljsko ustavno sodišče je odločilo, da začasni ukrepi Sodišča Evropske unije glede poljskih pravosodnih reform niso v skladu s poljsko ustavo. "Takšna odločitev je klofuta za Poljake in za celotno demokracijo," pravita poslanca iz vrst EPP, ki opozarjata, da gre za jasen korak k izstopu Poljske iz Evropske unije.

Von der Leynova Madžarski zapretila z ukrepi, Verhofstadt držo Slovenije označil za sramotno
07. 07. 2021 10.48
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu znova obsodila sporni madžarski zakon, ki diskriminira ljudi na osnovi njihove spolne usmerjenosti. Hkrati je napovedala, da bo komisija že jeseni sprožila prve primere v okviru mehanizma pogojevanja izplačil s spoštovanjem vladavine prava. K ukrepanju zoper Madžarsko pa je von der Leynovo pozvala skupina evropskih poslancev, ki bdi nad porabo sredstev iz evropskega proračuna. Zelo oster, predvsem na račun Slovenije, pa je bil tudi Guy Verhofstadt.

Slovenski turisti 'talci' nenehnega spreminjanja ukrepov in pogojev za prehod meje
04. 07. 2021 11.13
Čeprav je bilo z uvedbo evropskega covidnega potrdila slišati napovedi o lažjem prehajanju meja, so potovanja v praksi vse prej kot brezskrbna. Vlada pogoje vstopa v državo nenehno spreminja in jih zaostruje. Tako je v soboto pričel veljati nov odlok, po katerem morajo vsi potniki iz temnordečih držav v obvezno karanteno. Vzrok pa: bolj nalezljiva delta različica koronavirusa. To velja tudi za cepljene in prebolevnike, četudi je Evropska agencija za zdravila pretekli teden sporočila, da vsa odobrena cepiva v EU ščitijo pred omenjenim sevom. Zaostrovanje pogojev ne pomeni nič dobrega za promocijo cepljenja, še posebej ob dejstvu, da smo od želene 60-odstotne precepljenosti še precej oddaljeni.

The New York Times: Nihče ne more konkurirati Janezu Janši pri odganjanju volivcev
22. 06. 2021 15.11
Ameriški časnik The New York Times nadaljuje s serijo člankov o "populističnih voditeljih Vzhodne Evrope", med katere uvršča predsednike vlad Madžarske, Poljske in Slovenije. Val populizma, ki ga je dvignila zmaga Donalda Trumpa na ameriških volitvah 2016, se sicer ni razbil ob čereh novembrskega poraza, je pa naletel na oviro. Populizem izgublja na popularnosti, navaja avtor.

Podaljšali veljavnost PCR-testa, uvedli oranžen in zelen seznam držav
19. 06. 2021 12.51
Veljati je začel spremenjeni odlok vlade o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve epidemije covida-19. Med novostmi je uvedba oranžnega in zelenega seznama držav. Veljavnost negativnega testa PCR se podaljšuje na 72 ur od odvzema brisa, pri hitrem antigenskem testu pa ostaja 48 ur.