poljska vlada

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav

18. 06. 2021 21.47

Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

V petek potrdili 126 novih okužb, v Slovenijo olajšan vstop s hrvaškega Jadrana

12. 06. 2021 09.01

V petek smo v Sloveniji ob opravljenih 2669 PCR-testih potrdili 126 okužb z novim koronavirusom, s čimer je delež pozitivnih testov znašal le 4,7 odstotka. Ob tem so opravili še 44.380 hitrih testov. Glede na Covid-19 Sledilnik imamo trenutno 2853 aktivnih primerov okužb. Enajstih evropskih držav ter hrvaškega Jadrana in avstrijske dežele Tirolska pa od zdaj ni več na rdečem seznamu z visokim tveganjem za okužbo z novim koronavirusom, kar pomeni, da je vstop v Slovenijo možen brez napotitve v karanteno.

Zaželena potrdila PCT: po gneči na upravnih enotah na voljo dodatna prijavna mesta

03. 06. 2021 08.27

Kot sta izpostavila minister za zdravje Janez Poklukar in minister za javno upravo Boštjan Koritnik, bo podlaga za pridobitev PCT-potrdila, kmalu pa tudi za evropsko zeleno potrdilo, ki bo omogočalo potovanja, digitalna identiteta. Državljane zato pozivata, da to pridobijo, zato pa morajo fizično obiskati prijavno mesto. In ker želi vlada v čim širšem obsegu preiti na digitalno izdajo covidnih potrdil, širi nabor teh prijavnih mest. Poleg upravnih enot bodo to še cepilna mesta, centri za socialno delo, finančni uradi FURS in na lokaciji Ministrstva za pravosodje, so povedali na vladni novinarski konferenci.

Sodišče EU zavrnilo tožbo Madžarske glede postopka po 7. členu

03. 06. 2021 12.15

Sodišče EU je zavrnilo tožbo Madžarske, s katero je ta izpodbijala resolucijo Evropskega parlamenta iz leta 2018 o začetku postopka proti Madžarski po 7. členu pogodbe EU zaradi morebitne hujše kršitve temeljnih vrednot Unije. Budimpešta je navajala napake pri glasovanju o tej resoluciji, a se sodniki EU z njo pričakovano niso strinjali.

Sedem držav, med njimi tudi Hrvaška, začelo izdajati digitalna zelena potrdila

01. 06. 2021 09.55

Na ravni EU je začel danes delovati tehnični sistem, ki bo omogočil varno preverjanje digitalnih covidnih potrdil. Ta naj bi evropskim državljanom od 1. julija omogočila lažje potovanje v EU to poletje. V sistemu je doslej vključenih deset držav članic, sedem jih je tudi že začelo izdajati covidna potrdila, so sporočili v Bruslju. Med njimi je tudi Hrvaška, ki bo s potrdilom svojim državljanom olajšala potovanja in prehajanje meja med državami.

EPPO začel z delom brez Slovenije, slovenske primere bi prevzel Jaka Brezigar

01. 06. 2021 11.50

Evropska komisija je v stiku s slovenskimi oblastmi, da bi Slovenija čim prej izpolnila obveznosti glede imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, je dejal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders in dodal, da bodo preučili vse možnosti, da bi "prisilili Slovenijo k izpolnitvi obveznosti." Omenja se možnost, da bi slovenske primere začasno prevzel slovenski evropski tožilec Jaka Brezigar.

Čakanje na delo podaljšano za mesec dni

28. 05. 2021 12.29

Kot je na vladni novinarski konferenci poudaril minister za delo Janez Cigler Kralj, je brezposelnost v aprilu padla in smo dosegli stanje pred epidemijo. Je pa vlada podaljšala ukrep čakanja na delo še za mesec dni.

Inflacija v območju z evrom aprila 1,6-odstotna, v EU dvoodstotna

19. 05. 2021 11.38

Območje z evrom je imelo aprila 1,6-odstotno letno stopnjo inflacije, je konec aprila objavljeno prvo oceno potrdil Eurostat. Marca je stopnja znašala 1,3 odstotka, aprila lani pa 0,3 odstotka. V EU je bila letna inflacija aprila 2,0-odstotna, potem ko je bila marca pri 1,7 odstotka, aprila lani pa pri 0,7 odstotka.

Bo za prehajanje meje z Italijo dovolj že en odmerek cepiva proti covidu-19?

18. 05. 2021 08.51

Italija bo vstop v državo brez karantene dovolila tudi tistim, ki bodo imeli v zelenem potrdilu zabeležen tudi samo prvi odmerek cepiva proti covidu-19, je napovedal predsednik italijanskega parlamenta Roberto Fico. Njegov avstrijski kolega Wolfgang Sobotka je omenil, da bi lahko Avstrija obvezno karanteno za prišleke odpravila še ta mesec.

Novela zakona o drugem tiru po tesnem glasovanju končala pot v DZ

12. 05. 2021 13.16

DZ je po prvi obravnavi noveli zakona o drugem tiru, s katerim je želel del opozicije iz projekta izločiti tuj kapital, prižgal rdečo luč. Da je primerna za nadaljnjo obravnavo je menilo 43 poslancev, 44 jih je bilo proti. Ministrstvo za infrastrukturo in koalicijski poslanci so v razpravi izpostavljali vlogo zalednih držav pri razvoju Luke Koper.

'Discipliniranje sodnikov na Poljskem je v nasprotju z evropskim pravom'

06. 05. 2021 18.25

Poljska zakonodaja, ki omogoča disciplinski postopek proti sodnikom, je v nasprotju s pravom Evropske unije, je opozoril generalni pravobranilec Evropske unije Evgeni Tančev. Poljska zakonodaja namreč ne zagotavlja "neodvisnosti in nepristranskosti" novoustanovljenega disciplinskega senata poljskega vrhovnega sodišča.

Hrvaška prešla nov črn mejnik: covid-19 doslej zahteval več kot 7000 življenj

28. 04. 2021 06.00

V minulih 24 urah so v Indiji potrdili še 360.000 novih okužb s Sars-CoV-2, kar je največ v enem dnevu v katerikoli državi na svetu doslej. Število smrtnih žrtev v enem dnevu pa je prvič preseglo 3000. Še posebej hudo je v prestolnici New Delhi, kjer ljudje umirajo dobesedno na cesti, pred prenapolnjenimi bolnišnicami. WHO kljub temu indijskega seva še ni uvrstila med skrb vzbujajoče. Sosednja Hrvaška pa je prešla nov črn mejnik – za posledicami covida-19 je doslej umrlo več kot 7000 ljudi. Poljska medtem načrtuje obsežno sproščanje protikoronskih omejitev, nemška kanclerka Merklova pa Kitajsko poziva k dialogu o odobritvi cepiv.

Slabša ocena za Slovenijo: pritiski pod krinko boja proti epidemiji

28. 04. 2021 13.12

Organizacija Freedom House je objavila poročilo o stanju demokracije po svetu, tako imenovani Democracy Index (indeks demokratičnosti). In čeprav Sloveniji ne moremo očitati, da se je odrezala slabo, nenazadnje je med najbolje ocenjenimi v svoji skupini držav, ga je težko brati brez cmoka v grlu.

Poročilo platforme za zaščito novinarjev kritično tudi o stanju v Sloveniji

28. 04. 2021 11.22

Platforma Sveta Evrope za zaščito novinarstva in varnost novinarjev je objavila letno poročilo o stanju na področju svobode medijev v Evropi za leto 2020. V njem izpostavlja, da je bila svobodnemu in neodvisnemu novinarstvu lani storjena izredna škoda. Slovenija pri tem ni bila izjema, saj ji poročilo namenja več kritik. Skrb vzbujajoč je tudi porast fizičnega nasilja, nadlegovanja in ustrahovanja novinarjev, v nekaterih državah pa so se okrepili verbalni napadi od predstavnikov oblasti, opozarjajo v poročilu.

Poljska in Francija rahljata ukrepe, Nemčija v zaostrovanje?

21. 04. 2021 13.14

Nemški bundestag je podprl zakon o ostrejših ukrepih za zajezitev novega koronavirusa. Poljske in francoske oblasti medtem napovedujejo rahljanje ukrepov. Drastično pa se epidemiološke razmere slabšajo v Indiji. "Razmere so bile pod nadzorom do pred nekaj tedni, ko se je kot neurje pojavil ta drugi val," pa je v nagovoru državljanom povedal indijski premier Modi. Bolnišnice v New Delhiju poročajo o pomanjkanju kisika, kar je omogočilo razmah črnega trga tudi na področju zdravil.

'Politiki, ki zlivajo gnojnico na Ustavno sodišče'

20. 04. 2021 15.32

Po tem, ko je vlada prepovedala prireditve, shode in zborovanja, je Ustavno sodišče odločilo, da je takšna prepoved v nasprotju z ustavo, in jo odpravilo. Po tem, ko je vlada prepovedala izhod iz države zaradi koronavirusa, je Ustavno sodišče odločilo, da je to v nasprotju z ustavo, in prepoved odpravilo. Ko je vlada prepovedala referendum o investicijah v Slovensko vojsko, se je opozicija obrnila na Ustavno sodišče. Ustavno sodišče je ugotovilo, da zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski ni v neskladju z ustavo. Enkrat so njegove odločitve vladi všeč, drugič ne. Kakšna je sploh vloga Ustavnega sodišča?

Grčija odpravila karanteno za cepljene potnike iz EU

19. 04. 2021 08.17

Grčija je odpravila karanteno za potnike iz držav članic EU in še petih držav, ki so cepljeni proti covidu-19 ali imajo negativen test na novi koronavirus. Turistično sezono si želi namreč začeti že 14. maja.

ZDA obžalujejo ruski odgovor na ameriške sankcije proti Moskvi

17. 04. 2021 11.17

Ameriško zunanje ministrstvo je v petek izrazilo obžalovanje zaradi povračilnih ukrepov, ki jih je Rusija sprejela v odgovor na ameriške sankcije. V State Departmentu so poudarili, da ruski odgovor predstavlja zaostrovanje odnosov.

Neenako ravnanje evropskih držav glede uporabe cepiv zbuja dodatno nezaupanje

15. 04. 2021 20.12

Za vstop v Slovenijo veljajo nove izjeme. Vlada je na seznam dodala še cepljene s cepivoma Johnson & Johnsona in Sputnik, od prejema prvega odmerka mora preteči najmanj 21 dni. Medtem neenako ravnanje evropskih držav zbuja dodatno nezaupanje pri ljudeh. Slovenija bo z uporabo Johnson & Johnsona počakala na odločitev ameriških in evropskih regulatorjev, Francija pa bo z njim vseeno cepila starejše od 55 let. Danska se je medtem odrekla cepivu AstraZenece, v Nemčiji bodo mlajše od 60 let, ki so v prvem odmerku dobili AstraZeneco, drugič cepili s cepivom drugega proizvajalca.

Načrt o 'dokončnem razpadu Jugoslavije' razburja v BiH in Sloveniji

12. 04. 2021 16.00

Bosanski mediji poročajo, da je slovenski premier Janez Janša predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu predal dokument s smernicami glede "dokončnega razpada Jugoslavije", eden od glavni projektov slovenskega predsedovanja Uniji pa naj bi bil spreminjanje meja na področju nekdanje Jugoslavije. Veleposlanica Slovenije v BiH Zorica Bukinac je bila medtem poklicana na razgovor s predsedništvom BiH, na katerem je poudarila slovenska prizadevanja za celovitost BiH.

Britanski Economist: Populisti ogrožajo evropske neodvisne javne radiotelevizije

07. 04. 2021 15.42

Britanski The Economist se je razpisal o napadih evropskih populistov na javne radiotelevizije. Pri tem izpostavlja prav Slovenijo, v kateri je javna RTV leta 1991 dobila "nalogo za neodvisno poročanje, v nasprotju z državno propagando v času komunizma". "A RTV Slovenija se je izkazala za preveč neodvisno za slovenskega premierja Janeza Janšo. Že več kot leto dni na družbenih omrežjih ustrahuje njene novinarje," piše Economist. Janševa vlada želi sedaj sprejeti nov medijski zakon, s katerim bi javno radiotelevizijo lažje nadzorovali.

Na Madžarskem sproščajo ukrepe, Merklova za krajše zaprtje celotne države

07. 04. 2021 08.26

Četrtina Hrvatov zavrača cepljenje, kažejo ankete. Medtem pa naša druga soseda, Madžarska, na področju cepljenja proti covidu-19 žanje uspeh. Odlično kaže tudi Združenim državam Amerike – cepijo že po štiri milijone oseb dnevno, tudi cepiva je dovolj. Precej manj uspešni pa so na drugi polovici poloble; avstralska vlada za počasno cepljenje sicer krivi težave z dobavo cepiv iz EU. Poljska medtem ob velikem pritisku na bolnišnice podaljšuje ukrepe, Merklova pa je za krajše zaprtje celotne države.

Šesti april, jutro, ki je prineslo smrt Kraljevine Jugoslavije

06. 04. 2021 08.49

6. aprila 1941 so sile osi napadle Kraljevino Jugoslavijo. Velik del slovenskega etničnega ozemlja je takrat spadal pod Dravsko banovino. Na pomladno jutro so sile nemškega letalstva brez vojne napovedi poletele nad Beograd in mesto prebudile z oglušujočim bombnim napadom. Začela se ni le aprilska, temveč totalna vojna, ki se je tudi na naših tleh zadržala štiri leta in mesec dolgo.

Poljska bo morala sporni zakon o sodnikih zagovarjati pred Sodiščem EU

31. 03. 2021 12.08

Evropska komisija se je odločila za novo tožbo proti Poljski na Sodišču EU. Tokrat jo toži zaradi pravosodne zakonodaje, ki je začela veljati februarja lani in po mnenju komisije spodkopava neodvisnost poljskih sodnikov, so navedli danes v Bruslju. Poljska vlada je v prvem odzivu tožbo označila za neutemeljeno.

Janša in 't Veldovo pozval, naj odstopi kot vodja skupine Evropskega parlamenta

29. 03. 2021 18.55

Premier Janša je po petkovem sporu zaradi predvajanja videa o položaju medijev v Sloveniji vodjo skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije Sophie in 't Veld pozval, naj odstopi s tega položaja, saj da je nepopravljivo škodovala ugledu in verodostojnosti omenjene skupine. In 't Veldova sicer odločno zavrača očitke o cenzuri in obžaluje ustvarjanje vtisa, da je Evropski parlament nasprotnik Slovenije, saj da je to zelo daleč od resnice.

Merklova za strožje omejitve, koristna se ji zdi uvedba policijske ure

29. 03. 2021 08.02

Nemška kanclerka je zvezne dežele ostro pozvala h krepitvi ukrepov za zajezitev tretjega vala in nakazala možnost, da nove ukrepe sprejmejo na zvezni ravni. Zelo koristen ukrep se ji med drugim zdi uvedba policijske ure. V Veliki Britaniji je medtem prvi odmerek cepiva do nedelje prejelo več kot 30 milijonov ljudi, ob uspešnem cepljenju Anglija tako vstopa v drugo fazo sproščanja epidemioloških ukrepov. V Mehiki pa se je število smrti zvišala za 60 odstotkov.

Od polnoči ni več mogoče potovati v države na rdečem seznamu

28. 03. 2021 17.56

Vlada je sprejela odlok o omejitvi prehajanja državne meje. Kot pravijo, želijo s tem preprečiti, "kar se pričakuje za praznike", še posebej v luči dejstva, da se epidemiološka slika na Balkanu izjemno zaostruje. Po novem tako ne bo več možno zapustiti Slovenije za potovanje v državo, ki je na rdečem seznamu, za vstop v Slovenijo pa bo potreben PCR-test, ki mora biti opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja.

Pristojni v Nemčiji svarijo: Tretji val hujši od minulih

26. 03. 2021 08.33

Obstajajo jasni znaki, da utegne biti tretji val epidemije novega koronavirusa, ki pridobiva zagon v Nemčiji, hujši od minulih dveh, je opozoril vodja inštituta Robert Koch (RKI) Lothar Wieler in dodal še zaskrbljujoče svarilo, da bi lahko število dnevno potrjenih okužb celo preseglo 100.000. V Braziliji so v četrtek prvič od izbruha pandemije potrdili več kot 100.000 novih okužb z novim koronavirusom v enem dnevu, v ZDA pa so presegli 30 milijonov okužb, zaradi covida-19 pa je umrlo že več kot 546.000 ljudi. Nemčija pa uvaja strožje ukrepe za tiste, ki v državo prihajajo z letalom.

Na Hrvaškem v sredo 1673 novih okužb s koronavirusom

25. 03. 2021 09.46

Medtem ko bo za avstrijsko prestolnico Dunaj in dve sosednji regiji na vzhodu Avstrije med veliko nočjo veljalo začasno zaprtje javnega življenja zaradi epidemije covida-19, je Brazilija, ki je do srede zaradi covida-19 zabeležila več kot 300.000 smrti, po ZDA postala druga država na svetu, ki je presegla ta mejnik. Število okuženih pa vztrajno narašča na Hrvaškem.

Na Hrvaškem največ okužb od začetka leta, del Avstrije spet v popolno zaprtje?

24. 03. 2021 12.50

Na Hrvaškem so danes potrdili največ novih okužb z novim koronavirusom od začetka januarja. Naši severni sosedje medtem razpravljajo o vnovičnem zaostrovanju ukrepov, nemška kanclerka Merklova pa si je premislila – velikonočnega popolnega zaprtja javnega življenja in poostrenih omejitev v Nemčiji očitno ne bo.