pomoč

Otroški dodatki po novem

10. 03. 2001 00.00

Konec tega meseca se izteče rok za oddajo vloge za uveljavitev otroškega dodatka. Spodnja dohodkovna meja za upravičence do otroškega dodatka je letos pri 28.750 tolarjih na družinskega člana, zgornja meja pa 189.752 tolarjev povprečnega dohodka iz minulega leta na družinskega člana. Od 1. januarja letos je v veljavi nova dohodkovna lestvica upravičencev in višina otroških dodatkov. Do otroškega dodatka so po veljavni ureditvi upravičene družine, pri katerih dohodek na družinskega člana ne presega 99 odstotkov povprečne slovenske plače iz preteklega leta. V krog upravičencev je na tej podlagi vključenih 80 odstotkov otrok v Sloveniji, izključenih pa nekaj več kot 90.000 družin iz najpremožnejših družin.

Sporazum med Slovenijo in Flandrijo

09. 03. 2001 00.00

V Bruslju sta Slovenija in belgijska regija Flandrija na podlagi lani uveljavljenega sporazuma o dvostranskem sodelovanju danes podpisali program sodelovanja v prihodnjih dveh letih, ki predvideva izvajanje skupnih projektov na širokem spektru področij od gospodarstva in kmetijstva do kulture, znanosti in izobraževanja. Flandrija bo za izvajanje programa po pričakovanjih namenila okrog 650.000 evrov.

Za skupno vzpodbujanje turizma

09. 03. 2001 00.00

Pospeševalni center za malo gospodarstvo (PCMG) in Turistična zveza Slovenije (TZS) sta podpisala Dogovor o sodelovanju pri pospeševanju turizma in podjetništva v Sloveniji. Osnovni namen dogovora, ki sta ga podpisala direktorica PCMG Zdenka Kovač in predsednik TZS Marjan Rožič, je okrepiti sodelovanje med PCMG in TZS ter s tem združiti prizadevanja vladnih in nevladnih ustanov pri doseganju skupnih ciljev na področju turizma in podjetništva.

Vojaška pomoč Bolgarije

08. 03. 2001 00.00

Bolgarski minister za obrambo Boiko Noev je danes sporočil, da bo Bolgarija v Makedonijo poslala več ton streliva in druge vojaške opreme, s čimer ji želi pomagati pri zaustavitvi vdorov albanskih skrajnežev s Kosova. Natančne količine pomoči ni izdal, dejal je le, da v pošiljki ni tankov. Bolgarski tovornjaki, ki bodo peljali vojaško pomoč, naj bi v Makedonijo predvidoma odpeljali danes, načrt poti in točen čas prevoza tovora pa sta tajna. Državi sta sicer včeraj v Sofiji podpisali tajni dvostranski sporazum, ki ga je danes enoglasno potrdil tudi bolgarski parlament.

Mornarji v suženjskih pogojih

07. 03. 2001 00.00

Več deset tisoč mornarjev na trgovskih ladjah dela v suženjskem odnosu do delodajalcev in živijo v strahu, da jih bodo odpustili, če se bodo pritožili zaradi izkoriščanja, je pokazala v Sydneyu objavljena neodvisna raziskava mednarodne ladjarske komisije. Raziskava z naslovom "Ladje, sužnji in konkurenca" razkriva, da na od deset do 15 odstotkih ladij mornarji iz držav v razvoju delajo v slabih pogojih, pogosto opravljajo nadure, delodajalci jih ne plačujejo redno, večkrat so brez hrane, pogosto pa jih pretepajo in posiljujejo. Najpogosteje trpijo mornarji iz Indonezije in Filipinov. Po podatkih raziskave so nekateri mornarji izginili, potem ko so se pritožili, nekatere pa so uvrstili na t.i. črno listo, ker so zahtevali pomoč sindikatov pri izplačilu nadur.

Eksplozija v šoli na Kitajskem

07. 03. 2001 00.00

Dvonadstropno šolsko poslopje, v katerem se je v času eksplozije nahajalo okoli dvesto ljudi, je popolnoma uničeno. Vojaki, ki so jih poklicali na pomoč, odkopavajo trupla. Možnosti, da bi našli preživele skorajda ni več. Med žrtvami je najmanj 37 otrok, ki naj bi po trditvah lokalnega zdravnika v času eksplozije izdelovali petarde. Le nekaj njihovih kolegov, starih osem in devet let, je preživelo. Lokalne oblasti so takoj zanikale domnevo, da naj bi v pritličju šole izdelovali pirotehnična sredstva. Policija, ki nesrečo še preiskuje, naj bi iskala tudi tistega, ki je o tem sprožil govorice.

Visoka komisarka ZN ob dnevu žensk

07. 03. 2001 00.00

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson je pred mednarodnim dnevom žensk pozvala vse države k reviziji zakonov in svoje politike do žensk, še posebej pripadnic določenih marginaliziranih skupin. Zahtevala je, da države še posebno pozornost posvetijo specifičnim potrebam domorodk, begunk, migrantk in žrtev trgovine z belim blagom, rasno diskriminiranim pa zagotovijo mehanizme za pritožbe in pomoč.

Izredne razmere na makedonski meji

06. 03. 2001 00.00

Ob zaostrovanju razmer na makedonsko-kosovski meji bo makedonski predsednik Boris Trajkovski danes popoldne nastopil v parlamentu, dogodek pa bo prenašala tudi televizija. Skopje pa naj bi danes obiskal tudi grški zunanji minister Georges Papandreu, ki naj bi makedonskemu vodstvu prenesel stališča OVSE do položaja na območju. Gverilci naj bi bili del nove formacije - narodne osvobodilne vojske in jo sestavljajo prostovoljci iz albanske etnične manjšine v Makedoniji. Doslej so se izmikali pred makedonsko vojsko in silami KFOR znotraj 1 km širokega pasu ob meji s Kosovom.

Vlaganja v zakonu o telekomunikacijah

06. 03. 2001 00.00

V ospredju včerajšnje javne predstavitve mnenj k predlogu zakona o telekomunikacijah, ki jo je odbor Državnega zbora za gospodarstvo sklical na zahtevo četrtine članov odbora, je bilo vprašanje prekomernih vlaganj, ki so jih posamezniki in lokalne skupnosti vložili v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja. Vlagatelji, ki so pred nekaj dnevi ustanovili svoje združenje, so tako med drugim poudarili, da bi moral nov zakon vsebovati tudi 64. člen trenutno veljavnega zakona o telekomunikacijah, ki določa, da so ti upravičeni do povračila prekomerno vplačanih vložkov.

Na makedonski meji zaenkrat mirno

06. 03. 2001 00.00

Poročila številnih medijev, da ob kosovsko makedonski meji potekajo hudi spopadi, so po trditvah makedonskih in ameriških virov neresnična. Razmere v vasi Tanuševci so mirne, a še vedno napete. Makedonska vojska in policija pa sta vpoklicali manjše število rezervistov.

Sedem mornarjev pogrešanih

06. 03. 2001 00.00

Pozno sinoči je v bližini škotskega otočja Hebridi potonila nemška ribiška ladja Hansa. Devet članov posadke je kmalu po nesreči s helikopterji rešila britanska obalna straža, ki je prejela klic na pomoč.

Podpis memoranduma o sodelovanju

06. 03. 2001 00.00

V okviru dvodnevnega obiska predstavnikov ministrstva za gospodarske dejavnosti pod vodstvom državnega podsekretarja na omenjenem ministrstvu Bojana Škode, ki zaključujejo obisk v Črni gori, sta v Podgorici Štefan Cigoj, vodja slovenskega urada za promocijo v Podgorici, in sekretar črnogorskega ministrstva za zunanje zadeve podpisala memorandum o sodelovanju vlad Črne gore in Slovenije, ki bo omogočil neposredno gospodarsko sodelovanje obeh držav.

Tragična nesreča na Portugalskem

05. 03. 2001 00.00

Na severu Portugalske se je v pristaniškem mestu Porto zrušil 200 metrov dolg most v trenutku, ko je bil na njem poln avtobus in dve osebni vozili. Po neuradnih podatkih je v nesreči, v kateri so vozila strmoglavila 50 metrov globoko v reko, umrlo 77 ljudi.

Grška pomoč za obnovo Balkana

05. 03. 2001 00.00

Grčija bo do leta 2005 za obnovo Balkana namenila približno 500 milijonov evrov, je sporočil državni sekretar v grškem gospodarskem ministrstvu Giorgos Zafeiropulos. Sredstva bodo namenjena predvsem za obnovo infrastrukture, za transport, energetiko in izobraževanje. Grška pomoč bo namenjena Albaniji, Bolgariji, Romuniji, Makedoniji in ZRJ. Kot je za grški radio pojasnil Zafeiropulos, je stabilizacija Balkana za Grčijo prednostna naloga.

Hude poplave v Mozambiku

04. 03. 2001 00.00

Poplave so v Mozambiku zahtevale že preko sto življenj, so sporočili predstavniki vlade. Po poročanju mozambiške televizije je šesterica hotela pobegniti iz domače vasi, ki jo je zalila voda, pri prečkanju reke pa je naletela na krokodile.

Ministri o južni evropski meji

03. 03. 2001 00.00

Varnostni vidiki, zlasti vse bolj pereča problematika organiziranega kriminala ter ilegalnih migracij, vzpostavljanje schengenskih standardov na prihodnji evropski južni meji ter medsebojno sodelovanje in pomoč, kar zadeva varnostna vprašanja, so bili osrednji poudarki pogovorov notranjih ministrov Nemčije in Italije, Otta Schilyja in Enza Bianca, s slovenskim kolegom in gostiteljem, notranjim ministrom Radom Bohincem. Vsi trije ministri so izrazili zadovoljstvo nad zelo uspešnimi in konstruktivnimi pogovori, ki so potekali "v evropskem duhu". Strinjali so se, da je stvar slovenske evropske kredibilnosti, da vzpostavi schengenske standarde na prihodnji južni evropski meji, vendar tega ne more narediti sama, temveč potrebuje pomoč in sodelovanje tako znotraj EU kot tudi držav članic.

Podprli zakon o višini otroškega dodatka

02. 03. 2001 00.00

Zakon o družinskih prejemkih iz leta 1993 je med drugim uvedel otroški dodatek, ki naj bi z letošnjim 1. majem postal univerzalen. Ker pa bi univerzalni otroški dodatek občutno znižal doseženo raven socialne varnosti zlasti v družinah z nizkimi dohodki, v ZLSD podpirajo vladni predlog zakona o višini otroškega dodatka, ki bo še naprej zagotavljal višjo družbeno pomoč otrokom, zlasti v družinah z večjim številom otrok in nizkimi dohodki, je na novinarski konferenci poslanske skupine te stranke poudarila Silva Črnugelj. Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pa je pojasnil, da naj bi zakon, ki naj bi ga DZ sprejemal na marčni seji, podaljšal veljavnost sedanje ureditve na tem področju.

Kučan sprejel novega ombudsmana

28. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je sprejel novoizvoljenega varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka in mu čestital ob izvolitvi. Ob tej priložnosti mu je zaželel uspešno delo ob visoki moralni zavezi, ki jo ima glede na podporo, ki jo je bil deležen ob izvolitvi v državnem zboru. Med drugim je predsednik Kučan novemu ombudsmanu v okviru svojih pristojnosti zagotovil pomoč in sodelovanje pri delu na področju varovanja človekovih pravic.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji

27. 02. 2001 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

EU podpira Hrvaško

27. 02. 2001 00.00

Vodja hrvaške diplomacije Tonino Picula je danes obiskal sedež Evropske unije v Bruslju, kjer se je sestal z zunanjo ministrico trenutno predsedujoče države Švedske, Anno Lindh, evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattnom in visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Picula je po srečanju povedal, da EU ceni in podpira evropsko usmeritev Hrvaške, ki jo vidi kot dejavnik stabilnosti na JV Evrope.

UNHCR za mednarodne opazovalce na jugu Srbije

27. 02. 2001 00.00

Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes v Ženevi pozval Evropsko unijo, naj na jug Srbije napoti mednarodne opazovalce. Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je v pismu švedski zunanji ministrici Anni Lindh - Švedska trenutno predseduje EU - in visokemu predstavniku EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani zapisal, da bi morali sestaviti ustrezno misijo opazovalcev. Pri tem je poudaril, da bi nadaljevanje nasilja vzpodbudilo nov val beguncev, prav tako pa obstaja možnost, da se konflikt razširi na sosednja območja.

O prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo

27. 02. 2001 00.00

Delegacija ministrstva za gospodarstvo pod vodstvom državne sekretarke na omenjenem ministrstvu Renate Vitez je danes v Skopju podpisala dodatni protokol k sporazumu o prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo in Memorandum med vladama Slovenije in Makedonije o dani nevračljivi investicijski pomoči v letu 2000 v višini 448.000 ameriških dolarjev. Delegacija se je srečala s podpredsednikom vlade Makedonije Zoranom Kostevskim in z namestnikom ministra za finance Zoranom Tavrovskim, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

Poplave v Mozambiku

26. 02. 2001 00.00

Poplave v Mozambiku grozijo prek 100.000 ljudem, vsaj 41 pa jih je že izgubilo življenje. Humanitarne organizacije so sporočile, da so na prizadeta območja že dostavili hrano za najbolj prizadete in šotore za 80.000 ljudi, ki so jih morali evakuirati zaradi naraščajočih in poplavljajočih rek. Država je zaprosila za pomoč v višini 30 milijonov dolarjev. Po besedah oblasti pa so poplave doslej posredno prizadele že okoli 400.000 ljudi.

Pustovanja po Sloveniji

24. 02. 2001 00.00

V Ribnici so priredili šesto srečanje etnografskih mask, kjer so se tradicionalnim slovenskim maskam pridružile tudi hrvaške. Pustne parade se je udeležilo skoraj tisoč mask v 35 skupinah. V prvem delu so se sprehodile mažoretke, otroške maske, godba na pihala in korobači. Pozabili pa niso niti na tradicionalne pustne kamele, ki je obiskovalce prosila za darove. Med etnografskimi maskami Slovenije so se predstavile šeme iz Vrbovega, liške maske, laufarji in celo ptujski kurenti, ki so kradli ribniška dekleta. Na pomoč pri preganjanju zime so priskočili še gosti s Hrvaške, zvončarji, ki so se proti snegu borili z golimi rokami. Zimo bodo v Ribnici dokončno pregnali v torek, ko bodo sežgali čarovnico.

Pomoč proizvajalcem hrane

24. 02. 2001 00.00

Madžarska vlada je sklenila, da bo letos iz državnega proračuna namenila 191 milijard forintov (približno 1,4 milijarde mark) pomoči proizvajalcem hrane. To je nominalno za 52 milijard forintov več kot v letu 2000, ob upoštevanju desetodstotne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu pa se bo državna pomoč za madžarsko živilsko industrijo realno povečala za 38 milijard forintov. V okviru regionalnega razvoja bo na voljo dodatnih 23 milijard forintov, upravičenci pa bodo lahko zaprosili tudi za sredstva predpristopne pomoči iz programa EU Sapard.

Clintonovi novi škandali

24. 02. 2001 00.00

V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Bush in Blair potrdila posebne odnose

24. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Del Pontejeva lovi Karadžića

24. 02. 2001 00.00

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Carla Del Ponte je danes ostro kritizirala delo mirovnih sil zveze NATO na Balkanu. Sile zveze NATO so premalo odločne pri iskanju najhujših vojnih zločincev, kot na primer nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića, je poudarila Del Pontejeva. Vprašala se je, kako je mogoče, da je Karadžić že pet let uspešno na begu, "čeprav naj bi bil na ozemlju, ki ga nadzoruje vojska ene izmed svetovnih velesil". "Možno je, da ne vedo, kje je, ampak to zgolj zato, ker ga sploh ne iščejo," je še dodala Del Pontejeva.

EU spet pošilja pomoč v Čečenijo

22. 02. 2001 00.00

Evropska komisija je sporočila, da EU spet dobavlja človekoljubno pomoč Čečeniji. Pošiljke pomoči je unija ustavila 10. januarja letos, po ugrabitvi ameriškega člana človekoljubne organizacije Zdravniki brez meja, zaradi nedavne izpustitve pa je zdaj za dobavo pomoči spet prižgala zeleno luč.

Humanitarna pomoč za Indijo

22. 02. 2001 00.00

Rdeči križ Slovenije (RKS) in republiška uprava za zaščito in reševanje sta danes za prizadete zaradi potresa v Indiji odpremila humanitarno pomoč, ki vsebuje odeje, šotore, zdravila in aparate za filtriranje vode. Skupna vrednost pomoči znaša 15 milijonov tolarjev. Gre za prvo takšno pomoč iz katere od srednjevropskih držav. Zaradi velikih potreb pa že pripravljajo novo pošiljko.