pomoč

Pustovanja po Sloveniji
24. 02. 2001 00.00
V Ribnici so priredili šesto srečanje etnografskih mask, kjer so se tradicionalnim slovenskim maskam pridružile tudi hrvaške. Pustne parade se je udeležilo skoraj tisoč mask v 35 skupinah. V prvem delu so se sprehodile mažoretke, otroške maske, godba na pihala in korobači. Pozabili pa niso niti na tradicionalne pustne kamele, ki je obiskovalce prosila za darove. Med etnografskimi maskami Slovenije so se predstavile šeme iz Vrbovega, liške maske, laufarji in celo ptujski kurenti, ki so kradli ribniška dekleta. Na pomoč pri preganjanju zime so priskočili še gosti s Hrvaške, zvončarji, ki so se proti snegu borili z golimi rokami. Zimo bodo v Ribnici dokončno pregnali v torek, ko bodo sežgali čarovnico.

Pomoč proizvajalcem hrane
24. 02. 2001 00.00
Madžarska vlada je sklenila, da bo letos iz državnega proračuna namenila 191 milijard forintov (približno 1,4 milijarde mark) pomoči proizvajalcem hrane. To je nominalno za 52 milijard forintov več kot v letu 2000, ob upoštevanju desetodstotne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu pa se bo državna pomoč za madžarsko živilsko industrijo realno povečala za 38 milijard forintov. V okviru regionalnega razvoja bo na voljo dodatnih 23 milijard forintov, upravičenci pa bodo lahko zaprosili tudi za sredstva predpristopne pomoči iz programa EU Sapard.

Clintonovi novi škandali
24. 02. 2001 00.00
V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Bush in Blair potrdila posebne odnose
24. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Del Pontejeva lovi Karadžića
24. 02. 2001 00.00
Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Carla Del Ponte je danes ostro kritizirala delo mirovnih sil zveze NATO na Balkanu. Sile zveze NATO so premalo odločne pri iskanju najhujših vojnih zločincev, kot na primer nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića, je poudarila Del Pontejeva. Vprašala se je, kako je mogoče, da je Karadžić že pet let uspešno na begu, "čeprav naj bi bil na ozemlju, ki ga nadzoruje vojska ene izmed svetovnih velesil". "Možno je, da ne vedo, kje je, ampak to zgolj zato, ker ga sploh ne iščejo," je še dodala Del Pontejeva.

Prioritete v politični strategiji Bruslja
22. 02. 2001 00.00
Uvajanje bankovcev in kovancev evra, širitev, trajni razvoj, razvojno sodelovanje, politika do Sredozemlja in učinkovito vodenje evropskih zadev je šest prioritet, na katere se bo v pripravi predloga proračuna Evropske unije za prihodnje leto osredotočila Evropska komisija. Tako je zapisano v prvi letni politični strategiji Bruslja, ki bo odslej v uniji vodilo pri pripravljanju letnih proračunov.

Kučan sprejel Burna
22. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je sprejel britanskega generalnega državnega revizorja Johna Burna, ki je na povabilo slovenskega računskega sodišča na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji. Pogovarjala sta se o nadzoru nad porabo proračunskih sredstev in de lovanju pristojnih organov na tem področju.

EU spet pošilja pomoč v Čečenijo
22. 02. 2001 00.00
Evropska komisija je sporočila, da EU spet dobavlja človekoljubno pomoč Čečeniji. Pošiljke pomoči je unija ustavila 10. januarja letos, po ugrabitvi ameriškega člana človekoljubne organizacije Zdravniki brez meja, zaradi nedavne izpustitve pa je zdaj za dobavo pomoči spet prižgala zeleno luč.

Humanitarna pomoč za Indijo
22. 02. 2001 00.00
Rdeči križ Slovenije (RKS) in republiška uprava za zaščito in reševanje sta danes za prizadete zaradi potresa v Indiji odpremila humanitarno pomoč, ki vsebuje odeje, šotore, zdravila in aparate za filtriranje vode. Skupna vrednost pomoči znaša 15 milijonov tolarjev. Gre za prvo takšno pomoč iz katere od srednjevropskih držav. Zaradi velikih potreb pa že pripravljajo novo pošiljko.

Bizjak sprejel Fassina
21. 02. 2001 00.00
Na današnjih pogovorih sta minister za pravosodje Ivan Bizjak in italijanski kolega Piero Fassino največ časa posvetila konkretnim oblikam sodelovanja na področju pravosodja, zlasti izmenjavi izkušenj pri pripravi zakonodaje ter sodelovanju pri delu mednarodnih organizacij. Podpisala sta tudi dogovor o razširitvi že obstoječih oblik medsebojnega sodelovanja, posebej pa sta pozdravila nedavni sprejem zaščitnega zakona za Slovence v Italiji. Piero Fassino se je srečal tudi s predsednikom države, Milanom Kučanom, ter predsednikom državnega zbora, Borutom Pahorjem.

Slovenska pomoč za Indijo
20. 02. 2001 00.00
Rdeči križ Slovenije in Uprava za zaščito in reševaje ministrstva za obrambo sta v imenu vlade pripravila humanitarno pomoč za prizadete zaradi potresa v Indiji. Odeje, šotore, zdravila in aparate za filtriranje vode v vrednosti 15 milijonov tolarjev bodo v četrtek z letalom iz Ljubljane prepeljali v Pariz, nato pa v Indijo, kjer bo pomoč prevzel RK Indije.

Za pametnejše sankcije proti Iraku
20. 02. 2001 00.00
ZDA in Velika Britanija razmišljata o omilitvi sankcij proti iraškemu režimu, je danes dejal vodja britanske diplomacije Robin Cook. Cook ni pojasnil, za kakšne omilitve gre, vendar naj bi "pametnejše" sankcije onemogočile iraško vojsko, odprle pa bi možnosti za gospodarsko in humanitarno pomoč Iraku. V odgovor na številne kritike ameriško-britanske politike do Iraka je Cook dejal, da je treba mednarodno javno mnenje znova spomniti na stalno nevarnost, ki jo predstavlja Sadam Husein. O "pametnejših" sankcijah se bodo v četrtek v Washingtonu sestali predstavniki Velike Britanije in ZDA. Pogovori o Iraku bodo dan pred srečanjem ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira in malo po začetku turneje državnega sekretarja Colina Powella po Bližnjem vzhodu.

Hanibal šokiral Italijane
20. 02. 2001 00.00
Štirje obiskovalci kinematografov v severnoitalijanskem mestu Legnano so postali "žrtve" nadaljevanja filma o Hanibalu Lectorju. Tik pred koncem filma so se začeli pritoževati zaradi slabosti in omedlevice, je poročal milanski časnik Corriere della Sera. Šokiranim Italijanom so nemudoma nudili prvo pomoč. Tri obiskovalce, stare od 20 do 25 let, so morali celo prepeljati v bolnišnico, kjer so jim dali pomirjevala. V zloglasnem zadnjem prizoru filma serijski morilec Hanibal Lector použije del človeškh možganov.

Srečanje Slovencev v Nemčiji
19. 02. 2001 00.00
V gradu Schney pri Lichtenfelsu na Bavarskem je včeraj potekalo sedmo tradicionalno srečanje predstavnikov slovenskih društev, katoliških misij, učiteljev, socialnih delavcev in predstavnikov slovenskih folklornih skupin v ZR Nemčiji. Srečanja se je udeležila tudi državna sekretarka na ministrstvu za zunanje zadeve Magdalena Tovornik, ki je slovenskim društvom ponudila "vso pomoč, ki je v njeni moči". Srečanje sta pripravila generalni konzulat R Slovenije v Münchnu in slovensko veleposlaništvo v Berlinu s pomočjo Urada za Slovence v zamejstvu po svetu.

Dobrodelna prireditev paraplegikov
18. 02. 2001 00.00
Društvo paraplegikov Koroške regije, ki od decembra 1997 deluje kot samostojno društvo, bo danes ob 17. uri v Športni dvorani Slovenj Gradec organiziralo dobrodelno prireditev, s katero želijo zbrati čimveč sredstev za nakup kombiniranega vozila za potrebe članov. Kot je povedal predsednik društva Ivan Gaberšek, so z akcijo za nakup kombija pričeli že pred tedni, ko so s pisnimi vlogami za pomoč poprosili podjetja in samostojne podjetnike na Koroškem, pozitiven odziv pa pričakujejo tudi od dvanajstih koroških občin.

Dan žalovanja na Kosovu
17. 02. 2001 00.00
Sedem hudo ranjenih Srbov v včerajšnjem napadu na srbski avtobusni konvoj blizu Podujeva na Kosovu je še vedno na intenzivnem oddelku ameriške bolnišnice, dve žrtvi napada pa je vodstvo bolnišnice odpustilo, je povedal tiskovni predstavnik sil KFOR v Prištini in dodal, da so po včerajšnjem napadu prijeli šest osumljencev.

Potres terjal najmanj 276 življenj
15. 02. 2001 00.00
V potresu je bilo uničenih več kot 16.000 hiš, približno 123.000 stavb pa je poškodovanih, je danes sporočil tamkajšnji odbor za izredne razmere.

Žižić o sodelovanju s haaškim sodiščem
14. 02. 2001 00.00
Predsednik jugoslovanske vlade Zoran Žižić je danes izjavil, da je sodelovanje ZRJ s haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v nacionalnem interesu ZRJ. Tako naj bi kmalu oblikovali delovno skupino, ki bo pristojna za sodelovanje ZRJ s haaškim sodiščem. Po Žižićevih ocenah delovna skupina z delom ne bo končala pred junijem.

V potresu umrlo najmanj 260 ljudi
14. 02. 2001 00.00
Po zadnjih podatkih je vsaj 260 ljudi izgubilo življenje, okoli 2200 pa jih je bilo ranjenih v včerajšnjem potresu, ki je prizadel srednjeameriško državo Salvador. Tamkajšnje bolnišnice so z ranjenimi povsem napolnjene. Središče 20 sekund trajajočega potresa z močjo 6,6 stopnje po Richterjevi lestvici je bilo 15 km jugovzhodno od prestolnice. Na prizadeto področje so poslali 10 helikopterjev, ki bodo sodelovali pri evakuaciji tamkajšnjih prebivalcev.

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona
14. 02. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Evropska pomoč slovenskemu okolju
13. 02. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Ljubljani Eric van der Linden sta danes v Lendavi podpisala finančni memorandum za kanalizacijski sistem in gradnjo centralne čistilne naprave, v Celju pa finančni memorandum za čistilno napravo. Finančna memoranduma spadata v okvir pristopnega instrumenta finančne pomoči ISPA za leto 2000 in sta prva tovrstna investicijska okoljska projekta v Sloveniji.

Beograd po pomoč k zvezi NATO
13. 02. 2001 00.00
Namestnik srbskega premiera Nebojša Čović bo v četrtek odpotoval na pogovore na sedež zveze NATO v Bruslju saj si srbske vlade prizadeva pridobiti pomoč zveze NATO v boju proti albanskim skrajnežem, so sporočili iz Čovičeve stranke Demokratična alternativa. Tiskovna agencija Beta je poročala, da bo Čović v Bruslju med drugim predstavil načrt za rešitev krize na jugu Srbije, v katerem je tudi zahteva po zožitvi ali celo ukinitvi varnostnega območja ob administrativni meji s Kosovom.

Kučan podelil častne znake svobode
13. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes s častnim znakom svobode za zasluge pri reševanju človeških življenj in imetja ob naravnih nesrečah v Posočju, še posebej v Logu pod Mangartom, odlikoval Prostovoljno gasilsko društvo Log pod Mangartom, poveljnika civilne zaščite občine Bovec Danijela Krivca in delavca obrambnega ministrstva Milana Lebana. Ob tem je predsednik države poudaril, da so odlikovanja prišla v prave roke, čeprav bi jih lahko podelili še mnogim, ki so sodelovali pri reševanju na območju Loga, in tudi samim prebivalcem prizadete vasi.

Podpis finančnih memorandumov
13. 02. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden bosta danes podpisala finančna memoranduma za dva projekta, ki ju bo Evropska unija sofinancirala s sredstvi iz sklada za pomoč na področju transporta in okolja Ispa: izgradnjo kanalizacijskega sistema v Lendavi in čistilne naprave v Celju.

Jugoslavija prepovedala uvoz govedine
13. 02. 2001 00.00
Jugoslovanski minister za kmetijstvo Saša Vitošević je sprejel sklep o prepovedi oz. omejitvi uvoza ali prevoza čez ozemlje ZRJ živih goved in govejega mesa, kot tudi surovin in odpadkov govejega porekla. Namen sklepa, ki velja za celotno območje ZRJ, je preprečiti vnašanje bolezni norih krav in velja tudi za človekoljubno pomoč, ki bi vsebovala prepovedane pošiljke, je poročala zasebna agencija Beta.

Izročitev Miloševića ni pogoj za pomoč
13. 02. 2001 00.00
V pogovoru za zasebno agencijo Beta je veleposlanik ZDA v Beogradu William Montgomery povedal, da Združene države ne bodo pogojevale svoje nadaljnje pomoči ZRJ z izročitvijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslaviji do 31. marca letos.

Razpis za vključitev v uvajanje devetletke
13. 02. 2001 00.00
Na osnovnih šolah bo ta in prihodnji teden potekal razpis za vključitev v postopno uvajanje programa devetletne osnovne šole v šolskem letu 2001-2002. Kot so sporočili z ministrstva za šolstvo, znanost in šport, od 71 šol, ki so bile izbrane za postopno uvajanje programa devetletke v prihodnjem šolskem letu, prvi razred razpisuje 64 šol, sedmi razred štiri šole, prvi in sedmi razred pa tri šole. Sicer pa morajo šole vlogo za dovoljenje poslati na ministrstvo do konca marca, dovoljenje ministrice Lucije Čok pa bodo prejele najkasneje do 30. aprila.

Batić kritiziral Žižića - Hombach opozarja
12. 02. 2001 00.00
Srbski minister za pravosodje Vladan Batić je kritiziral izjavo jugoslovanskega premiera Zorana Žižića, ki je dejal, da ZR Jugoslavija Mednarodnemu sodišču Združenih narodov za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu ne bo izročila nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Stabilnost je strateški interes Slovenije
12. 02. 2001 00.00
Trajni mir v Jugovzhodni Evropi kot tudi politična in gospodarska stabilnost te regije sta ključnega pomena za Slovenijo, saj sta od njih odvisni tudi njena nacionalna varnost in gospodarski razvoj, je poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel danes na Brdu pri Kranju, kjer poteka srečanje vodij delovnih skupin prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Slovenija bo popoldne od Romunije za šest mesecev uradno prevzela sopredsedovanje delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Obtožen tudi Šuštarjev odvetnik
12. 02. 2001 00.00
Odvetnik nekdanjega državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Borisa Šuštarja Miro Senica namerava podati ugovor zoper obtožnico proti Zoranu Korenčanu, ki je zaposlen v njegovi pisarni in pritožbo zoper sklep izvenobravnavnega senata ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je v petek Šuštarju podaljšal pripor zaradi begosumnosti.