populacija

Minister Poklukar uspešno prestal tudi drugo interpelacijo

09. 07. 2025 08.46

Notranji minister Boštjan Poklukar, ki je že drugič letos v DZ zagovarjal svoje delo, je tudi drugo interpelacijo uspešno prestal. Za njegov odhod je glasovalo 33 poslancev, 45 jih je bilo proti. Da bi interpelacija, ki so jo zoper njega vložil poslanci iz vrst NSi in Demokratov, uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev.

Sibirski tiger v Rusiji nič več ogrožen: populacija naj bi se skorajda podvojila

03. 07. 2025 16.30

Populacija sibirskega tigra v Rusiji se je skorajda podvojila – iz 430 na 750 osebkov, so oznanili v Centru za amurske tigre. To pomeni, da tej redki podvrsta tigra in pravzaprav največji živali iz družine mačk nasploh v Rusiji ne grozi več izumrtje. Kljub napredku pa Mednarodna zveza za varstvo narave sibirskega oziroma amurskega tigra še vedno uvršča na seznam ogroženih vrst. Formalna sprememba statusa bi namreč zahtevala nadaljnjo mednarodno oceno.

V Sloveniji živi 11 vrst kač, a njihova populacija še vedno upada

03. 07. 2025 13.39

Kače ne napadajo človeka, z ugrizom se nekatere vrste branijo le, če ta seže v njihovo neposredno bližino ali se jih dotakne. Kljub temu, da so v Sloveniji zavarovane, njihova populacija še vedno upada, tudi zaradi negativnih stališč ljudi, so na novinarski konferenci po nedavnem primeru ugriza modrasa pojasnili strokovnjaki.

Invazija črnih hroščev v Seulu: pritožb prebivalcev vse več

30. 06. 2025 14.48

Prebivalci Seula v Južni Koreji se soočajo z invazijo hroščev. Najhuje je na zahodu mesta, kjer so pohodniške poti popolnoma prekrite z žuželkami z rdečimi prsmi in črnimi krili.

Veliki beli morski pes plaval v jadranskem morju

24. 06. 2025 09.26

Črnogorski ribič Gojko Mitrović je 12 kilometrov od obale Črne gore ujel mladega velikega belega morskega psa. Zadnji napad tega psa v Jadranu se je zgodil leta 2008 v bližini Visa na Hrvaškem. Napad na potapljača se je končal brez smrtnega izida.

Invazija kač na priljubljenem španskem otoku: turisti grozijo z odpovedmi

18. 06. 2025 19.30

Visoke temperature so zajele večji del južne Evrope. Tudi na priljubljenih španskih otokih so se temperature dvignile krepko nad 30 stopinj Celzija. Kar pa je na površje privabilo tudi številne plazilce, ki uživajo v sončnem vremenu. Na Ibizi so povečano število velikih kač opazili tudi v morju, zaradi česar so nekateri zgroženi turisti sporočili, da bodo svoj dopust na tem otoku odpovedali.

V bližini šole v Kočevju opazili medvedko z mladiči

11. 06. 2025 14.38

V okolici ene od šol v Kočevju so opazili medvedko s tremi mladiči. Ravnateljica je zato starše pozvala k previdnosti in jim predlagala, naj otroke jutri, če je le mogoče, pripeljejo v šolo. Za preprečevanje konfliktov s človekom je sicer po mnenju stroke ključna regulacija njihove številčnosti. Ob tem opozarjajo, da se bo populacija medvedov zaradi aktualne odločbe o odvzemu 206 medvedov do konca prihodnjega leta še povečala.

NSi predlaga nekatere davčne razbremenitve

11. 06. 2025 14.35

V poslanski skupini NSi so v zakonodajni postopek vložili predlog novele zakona o dohodnini, s katero bi uvedli nekatere davčne razbremenitve. Davčno obravnavo t. i. normirancev bi vrnili v sistem, ki je bil v veljavi pred letos uveljavljenimi davčnimi spremembami, predlagajo pa tudi davčno razbremenitev najemnin, še posebej za mlade in družine.

Zakaj nas ignoranca glede žuželk lahko stane več, kot si mislimo?

05. 06. 2025 20.21

Pogosto se zgodi, da prizadevanja za ohranitev živali naletijo na zavračanje ali posmeh. V resnici pa živali izginjajo, žuželk je vse manj. Če smo pozorni, to lahko opazimo tudi na svojih vetrobranskih steklih. Njihova populacija v Evropi je v zadnjih desetletjih upadla za več kot 75 odstotkov. In medtem ko se spori pogosto vrtijo okoli koncertov in zaščitenih območij, v ozadju tiho izginjajo ključni opraševalci.

Nevarnost ostaja: kje je medvedka, ne vedo

02. 06. 2025 09.14

Prejšnji teden je na območju Škofljice medvedka napadla dva občana, nekaj dni zatem so žival srečali tudi v okolici Dolenje Brezovice. Lovci domnevajo, da gre za isto medvedko. "Medvedka je najverjetneje odšla, kje se bo pojavila naslednjič, ne vemo," opozarja predsednik Lovske družine Rakitna Marjan Šivic, ki prebivalcem na tem območju svetuje veliko previdnosti, predvsem med gibanjem po gozdu, tudi na območju Krima na južnem obrobju Ljubljanskega barja.

Modra rakovica v Jadranu: invazivna, a okusna

30. 05. 2025 20.23

Sredozemsko, še posebej pa Jadransko morje, ima veliko težavo. Izjemno invazivna tujerodna vrsta modra rakovica že povzroča ogromno škode, tako za biotsko raznovrstnost kot tudi za gospodarstvo. Najhuje je prizadela Italijo, kjer predvsem v školjčiščih škodo merijo v stotinah milijonov evrov. Že od leta 2019 pa jo redno srečujejo tudi v našem morju. Pri nas sicer še ni tako razširjena, a državi že vodita skupni projekt, katerega glavni namen je učinkovit boj proti "modri invaziji".

Epidemija leptospiroze: 'Po stanovanju sem se plazil z rdečimi očmi in bruhal'

24. 05. 2025 15.45

Zdravstveni delavci v Sarajevu se spopadajo z večjim številom obolelih za leptospirozo. V zadnjih dneh so to bolezen, ki jo prenašajo glodavci, potrdili pri 17 ljudeh. V enem od naselij v sarajevskem kantonu so razglasili epidemijo. Bolniki se lahko soočajo z izrazitimi bolečinami v mišicah, predvsem v hrbtu, hudim glavobolom, bolečinami v očeh oziroma za očmi. Pojavljajo se krvavitve v očesni veznici.

Globoko v morju prvič posneli orjaškega lignja

16. 04. 2025 18.15

Kar 600 metrov pod gladino morja so raziskovalci po stotih letih zopet posneli kolosalnega lignja. Gre za milo rečeno orjaško vrsto, ki lahko zraste tudi do sedem metrov in tehta do pol tone.

Zakaj so carine doletele tudi otoke s pingvini? 'To je strateška poteza'

07. 04. 2025 09.32

Novica, da je administracija Donalda Trumpa carine uvedla tudi za otok Heard in otočje McDonald, je hitro zakrožila po svetu. A Združene države bizarno odločitev o uvedbi carin za ti dve neposeljeni območji ne označujejo za napako. Ameriški minister za trgovino odločitev države brani, češ da želijo s carinami preprečiti, da bi druge države izkoristile to "vrzel" in s svojimi ladjami prek otokov dosegle ZDA.

V Sloveniji od 700 do 800 rjavih medvedov

30. 03. 2025 08.50

V Sloveniji je konec leta 2023 na podlagi ocen genetskega štetja živelo od 695 do 797 rjavih medvedov, kar glede na zadnje genetsko štetje iz leta 2015 pomeni, da se je populacija v tem času povečala za približno četrtino. Populacija se je v tem času tudi nekoliko prostorsko razširila, je pred dnevi objavila Lovska zveza Slovenije.

Objokani Jakov Fak in radoživi divji petelin

17. 03. 2025 07.34

Mislili so že, da ne bo šlo. Po dolgotrajnem iskanju kompromisov za izvedbo večdnevne prireditve na Pokljuki jim jo je pošteno zagodlo še vreme. Z vsakodnevnimi 24-urnimi deli na prizorišču jim je nazadnje vendarle uspelo biatlonski svetovni pokal izpeljati do konca. Tribuno je napolnilo največje dovoljeno število navijačev, 3000 jih je lahko prišlo vsak dan. Organizatorji pravijo, da bi jih bilo sicer še več, vendar marčevski termin tega ni dopuščal. Začela se je namreč štirimesečna sezona parjenja naše največje gozdne kure, ki živi in se prav zdaj ljubi pod vrhom bližnjega Mesnovca.

Kennybal Smith: Žgali bomo, dokler nas revma in artritis ne pohecata

05. 03. 2025 07.00

Skupina Kennybal Smith je aktivna od leta 2003, četverica pa zase pravi, da so otroci 80. let, ki so odraščali ob slovensko-italijanski meji, zajtrkovali evrokrem na kruhu in gledali ameriške risanke na italijanski televiziji. Kot ljubitelji punk rocka so se združili pod imenom Kennybal Smith, skupaj pa so stali že na mnogih odrih po Sloveniji in Evropi, kjer so delali družbo tako slovenskim kot tujim skupinam.

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke

17. 02. 2025 08.35

Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

V Avstraliji prva umetna oploditev kengurujev

06. 02. 2025 12.39

Raziskovalci v Avstraliji so ustvarili prvi zarodek kenguruja s pomočjo umetne oploditve. S tem prebojnim dosežkom želijo v prihodnjem desetletju prispevati k ohranitvi ogroženih vrst iz podrazreda vrečarjev, kot so tasmanski vragi, koale, vombati in oposumi, so danes sporočili raziskovalci z univerze v Queenslandu.

Upanje za ogroženo vrsto: po reševalni misiji se je izleglo več kot 30 žabic

03. 02. 2025 11.09

V londonskem živalskem vrtu se je po dramatični, več kot 11.200 kilometrov dolgi reševalni misiji izleglo več kot 30 ogroženih žabic. Gre za Darwinovo žabo, ki je poimenovana po Charlesu Darwinu in se, potem ko je njen življenjski prostor začela zavzemati gliva chytrid, sooča z izumrtjem.

Po več kot 20 letih so se znova združili Popstars

26. 01. 2025 20.51

Več kot 20 let je minilo od zadnje legendarne Pop-stars zabave z vsemi originalnimi izvajalci na odru. Evforija, ki so jo s turnejo Pop-stars na prelomu tisočletja povzročili Game Over, Sebastian, Power Dancers in Bepop, se je z razprodanim koncertom Popstars Reunited vrnila.

Beckhamu nagrada za zaščito pravic najbolj ranljivih otrok

21. 01. 2025 20.10

V senci inavguracije pa so sinoči v švicarskem Davosu na otvoritveni dan Svetovnega gospodarskega foruma med politično, znanstveno in gospodarsko elito nagradili Davida Beckhama in modno oblikovalko Diane von Fur-stenberg. V ponedeljek so mu v Švici podelili nagrado Crystal Award za njegovo "izjemno vodenje in humanitarnost" pri zaščiti "pravic najbolj ranljivih otrok".

Na družbenih omrežjih se hvali, da je ustrelil zaščitenega kragulja

17. 01. 2025 15.45

Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije DOPPS je sporočilo, da so na družbenih omrežjih naleteli na srce parajočo fotografijo. Eden izmed uporabnikov je namreč delil podobo mrtvega kragulja, zraven pa je zapisal, da ga je ustrelil z zračno puško. Kot so poudarili v društvu, so primer prijavili Policiji, saj je kragulj zavarovana vrsta ptice.

Žalujoča orka na hrbtu nosi truplo umrlega mladiča

03. 01. 2025 08.45

Orka, ki je s truplom svojega mladiča na hrbtu leta 2018 preplavala več kot 1600 kilometrov, je po besedah raziskovalcev zdaj izgubila še enega mladiča. Ponovno so jo namreč opazili, kako "žaluje" in truplo mladiča nosi sabo.

Prihaja 'davek', ki ga bodo plačevali zgolj lastniki psov

31. 12. 2024 20.05

Leto 2025 bo prineslo spremembe za lastnike domačih živali, predvsem psov. Legalno lastništvo štirinožnih prijateljev jih bo lahko stalo do 20 evrov letno. Vlada namreč pripravlja novo spremembo zakona o zaščiti živali, ki naj bi reformirala financiranje zavetišč za zapuščene živali. Nov prispevek bodo lahko zaračunale občine, porabile pa ga bodo lahko tudi za druge ukrepe v dobrobit domačih živali.

Skotil se je skrivnostni ogroženi jelenček, ki bi ga lahko stlačili v žep

25. 12. 2024 18.05

Neprecenljivo božično darilo so dobili v enem od živalskih vrtov v Argentini. Skotil se jim je Lenga, pudu, najmanjši pripadnik družine jelenov, ki bi ga dobri mož z Laponske lahko vzel na svojo pot le v žepu. Ne zgolj zaradi svoje majhnosti, rojstvo malega jelenčka je za osebje in obiskovalce zelo pomembno, ker puduji, ki živijo v gozdovih Južne Amerike, spadajo med ogrožene vrste. Znani so kot skrivnostna vrsta, saj so zelo plašni, do danes še niso bili kaj dosti raziskani.

'Nimamo polnih žepov, imamo pa polna srca'

21. 12. 2024 14.29

Skate-punk-rock zasedbo Smacked odlikujejo drveči kitarski rifi, energične melodije in neizčrpna energija, ki so jo ponudli na lanskem prvencu Surfing the Tsunami. Letos spomladi so postregli z drugo ploščo On your expense!, imeli preko 30 koncertov doma in v tujini, revija Punk Rock Magazine pa je ploščo proglasila za najboljši punk rock album. Več so nam zaupali v intervjuju.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'

19. 12. 2024 06.00

Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

Na območju Pohorja se je izoblikoval trop volkov

05. 12. 2024 16.00

Lovci Zavoda za gozdove Slovenije so v novembru na območju lovišča s posebnim namenom (LPN) Pohorje z avtomatskimi kamerami posneli trop volkov. V zadnjih letih so se volkovi v tem delu Slovenije pojavljali občasno in posamično, sedaj pa kaže, da se je tam izoblikoval trop. Zavod za gozdove Slovenije bo na tem območju zbiral neinvazivne genetske vzorce, da bi ugotovil, od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje.

Medved za dva dni zasedel trgovino, pojedel zaloge mesa, nato se ujel v past

03. 12. 2024 11.44

V mestu Akita na severu Japonske se je minuli konec tedna odvijala neobičajna policijska akcija. V lokalni supermarket je zataval manjši medved in napadel ter poškodoval zaposlenega. Po napadu je žival ostala v trgovini in si privoščila večje količine mesa, policija pa je potrebovala dva dni, da jo je ujela.