populacija

Fotopast na Kočevskem v objektiv ujela risinjo z mladičem

10. 11. 2020 17.47

S Kočevskega prihajajo pozitivne novice, saj je fotopast, s katero v projektu LIFE Lynx spremljajo rise v Sloveniji, ujela risinjo z mladičem. Ob tem dodajajo, da je možno, da je mladičev celo več, ker jih ima risinja lahko do štiri. Ker pa imajo mladiči le 50 odstotkov možnosti, da preživijo prvo leto, bo morala samica za to trdo delati, pojasnjujejo.

Zaključni račun EU za 2019: brez pridržkov, a z napakami pri porabi

10. 11. 2020 06.00

Revizorji v letnem poročilu Evropskega računskega sodišča za proračunsko leto 2019 zaključni račun EU potrjujejo kot resničen in pošten prikaz finančnega položaja EU. Hkrati ugotavljajo, da je bilo pri plačilih preveč napak, predvsem v kategoriji "odhodkov z visokim tveganjem". Na podlagi tega dajejo negativno mnenje o odhodkih. Poudarjajo tudi potrebo po zanesljivem in učinkovitem upravljanju finančnega svežnja v odziv na koronavirusno krizo, zaradi katerega se bo poraba EU v naslednjih nekaj letih skoraj podvojila.

V nasilnih izgredih poškodovanih 15 policistov in fotoreporter

06. 11. 2020 09.29

V prestolnici so v četrtek izbruhnili spopadi med policijo in nasilnimi izgredniki. Huligani so v policiste metali granitne kocke in pirotehniko. Policija je aretirala deset ljudi, nekateri so jim dobro poznani. Direktor PU Ljubljana Stanislav Vrečar je povedal, da je bilo poškodovanih tudi 15 policistov in še ena oseba. Gre za fotografa, ki je utrpel hud udarec v glavo, in je čez noč ostal na opazovanju v UKC Ljubljana. "Ti ljudje niso prišli protestirat na miren način, ampak z namenom napada na policiste," je ponovil Vrečar.

V Tržaškem zalivu opazovali drugo največjo žival na svetu

05. 11. 2020 07.09

Po obvestilu slovenskih ribičev, da so v Tržaškem zalivu opazili redkega brazdastega kita, so se v iskanje podali raziskovalci društva Morigenos, ki so kita izsledili in ju dlje časa opazovali. Brazdasti kit je druga največja žival na svetu in edini stalno prisotni vosati kit v Sredozemlju, raziskovalci pa ga v severnem Jadranu opazijo v povprečju na vsakih nekaj let.

Judovska skupnost na Dunaju je preživela številne grozote

02. 11. 2020 23.14

Judovska skupnost danes na Dunaju šteje 12.000 ljudi in je bila v preteklosti pogosto tarča diskriminacije in načrtnega uničevanja. Najhuje je bilo v času nacistične Nemčije, ko se je preselilo ali pa je bilo v holokavstu umorjenih več kot 185.000 ljudi. Vse od leta 1945 je bila skupnost tarča številnih napadov in groženj, v zadnjih desetletjih najpogosteje s strani arabskih in islamističnih teroristov.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'

02. 11. 2020 06.22

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

Testi na koronavirus

31. 10. 2020 07.00

Kako poteka testiranje na novi koronavirus? Katere različne vrste testov obstajajo in kako se razlikujejo med seboj? Kakšna je pot brisa? Kaj se dogaja v laboratoriju? In kako se spreminja dosedanji način testiranja - na kaj bo to vplivalo?

Pozitivna naj bi bila ena od 33 oseb, sistem testiranja ni več vzdržen

28. 10. 2020 06.47

V Sloveniji so v torek potrdili 2605 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 14 ljudi, v bolnišnici je 612 bolnikov s covidom-19, na intenzivnih enotah 99. "Zdravstveni delavci se ne bomo predali, do konca bomo stali ob strani bolnikom," je ob resnih napovedih o pritisku na bolnišnice dejal dr. Aleš Rozman. Državljane pa je pozval, da jim pomagajo, da upoštevajo ukrepe in omejijo stike. Vlada bo ponovno odločala o ukrepih, kot je povedal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, pa jih bo verjetno podaljšala.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost

18. 10. 2020 07.02

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Strokovnjaki pozvali k cepljenju proti gripi

15. 10. 2020 14.45

Za gripo vsako leto zboli okoli 15 odstotkov populacije. Ker je vpliv novega koronavirusa na gripo še ne znan, strokovnjaki pozivajo k cepljenju tako ranljivih skupin kot tudi vseh ostalih. O predlogu za brezplačno cepljenje za vse državljanje, pa v okviru petega protikoronskega paketa razpravljajo v DZ.

Veliki koralni greben od 1995 izgubil polovico koral. Atlantski ocean najtoplejši v 2900 letih

14. 10. 2020 09.59

Veliki koralni greben je od leta 1995 izgubil več kot polovico koral, razlog za to je segrevanje svetovnih morij zaradi podnebnih sprememb, je pokazala nova študija. Raziskava kanadskih in ameriških znanstvenikov pa je pokazala, da je temperatura Atlantskega oceana najtoplejša v zadnjih 2900 letih.

Zakaj si aplikacije #OstaniZdrav ne morejo naložiti vsi?

13. 10. 2020 13.50

Aplikacijo #OstaniZdrav si je do zdaj namestilo skoraj 131.000 ljudi, a število bi bilo lahko še višje, če bi aplikacija podpirala tudi starejše verzije operacijskega sistema iOS in Android. Septembra je bilo namreč takih uporabnikov, ki si aplikacije niso mogli namestiti zaradi 'starih' telefonov, skoraj 13 odstotkov. So pa v zadnjih 14 dneh na NIJZ izdali 455 TAN kod, v aplikacijo pa je kodo vneslo 62 odstotkov prejemnikov.

Nižje temperature povečujejo možnost prenosa okužbe

10. 10. 2020 19.20

S 380 novookuženimi smo se spet približali rekordu. A je predvsem na račun rekordnega števila testiranj, delež pozitivnih testov tokrat nekoliko manjši kot v preteklih dneh. Infektologinja Mateja Logar pravi, da imamo trenutno najslabšo epidemiološko sliko doslej, a bi bile tudi v spomladanskem valu številke, če bi imeli na voljo dovolj opreme za testiranje, bistveno višje. Prihajajo pa že nove težave – napovedana je namreč močna ohladitev, nižje temperature pa povečujejo možnost prenosa okužbe.

Ne ponavljajmo napak. Kaj se lahko naučimo od Izraela?

08. 10. 2020 11.44

Številne države se soočajo z drugim valom okužb novega koronavirusa, saj število okuženih dnevno dosega nove vrhove. Izrael je prvi, ki je že drugič zaprl državo, da bi preprečil širjenje okužb. Kaj so prvič naredili narobe, kaj je povzročilo drugi val in kaj se lahko iz tega naučimo?

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?

07. 10. 2020 06.00

Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

V enih domovih živali s kristalnimi ovratnicami, v drugih pa z vraščenimi verigami

04. 10. 2020 07.00

Obeležujemo svetovni dan živali. In čeprav je naša prva misel verjetno kosmat hišni ljubljenček, ki naše dneve napolni z brezpogojno ljubeznijo, se moramo zavedati, da moramo, če želimo zaščititi njega, s svojim okolju bolj prijaznim vedenjem poskrbeti za zaščito ostalih živalskih vrst. Stabilnost ekosistemov, katerih del je seveda tudi človek, je namreč ključna za naš dolgoročni obstoj. Zato nas lahko skrbi dejstvo, da so se svetovne populacije prostoživečih živali od leta 1970 zmanjšale za kar dve tretjini.

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili

29. 09. 2020 09.55

Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Specializanti infektologije odgovarjajo 'stroki, ki se je odločila spregovoriti resnico'

17. 09. 2020 14.03

Po spletu (in predvsem na družbenih omrežjih) je zaokrožil nov posnetek zaposlenih v zdravstvu, ki na okrogli mizi razpravljajo o domnevnem zavajanju množičnih medijev, vladne skupine za covid-19, pa tudi druge stroke glede resnosti novega koronavirusa in smiselnosti ukrepov za omejitev njegovega širjenja. Specializanti infektologije, zaposleni na UKC Ljubljana, pa so se tovrstnemu širjenju informacij, ki so pogosto izvzete iz konteksta ali na trhlih temeljih, zdaj odločili narediti konec. "Odgovor podajamo v luči kolegialnosti in z dobrimi nameni, da se čim učinkoviteje razčistijo nejasnosti in omejijo strokovno nepodkovane izjave, ki lahko predvsem negativno vplivajo na laično javnost," so zapisali.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'

17. 09. 2020 06.00

6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Vrhunski športnik na štirih nogah: hiter, drzen, močan in avtohton

13. 09. 2020 08.18

Odločen, jasen pogled, prijeten karakter, hitre noge, izjemna moč. To je ljutomerski kasač. V približno 150 letih načrtne vzreje so imele te čudovite živali na ljutomerskem in širše različno vlogo. Sprva so bili konji seveda neobhodno potrebni za delo na kmetiji, pozneje so ob tem s svojo hitrostjo še navduševali na hipodromu, danes je prav to njihova najprepoznavnejša vloga. A čas jim niti ni bil naklonjen. Populacija se krči, zavezani jim ostajajo le še najbolj predani rejci, ki si življenja brez njih ne predstavljajo. Si pa želijo, da bi jim njihova dejavnost – po zgledu iz tujine – omogočala boljše prihodke, saj se sicer bojijo za prihodnost teh plemenitih živali na našem območju.

Orka, ki je mrtvega mladička 17 dni nosila na hrbtu, ponovno skotila

07. 09. 2020 12.06

Orka Tahlequah je leta 2018 zaslovela po vsem svetu, saj je svojega mrtvorojenega mladička kar 17 dni in več kot 1600 kilometrov nosila na hrbtu. Njeno vedenje naj bi bil dokaz, da tudi živali žalujejo, njena zgodba pa je na javnosti pustila velik vtis. Raziskovalci so sporočili, da je orka ponovno skotila, saj so opazili, da plava z zdravim mladičem.

Preprečiti je treba, da zdravstvena kriza ne bo prešla v globoko socialno

02. 09. 2020 13.05

Eno ključnih vprašanj, ki se postavlja zadnje mesece, je, kako preprečiti širjenje covid-19. Tokrat so strokovnjaki spregovorili o pomenu in načinih preprečevanja širjenja okužbe na delovnem mestu. Kot so izpostavili, si vnovičnega zapiranja gospodarstva ne moremo več privoščiti. Ne v Sloveniji ne v Evropi.

EK: Delo je v Sloveniji preveč obdavčeno, nepremičnine pa premalo

27. 08. 2020 18.33

Evropska komisija v novi ekonomski publikaciji ugotavlja, da visoka obdavčitev dela v Sloveniji zelo verjetno negativno vpliva na trg delovne sile in posledično na BDP. Kot dodaja, je negativni učinek še toliko močnejši, ker se prebivalstvo stara, aktivna populacija pa krči.

Na Hrvaškem kar 358 novih primerov, v Dalmaciji rekordnih 138 okužb

26. 08. 2020 12.11

Na Hrvaškem se epidemiološke razmere ne umirjajo. Nacionalni štab za civilno zaščito je sporočil, da so potrdili 358 novih primerov. Razmere izpod nadzora uhajajo v Dalmaciji, kjer so potrdili rekordnih 138 novih okužb, največ v Splitu. Ob polnoči zato začnejo veljati novi, strožji ukrepi v Splitsko-dalmatinski županiji, med drugim obvezna uporaba mask v gostinskih objektih ter omejitve števila ljudi na dogodkih. Nova žarišča v državi so postale telovadnice, fitnescentri, restavracija in dva domova za starejše.

Sovica, ki je 'pomoč' poiskala pri policistih, že na svobodi

24. 08. 2020 18.18

Se še spomnite malega sovjega mladiča, ki so ga julija našli policisti na parkirišču PP Cerknica? Policisti so mladiča zaščitili do prihoda Društva za opazovanje in proučevanje ptic, malo sovico pa so nato v oskrbo vzeli v edinem zavetišču za prosto živeče živali v Sloveniji. V slabem mesecu dni se je mladič okrepil in postal odrasla sova, ki se je danes vrnila v svoje naravno okolje.

Prispevna stopnja za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo 1,47 odstotka

21. 08. 2020 09.47

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki začenja javno razpravo, predvideva 100-odstotno kritje pravic dolgotrajne oskrbe iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Prispevna stopnja bi bila 1,47 odstotka, pri čemer bi se nekoliko znižal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje. Posameznik z minimalno plačo bi tako v sveženj za dolgotrajno oskrbo prispeval mesečno 11 evrov, enak delež tudi njegov delodajalec, posameznik s povprečno plačo pa 21 evrov. Za upokojence bi se zagotavljal prispevek iz sredstev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini sedem evrov.

Nova raziskava: nenavadni navadni delfin v severnem Jadranu

17. 08. 2020 12.08

Navadni delfin je bil nekoč v celotnem Sredozemlju nekaj povsem običajnega, danes pa je zaradi nekdanjega namernega pobijanja najbolj ogrožena vrsta v Sredozemlju. V slovenskem društvu Morigenos so v mednarodni znanstveni reviji Aquatic Conservation: Marine and Freshwater Ecosystems objavili pregledno in izčrpno raziskavo o tej vrsti, ki jo zdaj opažajo v Tržaškem zalivu in severnem Jadranu, čeprav je na tem območju praktično ni bilo več.

Saga 5G: jastogi na soncu in kitajsko pravilo 'zob za zob'

14. 08. 2020 10.48

Tudi dvajsetkrat hitrejši prenos podatkov, odzivni čas pod eno milisekundo, kar pomeni povsem nove možnosti komunikacije ... Tako "vroča", kot so omrežja 5G v tehnološkem, so tudi v političnem smislu. Odločitev Slovenije, da stopi na stran ZDA in se odmakne od kitajske tehnologije, tako danes močno odmeva tudi v tujih medijih. Katere pa so alternative kitajski tehnologiji, potem ko je preostali del sveta to področje leta zanemarjal? Vsaj en konkurent je prepričan, da tehnološki razvoj brez Huaweia ne bo nič slabši.

Predsednik: Eksplozija v Bejrutu posledica malomarnosti ali raketnega napada

07. 08. 2020 07.07

V libanonski prestolnici so v četrtek zvečer izbruhnili protivladni protesti. Policija je v bližini parlamenta proti protestnikom, ki so zažigali gume in metali kamenje, uporabila solzivec. Število smrtnih žrtev torkove eksplozije se je medtem povzpelo na 154, a več deset ljudi je še vedno pogrešanih. Vojaški tožilec je medtem sporočil, da je v hišnem priporu 16 zaposlenih v pristanišču in carinskem uradu. Libanonski predsednik pa je sporočil, da je eksplozija posledica malomarnosti ali raketnega napada.