populacija

Najstarejši gorilji samec na svetu poginil v atlantskem živalskem vrtu
26. 01. 2022 08.24
Gorila Ozzie, najstarejši gorilji samec in tretja najstarejša gorila na svetu, je pri 61-letih poginil v živalskem vrtu v Atlanti. Vzrok njegove smrti za zdaj še ni znan, vendar pa so v živalskem vrtu povedali, da so zaposleni že pretekli teden pri Ozziju opazili upad apetita. Poginil je sicer kmalu po tem, ko so morali zaradi poslabšanja zdravja evtanazirati njegovo 59-letno sopotnico Choobo.

Lovska zveza opozarja na preveliko število medvedov
25. 01. 2022 14.56
V Sloveniji je več kot 1000 medvedov, kar je veliko preveč, pravijo na lovski zvezi. Poudarili so, da je prostor omejen in da ima v tem primeru polno odgovornost okoljsko ministrstvo, ki pa glede populacije medvedov nima vizije. V zvezi z zadnjim napadom medveda pravijo, da lokalni lovci odstrela ne bodo predlagali.

Poškodovani lovec: Najprej me je ugriznila v hrbet, nato pa začela vleči za nogo
24. 01. 2022 15.23
63-letni lovec, ki ga je v bližini Postojne napadla medvedka, je dejal, da ga je najprej ugriznila v hrbet, nato pa ga je še zagrabila za nogo in ga pričela vleči. V tistem trenutku jo je uspel brcniti v oko, medvedka je popustila in odšla. V Sloveniji imamo bistveno več zveri, kot si ta prostor lahko privošči, pa je dejal državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Anton Harej ob robu obiska Brkinov. Kot je poudaril, odločitev o odstrelu ni v pristojnosti ministrstva, osebno pa meni, da so izpolnjeni pogoji za interventni odvzem.

Anica Mikuš Kos: Mi smo se odločili za človeka
23. 01. 2022 07.00
Da ljudje brez izbranega osebnega zdravnika, teh je več kot 120.000, ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že dvajset let deluje pro bono ambulanta, drugod po Sloveniji pa še preostalih pet. Ljubljansko so sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa tudi vse več obubožanih obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti vse več tudi upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto.

Vpliv podnebnih sprememb na populacijo pingvinov: enih več, drugih manj
22. 01. 2022 17.11
Medtem ko se populacija vrste pingvinov Adelie zaradi podnebnih sprememb manjša, se je populacija pingvinske vrste Gentoo ob naraščajočih temperaturah povečala.

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij
21. 01. 2022 16.29
Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20
V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

Čebelarji na protest v Čilu prinesli okoli 60 panjev, čebele pičile sedem policistov
04. 01. 2022 14.32
Čilske oblasti so v ponedeljek aretirale štiri čebelarje, ki so na protest pred predsedniško palačo v Santiagu prinesli tudi čebelje panje. V drevored pred palačo so čebelarji postavili okoli 60 panjev, med posredovanjem policistov, ki so skušali aretirati čebelarje in z območja odstraniti panje, pa je so čebele pičile sedem policistov. Čebelarji zahtevajo vladno reformo, ki bi izboljšala cene medu oz. zagotovila subvencije za proizvajalce tega čebeljega proizvoda.

Prodajalec Kraljev ulice: Malo imam okrancljano, pa kaka svečka mora goreti
31. 12. 2021 07.10
V Sloveniji je v brezdomske programe vključenih okoli 3300 ljudi, resnično število tistih, ki so ostali na ulici, pa je še višje. A kljub temu je praznično vzdušje čutiti tudi med brezdomci, pravi strokovna delavka v Zavetišču za brezdomce, Mateja Pišorn. Dobili so božična darila, organizirali pa bodo tudi epidemiološki situaciji primerne praznične večerje. Kakšno je življenje med prazniki, nam je zaupal prodajalec Kraljev ulice Milan Končina. "Imam malo okrancljano, malo pa more zgledat! Pa kaka svečka more goret," pravi.

V ponedeljek potrdili 1813 okužb, omikron še ni prevladujoča različica
28. 12. 2021 09.38
Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v ponedeljek ob opravljenih 5334 PCR-testih potrdili 1813 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je 34-odstoten.

Kamere ujele jelena s sneženo kapo
22. 12. 2021 10.14
V okviru projekta LIFE Lynx, ki se zavzema za ohranjanje populacije risa, so po slovenski in hrvaški naravi nastavljene kamere. In čeprav naj bi v objektive zajele rise, je tokrat svoj pečat pustil jelen.

Po smrti 10-letne turške deklice. Zakaj Turki sploh bežijo iz svoje države?
13. 12. 2021 20.04
Še vedno odmeva utopitev komaj 10-letne turške deklice, ki je z družino poizkušala prečkati reko Dragonjo. Preživele člane družine je slovenska policija vrnila na Hrvaško, pri nas pa so se pojavila številna vprašanja, zakaj Turki sploh bežijo iz svoje države? Velik porast turških beguncev je v zadnjem letu zaznala tudi policija. Če so jih v celotnem prejšnjem letu prijeli 175, so jih samo do konca oktobra letos 547.

Predhodnik omikrona po znanstvenih ugotovitvah prisoten že pred alfo in delto
04. 12. 2021 11.28
Predhodnik različice novega koronavirusa omikron, ki trenutno krepi strah pred ponovnim razplamtevanjem pandemije covida-19 v svetu, verjetno obstaja že dalj časa. Po sedanjih razumevanjih naj bi zgodnejša oblika omikrona nastala že pred alfo in delto, je dejal raziskovalec na južnoafriški univerzi Wolfgang Preiser. "Vprašanje je, kako je omikron tako dolgo ostal zakopan in je sedaj izbruhnil," se ob tem sprašuje.

BLOG: Ganoderma lucidum, goba z zdravilnimi učinki
07. 11. 2021 17.42
Ganoderma lucidum je goba z mnogimi farmacevtsko zanimivimi učinkovinami. Mnogi jo imenujejo "Panacea Polypore", kar v prevodu pomeni goba za vse bolezni. Včasih je bila dostopna le v naravni obliki, danes pa jo najdemo v obliki različnih produktov, kot so kapsule, čaji, tinkture in sirupi. Pomagala naj bi celo pri zdravljenju raka, okvarah jeter, sindromu kronične utrujenosti, boleznih krvožilja in mnogih sodobnih boleznih. V vsem času njene uporabe še niso zasledili stranskih učinkov.

2292 novih okužb. Beovićeva: Število okuženih se bo povečevalo
26. 10. 2021 19.39
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v ponedeljek opravili 6068 testiranj PCR in potrdili 2292 novih okužb s covidom-19. Pozitivnih je bilo tako 37,8 odstotka opravljenih testov PCR. Trenutno je v državi 20.252 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah zdravijo 510 covidnih bolnikov, od tega jih je 131 na intenzivni negi. Ob tem infektologinja in vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da se bo število okuženih z novim koronavirusom še nekaj časa povečevalo, saj je v Sloveniji še kar precejšen delež necepljenih oz. neprebolevnikov.

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00
Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa
23. 10. 2021 07.00
Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

'Kaj vam bo telefon po 23. uri, če morate spati?'
19. 10. 2021 06.00
V novi epizodi Fuzbala! smo gostili vselej zgovornega Primoža Gliho, ki po odhodu z mesta selektorja mlade slovenske reprezentance dela v strokovnem štabu A reprezentance Kosova. Po odhodu švicarskega strokovnjaka Bernarda Challandesa bo naslednji dve tekmi vodil s klopi, nato pa bo po vsej verjetnosti moči združil z legendarnim Felixom Magathom. V uro dolgem pogovoru z Izidorjem Kordičem je končno spregovoril tudi o razlogih za odhod iz mlade reprezentance, pa tudi o Janu Mlakarju, Radenku Mijatoviću in celo o tem, da je evropsko prvenstvo na domačih tleh mladim nogometašem uničilo kariere.

Lani brez enega primera gripe, kaj lahko pričakujemo letos?
14. 10. 2021 19.53
Nacionalni inštitut za javno zdravje prebivalce spodbuja k cepljenju proti gripi, ki se bo začelo prihodnji teden. Država je v letošnjem letu naročila več cepiva kot običajno. V lanski sezoni sicer v Sloveniji ni bil uradno zabeležen niti en primer gripe. Po mnenju strokovnjakov je bila to posledica zaprtja šol, nošenja zaščitnih mask in drugih ukrepov proti širjenju novega koronavirusa. Letošnjo jesen respiratorne okužbe krožijo prej kot običajno, ponekod v Evropi pa se že pojavlja tudi gripa.

Slovenci v tujini o cepljenju in sprejemanju ukrepov: večjih težav ni
05. 10. 2021 18.00
Pandemija novega koronavirusa že več kot leto dni omejuje življenje ljudem po vsem svetu. A kako je v državah, kjer je precepljenost veliko boljša kot pri nas, kjer so ljudje verjeli znanosti, vlade pa so z ljudstvom komunicirale uspešneje? Govorili smo s Slovenci v tistih državah, kjer je precepljenost prebivalstva velika: na Danskem, Portugalskem in v Italiji.

'Če ni bila administrativna, je to sistemska napaka, ki se ne bi smela zgoditi'
02. 10. 2021 19.39
Profesor Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo je opozoril na cepljenje 264 mladoletnikov z vektorskimi cepivi, ki za starostno skupino od 12 do 18 let niso registrirana. Starše in mladostnike sicer miri, da večje nevarnosti zaradi cepljenja z Janssenom in AstraZeneco ni. V Sekciji za primarno pediatrijo pa dodajajo, da to ne prispeva k večjemu zaupanju v cepilni program.

Kako je denar od nafte povezal staro z novim
02. 10. 2021 16.21
Združeni arabski emirati so v zadnjih 40 letih doživeli napredek, ki je ujel tri generacije v različnih trenutkih. Najstarejša generacija je v precepu, najmlajša pa želi še več napredka. A jasno je, Emirati, združeni pod glavnim mestom Abu Dabi, niso več to, kar so bili. Dubaj je metropolitansko mesto, Šardža ne zaostaja veliko, drugi deli države pa denar porabljajo za razvoj turističnih priložnosti za vse.

NLB s 1. oktobrom zapira tri svoje poslovalnice
29. 09. 2021 15.02
NLB s 1. oktobrom zapira tri poslovalnice, in sicer Grič-Krško, Muta in Ljubno ob Savinji. NLB poslovalnico v UKC Ljubljana pa bodo preuredili v svetovalnico. Poslovalnica NLB na Muti je po poslovalnicah v Vuzenici, Črni na Koroškem in Mislinji četrta poslovalnica na Koroškem, ki jo v dobrih petih letih zapira ta banka.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk
23. 09. 2021 06.00
31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Skupino 63 afriških pingvinov ubil roj čebel
20. 09. 2021 12.05
63 afriških pingvinov, ki spadajo med ogrožene živalske vrste, je v bližini Cape Towna ubil roj čebel, pravijo naravovarstveniki v Južni Afriki. Kot pojasnjujejo, gre za nenavaden dogodek.

Stroka je jasna: cepivo varno tudi za nosečnice
17. 09. 2021 12.18
Cepiva so varna tudi za nosečnice, doječe matere in vse ženske, ki načrtujejo nosečnost in so v postopku umetne oploditve, je jasna stroka. Nosečnice imajo v primerjavi z nenosečimi ženskami večje tveganje za hujši potek bolezni covid-19. Glede na trenutno znane podatke se svetuje cepljenje z mRNA cepivi, to sta Pfizer in Moderna.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza
11. 09. 2021 07.07
Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Bo cepljenje proti covidu-19 za starejše od 50 let postalo obvezno?
31. 08. 2021 16.23
Glede na vse bolj kritične razmere so v zdravniških krogih vse glasnejše razprave o uvedbi splošnega obveznega cepljenja proti covidu-19, je povedala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Ocenjujejo namreč, da je med državljani, starejšimi od 50 let, še vedno 300.000 nezaščitenih, kar predstavlja tveganje, da bodo morali jeseni in pozimi obravnavati 30.000 bolnikov s covidom-19.

Šrilanka uvaja strožje zakone za ravnanje s sloni v ujetništvu
21. 08. 2021 16.25
Veliko premožnih Šrilančanov, tudi nekateri budistični menihi, imajo slone za svoje domače živali, s katerimi razkazujejo svoj status. Znano pa je, da s temi živalmi v ujetništvu grdo ravnajo. Da jih naučijo poslušnosti in "trikov", ki jih potem razkazujejo turistom, se namreč poslužujejo krutih tehnik. Zdaj se njihov zakon za zaščito živali vsaj malo zaostruje.

Za tretji, poživitveni odmerek cepiva mRNA so se odločili tudi v ZDA
18. 08. 2021 18.54
Ameriške zdravstvene oblasti so odobrile poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, ki ga bodo posamezniki prejeli osem mesecev po tem, ko so bili cepljeni z mRNA cepivom. Tovrstno vbrizgavanje se bo za dvakrat cepljene Američane začelo 20. septembra. Prihodnji mesec bo starejše in ranljive začela cepiti tudi Francija, poživitvene odmerke starejšim že nekaj tednov deli Izrael, Avstrija pa se je odločila, da bodo za take odmerke namenili le cepivi Pfizerja in Moderne.