populacija

V ponedeljek 318 novih okužb, delež okuženih 15,5-odstoten
17. 08. 2021 09.41
V ponedeljek so po podatkih NIJZ pristojni opravili 2058 PCR-testiranj in potrdili 318 okužb z novim koronavirusom. To je največ po 1. juniju. Delež pozitivnih testov je 15,5-odstoten, dan prej je bil delež pozitivnih 7-odstoten. Število potrjenih okužb je po besedah Bojane Beović mnogo višje kot lansko poletje, zato ljudi znova poziva k cepljenju proti covidu-19.

V Sloveniji letos iz narave odvzeli 130 rjavih medvedov
13. 08. 2021 17.27
V Sloveniji je bilo letos do 11. avgusta iz narave odvzetih 130 rjavih medvedov. 121 jih je bilo odstreljenih na podlagi dovoljenj Arso, devet medvedov pa so našli poginjenih, so pojasnili na okoljskem ministrstvu. Za medvedko, ki je nedavno napadla pri Pivki, Arso za zdaj ni izdal dovoljenja za odstrel.

Kmetijska zbornica: Medvedov je preveč, posledice čutijo tudi rekreativci
11. 08. 2021 16.04
Slovenija ima na osrednjem območju eno najvišjih gostot pojavljanja medveda v Evropi. Pri reševanju nastale situacije na KGZS izpostavljajo ureditev, ki je veljala pred leti in v kateri je bilo upoštevano mnenja stroke in kmetov – s tem se je vzdrževalo vsaj približno ravnovesje med zvermi in prebivalci, pravijo. "Nato pa se je zaradi nerazumevanja laičnih okoljevarstvenikov in samovolje upravnega sodišča, ki ne upošteva mnenja stroke, odvzem ustavil," so jasni. In posledice občutijo tudi rekreativni športniki in gobarji.

Bomo tudi v Sloveniji cepili s tretjim odmerkom?
04. 08. 2021 20.18
Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da bomo cepili s tretjim odmerkom, a da bomo najprej počakali na odobritev Evropske agencije za zdravila. Začeti bi bilo treba čim prej, opozarja profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta, tretji odmerek bi namreč lahko pomembno omejil širjenje virusa. Da je še prezgodaj, da bi razmišljali o poživitvenem odmerku, saj da ni študij, ki bi nakazovale, da je to potrebno, pa je prepričan prvi epidemiolog Mario Fafangel.

V torek 139 novih okužb
04. 08. 2021 09.57
Ob opravljenih 1587 PCR-testih so pristojni v torek potrdili 139 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 8,8 odstotka. Slovenjgraška bolnišnica medtem vabi otroke in mladostnike, starejše od 12 let, da v ponedeljek med 14. in 16. uro pridejo na celjenje v ambulantne prostore otroškega oddelka.

V Sloveniji veliko necepljenih starejših: 'To nam povzroča velike skrbi'
03. 08. 2021 16.48
V Sloveniji imamo 85 tisoč starostnikov, starejših od 70 let, ki še niso cepljeni. "In to nam povzroča velike skrbi," je dejal Franc Vindišar in dodal, da bodo v tem tednu vse starejše od 50 let, ki še niso bili cepljeni, pozvali, naj se cepijo. Tudi Bojana Beović je poudarila, da je izjemno pomembno, da se ta populacija precepi že v avgustu, sicer nas jeseni čaka katastrofa.

Cepilni centri že vabijo nenaročene mladoletne
27. 07. 2021 19.41
Na polovici poletnih počitnic se mnogi učenci, dijaki in njihovi starši že sprašujejo, kaj bo prinesla jesen – pouk na daljavo ali v šolskih klopeh? Pristojni zagotavljajo, da bodo naredili vse, da pouk ohranijo v šoli. K temu lahko pomembno prispeva tudi cepljenje otrok in mladostnikov, dodaja minister Poklukar. V Kranju tako pripravljajo dan odprtih vrat za nenaročene mladoletne. Kdaj in če bo cepljenje starejših od 12 let potekalo bolj množično, bo strokovna skupina presojala še ta teden.

Vladno oglaševanje za 56 tisoč evrov prineslo le 36,6-odstotno precepljenost
22. 07. 2021 06.00
Vlada oziroma Urad vlade za komuniciranje je za promocijo cepljenja namenil 56 tisoč evrov. Na digitalnih kanalih je oglaševal tudi NIJZ, ministrstvo za zdravje pa je naročalo dodatne televizijske in radijske oglase. Kljub temu ni dosežen vladni cilj vsaj 60-odstotne precepljenosti – polno cepljenih je le 36,6 odstotka ljudi. Kje se je zataknilo? So izbrali najboljše načine promocije in medije z največjim dosegom? Občini z najvišjo precepljenostjo, Osilnica in Kostel, sta to dosegli z dobro organizacijo kočevskega zdravstvenega doma. Recept pa preprost – letaki, izobraževalni filmčki, cepljenje 'drive through', mobilne enote in dobra izkušnja ljudi, ki so bili cepljeni na ta način, kar je najboljša promocija cepljenja.

Iščemo najbolj kul slovenske Granfluencerje!
11. 07. 2021 15.17

'Slovenija je majhen otok sredi Evrope. Ne smemo se zapreti'
10. 07. 2021 07.00
Nekatere države že odsvetujejo potovanja v Španijo in na Portugalsko. Mlade predčasno iz Španije v domovino že vozi belgijska turistična agencija, medtem ko Francija potovanja v to državo odsvetuje. Za necepljene pa meje zapira otoška država Malta. Pa pri nas? Vlada je odločila, da morajo osebe s 15. julijem za vstop v državo izpolnjevati pogoj PCT. Karantena vam tako ne bo odrejena, če ste covid-19 že preboleli, če ste bili cepljeni ali če ste bili testirani.

'Če Luka osvoji zlato medaljo s Slovenijo, bo to nekaj najbolj impresivnega v zgodovini košarke'
06. 07. 2021 15.53
Potem ko je slovenski košarkarski virtuoz Luka Dončić izjavil, da bi mu več pomenila zlata olimpijska medalja s Slovenijo kot osvojeni šampionski NBA-prstan, so njegove besede pod drobnogled vzeli tudi ameriški novinarji. Ugledni analitik televizijske mreže Fox Sports Nick Wright je ocenil, da bi bila osvojitev zlate olimpijske medalje Dončića nekaj največjega, kar bi se kdaj koli zgodilo v košarki. Pojasnil je, zakaj meni tako.

Cepljenje: v primerjavi z evropskimi državami Slovenija zaostaja
05. 07. 2021 14.55
Vlada še naprej poziva k cepljenju, trenutno je z vsemi odmerki cepljenih okoli 33 odstotkov populacije, kar pomeni, da nam do cilja manjka še skoraj enkrat toliko. Opozarjajo, da je cepljenje ključnega pomena za preprečevanje širjenja različice delta, ki bi jeseni lahko povzročila ponovno zapiranje države. Kako uspešna pa je Slovenija v primerjavi z drugimi evropskimi državami?

Alternativna proslava: protestniki napolnili Prešernov trg
25. 06. 2021 19.24
Ljubljanski Prešernov trg in okoliške ulice so napolnili petkovi protestniki in drugi obiskovalci alternativne proslave ob dnevu državnosti, ki so ga poimenovali praznik ljudstva. Na njem so izrazili nezadovoljstvo z aktualno oblastjo. Nekaj oseb so pridržali policisti. Protestniki so z glasnim žvižganjem izražali nestrinjanje z osrednjo državno proslavo.

Med izkopavanji na območju izraelske Ramle odkrili novo človeško vrsto
25. 06. 2021 15.56
V Izraelu so, kot kaže, najverjetneje odkrili novo vrsto pračloveka. Med arheološkimi izkopavanji v kamnolomu nekdanje cementarne, blizu središča mesta Ramla, so namreč našli prazgodovinske ostanke človeka, ki jih doslej ni bilo mogoče povezati z nobeno znano človeško vrsto. 'Izraelske' kosti pripadajo novemu tipu zgodnjega človeka, znanstvenikom prej še neznanega, so ob tem obelodanili raziskovalci. Ob tem pa še zatrdili, da to lahko povsem na novo osvetli človeško evolucijo.

V sredo 43 novih okužb, v Sloveniji uvajamo evropsko covidno potrdilo
24. 06. 2021 10.22
Minister za zdravje Janez Poklukar je dejal, da v Sloveniji testno uvajamo t. i. evropsko covidno potrdilo, in dodal, da bo sistem v celoti zaživel v naslednjih dneh. V sredo so sicer pristojni potrdili 43 novih okužb s koronavirusom. 14-dnevna incidenca se je znižala na 49, Slovenija pa tako izpolnjuje pogoje za evropski zeleni seznam epidemiološko varnih držav.

Digitalno potrdilo ni le prepustnica za poletne počitnice
21. 06. 2021 14.10
Evropsko digitalno covidno potrdilo bo ključnega pomena za varno in nemoteno potovanje v EU in ne le prepustnica za poletne počitnice, so poudarili udeleženci spletne razprave Studio Evropa. V pričakovanju jesenskega porasta števila okužb pa je nujno doseči visoko precepljenost proti covidu-19, so poudarili.

Tasmanski vragi na majhnem avstralskem otoku iztrebili male pingvine
21. 06. 2021 13.39
Da bi zaščitili ogrožene tasmanske vrage, so pred desetletjem na majhen avstralski otok ob obali Tasmanije naselili 28 predstavnikov te živalske vrste. Raziskovalci zdaj ugotavljajo, da je naselitev tasmanskih vragov negativno vplivala na tamkajšnjo populacijo ptic.

Prijeli najbolj iskanega krivolovca tigrov v Bangladešu
01. 06. 2021 09.23
Po 20 letih iskanja so v Bangladešu aretirali moškega, osumljenega poboja 70 ogroženih tigrov. Habiba Talukderja – znanega kot Tiger Habib – so končno ujeli po prejemu informacij, potem ko so zanj že prej izdali tri naloge za prijetje.

Stroka nosečnicam priporoča cepljenje proti covidu-19
07. 05. 2021 17.12
"Menimo, da je na podlagi trenutnih dokazov strokovno upravičeno cepljenje nosečnic proti covidu-19 z mRNA-cepivi," so dejali pri Združenju za perinatalno medicino Slovenije. Ob okužbi z novim koronavirusom imajo namreč nosečnice po trenutnih podatkih do štirikrat večje tveganje za hujši potek bolezni kot enako stare ženske, ki niso noseče, navajajo.

Polno zaščitenih le devet odstotkov, se cilj o zadostni precepljenosti vse bolj odmika?
30. 04. 2021 12.42
27. decembra se je v Sloveniji začelo težko pričakovano cepljenje proti covidu-19. Pristojni so ta pomemben mejnik označevali za 'luč' na koncu predora, ki bi nam prinesla vrnitev v normalno življenje, zadostno precepljenost pa napovedovali za konec junija. A dejstvo je, da smo štiri mesece kasneje z dvema odmerkoma cepili 'le' devet odstotkov populacije, cepilno strategijo pa že vseskozi spremljajo težave. Do poletja nas ločita le še dva meseca, ob pomanjkljivi dobavi cepiv in dejstvu, da po štirih mesecih še vedno nimamo nacionalnega sistema za naročanje na cepljenje, pa ostaja vprašanje, ali nam bo uspelo nadoknaditi vse zamujeno.

Zakaj je igra golfa primerna za vse
29. 04. 2021 00.15
O golfu obstajajo številni miti, ki marsikoga odvrnejo od enega najlepših športov, ki se jih lahko rekreativno loti zelo široka populacija. Veliko gibanja v objemu zelene narave in druženje na prostem, je tisto kar prepriča bodoče golfiste, da se odpravijo na tečaj golfa, kjer osvojijo prva znanja in se kasneje samostojno podajo na zelenico. Za nepoznavalce je golf pogosto nezanimiva igra, kjer se sprehajate s palico po igrišču in udrihate po žogicah, saj pravil ne poznate. Poleg tega pa mnoge od igranja golfa odvrne mit, da je to igra bogatašev. Vse našteto pa je samo kup neresnic. Za razbijanje mitov o golfu pa smo se pogovarjali z Miho Repovžem, ki skrbi za urejenost zelenic igrišča CUBO golf v sončnem Smledniku, ki je od Ljubljane oddaljen le 20 minut.

Julija, Lenka in Tris – novi prebivalci pokljuških gozdov
28. 04. 2021 18.24
Po Jelovici še ena gorenjska planota dobiva sveže risje gene iz Slovaške in Romunije, ki bodo pomagali ohraniti in razširiti populacijo te redke zveri. Narava in risi imajo svoje posebnosti, a člani projekta LIFE Lynx upajo, da bo trojica v Triglavskem narodnem parku ustvarila ploden ljubezenski trikotnik.

Poklukar: Prebivalstvo Slovenije bi lahko precepili v dveh mesecih
28. 04. 2021 14.26
V Sloveniji v naslednjih tednih pričakujemo več kot 120.000 odmerkov cepiva. Kot je na novinarski konferenci pojasnil minister Janez Poklukar, nas tako čaka zadnja etapa epidemije, torej cepljenje in precepljenost kritičnega števila populacije. Kot je dejal, je število ljudi, ki jih cepilni centri zmorejo cepiti zagotovo dva do trikratnik tega, kar trenutno cepijo. Po njihovih ocenah bi tako lahko v dveh mesecih precepili prebivalstvo Slovenije.

Nov mejnik: S prvim odmerkom v Sloveniji cepljenih več kot 400.000 ljudi
24. 04. 2021 11.03
En odmerek cepiva proti covidu-19 je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v Sloveniji prejelo 405.850 ljudi, z dvema odmerkoma pa je bilo cepljenih 173.913 ljudi. Prvi odmerek je tako prejela že skoraj petina prebivalstva, cilj je vsaj 60 odstotkov. Največ jih je doslej prejelo cepivo Pfizerja in BioNTecha.

Prašičja kuga na pragu Slovenije
20. 04. 2021 11.54
Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo, pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav. Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem. Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

V četrtek potrdili 860 novih okužb, pozitivnih 20,2 odstotka testov
16. 04. 2021 09.43
Vlada je sporočila, da smo v Sloveniji v četrtek opravili 4253 PCR-testiranj in potrdili 860 okužb z novim koronavirusom. To pomeni, da je bilo pozitivnih 20,2 odstotka testiranih. Hospitaliziranih je 639 oseb, 152 jih je na intenzivni negi. Umrlo je pet ljudi, iz bolnišnic pa so jih odpustili 50.

Vitamin D za starostnike tudi na recept: 'To je velik napredek'
13. 04. 2021 20.02
Vitamin D lajša potek vseh akutnih okužb dihal, tudi covida-19, ugotavlja več neodvisnih raziskav. Zato tudi naša stroka pripravlja nacionalni načrt, kako s tem sončnim vitaminom ustrezno preskrbeti vse prebivalce Slovenije. Zgolj iz hrane in okolja ga namreč ne dobimo dovolj, zato ga je zlasti v zimskem in zgodnje spomladanskem času treba dodajati.

Nov semafor, v veljavo pa rdeča faza brez policijske ure
09. 04. 2021 06.39
Krivulja okužb z novim koronavirusom pri nas se znova vzpenja, stroko pa skrbi velika prisotnost zelo nalezljivega angleškega seva. Pristojni so zato sklenili, da bo država teden dni po koncu zapore v rdeči fazi, nato sledijo ukrepanja po regijah glede na semafor, ki pa je doživel kar nekaj popravkov.

Poklukar: Z bolnišnicami se dogovarjamo o zagotovitvi dodatnih intenzivnih postelj
06. 04. 2021 16.31
Minister Poklukar je ob obisku infekcijske klinike UKC Ljubljana opozoril, da v tretjem valu epidemije novega koronavirusa bistveno hitreje rastejo potrebe po intenzivnih posteljah kot v drugem. Dogovori, da se na bolnišničnem nivoju zagotovi 155 bolniških intenzivnih postelj, že potekajo. Spregovoril je tudi o spremembah vladnega semaforja, cepljenju in samotestiranju otrok.

V drugi polovici aprila bi lahko zasedli že 200 intenzivnih postelj
29. 03. 2021 19.59
S sprejetimi ukrepi rešujemo celoten problem zdravstva, ne le covidnih bolnikov, pravijo v strokovni skupini. Ozko grlo so namreč tudi tokrat intenzivne postelje, ki pa se polnijo bistveno hitreje kot v drugem valu. Če je takrat intenzivno nego potrebovalo 15 odstotkov sprejetih v bolnišnico, je v tretjem valu na intenzivnem oddelku že vsak četrti hospitalizirani bolnik. Le v zadnjem tednu je število najtežje bolnih poskočilo z 92 na 112. Če bi tako nadaljevali, bo že v drugi polovici aprila zasedenih 200 intenzivnih postelj, kar bi pomenilo ponovno odlaganje nenujnih pregledov in posegov.