posledice epidemije

Zdravniki diagnoze postavljajo na daljavo tudi s pomočjo fotografij

16. 04. 2020 11.46

Koronavirus je precej spremenil tudi delo družinskih zdravnikov. Ti imajo še vedno veliko obravnav bolnikov, se je pa način dela spremenil. Več je komunikacije po telefonu in spletu, bolniki zdravnikom pošiljajo fotografije, občasno pa uporabijo tudi videokonferenco. Zdravniki še opozarjajo, da se nekateri bolniki ne odločajo za pregled, ker jih je strah okužbe s covidom-19, a to ima lahko hude posledice.

V Nemčiji propadel že tretji prvoligaški odbojkarski klub

16. 04. 2020 07.50

Novi koronavirus je dodobra spremenil razmere v svetu in tudi v športu. Običajno so v ospredju informacije o velikih odpovedanih mednarodnih športnih dogodkih in predvsem nogometu. Kot kaže, pa bodo posledice epidemije večje od slutenih. Tako je denimo nemška odbojkarska liga v mesecu dni izgubila že tretjega prvoligaša.

Postopno sproščanje ukrepov v zdravstvu. 'Na daljši rok bomo živeli drugače'

15. 04. 2020 06.27

V trgovinah, lekarnah, poštnih poslovalnicah in na drugih zaprtih javnih krajih je po novem tudi z odlokom zapovedano razkuževanje rok namesto prej obvezne uporabe rokavic. Sproščanje omejevalnih ukrepov v Sloveniji se bo začelo postopoma, najprej nas čaka ponovna razširitev zdravstvenih storitev, je napovedal zdravstveni minister. Član vladne delovne skupine Ivan Simič pa miri samozaposlene - če boste naslednje leto ugotovili, da pogojev za državno pomoč ne izpolnjujete, boste v primeru samoprijave sredstva vrnili brez obresti. Te bodo zaračunavali le v primeru namernega zavajanja.

Na intenzivnih oddelkih v Italiji 1000 bolnikov manj kot pred 14 dnevi

15. 04. 2020 07.32

V Italiji še naprej upada število hospitaliziranih bolnikov. Na intenzivnem oddelku zdravijo 1000 bolnikov manj kot pred dvema tednoma, ko so dosegli vrhunec epidemije. Danska je kot prva država v Evropi v okviru rahljanja ukrepov, ki so jih sprejeli za preprečitev širjenja novega koronavirusa, po več kot mesecu dni znova odprla centre za dnevno varstvo, vrtce in osnovne šole. V kitajskem Vuhanu pa medtem zapirajo eno od začasnih bolnišnic, kjer so zdravili bolnike s covidom-19, zgradili pa so jo le v 10 dneh.

LMŠ napovedala ustanovitev preiskovalne komisije o nabavi zaščitne opreme

15. 04. 2020 11.58

V LMŠ že pripravljajo besedilo zahteve za odreditev parlamentarne preiskave o nabavah zaščitne opreme. Po besedah poslanke LMŠ Jerce Korče je prav, da se dvomi o morebitnih nepravilnostih razčiščujejo sproti. Podpise bodo prispevali tudi v SAB, naklonjeni so ji v Levici in SD. So pa v SD dodali, da se bodo do zahteve opredelili, ko ga bodo prejeli. V koaliciji ne nasprotujejo ustanovitvi komisije, a se je sprašujejo, če je čas epidemije res primeren za tovrstne postopke.

Kitajski nogometaši pod hudim stresom zaradi dolge odsotnosti

13. 04. 2020 10.02

Večina kitajskih nogometnih moštev je po izbruhu pandemije novega koronavirusa zapustilo domovino in se na nadaljevanje sezone pripravljalo v Dubaju. Kitajski selektor Li Tje, ki je januarja zamenjal slovitega Italijana Marcella Lippija, je dejal, da je dolga odsotnost od družine in domovine pri kitajskih nogometaših pustila psihološke posledice.

Obiskov danes ne bo, v Metliki pa bodo vseeno peli in plesali – vsak na svojem domu

13. 04. 2020 07.26

Velikonočni ponedeljek je običajno namenjen obiskom sorodnikov in prijateljev. Zaradi epidemije novega koronavirusa to letos ni mogoče, tako cerkveni kot državni voditelji so zato pozvali, da ljudje bližnje, ki bi jih želeli videti, pokličejo po telefonu, še posebej se je treba izogibati stikom s starejšimi. Bodo pa danes vseeno zavirali metliško kolo – a vsak na svojem domu.

Slabe novice za navijače: v Italiji in Nemčiji na tribune šele prihodnje leto?

12. 04. 2020 18.42

Vse bolj kaže, da se bo treba navaditi na nogometne tekme, ki bodo zaradi zajezitve širjenja pandemije covid-19 potekale brez gledalcev na tribunah. Razkriti načrti, ki jih objavlja britanski Daily Mail, kažejo, da bodo v italijanski Serie A in nemški Bundesligi navijačem dovolili na stadione šele prihodnje leto.

Janša o drugem protikorona paketu: Imamo nekaj tisoč predlogov

11. 04. 2020 16.55

Predsednik vlade Janez Janša je po seji Vlade republike Slovenije dejal, da se je vlada seznanila s poročili vseh petih delovnih skupin, ki so pripravljale predloge za drugi protikorona zakonski paket. "V realnem času bomo pripravili popravke in dopolnitve prvega protikorona paketa, tako da dejansko iz vseh teh ukrepov za blaženje posledice korona epidemije ne bo izpuščena nobena ranljiva skupina," je poudaril premier.

Če širjenje virusa omejimo, ta oslabi, ugotavljajo v italijanski Lombardiji

11. 04. 2020 08.00

V italijanski Lombardiji, ki jo je koronavirus najhuje prizadel, opažajo, da je zdravstveno stanje sprejetih pacientov v bolnišnicah vedno manj resno. Če je širjenje virusa omejeno, ta oslabi, ugotavljajo. V Srbiji so medtem prebivalci vse od petka popoldne v strogi karanteni, ki traja do ponedeljka. Pristojni so stroge ukrepi uvedli, da bi zajezili širjenje novih okužb, v zadnjih 24 urah so jih potrdili 275. Na Hrvaškem je medtem število novih primerov malce upadlo, a je minister za zdravje Vili Beroš poudaril, da še ni čas za sprostitev.

Prireditelji 'ne morejo zagotoviti', da bodo olimpijske igre izpeljali leta 2021

10. 04. 2020 16.35

Poslabšanje razmer v zvezi z epidemijo novega koronavirusa na Japonskem je pri prirediteljih olimpijskih iger, ki so jih prestavili za eno leto, povzročilo dvom, ali bo naslednje poletje igre sploh moč izvesti. "Tega v tem trenutku ne morem zagotoviti," je dejal vodja organizacijskega komiteja Toširo Muto.

Kemis ni porušil podzemnega rezervoarja za požarno vodo

10. 04. 2020 11.22

Vrhniško podjetje Kemis bi moralo v skladu z inšpekcijsko odločbo do 15. aprila porušiti nelegalno zgrajeni rezervoar za požarno vodo v sklopu kompleksa za ravnanje z odpadki. A tega še niso storili. Odločbo namreč izpodbijajo, prav tako so za objekt vložili zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja. Poudarjajo tudi, da rok trenutno sploh ne teče.

Raziskava Valicona: Optimizen glede obvladovanja epidemije se krepi

09. 04. 2020 12.52

Optimizem med Slovenci glede obvladovanja epidemije novega koronavirusa se krepi, kažejo podatki rednega merjenja javnega mnenja, ki ga izvaja družba Valicon. 89 odstotkov vprašanih tako meni, da gredo zadeve v Sloveniji na bolje ali precej na bolje. Ob zaskrbljenosti za zdravje ni zaznati velikih skrbi za delovna mesta.

OKS: 'Veseli smo nadaljnje finančne podpore sponzorjev, a to ne bo dovolj'

09. 04. 2020 08.54

V vrstah Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) se zavedajo, da bosta tako vrhunski kot tudi rekreativni šport po koncu pandemije koronavirusa deležna korenitih sprememb. Predvsem finančnega prestrukturiranja, zato pri naši krovni športni organizaciji ničesar ne prepuščajo naključju in so tako na Vlado Republike Slovenije že naslovili dodatne predloge ukrepov za neposredno pomoč slovenskemu športu.

Vlada zaščitno opremo uvaža le prek posrednikov, smernice EU pa ravno obratne

08. 04. 2020 19.04

Po našem včerajšnjem razkritju, da večje količine zaščitne opreme na Kitajskem že nekaj časa čakajo na zeleno luč, da gredo na pot v Slovenijo, zelene luči še vedno ni. Dobavitelji čakajo na odločitev Slovenije, ali bo izpeljala posel, gospodarski minister pa pravi, da vlada brez posrednikov tega ne more storiti. Toda: ali država res ne more neposredno uvažati opreme? Predsednik Računskega sodišča trdi, da lahko.

'Kdor pozna delovanje Uefe, ve, da pomembne odločitve niso le v domeni ene osebe'

08. 04. 2020 16.13

Mnogi za širjenje koronavirusa v Italiji obtožujejo Uefo, a tisti, ki vsaj malce poznajo sistem organizacije tekem na najvišji ravni, se zagotovo zavedajo, da Uefa ne more biti glavni krivec za pandemijo. "Kolikor je meni znano, o dogodku da ali ne odločajo lokalne oziroma državne oblasti. Zeleno ali rdečo luč torej prižgejo oblasti države, kjer je dogodek," je zapisal dolgoletni televizijski komentator Ivo Milanović.

Bodo najbolj zagrizeni tekmeci združili moči za lepši rokometni jutri?

04. 04. 2020 14.42

V slovenskih rokometnih valilnicah talentov je nemirno. Razlog koronavirus, predčasno končana sezona, odpovedovanja sponzorskih pogodb, primanjkljaj, ki ga predstavljajo mesečne vadnine. A klubi se že spopadajo s težavami, prepričani, da bodo uspešni.

Vlada že snuje drugi paket ukrepov: se obeta mehanizem odkupovanja terjatev podjetij?

03. 04. 2020 10.21

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so razočarani nad vsebino prvega paketa ukrepov za blažitev posledic epidemije koronavirusa, zato pričakujejo, da bo spregledane skupine prizadetih zajel drugi protikoronski sveženj. Zahtevajo tudi, da se v pripravo ukrepov vključi Ekonomsko-socialni svet. Vključitev pričakujejo tudi športniki, sporoča OKS, vlada pa medtem že snuje drugi paket ukrepov.

V Italiji upad števila smrti še ni na vidiku, v Franciji največ žrtev doslej

03. 04. 2020 07.09

Svet nadaljuje bitko proti novemu koronavirusu, vse več držav pa ugotavlja, kako velik izziv je prepričati ljudi, da spoštujejo ukrepe – še posebej, ko prizadevanja že dajejo pozitivne rezultate.

Ceste zaradi pandemije bolj prazne: močan porast voznikov, ki divjajo z več kot 200 kilometri na uro

03. 04. 2020 12.18

Z Darsa sporočajo, da v času pandemije beležijo znaten padec prometa na slovenskih avtocestah, to pa žal pomeni tudi močan porast hitrih voznikov. Tako so na primer na odseku avtoceste med Domžalami in Šentjakobom v letošnjem marcu zaznali 12-odstotno povečanje števila voženj med 180 in 200 km/h v primerjavi z lanskim marcem, pri vožnji nad 200 km/h pa povečanje primerov glede na enako obdobje lani znaša kar 73 odstotkov.

DZ s 53 glasovi za in enim proti sprejel prvi 'protikorona' paket

02. 04. 2020 06.50

Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in enim proti sprejeli predlog zakona za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa, s katerim namerava vlada priskočiti na pomoč tako državljanom kot gospodarstvu. Ukrepi so vredni tri milijarde evrov, veljali pa naj bi od razglasitve epidemije do konca maja, morda mesec dni dlje. Janša je ob začetku seje dejal, da bo prvi protikorona paket ukrepov financiran drugače, kot smo vajeni. Številni opozicijski poslanci so se glasovanja vzdržali.

Sporni členi: umaknili tudi policijsko sledenje gibanja ljudi in vstop v tuje stanovanje

01. 04. 2020 14.48

Dolga obravnava protikoronskega paketa se DZ nadaljuje. Koalicija naj bi vložila le 22 od napovedanih 100 amandmajev. Potem ko se je 104. člen znova znašel v predlogu zakona, so koalicijski partnerji vendarle dosegli dogovor o njegovem črtanju. Prav tako umikajo določila o policijskem sledenju gibanja ljudi, iz 103. člena pa bi črtali pooblastila za izdelavo fotorobota in vstop v tuje stanovanje. Medtem so razočarnje nad dopolnili 'megazakona' izrazili nekateri sindikati.

Bi lahko svojci razbremenili prezasedene domove za starejše in preprečili širjenje okužb?

01. 04. 2020 13.21

Od širjenja oziroma zajezitve okužb v domovih za ostarele je odvisna usoda na stotine, morda na tisoče Slovencev, v zadnjih dneh opozarjajo strokovnjaki. Povečanje števila okužb lahko namreč obremeni zdravstveni sistem do te mere, da ta počepne in se zlomi po italijanskem ali španskem scenariju. Kot je povedal minister za delo Janez Cigler Kralj, je osebje v nekaterih domovih že zelo izmučeno. Ukrepati je treba hitro, zato se vrstijo pozivi k nujnemu ločevanju stanovalcev in celo prehodnemu vračanju na dom k sorodnikom.

'Domovi za ostarele so bojišče, kjer se bije boj s koronavirusom v Sloveniji'

31. 03. 2020 07.07

Za posledicami okužbe s koronavirusom so v ponedeljek in danes umrle štiri osebe, skupaj smo v Sloveniji zabeležili že 15 smrtnih žrtev. O novih okužbah medtem poročajo iz ljutomerskega doma starejših občanov. Kot je povedal direktor bolnišnice Golnik dr. Aleš Rozman, so prav domovi za ostarele prva linija boja proti širjenju koronavirusa v Sloveniji.

Stiske zdravstvenih delavcev: 'Hčerki sem za rojstni dan voščila na dva metra'

31. 03. 2020 19.46

Dokler ne zboli kdo od bližnjih, se mnogi ne zavedajo, kako resno je, vse glasneje opozarjajo sestre, zdravniki, ki se vsak dan borijo za življenja okuženih in jih sprejemajo na preglede. Zdravstveno osebje bije v teh dneh zelo težke, tudi osebne bitke. Po 12-urnih izmenah v naporni zaščitni opremi, ki že pušča posledice, se ne zmorejo odklopiti, ne spijo, z mislimi so nenehno pri bolnikih.

Med Slovenci v karanteni v Dolgi vasi sedem okuženih

30. 03. 2020 06.04

V Sloveniji velja prepoved gibanja zunaj meja občine – vladni odlok ob tem določa nekaj izjem, kot so prihod na delo, opravljanje kmetijskih dejavnosti in nego družinskih članov. Upokojenci lahko nakupujejo le še od 8. do 10. ure zjutraj, ta termin pa je rezerviran še za invalide in nosečnice. Pri nas imamo 26 novih okužb s koronavirusom (skupno 756), hospitaliziranih pa je 118 ljudi.

Penologa o odpustih iz zapora: Osebje bo imelo manj dela, obsojenci pa več svobode

29. 03. 2020 14.00

Enomesečna prekinitev prestajanja zaporne kazni je smiselna le, če se bo epidemija v tem času ustavila, opozarja penolog Petrovec, ki verjame, da bodo predčasni odpusti obsojencev in prekinitve kazni prinesli pozitivne učinke, zato bi bilo to vredno razmisleka tudi v razmerah, ko ne grozi epidemija. Optimalno število zaprtih oseb v Sloveniji bi bilo med 800 in 900, pa pravi penolog Čander in opominja: v preteklosti so že bili primeri, ko smo zapore "izpraznili".

Vlada pod streho spravila t. i. mega protikoronski zakon

28. 03. 2020 16.01

Vlada je po dveh dneh zasedanj uspela pod streho spraviti obširen zakonski predog, ki predvideva številne interventne ukrepe za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa oziroma bolezni covid-19. "Prihaja pomoč za vse," je ob tem tvitnil obrambni minister in prvak NSi Matej Tonin.

Bombač: Ukrepi na Madžarskem še niso tako rigorozni kot v Sloveniji

28. 03. 2020 08.31

Po izbruhu pandemije novega koronavirusa pogovori z vrhunskimi športniki niso več zgolj poslovne narave. V ospredju niso samo taktične ukane pred pomembnimi in usodnimi tekmami, iskanje slabosti tekmecev in drugi segmenti igre, tekmovalne dvome so v času njihovega prisilnega mirovanja ter globalni želji po čim hitrejši in učinkoviti zajezitvi širjenja okužbe zamenjale predvsem aktualne zadeve iz vsakdanjega življenja.

Zdravstveni inšpektorat izrekel 40 prepovedi in uvedel več kot 100 prekrškovnih postopkov

27. 03. 2020 15.38

Zdravstveni inšpektorat je od začetka ukrepov za obvladovanje epidemije prejel že okoli 500 prijav, ki so se nanašale na enega ali več nosilcev dejavnosti. Izrekli so okoli 40 ukrepov prepovedi ponudbe oziroma prodaje blaga in storitev, največ v gostinstvu. V teku je tudi več kot 100 prekrškovnih postopkov.