posledice epidemije

Opuščanje priporočil proti raku ima lahko bistveno hujše posledice kot koronavirus

25. 05. 2020 15.07

Pred začetkom evropskega tedna boja proti raku deležniki izpostavljajo pomen skrbi za zdravje tudi med in po epidemiji novega koronavirusa. Na onkološkem inštitutu pozivajo k skrbi za zdrav življenjski slog, proti zdravju škodljivim razvadam in k udeležbi na presejalnih programih ter svarijo pred odlašanjem z obiskom pri zdravniku.

Janša: Država nima dovolj denarja, da bi pokrila ves izpad zaradi epidemije

25. 05. 2020 14.18

Država po besedah premierja Janeza Janše nima toliko denarja, da bi lahko plačala ves izpad zaradi epidemije novega koronavirusa. "Kar lahko naredimo, je, da blažimo posledice epidemije in ohranjamo potenciale. In to vlada dela," je dejal v DZ in ob tem zatrdil, da vlada ob tem "ne načrtuje bistvenih rezov v prejemke ljudi". Ob poslanskem vprašanju Violete Tomić, v katerem ga je kritizirala, pa je dejal, da prebrano niti ne zahteva odgovora.

'Naši aktualni politiki so v primerjavi s tujino bolj občutljivi za kritiko'

23. 05. 2020 09.55

Predsednik Uefe Aleksander Čeferin je iskreno spregovoril o tem, kako je epidemija posegla v njegovo javno in zasebno življenje. O svojem odnosu s trenutno oblastjo je dejal, da skoraj nima nobenega stika z njimi, so pa "naši aktualni politiki v primerjavi s tujino bolj občutljivi za kritiko". O tem, kako bi sam ravnal kot predsednik vlade, pa: "Slovenska politika me ne zanima."

Med izolacijo 'zacvetelo' vrtičkanje

20. 05. 2020 20.24

Obdelana zemlja, brsteče sadike, dehteče cvetje - to pa so vsekakor pozitivne posledice epidemije, ki je ustavila hitenje številnih in jih vrnila nazaj k naravi. Bodisi zaradi dolgčasa ali pa, ker je domač pridelek pač bistveno boljši od kupljenega. Prodajalci semen in sadik so to pomlad le s težavo zadostili povpraševanju vseh, ki so se odločili koščke zemlje pred hišami in celo balkone spremeniti v zelenjavne vrtove.

Avtoprevozniki ogorčeni, vladi postavili 48-urni ultimat

20. 05. 2020 17.46

Vsebina tretjega protikoronskega paketa pomoči je močno razburila avtoprevoznike. Ti sedaj napovedujejo proteste. V največji stiski so tisti, ki opravljajo občasne turistične prevoze ter prevoze šolarjev in delavcev. Finančni minister Andrej Šircelj pa je povedal, da gre pri subvencioniranju skrajšanega delovnega časa, v primerjavi z ukrepom čakanja na delo, za veliko bolj motivacijsko spodbudo.

Najvišja subvencija za skrajšani delovnik 448 evrov

20. 05. 2020 13.42

Shema subvencioniranja skrajšanega delovnika, nosilni ukrep predlaganega tretjega protikoronskega zakona, ki naj bi ga vlada potrdila popoldne, bo na voljo delodajalcem, ki vsaj desetini zaposlenih ne bodo mogli zagotavljati 90 odstotkov dela. Subvencije bodo fiksne in bodo znašale do 448 evrov, je dejal minister za delo Janez Cigler Kralj.

Bolnišnicam od razglasitve epidemije 150 milijonov evrov posojil za likvidnostne težave

20. 05. 2020 18.52

Ministrstvo za finance je bolnišnicam in javnim zdravstvenim zavodom od razglasitve epidemije 12. marca odobrilo za 150,96 milijona evrov posojil za premostitev likvidnostnih težav iz sredstev enotnega zakladniškega računa države. Največ, za 143 milijonov evrov posojil, so odobrili Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Iztek ukrepa čakanja na delo, vavčerji prenosljivi v družini, 50 evrov tudi otrokom

19. 05. 2020 06.19

Vlada je zaključila obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona. Osrednja paketa ostajata subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ter pomoč gostinstvu in turizmu. To panogo sicer nameravajo reševati tudi s turističnimi boni – tako imenovanimi vavčerji, ki bodo prenosljivi med družinskimi člani. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vodja vladne delovne skupine Matej Lahovnik, pa bodo bon v vrednosti 50 evrov dobili tudi otroci.

'Mehki ukrepi' Revoza: ukinili bodo nočno izmeno in odpustili 400 delavcev

19. 05. 2020 20.43

Avtomobilski proizvajalec Revoz, ki je v lasti francoskega Renaulta, bo zaradi padca povpraševanja kot posledice epidemije koronavirusa ukinil nočno izmeno, zaradi česar bodo prekinili sodelovanje z nekaj več kot 400 delavci. Uporabili bodo t. i. mehke ukrepe, med drugim odpovedi agencijskih delavcev in predčasno upokojevanje.

Tudi ko podpremo male, lahko dosežemo veliko

19. 05. 2020 10.48

Slovenija je dežela podjetnih ljudi. Skoraj polovica vseh delovno aktivnih je zaposlenih v mikro in malih podjetjih – pomembnem stebru gospodarstva –, ki pa bodo najbolj občutila posledice gospodarskega ohlajanja zaradi epidemije koronavirusa. Prav ta podjetja bodo za vnovičen zagon potrebovala največ spodbude, ki jim jo bomo v NLB skupaj s partnerji priskrbeli tudi s projektom Okvir pomoči.

Bolnišnice v Sao Paulu na robu zloma, v Nemčiji vse več okužb v klavnicah

18. 05. 2020 07.58

Po Evropi se nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji več držav odpira šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji. Medtem je vse huje v Latinski Ameriki pa tudi Južni Afriki.

Številni otroci spet v šoli, v srednjih šolah želijo 'dvigniti psihološko plat maturantov'

18. 05. 2020 06.11

Nov teden je prinesel postopno normalizacijo življenja, potem ko so več tednov strogi protikoronski ukrepi omejevali številne aktivnosti. Še vedno veljajo številni ukrepi, ki se nanašajo na medosebno razdaljo, higieno in podobno, so se pa z današnjim dnem v šole vrnili številni otroci, na javnih površinah je dovoljeno varno zbiranje do 50 ljudi, vrata so odprle številne trgovine in manjše nastanitve, prav tako so se lahko na trening vrnili vsi športniki. Trgovine, čeprav ni bilo pretirane gneče, še zdaleč niso samevale.

Gospodarski cunami v avtomobilski industriji: stečaji so neizbežni

18. 05. 2020 20.14

Preklic epidemije in posledično tudi subvencioniranega čakanja na delo že kaže negativne posledice v industriji, ki jih zelo močno občuti avtomobilska. Panoga, ki v Sloveniji zaposluje 40.000 ljudi, se je znašla v najhujši krizi doslej. Avtomobilska podjetja so čez noč ostala brez naročil, v aprilu je bil padec več kot 60 odstoten in če so dosedaj z državnimi ukrepi pomoči še nekako shajali, se bodo v drugi polovici leta borili za preživetje. Stečaji so neizbežni, na cesti bi lahko pristalo 10.000 ljudi.

Šarec: Ali je res vse v rokah Janeza Janše in Jelka Kacina?

16. 05. 2020 13.32

Še vedno se vrstijo odzivi na vladno odločitev o razglasitvi konca epidemije. Potem ko so se med prvimi odzvali v Levici in SAB, sta svoj pogled na preklic epidemije podala še prvaka LMŠ in SD. Židan je izrazil upanje, da to pomeni nov začetek. "Namesto stalnega vračanja v preteklost imamo tokrat priložnost, da se drugače, bolj pravično in bolj solidarno organiziramo za prihodnost," je dejal. Šarec pa se sprašuje, ali je res vse v rokah Janeza Janše in Jelka Kacina.

Koronavirus in negotova prihodnost

16. 05. 2020 07.00

Negotovost je ključna beseda, ki jo je novi koronavirus naplavil na površje v trenutni globalni krizi. Občuti jo prav vsak posameznik, ki se sprašuje, kdaj bo spet vse po starem? Govorimo lahko tudi o epistemološki negotovosti, saj gre za negotovost glede dejstev in znanosti nasploh, ko govorimo o koronavirusu ter posledični globoki krizi, ki jo povzroča. Kriza, ki je danes zdravstvena, bo jutri gospodarska, a nato spet zdravstveno-gospodarska?

Vrnitev v vrtec ali šolo je za otroka lahko tudi stresna. Kako mu pomagati?

15. 05. 2020 19.04

Vračanje v vrtce in šole bo za številne otroke potekalo brez večjih težav in večina se tega veseli. Nekateri otroci pa že v običajnih razmerah težko prenašajo spremembe vsakdanjih življenjskih rutin, zato jim bo vrnitev v šolo lahko predstavljala izvor frustracij in anksioznosti. Pomembno je, da si vzamemo dovolj časa za pogovor z njimi, jih spodbudimo, da govorijo o svojih mislih, občutkih in izkušnjah, opozarjajo psihologi.

Vavčerji kot rešitev turistične panoge? 'Potrošniki ne smejo biti prisiljeni v kreditiranje organizatorjev potovanj'

15. 05. 2020 09.44

Eno večjih 'bitk' za golo preživetje panoge trenutno bije turizem. Kaj in kako z že rezerviranimi počitnicami, ki so zaradi epidemije koronavirusa odpadle? Ena od rešitev, ki jo predlaga vlada, pa tudi Bruselj ji je naklonjen, so tako imenovani vavčerji – kot alternativa povrnitvi stroškov. A potrošniki s predlagano rešitvijo niso zadovoljni. Za vračilo vplačil se zavzemajo tudi v ZPS, kjer izpostavljajo, da mnogi denar zaradi nastale krize, ki je s seboj prinesla bistveno zmanjšanje prihodkov, nujno potrebujejo za lastno preživetje.

Kdaj drugi val okužb? Zdravstvo se pripravlja na tri scenarije: črnega, sivega in roza

15. 05. 2020 08.47

V zdravstvu se pripravljajo na morebiten drugi val okužb s koronavirusom, a so vsakršne napovedi njegovega začetka po besedah infektologinje Tatjane Lejko Zupanc zgolj špekulacije. Če bo veliko gibanja po Evropi, lahko drug val 'udari' že poleti, lahko pa tudi jeseni. Ob morebitnem novem porastu okužb bo največji izziv za zdravstvo znova kader.

Prvi mož EHF: Težko si predstavljam LP brez Celjanov

14. 05. 2020 21.32

RK Celje Pivovarna Laško je nekaj časa pripravljal trajnostno poročilo, ta je prvi ali eden prvih v rokometu, ki ga zaradi epidemije koronavirusa predstavlja z zamikom, a je prav ta kriza pokazala še večjo pomembnost tega dokumenta. Celjski klub je stalnica v evropskih tekmovanjih, v Ligi prvakov je nastopal 25 sezon, kar ga uvršča med tri najbolj tradicionalne klube tega tekmovanja.

Preskok 2020: 2.500 vojakov v največji vojaški vaji Slovenske vojske zadnjih let

14. 05. 2020 06.00

Slovenska vojska se je v letošnjem letu soočala s številnimi ovirami, večinoma logistične narave, ter bojem proti koronavirusu. Delo so opravili odlično, a vaja dela mojstra – zdaj so že začeli eno največjih vaj zadnjih let, vajo Preskok 2020. Osnovni namen vaje je, da urijo operativna poveljstva in pripravljenost enot zunaj tradicionalnih vadbišč, zato boste vojake po dolgem času lahko videli v gozdovih, na poljih in drugih "civilnih" površinah.

Počivalšek: Vlada bo o tretjem paketu ukrepov razpravljala v petek

13. 05. 2020 15.27

Vlada bo v petek obravnavala predlog tretjega paketa ukrepov za pomoč gospodarstvu, ki močno čuti posledice epidemije novega koronavirusa, je napovedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Med drugim naj bi z ukrepi priskočili na pomoč turizmu.

S strokovnega stališča razloga za preklic epidemije ni, a podatki so spodbudni

13. 05. 2020 06.00

Epidemija v Sloveniji se umirja, a s strokovnega stališča razloga za njen preklic še ni, je povedala vodja strokovne skupine Bojana Beović. Podatki zadnjih 12 dni so sicer spodbudni, a Beovićeva je opozorila na možnost vnosa virusa iz tujine ob odpiranju meja, pa tudi na to, da še ne moremo ocenjevati posledic prvega sproščanja ukrepov. Direktor zavoda za šolstvo Vinko Logaj pa je poudaril, da je ob vrnitvi v šole treba ustvariti varno in spodbudno učno okolje.

Premier Janša in Vojna z mediji

12. 05. 2020 06.15

Premier Janez Janša je objavil zapis Vojna z mediji. V njem navaja, da poklicno skupino, ki se je "najprej oklicala za sedmo silo, nato za četrto (neizvoljeno) vejo oblasti, na koncu pa kar za moralnega razsodnika nad politično korektnostjo, danes vse težje prepoznavamo kot nekaj dobrega, saj v resnici niso več ne eno, ne drugo, ne tretje". V svojem zapisu na spletni strani vlade nacionalno televizijo primerja z nekdanjo JLA.

Elsnerjev Amiens še ni rekel zadnje: 'Odločitev je nepravična, zato smo se prisiljeni boriti'

12. 05. 2020 19.34

Nogometni klub Amiens, ki ga vodi slovenski trener Luka Elsner, ne popušča v svojem boju proti odločitvi francoske zveze, da se državno prvenstvo zaradi koronavirusne pandemije dokončno prekine, Amiens pa pošlje v drugo ligo. Potem ko je na spletu odprl peticijo proti prekinitvi in napovedal tožbo, je zdaj v časniku L'Equipe objavil še velik oglas.

V Vuhanu testiranje vseh prebivalcev, Norveška bo izplačala 38 milijard evrov iz 'naftnega' sklada

12. 05. 2020 13.05

V Rusiji so znova zabeležili več kot 10.000 okužb z novim koronavirusom. Kljub nadaljnjemu širjenju okužb so po državi začeli previdno rahljati ukrepe. Končalo se je tudi obdobje dela prostih dni, ki je v okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa veljalo od 30. marca. V kitajskem Vuhanu, ki je epicenter svetovnega izbruha novega koronavirusa, medtem načrtujejo množično testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Norveška pa bo gospodarstvu pomagala s kar 38 milijardami evrov iz naložbenega sklada. V ZDA je število mrtvih preseglo 81.000.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran

10. 05. 2020 15.00

Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.

Italijani jezni: zakaj pristojni v Bergamu omejitve gibanja niso uvedli prej?

08. 05. 2020 20.56

Bergamo, epicenter epidemije v Italiji in mesto, ki je v samo dveh mesecih izgubilo 7000 prebivalcev, se počasi pobira. Ljudje lahko zapustijo domove, a zdaj na dan prihaja njihova jeza. Čeprav so si oddahnili, da je nočne more končno konec, so si številni namreč začeli postavljati vprašanja, zakaj so posledice tako hude. Zakaj pristojni niso uvedli omejitev gibanja, ko je bilo število okuženih še nizko? Nekateri celo napovedujejo, da bodo tožili državo, ki ni poskrbela za pravilne ukrepe.

Prva tekmovanja pod okriljem AMZS morda že konec maja

08. 05. 2020 17.27

Pandemija novega koronavirusa je v zadnjih dveh mesecih ustavila tudi športnike na motorjih. Avto-moto zveza Slovenije se po prvi sprostitvi ukrepov na področju športa pripravlja na zagon sezone, v kateri doslej tekmovanj še ni bilo, posledice koronakrize pa bodo občutili predvsem pri mednarodnih tekmovanjih, ki so vprašljiva.

Prevozniki na robu zloma: 'Za naslednje plače sektor nima denarja'

07. 05. 2020 09.42

Zaradi posledic koronakrize je stanje med prevozniki alarmantno. Številna podjetja so se zaradi posledic epidemije znašla pred zlomom. Prevozniških podjetij je v Sloveniji kar 6000, zaposlujejo 30.000 ljudi in prispevajo kar sedem odstotkov bruto domačega proizvoda. Peter Pišek iz Obrtne zbornice pa opozarja, da o vladnih obljubah o likvidnostnih kreditih ni nič: "Zadeva bi morala iti takoj v proceduro. Vojaške komande – danes rečeno, jutri storjeno. Ni časa!"

Vlada v poročilu Šarcu očita kazniva dejanja. Opozicija: Gre za politični pamflet

06. 05. 2020 14.52

Vlada je objavila poročilo o nabavah zaščitne opreme. Med drugim ugotavlja, da je prejšnji premier Šarec ravnal nevestno in celo izpolnil znake kaznivih dejanj. "Najbolj sporna je odločitev, da se za potencialno okužene povratnike iz žarišča v Italiji ne odredi karantena in da se pravočasno ne zapre oziroma zdravstveno nadzoruje meja z Italijo," so zapisali. Gospodarsko ministrstvo je sicer izpostavilo tri domnevno sporne pogodbe, ki jih je podpisal Ivan Gale. Poročilo bodo poslali v parlament in na policijo.