posledice epidemije

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Koronaspoznanje, da nismo omnipotentni: Običajne razbremenitve so odpovedale

31. 10. 2020 10.24

Dom je postal zapor, te dni, ko so znova zaostreni ukrepi za obvladovanje novega koronavirusa, pravijo številni, ki so se spet znašli med štirimi stenami. Ob ustavitvi javnega življenja in delu od doma namreč odpade možnost bega pred odnosi, pred samim seboj, lastnimi dvomi in strahovi. Nekatere posledice te stiske so že vidne v obliki več družinskega nasilja, številne bodo vidne šele v prihodnosti, predvsem ko gre za otroke in mladostnike. Njihova socializacija je zaradi pojava novega koronavirusa drugačna, pravi psihologinja Barbara Čibej Žagar. Z njo smo se pogovarjali tudi o tem, zakaj se z grožnjo virusa še posebej težko sooča zahodna družba in zakaj številni odgovore iščejo v teorijah zarote.

Fantje, spodletelo vam je!

31. 10. 2020 07.00

Drugi val koronakrize je na vrhuncu. Številke pričajo, da so razmere alarmantne. Državljani se vsak dan spopadajo z izzivom, kako preživeti in ohraniti lastno zdravje in zdravje svojih bližnjih. Stroka na drugi strani dela vse, kar je v njeni moči, da ohrani zdravje državljanov. Politika ljudi poziva, naj se držijo ukrepov, in večina državljanov to tudi počne. Predsednik vlade po drugi strani noče razumeti, da bo kot vodja moštva enkrat moral prevzeti odgovornost za nastale razmere in odgovarjati državljanom za vse, kar se dogaja v vladi.

2488 novih okužb. Janša: Ukrepi bodo podaljšani za teden dni

29. 10. 2020 06.07

Ukrepi bodo podaljšani za teden dni, a lahko ob odgovornem obnašanju čez sedem do deset dni pričakujemo postopno sproščanje, je sporočil premier Janez Janša. V sredo je bilo potrjenih 2488 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 660 ljudi, v intenzivni enoti 109. Umrlo je 14 oseb s covid-19. Infektologinja Mateja Logar je povedala, da so vse postelje na intenzivni negi UKC Ljubljana zasedene.

Seja odbora DZ za kulturo prekinjena, koalicija se je 'opravičila'

29. 10. 2020 17.51

Seja odbora DZ za kulturo je bila zaradi nesklepčnosti prestavljena. Na nujni seji, ki je bila sklicana na zahtevo opozicijske četverice Levice, SAB, LMŠ in SD, bi morali obravnavati izselitev kulturniških in civilnodružbenih organizacij iz stavbe na Metelkovi 6 ter očitke o vladnem pritisku na javne medije in novinarstvo v senci spopadanja z epidemijo covida-19. A tik pred sejo so svojo odsotnost najavili vsi člani odbora iz vrst koalicije.

Trenutne razmere v zdravstvu? 'Z eno besedo: katastrofa'

26. 10. 2020 15.23

Direktor Klinike Golnik in predsednik Zdravstvenega sveta Aleš Rozman je v odprtem pismu državljanom in zdravstvenemu ministru Gantarju izrazil podporo v vseh prizadevanjih in naporih v času soočanja z epidemijo covida-19. Medtem pa je val odobravanja, pa tudi ogorčenja sprožil zapis na Facebooku zaposlenega v UKC Ljubljana, ki dela na oddelku, kjer zdravijo bolnike s covidom-19. "Po eni uri ti pod plaščem ter vso zaščito, ki ne diha, postane že peklensko vroče. Rad bi naredil požirek vode, pa ne moreš," opisuje razmere. Podobno navaja tudi mariborska zdravnica: "Bolnišnica se z vso resnostjo pripravlja na najbolj 'črn' scenarij. Srčno upam, da se ne uresniči."

Ministrstvo za zdravje začasno ukinja nenujne zdravstvene storitve

24. 10. 2020 20.17

Minister za zdravje Tomaž Gantar z odredbo prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev ter nenujnih operativnih posegov, kadar njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za pacienta. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa. Na preobremenjenost zdravstvenega sistema in predvsem pomanjkanje kadra, že tedne opozarja stroka.

Osebne zgodbe ljudi, ki so preboleli covid-19

24. 10. 2020 13.52

Osebne zgodbe iz epidemije. Ljudje, ki so preboleli covid-19, pripovedujejo, kako so se okužili, kako se je začelo, kakšen je bil potek bolezni, kakšne so njihove izkušnje ... In kaj sporočajo sodržavljankam in sodržavljanom?

Banka Slovenije: Gospodarski obeti vse slabši

21. 10. 2020 11.00

V Sloveniji se podobno kot v območju evra gospodarski obeti v zadnjih tednih naglo slabšajo. Najbolj ranljive so storitve, povečanje negotovosti pa bo med drugim podaljšalo odlog v investicijskih odločitvah podjetij. Razmere na trgu dela so medtem zaradi ukrepov države za zdaj še ugodne, ugotavlja Banka Slovenije.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov

21. 10. 2020 06.00

Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo

20. 10. 2020 15.40

Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

V bolnišnicah trenutno 100 intenzivnih postelj, možnost razširitve na 136

20. 10. 2020 14.33

V slovenskih bolnišnicah je trenutno na razpolago 100 postelj za intenzivno nego bolnikov s covidom-19, po potrebi pa se te zmogljivosti lahko razširijo na 136 postelj. V Splošni bolnišnici Murska Sobota je medtem zasedenih vseh 25 postelj za bolnike s covidom-19. Od štirih postelj za intenzivno zdravljenje so zasedene tri, v prihodnjih dneh pa bodo pripravili še 20 postelj. Lokacije za namestitev okuženih in prostovoljce za oskrbo iščejo tudi v Kranju.

Po Ljubljani koncesionarje na pomoč pozivajo tudi v Mariboru

20. 10. 2020 10.45

V mariborskem kliničnem centru jim je uspelo razširiti oddelek za zdravljenje bolnikov s covidom-19, a so morali zato odpovedati večino drugih storitev. Poleg tega jim kritično primanjkuje kadra, zato zdaj na pomoč kličejo koncesionarje iz podravske regije. Podoben poziv so že pred dnevi objavili tudi v UKC Ljubljana, a z eno razliko: če so se v Mariboru zadovoljili s prošnjo, so v Ljubljani zagrozili z umikanjem soglasij za delo pri drugem izvajalcu zdravstvene dejavnosti.

Preskrba s hrano v drugem valu epidemije ne bo ogrožena

20. 10. 2020 10.16

Zaradi širjenja okužb z novim koronavirusom in s tem posledično razglasitve epidemije ministrstvo ne pričakuje, da bi bila ogrožena preskrba s hrano. Potrošnikom svetujejo, naj ne kopičijo zalog s hrano, saj se s pretiranim nakupovanjem ustvarjajo motnje v trgovskih sistemih, poleg tega pa priporočajo nakup lokalnih produktov, saj s tem podpiramo slovensko gospodarstvo.

Hotelirji so si obetali dobro zasedenost, a ponekod dežujejo odpovedi rezervacij

19. 10. 2020 14.46

Tako hotelirji na obali kot zdravilišča po vsej državi so si med prihajajočimi krompirjevimi počitnicami obetali dobro zasedenost, zato obžalujejo nove vladne ukrepe, ki gibanje omejujejo na regijo ne glede na turistično rezervacijo. Gorenjski hotelirji opozarjajo, da bodo primorani hotele zapreti, frizerji in kozmetiki pa od vlade pričakujejo milejše omejitve, predvsem odpravo ukrepa ene stranke na prostor.

Zdravniki si želijo začasne imunitete za kazenske in civilne tožbe ob epidemiji covida-19

19. 10. 2020 13.28

Slovensko zdravniško društvo vlado poziva, naj vlada izvajalcem zdravstvenih storitev podeli imuniteto za kazenske in civilne tožbe za čas epidemije. Poudarjajo, da je zdravstveni sistem preobremenjen, bolezen pa premalo poznana in da lahko zdravniki in medicinske sestre "v stiski ob omejenih resursih reagirajo zmotno".

'Prihodnjo jesen še en val okužb, nato umiritev'

19. 10. 2020 13.30

Epidemija se bo gotovo končala, a žal ne v dveh mesecih. Zgodovina nas uči, da bo prihodnjo jesen verjetno še en val, potem pa bo novi koronavirus počasi začel izginjati z naslovnic in nas bo začel normalno spremljati. Pri virusih, ki povzročajo okužbe dihal, je naravna pot ta, da se počasi navadimo eden na drugega in začnemo sobivati, pravi mikrobiologinja.

Nagovor Janše: Najprej so življenja, potem je zdravje in nato gospodarstvo

18. 10. 2020 07.40

Premier Janez Janša je v video nagovoru državljanov in državljank opozoril, da je pred nami zahtevno, hladno obdobje pandemije. Pozval je, da z odgovornim obnašanjem pomagamo zdravstvu v bitki za življenja. "Vse, čemur se moramo začasno odreči, bo še vedno tu," je spomnil. V soboto smo v Sloveniji sicer opravili 3765 testiranj in potrdili 726 okužb z novim koronavirusom. Na intenzivnem oddelku bolnišnic je 49 bolnikov.

'Najboljše zdravilo proti virusu lažnih novic je dobra izobrazba'

18. 10. 2020 08.00

Smo ljudje dojemljivi za spoznanje novega in spremembe? Ali raje blokiramo ideje, ki rušijo naš znani svet? Nas bo kriza pripeljala bliže zaupanju v znanost? Zakaj teorije zarote lahko razumemo kot tolažbo? O takšnih in podobnih vprašanjih se v zbirki razmišljanj o pandemiji z naslovom Karantenozofija sprašuje filozof Tomaž Grušovnik, pa ima na njih tudi odgovore?

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost

18. 10. 2020 07.02

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

'Ceste naj bodo prostor solidarnosti in ne objestnega ravnanja'

17. 10. 2020 18.23

Pričeli so veljati novi ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa. Agencija za varnost prometa in Policija sta zato javnosti naslovili skupni poziv k doslednemu spoštovanju Odloka o začasni delni omejitvi gibanja ljudi zaradi preprečevanja okužb s SARS-CoV-2, saj je zdravstveni sistem obremenjen z obvladovanjem posledic širjenja okužb.

Smo tik pred razglasitvijo epidemije?

17. 10. 2020 06.00

Kaj preostane vsem, ki so se s polnočjo zaprli? Denarja, kot ga je bilo spomladi, ni več, tako predsednik vlade Janša, na drugi strani pa gostinci, frizerji, kozmetiki z novimi zahtevami. In najbrž ne bodo edini – glede na to, kaj pravijo številke.

Po mariborskem županu okužena še direktorica mestne uprave

16. 10. 2020 12.22

V Mariboru se okužbe s koronavirusom širijo tudi med zaposlenimi na mestni upravi. Sredi tedna so okužbo potrdili pri županu Arsenoviču, sedaj pa so sporočili, da je okužena tudi direktorica mestne uprave. Medtem so v Mariboru pričeli z zapiranjem športnih dvoran.

Zdravstveni kader bo moral v karanteno le ob pojavu simptov

15. 10. 2020 15.02

Zdravstvenim delavcem ne bo treba v karanteno zgolj zaradi tveganega stika z osebo, okuženo z novim koronavirusom, temveč ob pojavu simptomov. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant kadra primanjkuje, med delom pa nosijo zaščitno opremo. Izvajanje nenujnih storitev je prepuščeno strokovni presoji vodij oddelkov.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

'Zdaj postajajo vidne posledice pandemije na duševno zdravje ljudi'

10. 10. 2020 19.31

Skoraj milijarda ljudi po svetu ima duševno motnjo, vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora, depresija pa je vodilni vzrok za bolezen med otroki in mladimi. Vse bolj se kažejo posledice, ki jo t. i. nova realnost pušča na duševno zdravje ljudi, opozarjajo v združenju Ozara Slovenija. Svetovni dan duševnega zdravja poteka pod geslom Duševno zdravje za vse. Večje naložbe – večja dostopnost. Vsakomur, vsepovsod.

Recycleman: Lahko se naučiš obrti, a to te še ne naredi artista

10. 10. 2020 08.00

Dalaj Eegol, že desetletje poznan kot Recycleman, se je razgovoril o novem, šestem albumu KWA, ki je nedavno ugledal luč sveta. Z nami je naredil pregled kariere in pesmi s plošče, se zazrl vase in trenutne razmere. Tako v glasbi kot v družbi. Več nam je razložil v izčrpnem intervjuju v svojem rodnem Kranju.

Ugledna znanstvena revija nad Trumpa: Sprejeli so krizo in jo spremenil v tragedijo

08. 10. 2020 11.32

V sredo je ameriški akademski časopis New England Journal of Medicine objavil uvodnik, v katerem so uredniki obsodili odziv Trumpove vlade na pandemijo koronavirusa in pozvali k zamenjavi vodstva. "Ta kriza je ustvarila preizkus sposobnosti vodenja. V ZDA so naši voditelji na tem preizkusu padli. Sprejeli so krizo in jo spremenil v tragedijo," piše v uvodniku. Trump je medtem objavil videoposnetek, v katerem svojo okužbo s koronavirusom opisuje kot "prikriti blagoslov", saj da je odkril zdravilo, ki učinkuje. Američanom je obljubil, da jim bo zdravilo priskrbel brezplačno.

Janša: Strogim ukrepom se lahko izognemo z odgovornim vedenjem

03. 10. 2020 12.58

Od spoštovanja zaščitnih ukrepov pred širjenjem novega koronavirusa je odvisno, kako normalno bomo lahko živeli v prihodnjih mesecih, je danes v Ljubljani na okrogli mizi poudaril predsednik vlade Janez Janša. Strogim ukrepom se lahko izognemo z odgovornim vedenjem, je pozval.

Krek Fajonovi: NIJZ ni politični organ, moje strokovnosti ne morete ocenjevati

01. 10. 2020 15.21

Predsedujoča SD Tanja Fajon je na premierja Janeza Janšo naslovila pismo, v katerem ga je pozvala, naj vlada resno razmisli o zamenjavi direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina ter predstavi jasen načrt za obvladovanje epidemije covida-19. Medtem ko vlada in Kacin poziva nista želela komentirati, se je odzval Krek, ki Fajonovi sporoča, da v tem trenutku NIJZ potrebuje podporo vseh političnih strank, ne pa njihove kritike.