posledice epidemije

Porodničar, ki je objavil, da cepivo povzroča neplodnost, se je opravičil
07. 12. 2020 12.41
Kako hitro in nekritično se širijo teorije zarote v času epidemije koronavirusa, je dokaz tudi zadnji primer, v katerem je priznani slovenski porodničar Stanko Pušenjak opozarjal, da lahko cepivo proti covidu-19 povzroča neplodnost pri kar dveh tretjinah žensk. A se je kaj kmalu izkazalo, da gre za neresnične in znanstveno nepodprte trditve, ki jih Pušenjak obžaluje. Mikrobiolog Alojz Ihan opozarja na izjemno škodljive posledice, ki jih bo to imelo pri sprejemanju cepljenja. "Brez ustrezne precepljenosti pa bo naša država tudi naslednjo hladno sezono ostala ujeta v epidemijo."

Vojnović: Ta oblast v velikem delu državljanov vidi nasprotnike
06. 12. 2020 08.55
"Mislim, da premalo razmišljamo o starejših in njihovih potrebah. Že o otrocih in njihovih potrebah premalo razmišljamo. O starejših in njihovih potrebah pa nič. To se mi zdi eno najbolj žalostnih spoznanj te epidemije pri nas. Najbolj ogroženi so in predvsem mislim, da imajo zdaj vsi občutek, da se je družba odločila, da jih ne bo na vsak način zaščitila," pravi Goran Vojnović. To je grozljiv občutek, da ti daje država s svojimi ukrepi občutek, da so zanjo druge stvari pomembnejše od tvojega lastnega preživetja. "Tega si ne želi nihče od nas, ko bo toliko star."

Ukrepi proti širjenju covida-19 znova objavljeni
06. 12. 2020 07.08
Danes so začeli veljati novi odloki o ukrepih za zajezitev epidemije covida-19. Vsebinskih sprememb ni, še vedno ostajajo v veljavi vse omejitve – npr. zbiranja, gibanja in prodaje blaga. Kot je znano, je morala vlada odloke na novo objaviti po ugotovitvi ustavnega sodišča, da sklepi o podaljševanju pouka na daljavo ne veljajo, saj niso bili pravilno objavljeni.

Demokratična družba in kibernetske grožnje
05. 12. 2020 06.55
Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Policija obravnava grožnje, ki so jih na dom prejeli vladni svetovalci za covid-19
04. 12. 2020 21.54
Vladni svetovalci za covid-19 so na dom prejeli pisma z grožnjami zoper njihovo varnost in življenje, je sporočila policija. Pisma so kriminalisti zasegli, sprejeli so tudi ukrepe za zagotovitev varnosti ogroženih oseb. Razumemo, da se posledice epidemije kažejo na vseh področjih družbenega in zasebnega življenja, a nesprejemljivo je, da so osebe ustrahovane zaradi njihovega dela, dodaja policija.

Ob vidnem izboljšanju epidemiološke slike že prihodnji teden odprtja nekaterih trgovin?
04. 12. 2020 08.46
V primeru izboljšanja epidemiološkega stanja v prihodnjih dneh, bi lahko začeli s sproščanjem nekaterih omejitvenih ukrepov, so se danes trgovci dogovorili na izrednem sestanku pri premierju. Že prihodnji teden bi tako lahko začeli z odpiranjem trgovin z oblačili in obutvijo, avtosalonov ter nekaterih storitvenih dejavnosti. Odpiranje trgovin je v skladu z vladnim načrtov predvideno za oranžno fazo.

Cerar: Opravičila ni, saj gre za res hudo napako. Kaj pa globe in izgube?
04. 12. 2020 07.15
Ustavno sodišče je odločilo, da so sklepi vlade in ministrice za izobraževanje Simone Kustec, s katerimi so podaljševali šolanje na daljavo, neveljavni. Vladi je dalo tri dni časa za ukrepanje, sicer se bodo šole vrnile k pouku po starem. Vendar ima odločitev ustavnega sodišča tudi druge posledice, meni ustavni pravnik Andraž Teršek. To po njegovem pomeni, da vsi odloki, ki niso bili pravno podaljšani ne veljajo, državljani pa bi lahko zahtevali odškodnino. Iz vlade so sporočili, da bodo upoštevali odločitev ustavnega sodišča, čeprav so prepričani, da so pri sprejemanju odlokov ravnali ustrezno.

Srbija za vikende zapira lokale in trgovine, odprli bolnišnico za covid bolnike
04. 12. 2020 09.26
Srbija ob naraščanju števila okužb in smrti uvaja nove ukrepe, med drugim omejuje delovni čas lokalov, restavracij in nočnih klubov, ob koncih tedna zapira tudi določene trgovine in frizerske salone. V Beogradu so odprli novo bolnišnico za covid bolnike. V Avstriji pa so začeli z množičnim testiranjem, ki ga prvi dan spremljajo dolge kolone in tehnične težave. Na Hrvaškem je za posledicami okužbe z novim koronavirusom umrlo že več kot 2000 ljudi.

'Na šolah smo delali povsem enako, kot bi delali, če bi bilo vse skupaj zakonito'
04. 12. 2020 13.12
Šolniki smo očitno pet tednov delali v nezakonitih razmerah, pravi prvi med ravnatelji Gregor Pečan, ki pričakuje, da bo vlada sedaj to po hitrem postopku spravila v zakonito stanje. Medtem pa se osnovne šole za otroke s posebnimi potrebami zavzemajo za čimprejšnjo vrnitev otrok v šolo, saj otrokom trenutna situacija predstavlja velik stres.

Za šolanje na daljavo ni pravne podlage. Pirnat: To je odraz odnosa te vlade do vladavine prava
03. 12. 2020 20.55
Vlada je podaljšala ukrepe, saj se epidemiološka slika ni spremenila, da bi lahko začeli z njihovim sproščanjem. Med te ukrepe sodi tudi pouk na daljavo, a ustavno sodišče zdaj pravi, da za to pravzaprav ni pravne podlage - na podlagi primera, vezanega na šole s prilagojenim programom. Krive so neobjave v uradnem listu. Pravni strokovnjak Rajko Pirnat meni, da gre za hudo napako vlade, ki pa odraža pravzaprav njen odnos do vladavine prava. Ocenjuje, da je zdaj najbolj pomembno, da vlada napake odpravi, saj so ukrepi glede na situacijo potrebni.

Sindikati in GZS s svojimi predlogi za sedmi protikoronski zakon
03. 12. 2020 11.40
Iz sindikalnih vrst prihajajo novi pozivi in predlogi vladi ob pripravi predloga sedmega protikoronskega zakona. Kritični so, ker da niso vključeni v pripravo protikoronske zakonodaje, dosedanji ukrepi pa da niso zadostni. Sindikati ministrstvu za delo očitajo pomanjkanje socialnega dialoga, slišati je tudi napovedi splošne stavke. Minister za delo očitke zavrača.

2429 novih okužb: 'Višji delež pozitivnih lahko pripišemo uvedbi hitrih testov'
02. 12. 2020 09.11
Po podatkih vlade so pristojni v torek opravili 7178 testov in potrdili 2429 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova precej višji, in sicer znaša več kot 33 odstotkov. Torkov višji delež pozitivnih testov lahko pripišemo uvedbi hitrih testov, je ocenila Nuška Čakš Jager z NIJZ. Hospitaliziranih je 1285 pacientov, umrlo pa je 57 bolnikov, kar je drugo največje število v posameznem dnevu doslej.

V primežu krize: 10.000 brezposelnim bi se lahko pridružilo še 10.000 novih
02. 12. 2020 08.40
Na zavodu za zaposlovanje se je od začetka epidemije covida-19 do konca oktobra prijavilo 9537 novih brezposelnih iz panoge gostinstva in turizma. V sektorju ob tem ocenjujejo, da je brez dela ostalo vsaj še enkrat toliko zaposlenih za določen čas, študentov in drugih. "Zgodbe delavcev, ki se obračajo na sindikat, so žalostne, velikokrat pretresljive, predvsem pa se v njih izraža potreba po finančni pomoči," je ob tem pojasnila generalna sekretarka. Vlado zato poziva, naj jim nameni pomoč v obliki kriznega dodatka.

Dokumenti iz Vuhana: Kitajska je javnosti posredovala lažne informacije o pandemiji
01. 12. 2020 11.03
Medtem ko Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana, pa najnovejši tajni dokumenti, razkrivajo zavajanje javnosti. Poročila, ki so pricurljala iz kitajske province Hubej z glavnim mestom Vuhan, kažejo, da je Kitajska javnosti prikazovala manjše število okužb s koronavirusom od dejanskega in da so potrebovali več tednov, da so diagnosticirali nove primere. Iz dokumentov, ki jih je objavil CNN, je še razvidno, da oblasti javnosti niso obvestili o vrhuncu sezone gripe, ki je časovno sovpadal s pojavom (domnevno) prvega primera okužbe z novim koronavirusom na Kitajskem.

V nedeljo 428 okužb. Beovićeva: Stanje se še ne umirja
30. 11. 2020 08.45
V nedeljo smo v Sloveniji odvzeli 1880 brisov na novi koronavirus in potrdili 428 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 22,8-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1298 okuženih z novim koronavirusom, 205 jih je na intenzivni terapiji. Umrlo je 51 bolnikov s covidom-19. "Sprehajamo se po meji obvladljivosti razmer," opozarja vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb. Vodja svetovalne skupine Bojana Beović prav tako ocenjuje, da se stanje še ne umirja, zato tudi ne moremo pričakovati odpiranja države.

Realni BDP okreval bolj, kot so pričakovali
30. 11. 2020 16.22
Realni BDP je v tretjem četrtletju okreval bolj, kot so pričakovali v Umarju. Podatek je pozitivno presenetil analitike v GZS. "Ključno je bilo hitro in močno okrevanje domačega povpraševanja, ki je izviralo iz zapoznele rasti potrošnje prebivalstva kot tudi koriščenja turističnih bonov," je ocenil glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Čudežni, verjetnejši in marčevski scenarij: kako bodo videti prazniki?
30. 11. 2020 10.18
Bližajo se božično-novoletni prazniki, ki jih običajno preživimo v krogu (širše) družine in prijateljev. A letos bodo videti drugače – kako, so se vprašali tudi ustvarjalci Sledilnika covid-19, in napovedali tri različne scenarije. Celo najbolj optimistični, "čudežni" scenarij napoveduje od 400 do 800 smrtnih žrtev do konca decembra. Pri Sledilniku se bojijo povečanja širjenja okužb med božičem, predvsem zaradi pandemske utrujenosti in apatije. "Za zdaj je do božiča mogoče še vse. Že naslednji teden bomo sejali, kar bomo v času božiča poželi."

'Prispevkov ne morem poravnati brez pomoči, pomoči pa ne dobim brez plačanih prispevkov'
30. 11. 2020 08.15
Številni podjetniki, katerih podjetja zaradi epidemije covida-19 ne obratujejo, so se znašli v finančni stiski. Čeprav so upali na pomoč države, pa zdaj ugotavljajo, da je ta nanje pozabila. Čeprav bi jim državna finančna pomoč olajšala težke čase, pa do nje niso upravičeni, če nimajo poravnanih obveznosti do države. "Kako naj plačamo prispevke, če pa smo že več mesecev brez prihodkov?" sprašujejo.

Otroci in mladostniki pred ekrani
28. 11. 2020 07.09
Koronačas v družbo prinaša vrsto sprememb. Ena od njih je ta, da otroci in mladostniki zaradi epidemije, šolanja na daljavo, prepovedi druženja, odpovedi prostočasnih dejavnosti in spremenjenega urnika obveznosti staršev še več časa preživijo pred računalniki, telefoni in tablicami kot sicer. Pred napravami in ekrani torej, ki sicer prinašajo vrsto pozitivnih stvari, hkrati pa tudi vrsto težav. In da bi omilili te težave, da bi jih bilo čim manj, smo za otroke, mladostnike in starše smo v rubriki 24ur Inšpektor pripravili nekaj napotkov.

Ali izgubljamo bitko za svoje starše, dedke, babice?
28. 11. 2020 07.00
Kritično stanje v domovih za starejše. "Pustili ste jih na cedilu," vladi očitajo v Združenju za dostojno starost. Vse več ljudi se sprašuje, kdaj bo konec prisilne izolacije starejših v domovih, ki že vsaj mesec in pol niso bili v stiku s svojci. Okužbe v domove prihajajo prek obiskov ali zaposlenih, poudarja državni sekretar na ministrstvu za delo, hitri testi pa niso zanesljivi. Ali to pomeni, da bodo domovi še naprej zaprti? Odgovor mora dati zdravstvena stroka, ki mora ob tem prisluhniti psihosocialni stroki, pravi.

Referendum o vojaških investicijah po odločitvi večine v DZ nedopusten
27. 11. 2020 10.35
DZ je na izredni seji obravnaval sklep, da referendum glede zakona o investicijah v vojsko ni mogoč. Večina je nato tudi odločila, da bi bil referendum o vojaških naložbah nedopusten. Poslanci Levice to sicer vidijo kot zlorabo oblasti, zato že pripravljajo nadaljnje korake. Po besedah Vatovca bodo uporabili vsa pravna sredstva, da se sprejeti sklep izpodbija.

DZ preprečil možnost referenduma, 'kukavičja jajca' v PKP 6 ostajajo
27. 11. 2020 13.29
Državni zbor je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o šestem protikoronskem zakonu ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci večjega dela opozicije, ki so vnovič opozarjali, da zakon ob sicer dobrodošlih ukrepih za blažitev posledic epidemije covida-19 vsebuje tudi določbe, ki s tem niso povezane.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja
26. 11. 2020 06.16
Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Pahor razmišlja o skupinski pomilostitvi starejših bolehnih zapornikov
25. 11. 2020 10.31
Predsednik republike Borut Pahor je ministrico za pravosodje Lilijano Kozlovič zaprosil za razmislek, ali bi bilo mogoče za bolehne obsojence sprožiti postopek za pomilostitev po uradni dolžnosti. Začetek tega postopka je namreč v pristojnosti omenjenega ministrstva. Zaprosil pa jo je tudi za podatek, koliko obsojencev je trenutno na dolgotrajnejši prekinitvi zaporne kazni iz zdravstvenih razlogov.

Predlog podaljšanja akreditacij univerzam: 'Parkirišče za prijatelja Jambreka'
24. 11. 2020 14.02
Že včeraj je bilo na odboru DZ za šolstvo vroče, saj naj bi v KPK 6 vključili "kukavičja jajca". Danes so bili poslanci opozicije ponovno ostri do spornega predloga podaljšanja izpolnjevanja akreditacijskih pogojev za visokošolske zavode. S sprejemom predloga naj bi namreč nastala materialna korist za Jambrekovo Novo univerzo, ki bi, čeprav ne bi izpolnjevala pogojev, še naprej prejemala javna sredstva.

V Zagrebu začenjajo z množičnim testiranjem, v Italiji bodo zaprli vse farme minkov
23. 11. 2020 08.25
Zaradi novega navala covidnih bolnikov v zagrebške bolnišnice se je mestna oblast odločila, da uvede množično testiranje prebivalstva. Italija ne bo uvedla obveznega cepljenja proti koronavirusu. V Italiji so iz strahu pred mutacijo virusa, kot se je to zgodilo na Danskem, zaprli vse farme minkov. V Avstriji pa dijaki, ker so šole že dlje časa zaprte, zahtevajo olajšave pri opravljanju mature.

Italijanske srednje šole predvidoma zaprte do januarja, na Hrvaškem v veljavi strožji ukrepi
22. 11. 2020 09.28
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili okoli 3300 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je še 49 covidnih bolnikov, je danes sporočil hrvaški štab civilne zaščite. V državi so sicer danes zaostrili ukrepe za zajezitev koronavirusa. V okviru ukrepov za zajezitev novega koronavirusa v prazničnem času pa bodo v Italiji srednje šole in univerze predvidoma zaprte do začetka januarja. Temu nasprotujejo tako ministrica za izobraževanje, kot tudi starši in dijaki.

V koaliciji za umik izenačitve mature iz šestega protikoronskega zakona
20. 11. 2020 19.56
Vladna koalicija pred obravnavo šestega protikoronskega zakona na odboru DZ za finance soglaša, da se pomoč verskim uslužbencem prestavi iz šestega v sedmi protikoronski zakon. V tem bodo sicer denimo pomagali tudi upokojencem. Uskladili so se še, da iz šestega svežnja pomoči umaknejo izenačitev vpisnih pogojev poklicnih in splošnih maturantov.

Skupina Krka 'odporna' proti posledicam epidemije, za 22 odstotkov večji dobiček
19. 11. 2020 08.37
Skupina Krka je od januarja do septembra letos dosegla prodajo v višini ene milijarde 160,2 milijona evrov, kar je 6 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju. Ustvarila je 210,1 milijona evrov čistega dobička oziroma 22 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju.

Krvavo potrebujemo zdravnike, tuji, ki so pri nas, pa ne morejo delati
19. 11. 2020 06.00
Razkrivamo popoln birokratski nesmisel: medtem ko na vrhuncu epidemije covida-19 krvavo potrebujemo zdravnike, tuji zdravniki, ki so že pri nas, ne morejo delati. Kako je to mogoče, zakaj se kljub številnim prošnjam nič ne premakne? Si res lahko to privoščimo?