posledice epidemije

Stroka za stroge ukrepe med prazniki, končno besedo bo imela vlada
27. 03. 2021 19.36
Tretji val epidemije je vse močnejši, število okužb je zraslo krepko čez tisoč, v petek so jih našteli 1253. Predloge ukrepov za zajezitev epidemije pretresa strokovna skupina. Če se bomo odločili za popolno zaprtje javnega življenja, bomo to storili s težkim srcem, pravi Milan Krek. A vseeno je stroka enotna, da je med prihajajočimi prazniki treba uvesti stroge ukrepe. Po naših informacijah naj bi strokovna skupina predlagala 11 dni strogih ukrepov, nato pa ukrepanje po vladnem semaforju. Končna odločitev pa je v rokah vlade, ki bo zasedala danes.

Veliko skrbi za otroke je padlo na ženske zaradi stereotipov družbe
25. 03. 2021 07.00
Pandemija covida-19 vpliva na delo in spreminja dan številnih žensk, saj poleg službenih zadolžitev nosijo tudi glavno breme gospodinjskih opravil, hkrati pa tudi šolanja otrok na daljavo, ko je bilo to aktualno. Ob materinskem dnevu smo preverili, zakaj in kako se je njihovo življenje obrnilo v covidnem času.

Interpelacija zoper Simonitija: kako bodo glasovali poslanci DeSUS in SMC?
24. 03. 2021 07.17
V državnem zboru so letele ostre kritike zoper kulturnega ministra Vaska Simonitija, ki mu v opozicijskih LMŠ, SD, Levica in SAB očitajo predvsem škodljiv odnos do medijev ter neukrepanje v času epidemije. Predlagateljice interpelacije same sicer nimajo dovolj glasov za uspeh interpelacije, a na kocki so glasovi posameznih poslancev DeSUS in SMC, kjer pri glasovanju po napovedih ne bodo enotni. Da bosta interpelacijo podprla, sta med drugim napovedala Jurij Lep in Branislav Rajić. Maratonska interpelacija se bo nadaljevala v četrtek, ko bo tudi znana usoda kulturnega ministra.

Umar napoved letošnje rasti BDP zvišal na 4,6 odstotka
24. 03. 2021 22.37
Umar je zvišal napoved gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje 4,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), potem ko je v zimski napovedi pričakoval 4,3-odstotno rast. Za 2022 napoveduje 4,4-odstotno rast BDP, za 2023 pa 3,3-odstotno. Z Umarjevo spomladansko napovedjo se je danes seznanila vlada.

Kopitar: Dober občutek, ker smo še vedno v igri za končnico
24. 03. 2021 06.00
Najboljši slovenski hokejist Anže Kopitar se je v sezoni, v kateri šport še močno čuti posledice pandemije covida-19, v novi realnosti dobro znašel. Njegov klub v severnoameriški ligi NHL ima še vedno možnosti za končnico, sam pa na skoraj vsaki tekmi Los Angelesa izboljšuje osebno statistiko in se nezadržno bliža meji 1000 točk.

V Hrastniku do 2023 nov dom za starejše: za 11 milijonov evrov na voljo 132 postelj
23. 03. 2021 16.19
Stanovalci hrastniškega doma za ostarele se bodo že kmalu morda lahko veselili novih, ustreznejših prostorov – tamkajšnjemu domu se obeta nova infrastrukturna pridobitev. DSO, ki sta ga tako prvi kot drug val epidemije zelo prizadela, od začetka delovanja – torej že skoraj četrt stoletja – namreč deluje v prostorih nekdanjega dijaškega doma. Manko vlaganja v preteklosti pa je tudi tukaj (kot podobno v drugih domovih za starejše) naredil svoje – hud kadrovski, finančni in prostorski primanjkljaj je ob prvih okužbah z novim koronavirusom razkril globoke vrzeli na področju oskrbe starejših. Hrastniška novogradnja bo zdaj vsaj nekoliko skušala blažiti tovrstne težave, vrednost naložbe pa znaša okoli 11 milijonov evrov.

Nas čakajo strožji ukrepi? Neuradno večjega zaostrovanja ne bo
22. 03. 2021 19.35
Epidemiološka slika se slabša, po ocenah Instituta Jožef Stefan se Slovenija bliža rdeči fazi. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar in direktor NIJZ Milan Krek sta zadnje dni sicer napovedovala, da bo zaradi vse slabših epidemioloških razmer potrebno sprejeti nove ukrepe. A po neuradnih informacijah strokovna skupina ne bo predlagala pomembnejšega zaostrovanja ukrepov. Svoje odločitve bo sicer strokovna skupina v sredo sporočila vladi, ta pa bo odločila o ukrepih.

IJS: Do začetka aprila bo Slovenija v rdeči fazi
22. 03. 2021 12.34
"Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko nazaj v rdečo fazo prešli v začetku aprila," ugotavljajo na IJS. V aktualni analizi stanja je reprodukcijsko število R ocenjeno na 1,16, pri čemer so že upoštevali tudi vpliv prekuževanja in cepljenja ter dejstva, da je v Sloveniji poleg običajnega seva prisoten tudi bolj kužen angleški sev. "Dokler ne bo precepljenih vsaj 10 odstotkov populacije, vpliv cepljenja na dinamiko epidemije skoraj ne bo opazen," še pravijo na IJS.

Vsebina ustavne obtožbe proti Janši: cepiva, mediji in tožilstvo
20. 03. 2021 14.54
Proti predsedniku vlade Janezu Janši bo prihodnji teden vložena ustavna obtožba, je napovedal vodja največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec. V predlogu ustavne obtožbe skupina poslank in poslancev Janši očita kršitev več členov ustave, kazenskega zakonika in drugih zakonov zaradi opustitve dolžnega ravnanja pri nakupu cepiva, poseganja v medije in pritiskov na tožilstvo. Predlagatelji so zapisali, da je obtožba pred Ustavnim sodiščem utemeljena in nujna, "da se omenjenemu funkcionarju prepreči nadaljnje škodljivo delovanje". Podporo obtožbi so napovedali v stranki Levica, medtem ko v SD menijo, da lahko opozicija pred tem "izčrpa še veliko drugih možnosti".

IMF poslabšal napoved letošnje rasti slovenskega gospodarstva
19. 03. 2021 20.08
Mednarodni denarni sklad (IMF) je nekoliko poslabšal napoved rasti slovenskega gospodarstva v tem letu. Namesto 5,2-odstotne krepitve BDP po novem napoveduje 3,7-odstotno. V letu 2022 se bo gospodarska dejavnost okrepila za 4,5 odstotka. Nove številke je ob koncu posvetovanj z deležniki razkril vodja misije za Slovenijo pri IMF Bernardin Akitoby.

Cene nepremičnin in zemljišč so lani kljub epidemiji še nekoliko zrasle
19. 03. 2021 14.44
Epidemija je v lanskem letu posegla na mnoga področja. Tako je odločilno vplivala tudi na nepremičninski trg. Kot pojasnjujejo na Geodetski upravi RS, epidemija sama po sebi ni imela večjega vpliva na cene nepremičnin oziroma na ponudbo in povpraševanje po njih, toda zavedati se je treba, da epidemije še ni konec in da se vse njene gospodarske in socialne posledice še niso pokazale.

Zdravje zob se je med epidemijo poslabšalo
19. 03. 2021 13.03
Zobozdravniki so pred svetovnim dnevom ustnega zdravja spomnili na pomen preventive. Te dejavnosti so se namreč v času epidemije covida-19 skoraj popolnoma zaustavile, posledice pa se na zdravju zob že poznajo.

Ostaja minister: Janez Cigler Kralj prestal interpelacijo
18. 03. 2021 06.07
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po maratonski razpravi v Državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica in SAB. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslancev, proti pa 44. Interpelacija bi uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

Skrbniki mladoletnih otrok želijo ustavno presojo nošenja mask
17. 03. 2021 19.37
Skupina skrbnikov mladoletnih otrok je vložila pobudo za presojo ustavnosti odloka, ki določa obvezno uporabo zaščitne maske na javnih krajih oziroma prostorih in je med drugim obvezna za učence od 6. razreda osnovne šole do 4. letnika srednje šole, je v imenu pobudnikov sporočila njihova predstavnica Esmeralda Canjuga.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'
17. 03. 2021 13.59
Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

Janša: Pogodbe Evropske komisije s proizvajalci cepiv naj bodo javne
16. 03. 2021 08.58
Če EU ne bo hitro ukrepala in poiskala korektivnega mehanizma, ki bo zagotovil enakopravnejšo razdelitev cepiv proti covidu-19, se bodo razlike v precepljenosti med državami članicami tako povečale, da nam grozi nova politična kriza, je na srečanju na Dunaju posvarilo več premierjev držav članic EU, med njimi slovenski premier Janez Janša.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00
Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje
14. 03. 2021 12.35
Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

LMŠ se posveta na Brdu ne bo udeležil, SAB pričakuje spoštovanje dogovora
11. 03. 2021 11.58
Bratuškova pravi, da je bila ob prejemu Pahorjevega drugega vabila na srečanje predsednikov parlamentarnih strank kar malo presenečena, saj iz njega ni razvidno, da se bodo naslednjič pogovarjali tudi o napakah, ki so bile storjene v drugem valu epidemije. Tako so so namreč dogovorili. Če Pahor tega ne bo spoštoval in bo Janša srečanje znova uporabil za lastne politične namene, se sestanka ne bo udeležila. V LMŠ pa so vložili zahtevo za sklic nujne seje Odbora za zdravstvo. "Nujna poglobljena razprava politike in stroke naj se odvije v DZ," pravijo.

'Akutno fazo zlahka preboleli, a covidni rep maha še dolgo'
09. 03. 2021 08.30
Ob začetku epidemije covida-19 pri nas se še ni točno vedelo, katere vse posledice covid-19 pušča pri tistem, ki ga preboli. Hitro pa se je pokazalo, da so posledice hudega poteka bolezni pri večini bolnikov težke, okrevanje traja mesece. A tudi lahek in zmeren potek covida-19 lahko pusti dolgoročne posledice, opozarja infektolog Janez Tomažič.

Bo Sloveniji, kjer je zelo nizka potresna odpornost, uspelo prehiteti potres?
08. 03. 2021 07.51
Potresov ni mogoče napovedati, prav tako jih ni mogoče preprečiti. Lahko pa preprečimo nekatere – tudi najbolj tragične – posledice, ki jih s seboj prinašajo močnejši potresi. Rešitve imajo inženirji. Tokrat so nekaj teh predstavili na slovenskem inženirskem dnevu, hkrati pa pozvali državo k sistemskemu ukrepanju. Je rešitev v sofinanciranju ojačitve stavb? Bomo uvedli sankcije za tiste, ki bodo poskrbeli za energetsko sanacijo stavbe, ne bodo pa poskrbeli za potresno varnost? Bomo po vzoru energetskih vendarle dobili še potresne izkaznice?

Gostinci v posavski in jugovzhodni regiji bodo lahko odprli terase
07. 03. 2021 09.01
Gostinski lokali v posavski regiji in jugovzhodni Sloveniji bodo lahko v ponedeljek odprli terase in vrtove. Zaradi boljše epidemiološke slike, obe regiji sta v rumeni fazi, bodo lahko v enotedenskem poskusnem obdobju na zunanjih površinah stregli med 6. in 19. uro, pri čemer bo treba upoštevati navodila NIJZ.

Bodo najhujše posledice epidemije trpeli najmlajši in najstarejši?
04. 03. 2021 15.07
Ustavitev javnega življenja, zaprtje lokalov, trgovin, prekinitev socialnih stikov, zaprtje šol. Doma so ostali šolarji in mnogi starši, a ne le zaradi dela od doma. Mnogi so bili na čakanju ali pa so zaposlitev izgubili. Vedno več je duševnih stisk, prav tako beležijo porast skritih primerov nasilja v družini. Zaradi epidemije se je spremenilo življenje vsem, tudi tistim, ki še zdaj ne verjamejo, da virus sploh obstaja. "Na takšne spremembe se ljudje težko pripravijo," opozarja priznan psihiater in psihoterapevt, in najtežje je, da ne vemo, kdaj bo tega konec.

Francija kljub izzivom upa na vrnitev v normalno življenje do aprila
03. 03. 2021 08.17
Francoska vlada je izrazila upanje, da bi lahko v državi zavladala normalnost do sredine aprila, vendar bo prihodnjih nekaj tednov zelo težkih, je danes povedal govorec vlade Gabriel Attal. Največ upanja v Parizu trenutno polagajo v cepiva proti covidu-19. Medtem so ZDA na dobri poti, da bodo imele do konca maja dovolj cepiva za vse odrasle, je napovedal predsednik Joe Biden in ob tem oznanil, da bo cepivo Johnson & Johnson pomagal proizvajati tudi Merck.

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi
02. 03. 2021 08.51
DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

Nemčija podaljšuje zaprtje države, Kurz se pri cepivih ne bo zanašal na EU
02. 03. 2021 06.26
Preuranjeno in nerealistično je meniti, da bo pandemije konec do konca tega leta, je opozoril direktor WHO za izredne razmere Michael Ryan. Nemčija medtem načrtuje podaljšanje zaprtja države do predvidoma 28. marca, bodo pa ukrepi omilili na določenih področjih. Zaradi strahu pred bolj nalezljivimi sevi ukrepe zaostrujejo v Lombardiji.

'Zaradi spornih postopkov oškodovani številni samozaposleni v kulturi'
02. 03. 2021 11.17
Ministrstvo za kulturo je z lanskim junijem začelo postopke pridobivanja statusa samozaposlenih v kulturi voditi na sporen način, trdijo iz društva Asociacija. Ocenjujejo, da so bili pri tem hudo oškodovani številni samozaposleni v kulturi. Ker niso prejeli odločb, so bili primorani sami plačevati prispevke, kar je v obstoječi ekonomski situaciji izjemno težko in je številne pahnilo v eksistenčno stisko, pravijo. Nekateri posledično tudi niso vedeli, da jim ministrstvo prispevkov ne plačuje in sredi epidemije niso imeli ustrezno urejenega zdravstvenega zavarovanja, številni so izgubili tudi priložnosti za delo.

Ob dnevu civilne zaščite: 'Na vas se vedno lahko zanesemo'
01. 03. 2021 15.23
Delo Civilne zaščite (CZ) v minulem letu je močno zaznamovala epidemija covida-19, saj so pomagali tako s sprejemom, skladiščenjem in delitvijo zaščitnih sredstev kot tudi s kadrovsko pomočjo, je na virtualni novinarski konferenci ob dnevu civilne zaščite ocenil poveljnik CZ Srečko Šestan.

Bi nas cepilni potni listi osvobodili ali še dodatno omejili?
01. 03. 2021 06.00
Na eni strani dodatna spodbuda za cepljenje in možnost potovanj brez odhoda v karanteno, na drugi pa številni pomisleki na področju etike, prava, tehnologije in zdravstva. Covid cepilni potni listi dvigujejo ogromno prahu. O uveljavitvi enotnega evropskega cepilnega certifikata je razpravljal tudi vrh držav članic Evropske unije. "Na ravni Unije menim, da bi jih morali uporabiti za zagotovitev delovanja enotnega trga," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Slovenija sicer dokončnega stališča o cepilnih potnih listih še ni sprejela, jih pa po podatkih Mediane podpira skoraj 47 odstotkov anketiranih Slovencev.

Fitnes industrija: 'Država je storila bore malo, da bi pomagala panogi'
28. 02. 2021 12.39
Vlada RS je pred dvema tednoma sprostila športno rekreacijo in odprla tudi športno-rekreativne dvorane in fitnese. Lastniki fitnes centrov in telovadnic so zadovoljni, da so lahko znova odprli svoja vrata, toda opozarjajo na ogromno gospodarsko škodo, ki jo je utrpela fitnes industrija. Tudi država jih je v sklopu pomoči pustila na cedilu. Ob tem izpostavljajo še, da se bodo posledice zaprtja na našem zdravju poznale še dolgo.