posledice epidemije

Namesto prepričevanja ljudi v koristnost mask je vlada raje stavila na represijo
04. 05. 2021 15.16
Po odločitvi Višjega sodišča v Kopru, ki je presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška, se odpira veliko dilem. Kaj to pomeni za vse izrečene kazni, kakšne bodo pravne in finančne posledice za državo, kaj to pomeni z epidemiološkega vidika? Pravnik Pirnat opozarja, da prepričanje, da lahko vlada nekaj predpisuje z odloki, ne da bi za to imela zakonsko podlago, vodi v erozijo pravnega sistema. Epidemiologinja Kraigherjeva pa izpostavlja predvsem slabo komunikacijo vlade, zaradi katere ni zaupanja v odloke.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let
04. 05. 2021 09.41
Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

Poraba piva strmoglavila, brez dela naj bi ostalo 800.000 ljudi
02. 05. 2021 08.10
Poraba piva v Evropi se je lani močno zmanjšala, saj so bili bari in restavracije zaradi pandemije velik del leta zaprti, ugotavljajo v združenju Pivovarji Evrope. V primerjavi z letom 2019 so evropski pivovarji prodali 34 milijonov hektolitrov oziroma devet odstotkov manj piva.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Merc: Občutek varnosti je zelo pomemben za otrokovo uspešnost
01. 05. 2021 07.00
20-letnik z Gorenjske, ki je načrtoval maščevalni morilski strelski pohod, je v priporu v forenzični enoti mariborske psihiatrične bolnišnice. K sreči so ga policisti s pomočjo ameriških kolegov razkrinkali in preprečili najhuje. Motiv za napad naj bi bilo maščevanje nekdanjim sošolcem, domnevno zaradi vrstniškega nasilja v času šolanja. Nekdanji ravnatelj Dušan Merc je pri medvrstniškem nasilju poudaril vlogo učiteljev in dejal, da niso zgolj "učitelji predmetov, ampak tudi tisti, ki jim morajo otroci zaupati".

Vlada sprejela program stabilnosti, fiskalna politika ostaja ekspanzivna
28. 04. 2021 21.19
Vlada je sprejela program stabilnosti, ki pojasnjuje in v kontekst postavlja javnofinančno politiko v tem in naslednjih letih ter jo postavlja v okvir pakta za stabilnost in rast. Na ravni EU je sicer zaradi pandemije covida-19 začasno dovoljen odmik od pravil pakta in tudi slovenska fiskalna politika ostaja ekspanzivna.

Ljubljanske ulice je preplavilo 10.000 protestnikov, Policija ugotovila 46 kršitev
28. 04. 2021 07.44
Po podatkih Policije se je na protestnem shodu 'nove osvobodilne fronte – združene fronte' v središču Ljubljane zbralo okoli 10.000 protestnikov. Ti so vladi Janeza Janše očitali napade na svobodo medijev, politično kadrovanje ter korupcijo, vlado pa pozvali k odstopu. Policija je ugotovila le nekaj kršitev, v večini primerov je šlo za kršitev Zakona o nalezljivih boleznih.

Cepljeni stanovalci doma za starejše Trbovlje z blagimi simptomi po okužbi
22. 04. 2021 16.12
Učinki cepljenja so jasno vidni in kar je stroka ponavljala že mesece, zdaj vidijo tudi v domovih za starejše. Kljub ponovnim okužbam lahko domovi normalno delujejo, tudi občutka panike tokrat nimajo, razlaga direktorica trboveljskega doma, kjer se ponovno soočajo z 38 okužbami pri že precepljenih stanovalcih.

V Avstriji samotestiranje 'vstopnica' za pouk, v Italiji test le po rizičnem stiku
22. 04. 2021 06.00
Če so še nedavno v Sloveniji optimistično napovedovali ukrep samotestiranja v šolah, se je zapletlo že pred samim začetkom, posledično pa je testiranje prestavljeno za nedoločen čas. V sosednji Avstriji tovrstnih težav nimajo. Hitri test je vstopnica za pouk, ukrepu pa večina staršev ne nasprotuje. V Italiji, kjer vlada prilagaja ukrepe glede na epidemiološke razmere v posamezni regiji, samotestiranje v praksi ne poteka. Je pa nenehno spreminjanje ukrepov že pustilo posledice na učencih, ki upajo, da se bo življenje kmalu vrnilo v običajne tirnice.

GZS: Gospodarstvo potrebuje dodaten paket protikoronskih ukrepov
21. 04. 2021 18.43
Gospodarstvo še vedno čuti posledice epidemije, zato potrebuje nov paket interventnih ukrepov, menijo v GZS. Med drugim predlagajo podaljšanje in izboljšanje uspešnih obstoječih ukrepov ter nekatere nove – na primer za pomoč gostinstvu, turizmu in industriji srečanj ter za krepitev razvoja v podjetjih. Izpostavljajo denimo podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, moratorij na kredite in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov, ki bi jih razširili še na več sektorjev.

Cepljenje maturantov priporočila državna komisija, posvetovalna skupina je bila proti
16. 04. 2021 10.48
Prednostno cepljenje maturantov je že konec marca vladi priporočila Državna komisija za splošno maturo, ki je opozorila na škodljive posledice za dijake, ki se ne bi mogli udeležiti spomladanskega roka mature zaradi okužbe ali karantene. Po drugi strani je posvetovalna skupina za cepljenje tej odločitvi nasprotovala, njeni člani opozarjajo, da gre za politično odločitev.

Banka Slovenije: V bankah se krepita kreditno in dohodkovno tveganje
16. 04. 2021 11.02
Slovenski bančni sistem je glede kapitaliziranosti in likvidnosti v ugodnem položaju, a trendi niso ugodni. Ob realizaciji makroekonomskega tveganja namreč v ospredje prihajata visoko kreditno in povišano dohodkovno tveganje, je danes opozoril namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc.

Policija vdrla na nezakonito zabavo, med begom umrl 21-letnik
11. 04. 2021 17.01
V času epidemije covida-19 so v hotelu v Antwerpnu zabave željni mladi organizirali nezakonito zabavo, ki se je žal končala tragično. Po prihodu policije so se podali v beg, pri čemer je enemu od udeležencev zdrsnilo in je padel skozi okno. Župan mesta se je ob tem odzval, da gre za tragično nesrečo, ob kateri je treba premisliti o smiselnosti strogih omejevalnih ukrepov, ki slabo vplivajo tudi na duševno zdravje mladih.

Vlada podaljšala subvencioniranje čakanja na delo do konca maja
09. 04. 2021 22.43
Vlada je podaljšala ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo še za mesec maj. Ta ukrep bo namreč tudi v prihodnje zmanjšal tveganje, da bi se podjetja, ki se zaradi krize covida-19 soočajo z majhnim povpraševanjem ali negativnimi šoki v produktivnosti, odločala za odpuščanje delavcev, ocenjuje vlada.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo
09. 04. 2021 14.40
V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Ustavno sodišče zadržalo določbo odloka, ki omejuje potovanja v rdeče države
08. 04. 2021 20.08
Ustavno sodišče je sprejelo pobude za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti 11. člena vladnega odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi obvladovanja epidemije covida-19 ter do končne odločitve zadržalo izvrševanje tega člena, ki omejuje potovanja v države na rdečem seznamu. Odločitev je objavljena tudi v uradnem listu.

Janša: Zgolj vprašanje časa je, kdaj bomo premagali pandemijo
07. 04. 2021 18.29
Premier Janez Janša je bil govornik na virtualni konferenci o etičnih aspektih in posledicah pandemije covida-19. Dokler celoten svet ne bo precepljen, virusa kot človeštvo ne bomo premagali, je ocenil Janša, ki je glede prihodnosti optimističen.

Poročilo AI: Tudi v Sloveniji prihajalo do napadov na človekove pravice
07. 04. 2021 12.19
V poročilu o stanju človekovih pravic v letu 2020 Amnesty International ugotavlja, da je pandemija razkrila sistemsko neenakost ter da so jo svetovni voditelji izkoristili za intenziviranje napadov na človekove pravice. Tudi v Sloveniji je prihajalo do napadov na človekove pravice pod pretvezo boja proti covidu-19, izhaja iz poročila. V njem izpostavljajo omejevanje pravice do zbiranja, prisilne vrnitve beguncev in migrantov na Hrvaško ter visoko število covidnih smrtnih žrtev v domovih za starejše.

IMF svetovnemu gospodarstvu napoveduje šestodstotno rast
06. 04. 2021 17.47
Mednarodni denarni sklad je zvišal napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2021. Za primerjavo z januarjem jo je izboljšal za pol odstotne točke na šest odstotkov. Napoved za Slovenijo medtem ostaja enaka. IMF državi za letos napoveduje 3,7-odstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa 4,5-odstotno.

Športna stroka poziva k odpravi strogih ukrepov: 'Mladi se odmikajo od športa, vpliv bo katastrofalen'
05. 04. 2021 15.09
Predsednik državnega strokovnega sveta za šport Rado Pišot je na svetovalno skupino za covid-19 pri ministrstvu za zdravje naslovil poziv, da se naj vsaj od 12. aprila naprej začne izvajati športna dejavnost v državi, ki je ta trenutek skoraj povsem zaustavljena. Tudi tekmovanja na državni ravni ne potekajo, rekreacija pa le individualno.

Madžarska omejuje poročanje medijev o cepljenju
05. 04. 2021 12.10
Interni dopis iz ene od madžarskih bolnišnic razkriva, da država uvaja omejitve za poročanje medijev o kampanji za cepljenje proti covidu-19. Bolnišnice s covidnimi bolniki in ordinacije, v katerih poteka cepljenje, bo odslej lahko snemala in fotografirala samo državna radiotelevizija MTVA. Pred kratkim je sicer 28 medijev oblast pozvalo, naj jih spusti v bolnišnice, da prikažejo realno sliko epidemiološkega stanja v državi.

'Ko avtoritete odgovornost in krivdo prenašajo na ljudi, reagiramo negativno'
05. 04. 2021 11.19
Nedelja, 4. april 2021, je bil četrti dan nove, popolne zaustavitve javnega življenja v Sloveniji, ki bo trajala 11 dni. Hkrati pa je bil tudi dan, ko popolna zaustavitev javnega življenja ni veljala. T. i. 'velikonočna izjema' je bila le ena v vrsti številnih izjem, ki omogočajo situacije v poslovnih prostorih, kjer je prej izjema to, da se je neka dejavnost zaustavila kot pa obratno. Medtem pa pred prazniki gneča v nekaterih trgovinah, polne ceste, kljub prepovedi prehajanja med regijami in splošno nenošenje mask na prostem, čeprav je vlada tako odredila. So ljudje dokončno izgubili zaupanje v vlado in njene strokovnjake?

Stiske mladih v covidnem času vse resnejše, več je psihičnih težav
03. 04. 2021 07.00
Epidemija covida-19 vpliva na počutje in spreminja dan številnih otrok in mladostnikov. Soočajo se s šolanjem od doma ter sprejemajo življenje z manj gibanja in socialnih stikov, kar mnogim povzroča nelagodje in težave. Več mladih ima tudi psihične težave, v stiski so zaradi odnosov s starši ali nasilja v družini. Duševno zdravje je v Sloveniji še vedno premalo sistemsko urejeno področje in o njem se premalo govori, so prepričani strokovnjaki Mladinskega sveta Slovenije, ki so sprejeli mnenjski dokument.

Petkovi protestniki tokrat odkrili spomenik ('odhajajoči') vladi
02. 04. 2021 20.11
Na Trgu republike so se znova zbrali petkovi protestniki, ki so vladi tokrat postavili spomenik, ob njem pa prižgali svečo, saj da se njen čas izteka. "Ljudje so izgubili zaupanje in mnogi od njih izgubljajo tudi vsako upanje." Zato vladi sporočajo, naj se ne igra z njimi. "Vaše zlorabe oblasti in vašega 'hecanja' bo slej ko prej konec," so bili ostri.

'Ljudi najbolj razjezi, če ukrepi niso upravičeni'
31. 03. 2021 06.00
Kako zelo politične odločitve vplivajo na naša življenja, spoznavamo tudi v času epidemije. V zadnjem letu dni se s prijatelji in širšo družino praktično ne družimo več, naše delo, šolanje, dopusti, vsakodnevne navade, vse to se je drastično spremenilo. In ko je že kazalo, da se bo življenje po drugem valu in začetku cepljenja počasi začelo vračati v običajne tirnice, je prišel tretji val in z njim novo zaprtje države.

Predsednike največjih športnih panožnih zvez skrbi 11-dnevno zaprtje
30. 03. 2021 20.30
Popolno zaprtje države, ki ga načrtuje vlada, pomeni tudi zaustavitev državnih prvenstev na vseh ravneh. To bi pod vprašaj postavilo regularnost tekmovanj in pošteno zamajalo prihodnost klubov, ki v času pandemije že tako ali tako životarijo. Zato so v najpomembnejših krovnih organizacijah prepričani, da bo vlada še enkrat pretehtala svojo odločitev. V odgovoru na naše novinarsko vprašanje pa so na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport vse panožne zveze pozvali, da koledarje svojih tekmovanj prilagodijo trenutni situaciji.

Kljub pozivu vlade podjetja zaustavitve proizvodnje večinoma ne načrtujejo
29. 03. 2021 16.03
Podjetja ob napovedi ponovnega zaprtja države in pozivih k prehodu na delo na daljavo večinoma ne načrtujejo ustavitve proizvodnje, pač pa bodo še naprej izvajala ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom med zaposlenimi. Bodo pa na delo na domu marsikje prešli režijski delavci.

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem
28. 03. 2021 15.25
Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas
28. 03. 2021 07.30
"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

Pomanjkanje računalniških čipov: podražitev avtomobilov in telefonov?
28. 03. 2021 13.59
Potrošniki se zaradi vse večjega pomanjkanja polprevodnikov soočajo z dvigom cen in upočasnjevanjem proizvodnje televizorjev, mobilnih telefonov, avtomobilov in igralnih konzol. Sprva se je zdelo, da je pomanjkanje čipov, t. i. možganov elektronskih naprav, le kratek krč ob začetku epidemije, vendar se kriza s ponudbo računalniških čipov le še stopnjuje. Proizvodnjo pa je zaradi pomanjkanja čipov zaustavil tudi novomeški Revoz.