posledice epidemije

Študenti: Izgubljeno leto študija naj se nadomesti prihodnje leto
17. 06. 2021 07.25
V letošnjem študijskem letu se je študij v celoti na daljavo izvajal 14 tednov, nato pa v omejenem obsegu, vmes je minilo tudi eno izpitno obdobje. V Študentski organizaciji Slovenije tako pozivajo pristojno ministrstvo, da omoči študentom dodatno leto študija. Reševanje študentskih problematik od ministrstva zahtevajo tudi pri iniciativi Študenti še obstajamo. Na ministrstvu za izobraževanje zagotavljajo, da s predstavniki mladih in študentov ves čas sodelujejo. Napovedujejo tudi pripravo nacionalnega programa za mladino, ki bo podlaga za ukrepe za pomoč mladim in študentom.

'V zakonu razen bonov ni ničesar, kar bi rešilo turistično panogo'
17. 06. 2021 11.05
Slovenska turistična podjetja so z velikim ogorčenjem sprejela zadnji predlog interventnega zakona za turizem, ki predvideva izpustitev enkratnega dodatka ali nadaljnjega kritja fiksnih stroškov. "V zakonu ni razen izdaje novih bonov predvidenega praktično ničesar, kar bi lahko rešilo turistično panogo," opozarjajo in poudarjajo, da so boni le kratkoročna rešitev manjšega segmenta slovenskega turizma.

V sredo 83 novih okužb, prvič od oktobra ni umrl noben bolnik
17. 06. 2021 09.51
V sredo je bilo v Sloveniji opravljenih 2333 PCR-testov in potrjenih 83 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih predstavlja 3,6 odstotka, kar je manj kot dan prej, ko je delež pozitivnih predstavljal 4,5 odstotka, zabeležili pa smo 118 novih primerov. Hospitaliziranih je 112 bolnikov. Prvič od oktobra ni umrl noben covidni bolnik.

'Najhuje je, ko gledaš druge očete, kako se igrajo z otroki, ti pa se ne moreš'
17. 06. 2021 08.08
Zaspi z bolečinami, zbudi se z bolečinami in dan ni prav nič drugačen od njegovega začetka oziroma konca, ker cel mine v bolečinah. Tako svoje življenje preživlja Bojan že zadnjih pet let, oče treh otrok, ki je nekoč hodil v službo, skrbel za dom in družino, danes pa je odvisen od ženine pomoči. Sam se zaradi bolečin ne more ne oblačiti, ne slačiti, umivati, prazniti vrečko zaradi stome, mnogokrat potrebuje pomoč, da sploh vstane s postelje, na nogah preživi zelo malo časa, tudi sedeti velikokrat ne more zaradi bolečin v križu, trebuhu in stegnih, zato je zdaj njegova usoda postelja in razmišljanje, ki nikoli ne najde srečnega konca.

Ko 'slab dan' traja več tednov
17. 06. 2021 06.00
Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.

Interventni zakon za turizem predvidoma v četrtek
16. 06. 2021 16.38
Vlada že nekaj časa napoveduje predlog novega interventnega zakona, ki naj bi omilil posledice epidemije covida-19 na gospodarstvo. Načrtuje, da ga bo potrdila v četrtek. Največjo pozornost bo tokrat posvetila gostinstvu in turizmu, posebne ukrepe pa je predvidela za organizatorje srečanj in dogodkov, šport ter kulturo. Novi predlog zakona bo ponovno prinesel tudi bone.

V poletnih mesecih se varnost v prometu zmanjša
16. 06. 2021 09.36
Začenja se prvi del nacionalne preventivne akcije 'Alkohol', ob kateri na Agenciji za varnost prometa opozarjajo, da se zaradi njega zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, slabšajo pa se zaznava, predvidevanje, presoja, odločanje in končna izvedba ustreznega ravnanja. Alkohol je najbolj problematičen pri voznikih, saj so posledice prometnih nesreč, v katerih do udeleženi, najtežje, vendar pa predstavlja tudi dejavnik tveganja za nastanek prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji in pešci.

Strokovnjaki, ki to niso: izguba denarja, predvsem pa časa
16. 06. 2021 09.05
Potreba po pomoči narašča, hkrati pa se pojavlja tudi čedalje več "strokovnjakov", ki to niso. Če svoje duševno zdravje položimo v roke šarlatana, se lahko naša stiska še stopnjuje, utrpimo lahko tudi finančne izgube. Čeprav si vse več ljudi upa poiskati pomoč, nekatere raziskave kažejo, da je obiskovanje psihoterapije še vedno precej stigmatizirano. S strokovnjaki na področju mentalnega zdravja smo se pogovorili o nasvetih influencerjev in knjig za samopomoč, vprašali pa smo tudi, kako "prebroditi" napad tesnobnosti.

'Na neodvisne institucije se izvajajo koordinirani politični napadi in pritiski'
11. 06. 2021 14.57
Vodje štirih samostojnih in neodvisnih državnih organov so objavili skupno izjavo, s katero pozivajo k "ustrezni komunikaciji in spoštovanju ter prepoznavanju pomena samostojnih in neodvisnih državnih organov v demokratični družbi, ne glede na časovni okvir". Pod izjavo, ki jo je koordiniral predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, so se podpisali še varuh človekovih pravic Peter Svetina, predsednik komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Ustavno sodišče: omejitev gibanja na občine in prepoved zbiranja neustavna ukrepa
02. 06. 2021 08.52
Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta 2. in 3. točka 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. DZ mora neskladje odpraviti v dveh mesecih. Hojs odgovarja: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov.

Dogovor podpisalo deset sindikatov javnega sektorja, nekateri vladi očitajo izsiljevanje
28. 05. 2021 11.06
Dogovor o odpravi nekaterih varčevalnih ukrepov, zamiku izplačilnega dneva ter letošnjem regresu je podpisalo deset od nekaj več kot 40 sindikatov javnega sektorja. Eden je dogovor podpisal že dopoldne, ostali pa ob 14. uri. Po grobi oceni znašajo posledice dogovora 65 milijonov evrov, je dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Nekateri sindikati javnega sektorja dogovora ne nameravajo podpisati. Vladni strani predlagajo podpis v prihodnjem tednu, skupaj s povezanimi aneksi h kolektivnim pogodbam. Predloge teh so namreč prejeli šele v četrtek in se želijo najprej do njih opredeliti.

Vlada uvaja seznam temnordečih držav, spremembe pri prehajanju meja
26. 05. 2021 06.15
Vlada je na Brdu pri Kranju znova razpravljala o koronskih ukrepih. Večjih sprememb, čeprav smo po trenutnih številkah prešli v zeleno fazo, ni. Vlada po novem uvaja seznam temnordečih držav, spremembe so tudi pri prehajanju meja – otroci do 15. leta, ki potujejo v organiziranem spremstvu, po novem ne bodo več potrebovali negativnega testa.

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono
26. 05. 2021 08.38
Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Žrtev spletnega 'groominga' med otroki vse več: na kaj moramo biti pozorni?
25. 05. 2021 16.24
Z mednarodno kampanjo Ples petih korakov Policija opozarja na vse večjo problematiko spletnega 'groominga' – pojava, ko posameznik z otroki in mladostniki naveže stik, običajno po spletu, nato pa jih preslepi in prisili v spolno dejanje, pri čemer lahko otroka celo posname. Žrtev groominga je vse več, kar je predvsem posledica epidemije, postanejo pa lahko tudi žrtve spolnih zlorab, izkoriščanja in trgovine z ljudmi, še opozarja Policija.

Da bi se osamosvojili, so mladi pripravljeni sprejeti tudi slabe bivanjske razmere
24. 05. 2021 20.29
Raziskava mladina 2020 je razbila nekaj stereotipov o mladih, hkrati pa tudi opozorila na nekatere še kako pomembne problematike in stiske, s katerimi se mladi soočajo. Mladi so v primerjavi s podatki izpred desetletja občutno bolj dejavni, odgovorni in samostojni. A po drugi strani je njihova stanovanjska problematika večja, na trgu dela se soočajo z več prekarnosti, njihovo duševno zdravje pa se je poslabšalo.

Zlorabe: nudenje fizioterapije na daljavo najtežjim, nevrološkim bolnikom
22. 05. 2021 06.00
Ste že slišali za fizioterapijo na daljavo, po Zoomu, ali je bili celo deležni, pa četudi sodite med najtežje, nevrološke bolnike? Tudi to vam ponujajo spretni prodajalci, ki veliko zveze s fizioterapijo nimajo, znajo pa izkoristiti nedelujoč, zbirokratiziran sistem, v katerem je premalo fizioterapevtov, ki so preobremenjeni, čakalne dobe pa so posledično predolge. Fizioterapijo lahko sicer izjemoma izvajajo na daljavo, a šele, ko je jasno, da do poškodb ne more več priti, saj bolniki vaje že obvladajo.

Janša posvaril pred predčasnimi volitvami v času predsedovanja Slovenije Svetu EU
21. 05. 2021 22.18
Premier Janez Janša je v televizijskem pogovoru apeliral na vse, ki nekaj dajo na državotvornost in ugled države. Opozarja, da bodo posledice plačevale tudi naslednje vlade, če si ugled zapravimo s tem, da se sami zrušimo. Nekoliko več zdrave pameti v tem času ne bi škodilo, meni.

Lepši časi za avstralski turizem: vlada odobrila več milijonov pomoči
21. 05. 2021 18.52
Avstralskemu turizmu, ki je ob udaru pandemije covida-19 zabeležil 27-odstoten upad tujih turistov v primerjavi z lanskim letom, se v bližnji prihodnosti obetajo lepši časi. Panoga, ki v povprečnem letu predstavlja približno tri odstotke avstralskega BDP, bo dobila državno pomoč.

Na Gospodarskem razstavišču v enem dnevu cepili več tisoč ljudi
15. 05. 2021 20.17
Zanimanja za cepljenje je čedalje več. V našem največjem cepilnem centru – na Gospodarskem razstavišču – so v enem dnevu cepili več kot 3000 ljudi. Na cepljenje so vabili tudi tiste z rezervnega seznama, saj so nekateri termin odpovedali, ker so bili cepljeni že drugje. Zdravstveni dom Ljubljana sicer še vedno uporablja svoj sistem za prijavo na cepljenje, zato prosijo vse, ki so se prijavili na portalu zVEM, da se, dokler ne bodo prenesli vseh podatkov na nacionalni portal, prijavijo še pri osebnem zdravniku. Tudi številni sodelavci naše medijske hiše so zavihali rokave, da bi zaščitili sebe in druge ter da bi bilo epidemije čim prej konec.

'Predlog za začasno zadržanje odloka o prepovedi shodov ni utemeljen'
14. 05. 2021 21.17
Vlada je odgovorila ustavnemu sodišču, ki je pred mesecem dni začasno zadržalo odlok, ki prepoveduje shode, ne glede na število udeležencev. Ustavno sodišče je takrat ocenilo, da so škodljive posledice za pravico do zbiranja, svobode izražanja hujše od škodljivih posledic za varstvo javnega zdravja. Od vlade je zahtevalo, naj v sedmih dneh sprejme novo ureditev. Vlada je to tudi storila, zdaj pa sporoča, da so "zatrjevane neskladnosti z ustavo neutemeljene in da je bil predlog za začasno zadržanje neutemeljen".

Gaza, pekel na Zemlji
13. 05. 2021 17.49
Ujeti med jugovzhodno sredozemsko obalo in bodečo žico, med prenaseljenostjo in omejitvijo gibanja, med interesi Izraela in Hamasa, med vojno in nemirom – prebivalci Gaze. Praktično zaprti v 365 kvadratnih kilometrov velikem bližnjevzhodnem getu so brez dvoma največje žrtve navzkrižja interesov in drugih protislovij, ki krojijo usode dveh milijonov duš.

Rumena faza prinaša nova sproščanja v gospodarstvu, turizmu in športu
13. 05. 2021 05.54
Vlada je za 30 dni podaljšala epidemijo na območju celotne države. Odločila je tudi, da so izpolnjeni pogoji za rumeno fazo. Od sobote, 15. maja, je dovoljeno zbiranje na prireditvah in shodih do največ 50 udeležencev. S ponedeljkom, 17. maja, se sproščajo tudi vsa športna tekmovanja, ne glede na to, ali so namenjena rekreativnim športnikom ali registriranim športnikom.

Delodajalci obžalujejo odhod sindikatov iz ESS
13. 05. 2021 10.47
Predstavniki delodajalcev so nad odločitvijo sindikatov, da se umikajo iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), razočarani in jo obžalujejo. Tristranski dialog je zelo pomemben posebej v času sprejemanja reform in določanja prihodnjih usmeritev družbe, so povedali v odzivih.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji
09. 05. 2021 18.38
Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

V Indiji znova potrdili rekordno število okužb
07. 05. 2021 10.56
V Indiji so v zadnjem dnevu znova opazili porast števila novih okužb z novim koronavirusom. Potrdili so jih 414.188, kar je največ doslej, je sporočilo indijsko ministrstvo za zdravje. V zadnjem dnevu je v državi umrlo še 3915 covidnih bolnikov. Nemški zdravstveni minister Jens Spahn je medtem sporočil, da se zdi, da je Nemčija premagala tretji val epidemije. Nemški parlament je ob tem dokončno potrdil sprostitev omejevalnih ukrepov za cepljene in prebolevnike.

Borštnikovo srečanje zamaknjeno v drugo polovico junija
05. 05. 2021 16.15
Gledališki festival Borštnikovo srečanje, ki je bil načrtovan med 24. majem in 6. junijem, je prestavljen na drugo polovico junija. Trenutne epidemiološke omejitve njegove izvedbe konec maja oziroma v začetku junija trenutno ne omogočajo, zato so se odločili za novi termin med 14. in 27. junijem

V porciji kakavovih kosmičev za kar pet kock sladkorja
05. 05. 2021 10.16
Primerjalni test kakavovih kosmičev, ki ga je Zveza potrošnikov Slovenije izvedla v okviru mednarodnega projekta Food PRO, je pokazal razmeroma velike razlike med izdelki ter eno skupno lastnost – previsoko vsebnost sladkorja. Otroci in najstniki tako že za zajtrk s kosmiči zaužijejo celo več kot polovico dnevne varne količine sladkorja. Večina kosmičev je tako prej sladica kot pa živilo za zajtrk.

V Indiji spet črni rekord, v Braziliji preiskava glede (ne)obvladovanja epidemije
05. 05. 2021 11.14
V Indiji so zabeležili novo rekordno število mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu. Po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje je v preteklem dnevu za to boleznijo umrlo 3780 ljudi. Medtem pa je ameriški predsednik Biden povedal, da so doslej izpolnili vse cilje, ki so si jih zadali glede cepljenja prebivalstva proti covidu-19.

Po 'uspešnem' začetku mature bo Sviz zbiral podpise za odstop Kustečeve
04. 05. 2021 16.13
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob obisku Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju ocenila, da se je izvedba letošnje splošne mature začela uspešno. Glede na prve informacije ministrice večjih težav pri začetku spomladanskega roka ni bilo. Ji bo pa težavo morda povzročil sindikat Sviz, ki bo v sredo med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju začel zbirati podpise pod poziv za odstop Kustečeve. S tem želijo predvsem jasno sporočiti, kako ocenjujejo vodenje šolskega resorja v zadnjem letu.