posledice epidemije

V rdečih regijah, kjer je to možno, pouk v šoli tudi v ponedeljek

29. 01. 2021 12.51

Vlada je izdala pričakovani odlok o tem, da se šolarji prve triade v rdečih regijah v ponedeljek lahko vrnejo v šolske klopi, v črnih regijah pa se začneta nujno varstvo za otroke in šolanje na daljavo. Učitelje bodo testirali na okužbo z novim koronavirusom pred poukom. Skoraj 90 odstotkov šol je namreč sporočilo, da so sposobne to izvesti.

OKS z novimi predlogi za osmi protikoronski zakon

29. 01. 2021 17.09

Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez je poslanskim skupinam v državni zbor poslal predloge ukrepov za blaženje negativnih posledic epidemije covida-19 v športu. Med predlogi za osmi protikoronski zakon so tudi državno financiranje testiranj na koronavirus in davčne olajšave za vlaganje v sponzorstvo.

Ministru za kulturo Vasku Simonitiju se obeta interpelacija

29. 01. 2021 14.26

Po interpelaciji zoper ministra Janeza Ciglerja Kralja in napovedi o interpelaciji zoper ministrico Simono Kustec je danes stranka SD interpelacijo napovedala še proti ministru za kulturo Vasku Simonitiju. Po besedah nekdanjega kulturnega ministra Dejana Prešička bo vložena še pred kulturnim praznikom 8. februarja. Kot je dejal v izjavi za medije, bo to verjetno "eno največjih daril", ki jih lahko dajo slovenski kulturi. Vlada namreč s svojimi dejanji po Prešičkovi oceni ogroža vitalna področja v državi.

Levica napovedala interpelacijo šolske ministrice Simone Kustec

28. 01. 2021 16.14

Po tem, ko je ministrica za šolstvo Simona Kustec sporočila odločitev vlade, da se v ponovno počrnelih regijah vrtci in šole znova zapirajo, čeprav je še pred nedavnim napovedovala, da bo vrnitev v šole trajna, so v stranki Levica sporočili, da v sodelovanju z opozicijo že pripravljajo zahtevo za njeno interpelacijo.

V dveh novih črnih regijah zaostrovanje, povsod dovoljena prodaja nogavic in perila

27. 01. 2021 18.27

Vlada je na Brdu pri Kranju pretresala aktualne epidemiološke razmere in odločala o morebitnih spremembah ukrepov. Odločila je, da bodo v obalno-kraški in zasavski regiji, ki sta po novem prešli v črno fazo, znova odprte samo nujne trgovine. Bo pa v celotni državi v prodajalnah z živili znova možno kupiti nogavice in perilo. Težko pričakovano odločitev glede usode šol in vrtcev je vlada preložila na četrtek.

Ustavno sodišče zadržalo določbo glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom

26. 01. 2021 09.11

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo določbo protikoronskega zakona glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom. Pobudo za presojo skladnosti z ustavo tega dela PKP 6 je na ustavno sodišče namreč vložil redni profesor mariborske univerze Danijel Rebolj. Spremembe akreditacije visokošolskih zavodov niso niti utemeljen niti nujen ukrep za odpravo posledic epidemije covida-19, je zapisal.

FB-oglaševanje strank: kdo pomirja ogenj (epidemije) in kdo nanj priliva olje?

25. 01. 2021 15.26

Že mogoče, da je za večino Facebook orodje za izmenjavo mnenj in spremljanje življenja naših prijateljev. A politiki ga vidijo po svoje – kot orodje za širjenje svojih političnih idej, pogledov ... tudi propagande zoper politične nasprotnike. Pri tem pa imajo očitno kdaj tudi težave z razumevanjem primernosti trenutka ali teme za udrihanje po nasprotnikih.

Lahko Orban izgubi naslednje volitve?

25. 01. 2021 07.52

Madžarska pod Orbanom ni več demokracija, ima še demokratične institucije, ki pa ne delujejo. K Orbanovemu vzponu sta poleg njegove lastne avtoritarne osebnosti in politike prispevali predvsem gospodarska kriza 2008 ter razdrobljena in izgubljena, tudi arogantna opozicija. Naslednje leto bodo znova volitve in tokrat je opozicija združena. Že zdaj je jasno, da volitve ne bodo prav poštene, a kljub nadzoru, ki ga ima Orbanov režim nad praktično vsemi aspekti madžarske družbe, se lahko zgodi, da jih Fidesz ne bo dobil. In kot zdaj kaže, bo ključna prav korona. In njene posledice.

Posvet o tajnem glasovanju poslancev končan brez dogovora

21. 01. 2021 07.03

Predsednik DZ Igor Zorčič je s predstavniki poslanskih skupin razpravljal o tem, kako poslancem v določenih primerih omogočiti tudi tajno glasovanje zunaj sedeža DZ. Kot je povedal po sestanku, so soočili mnenja, a nekega soglasja, ki bi v tem trenutku dalo upanje, da bodo kmalu prišli do sprememb poslovnika, ni bilo začutiti. Posvet se je tako končal brez kakršnekoli sprejete rešitve ali doseženega dogovora o rešitvi.

Ciglerju Kralju grozi interpelacija

20. 01. 2021 15.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj se bo kot kaže moral zaradi dodelitve sredstev Zavodu Iskreni zagovarjati tudi na interpelaciji. Spisali so jo v LMŠ in jo že poslali v usklajevanje več opozicijskim strankam. Prvak stranke Marjan Šarec je na Twitterju zapisal, da gre za "kapljo čez rob" in da je opozicija dolžna ukrepati. Na ministrstvu so zanikali očitke proti ministru. Oglasili so se tudi v Zavodu Iskreni, kjer so poudarili, da ne živijo od javnih razpisov, pač pa stremijo k neodvisnosti od javnih sredstev.

OZS v PKP 8 predlaga tudi nadomestilo za izpad prometa

20. 01. 2021 14.21

OZS je na vlado za vključitev v osmi protikoronski zakon naslovila vrsto predlogov – poleg podaljšanja ukrepa čakanja na delo, kritja fiksnih stroškov in povračila celotnega nadomestila plače je med njihovimi predlogi tudi nadomestilo za izpad prometa zaprtim podjetjem, so sporočili iz zbornice. Kot izpostavlja predsednik zbornice Branko Meh, bi morali po vzoru Avstrije najti rešitev, kako bi zaprtim podjetjem povrnili vsaj delno nadomestilo za izpad prometa. Da so razmere v panogi čedalje slabše, pa opozarjajo tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma. Če ne bo dodatnih ukrepov, prihajajo odpuščanja, kršitve in izčrpavanje obstoječega kadra, so jasni.

Potrebe po vključitvi otrok v vrtce vse večje

19. 01. 2021 13.05

Ne le šole, že več kot tri mesece so zaprti tudi vrtci, ki trenutno nudijo le nujno varstvo, zato so ravnatelji Združenja ljubljanskih vrtcev na pristojne naslovili pismo, v katerem se zavzemajo za čimprejšnje odprtje in normalizacijo delovanja predšolske vzgoje za vse otroke. Na stiske otrok in njihovih družin pa opozarjajo tudi humanitarne organizacije.

Poznate skriti znak za nasilje v družini?

18. 01. 2021 11.21

Ste vedeli, da obstaja mednarodni znak, s katerim lahko nakažete, da doživljate nasilje v družini, ne da bi pustili kakršnekoli dokaze, ki bi jih lahko nasilna oseba uporabila proti vam? Pokažite odprto dlan, premaknite palec v dlan in ga z ostalimi prsti pokrijte v pest. Če vam nekdo pokaže takšen znak, nujno reagirajte.

Vlada: Zadržanje odloka o zaprtju šol nevarno za javno zdravje

17. 01. 2021 18.18

Vlada je na dopisni seji sprejela mnenje o pobudi za oceno ustavnosti odloka o začasni prepovedi zbiranja v šolah. Po mnenju vlade bi bilo začasno zadržanje odloka oz. sklepa ministrice Simone Kustec v nasprotju z vsemi ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa in bi predstavljalo neposredno škodo za javno zdravje in zdravje posameznika.

Izzivi digitalizacije slovenskih občin

16. 01. 2021 07.00

Živimo v dobi zelo hitrega tehnološkega in znanstvenega napredka, ki temeljito spreminja delovanje celotne družbe. Spremembe v gospodarstvu so še posebej vidne in otipljive, takšen razvoj pa je posledica predvsem digitalnih tehnologij – delo in šolanje na daljavo, brezpapirno poslovanje, elektronske vloge, shranjevanje v oblaku. Fizične razdalje v digitalnem svetu niso več tako pomembne, kot so bile prej. Pandemija covida-19 je pri tem zgolj katalizator sprememb, pospeševalnik procesov, ki trajajo že leta.

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu manjše kot spomladi

14. 01. 2021 09.42

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu epidemije covida-19 so manjše kot spomladi, vendar pa tudi bolj osredotočene na storitvene dejavnosti, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Trošenje gospodinjstev se je oktobra in novembra ob zaostritvi ukrepov močno zmanjšalo, povečalo pa se je njihovo varčevanje.

Število cepljenih preseglo 25.000, nepokretni se lahko cepijo tudi na domu

13. 01. 2021 13.14

Nacionalni inštitut za javno zdravje je v prvem tedenskem poročilu o cepljenju v Sloveniji potrdil, da so doslej razdelili 40.000 odmerkov cepiva, število cepljenih pa je preseglo 25.000. Kot je povedala koordinatorka programa cepljenja Marta Grgič Vitek, bo 10.000 novoprispelih odmerkov v zdravstvenih domovih na voljo za starejše od 80 let. Tisti, ki ne morejo do cepilnega mesta, pa se bodo lahko cepili tudi na domu.

Porast nasilja, posilstev in umorov ter 'skrajne okrutnosti pri njihovi izvedbi'

13. 01. 2021 16.46

V preteklem letu smo se večino časa ukvarjali z vprašanjem epidemije ter v skrbi za lastno in tuje zdravje pozabili na ostale družbene probleme, ki jih je epidemija še poglobila, opozarja Društvo SOS telefon. Policija je lani beležila porast nasilja v družini, ubojev, umorov in posilstev. In čeprav so intimnopartnerski in umori v družini najpogostejši tip umorov pri nas, smo bili lani priča tudi "skrajni okrutnosti pri njihovi izvedbi", opozarjajo. "Nasilje v družini uničuje celotne družine, jemlje življenja in otroke vpletenih izpostavlja okrutnostim, kakršne si težko predstavljamo."

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci

12. 01. 2021 15.39

Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Slovenija na Hrvaško pošilja še štiri mobilne hišice

11. 01. 2021 12.22

Slovenija je Hrvaški za pomoč ob uničujočem potresu konec decembra namenila še štiri mobilne hiše. Prevoz hišk iz državnega logističnega centra v Rojah v hrvaško Petrinjo sta omogočila slovenska vojska in eno od slovenskih prevozniških podjetij. Je pa močan potres, ki je prizadel območje Petrinje, nekaj posledic pustil tudi v delih Slovenije, med drugim na kulturni dediščini in sakralnih objektih na severovzhodu države.

Miti in resnice o cepivih proti covidu-19

09. 01. 2021 17.08

Novice o razvoju cepiv, ki razveseljujejo stroko, so v zadnjem času pospremili številni zapisi v družbenih medijih, ki med uporabniki širijo dvome o ustreznosti cepiv. Mnogi so skeptični tudi zaradi hitrosti, s katero so cepiva razvili: ali so resnično dovolj varna in učinkovita? Strah, da bi nam genski inženiring pod pretvezo cepiva trajno spremenil genski zapis ter vplival na naše misli, telesne funkcije in počutje, je odveč, pravijo strokovnjaki.

STA še vedno čaka na plačilo

08. 01. 2021 14.08

Slovenska tiskovna agencija (STA) kljub določilom sedmega protikoronskega zakona ostaja brez proračunskih sredstev za izvajanje javne službe, so potrdili v vodstvu STA. Zakonsko določen znesek bo STA zato nakazan takoj, ko bo Evropska komisija dala pozitivno mnenje, so napovedali na Ukomu. Po mnenju vodstva in zaposlenih na STA je vladino nespoštovanje zakona poraz pravne države.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'

06. 01. 2021 06.13

Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo

06. 01. 2021 16.33

Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

Velika Britanija ustavlja javno življenje, novi sev tudi v Avstriji

04. 01. 2021 09.17

Britanski sev novega koronavirusa so potrdili tudi v Avstriji. Naši severni sosedje bodo sicer popolno zaprtje javnega življenja v državi podaljšali še za en teden. Oblasti v Veliki Britaniji pa so se zaradi naraščajočega števila okužb odločili za novo ustavitev javnega življenja. Šole bodo zaprte, ljudje pa bodo smeli domove zapuščati le za nujne opravke. Na Škotskem bo to veljalo do konca januarja, v Angliji pa najmanj do sredine februarja.

Papež kritiziral vse, ki so med prazniki odšli v tujino, da bi se izognili omejitvam

03. 01. 2021 14.02

V Španiji so v odzivu na morebitne posledice novoletne rave zabave v bližini Barcelone še poostrili omejitve gibanja, s katerimi želijo preprečiti, da ne bi podobne zabave pripravila še kakšna skupina organizatorjev. Britanski premier napoveduje dodatne zaostritve ukrepov, papež Frančišek pa je medtem kritiziral vse, ki so med prazniki odšli na počitnice, da bi se izognili ukrepom.

Jeseni naraslo nezadovoljstvo in nasprotovanje ukrepom, padla podpora vladi

30. 12. 2020 15.55

V raziskavi #Novanormalnost, ki jo je izvedel Valicon, so spremljali ključne indikatorje odziva javnosti na ukrepe in doživljanje vsakodnevnega življenja v novih razmerah. Ugotovili so, da sta se v jesenskih mesecih krepko povečala pesimizem in nestrinjanje z ukrepi vlade, ki ji je tudi občutno padla podpora. Povečal se je tudi delež tistih, ki so ocenili, da se je njihovo finančno stanje poslabšalo v primerjavi s prejšnjo polovico leta.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov

30. 12. 2020 07.48

DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

'Želim si le, da bi bilo vse to za nami in da bi ostali zdravi'

29. 12. 2020 19.12

Ob nekaj več kot 10 tisoč testih so potrdili 1957 novih okužb. 36 covidnih pacientov je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 1170 bolnikov, 51 manj kot dan prej, v intenzivnih enotah jih je 157. Toliko stresa, kot ga je bilo letos, ni bilo še nikoli, za nami je zelo težko leto, številne težke trenutke, ki so jih doživljali tako pacienti kot tudi naši sodelavci, smo nosili domov, pripoveduje glavna medicinska sestra na urgenci v mariborskem UKC Renata Mlakar. Kako vse to sprejemajo njihove družine in česa se bojijo?

Flis: Ko se cepimo, dvomljivcem pokažemo, kaj je prinesel napredek medicine

29. 12. 2020 06.00

Več kot milijon državljanov naj bi bilo cepljenih do konca julija, za zdaj pa cepljenje, čeprav množično, ostaja privilegij. Poleg oskrbovancev in nekaj zaposlenih v domovih za starejše je na vrsto prišlo tudi okoli 550 zdravstvenih delavcev na intenzivnih oddelkih v bolnišnici. Med prvimi sta se cepila tudi direktor UKC Maribor Vojko Flis in infektolog Janez Tomažič.