posledice epidemije

'Če pogoji za višjo silo ne bodo izpolnjeni, odsotnost z dela ne bo opravičljiva'
24. 06. 2020 15.24
V primeru, da bodo delodajalci zaposlenim, ki bodo zaradi obiska tujine v Sloveniji v 14-dnevni karanteni, podali redne ali izredne odpovedi delovnih razmerij, bi Sindikat obrti in podjetništva Slovenije lahko te odpovedi spodbijal pred sodiščem, so sporočili iz sindikata. Za to se bodo odločali, če bodo zaznali kršitve pravic delavcev. A medtem na ministrstvu za delo opozarjajo, da "če vsi pogoji za višjo silo ne bodo izpolnjeni, delavčeva odsotnost z dela, razen če se ne dogovori drugače z delodajalcem, ne bo opravičljiva."

Delodajalec zaposlenim: Ne zapuščajte Slovenije
22. 06. 2020 11.57
"V primeru, da zaradi uvedbe karantene ali zaprtja mej ne boste pravočasno prišli nazaj na delo, bomo tako vašo odsotnost šteli za hujšo kršitev delovnih in pogodbenih obveznosti, zaradi katere vam lahko izredno odpovemo pogodbo o zaposlitvi." To je del sporočila delodajalca, ki svojim zaposlenim zapoveduje dopustovanje v Sloveniji. Pa so te zahteve upravičene? Medtem ko sindikalisti trdijo, da nikakor, so na ministrstvu za delo pojasnili, da se morebitno odsotnost zaradi odrejene karantene presoja od primera do primera, vse pa je odvisno od tega, ali karanteno lahko pripišemo "višji sili". Če karantena namreč ni "splet nesrečnih okoliščin", ampak napovedano dejstvo, potemtakem višje sile ni. Neopravljanje dela (brez podlage opravičene odsotnosti) pa pomeni kršitev obveznosti iz delovnega razmerja in je lahko podlaga za ukrepanje delodajalca.

Prvi val močno prizadel tovorni promet ter proizvodne obrate avtomobilske in letalske industrije
22. 06. 2020 16.30
Čeprav je epidemija koronavirusa najbolj vplivala na turizem, pa se je v nezavidljivem položaju znašel tudi cestni tovorni promet in vsi proizvodni obrati, ki so povezani z avtomobilsko in letalsko industrijo. Teh je v Sloveniji precej. O posledicah morebitnega drugega vala za gospodarstvo si za zdaj ne upa razmišljati nihče, a zagotovo pa bi bile katastrofalne, saj so že posledice prvega precejšnje in bodo še bolj.

ZD Ljubljana: Delujemo v novi realnosti
16. 06. 2020 19.28
Po 567 opravljenih testih smo potrdili še tri nove okužbe s koronavirusom, in sicer v Piranu, Postojni in Krškem. Medtem je število okužb na svetu doseglo že osem milijonov. Slovenija je sicer po mnenju dunajskega Inštituta za politiko, zagovorništvo in upravljanje med devetimi državami na svetu, ki so lahko za zgled drugim, kako ravnati v primeru epidemije. Kljub temu pa se posledice v zdravstvu kažejo tudi dober mesec po sprostitvi vse zdravstvene in zobozdravstvene dejavnosti. Po podatkih NIJZ je bilo namreč tudi maja še za četrtino manj izdanih napotnic kot v enakem obdobju lani. Zdravstveni zavodi trenutno delujejo v novi realnosti, pravijo v ZD Ljubljana, kjer so zaradi novega koronavirusa pridelali štirimilijonsko izgubo.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00
Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Ograja na meji med Goricama 'padla' že drugič
15. 06. 2020 08.28
Prebivalci obeh Goric so dočakali dan, ki so ga nestrpno pričakovali več mesecev. Ograja, ki je v času epidemije koronavirusa, na Trgu Evrope ločevala prijatelje, sorodnike in znance, je 'padla'. Predmete in sporočila, ki so se na ograji v času karantene nabirali na ograji, pa so predali Goriškemu muzeju.

Potapljači v morju odkrili zaščitne maske za enkratno uporabo in rokavice
13. 06. 2020 10.25
Okoljevarstveniki opozarjajo, da bi lahko pandemija koronavirusa vodila v še večje onesnaževanje oceanov. Potapljači ob francoski obali so v morju že našli zaščitne maske za enkratno uporabo, ki 'plavajo kot meduze', in rokavice iz lateksa, ki so raztresene po morskem dnu. O podobnem problemu poročajo tudi okoljevarstvene organizacije iz Hongkonga.

Zdravko Počivalšek po maratonski seji ostaja na ministrskem stolčku
11. 06. 2020 06.19
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki se je moral pred poslanci zagovarjati zaradi domnevnih nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme v času epidemije covid-19, po maratonski seji ostaja na ministrskem stolčku. Interpelacijo, ki so jo predlagali v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB, je podprlo 37 poslank in poslancev, proti jih je glasovalo 51. "Zdaj sem miren in pripravljen na nove izzive, ki jih na gospodarskem področju ne manjka," je po prestani interpelaciji dejal Počivalšek. Prvopodpisani pod interpelacijo pa pravi, da so kljub neuspehu pri glasovanju dokazali, kar so želeli.

Na Pogačarjevem trgu znova zaživela Odprta kuhna, letos vabi dvakrat tedensko
11. 06. 2020 17.00
V Ljubljani se je začela kulinarična tržnica Odprta kuhna. V osmo sezono na Pogačarjevem trgu priljubljena prireditev vstopa s skoraj štiridesetimi stojnicami, pa tudi z ukrepi, ki naj bi zagotovili varnost obiskovalcev po epidemiji bolezni novega koronavirusa. Odprta kuhna bo po novem vabila dvakrat tedensko.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?
10. 06. 2020 14.41
"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

Odprtje ob nedeljah: trgovci napovedujejo tudi možnost ustavne presoje novele
09. 06. 2020 13.25
Novela zakona o trgovini bo, če bo določila izjeme glede obratovalnega časa ob nedeljah, zelo verjetno predmet ustavne presoje, pričakuje predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah. Sindikatom so sicer predlagali dogovor, a ta, kot je predlagan, zanje ni sprejemljiv.

Na Thompsonovih koncertih ustaških simbolov ne manjka
08. 06. 2020 18.19
Thompsonov menedžer je za revijo Reporter sporočil, da koncerta zaradi razmer, ki so posledice epidemije koronavirusa, v bližnji prihodnosti ne bo mogoče organizirati. In čeprav Thompson zase pravi, da je domoljub, je koketiranje z ustaštvom na njegovih koncertih pogosto. Zgovorno pa je tudi njegovo umetniško ime - Thompson se namreč imenuje znana ameriška brzostrelka iz časov druge svetovne vojne.

Banka Slovenije za letos napoveduje 6,5-odstoten padec BDP
08. 06. 2020 12.15
Banka Slovenije ocenjuje, da se bo gospodarska aktivnost letos izrazito skrčila, v prihodnjih dveh letih pa naj bi se razmere stabilizirale. Po osnovnem scenariju za letos pričakuje 6,5-odstoten padec BDP, v naslednjih dveh letih pa ponovno vrnitev rasti, in sicer za 4,9 oz. 3,6 odstotka. Brez protikoronskih ukrepov bi bil padec še za okoli tri odstotne točke večji.

Posledice epidemije: prizemljena letala, odpuščanja, večmilijardne izgube
05. 06. 2020 19.52
Posledice epidemije covida-19 so močno prizadele letalske prevoznike. Po svetovnih letališčih je vedno več prizemljenih letal in odpuščanj, ocenjuje pa se kar 286 milijard evrov izpada prihodkov. V težavah je tudi brniško letališče, ki zato napoveduje odpuščanja. A kljub vsemu prihajajo spodbudne informacije o ponovnem oživljanju letalskega prometa, tako pri nas kot v tujini.

S 15. junijem na 24ur.com v rubriki DEJSTVA o staranju. Stigma ali izziv?
05. 06. 2020 10.22
Urednica Alenka Marovt se bo v novi rubriki z novinarsko ekipo lotevala aktualnih vprašanj o starostnikih in ugotavljala, kako smo pripravljeni na demografsko zimo.

Maja za dva odstotka več brezposelnih registriranih oseb
03. 06. 2020 12.58
Zmanjšanje gospodarske dejavnosti, ki ga je povzročilo spopadanje z boleznijo covid-19, se je v drugi polovici marca in aprila močno izrazilo v obsegu brezposelnosti, maja pa se je naraščanje brezposelnosti umirilo. Registrirana brezposelnost je maja narasla za 2 odstotka na 90.415 oseb, kar je 2 odstotka več kot aprila in 25,6 odstotka več kot maja lani.

Mali trgovci nasprotujejo zaprtju trgovin ob nedeljah
02. 06. 2020 11.21
Nedeljsko zaprtje trgovin, ki ga trenutno predpisuje vladni odlok in ki ga predvideva tudi novela zakona o trgovini, ima zlasti hude posledice za mikro in male trgovce, opozarjajo v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS). S takšno ureditvijo bi bil njihov obstoj ogrožen, prisiljeni bi bili tudi odpuščati, navajajo.

Kacin: Naša nova realnost je, da mora imeti vsak pri sebi masko
01. 06. 2020 06.17
V nedeljo so opravili 246 testiranj na novi koronavirus, novih okužb pa niso potrdili. Uradni konec epidemije v Sloveniji je prinesel številna nova sproščanja ukrepov, a pristojni opozarjajo, da to ne pomeni, da smo lahko brezskrbni. Nošenje mask je obvezno ob obisku bolnišnic in domov starejših občanov ter v javnih prevoznih sredstvih, pri gospodarski dejavnosti pa lastnik oz. upravitelj ob preveliki gneči lahko od strank zahteva, da si nadenejo maske. "Pametno je, da imate masko gor, ko ne morete ohranjati 1,5 metra razdalje. Tudi, če tega ne zahtevajo od vas, vas to uči zdrava pamet," pravi direktor NIJZ.

S protikoronskimi ukrepi rešili 260 tisoč delovnih mest
01. 06. 2020 15.16
Evropska komisija je v svoji zadnji napovedi doslej sprejete ukrepe ocenila zelo pozitivno in Sloveniji tudi zaradi njih napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že drugo leto zrasli skoraj na predkrizno raven, so sporočili z vlade. Prva dva svežnja sta bila usmerjena v takojšnje interventne ukrepe, ki jih je bilo mogoče uveljaviti v kratkem časovnem obdobju, medtem ko se v tretjem že nakazujejo temelji izhodne strategije, so dodali. Pri tem so naši državi nekaj več manevrskega prostora zagotovila obljubljena evropska sredstva.

Belgijski princ se je opravičil za udeležbo na zabavi, na kateri naj bi se okužil s covid-19
01. 06. 2020 08.16
Belgijski princ, ki se je domnevno okužil z novim koronavirusom na množični zabavi v Španiji, se je opravičili za udeležbo na dogodku in dejal, da bo sprejel vse posledice svojih odločitev. "Globoko obžalujem svoja dejanja," je povedal 28-letni Joachim.

Konec epidemije: v šole se vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli bodo hoteli in kopališča
31. 05. 2020 07.22
Preklicana je epidemija covid-19, ki je bila razglašena 12. marca. Čeprav je epidemija uradno preklicana, nekateri ukrepi ostajajo, saj virus ni izkoreninjen. Pomoč samozaposlenim se z majem izteka, subvencioniranje nadomestil plač delavcev na čakanju pa se podaljšuje le še za mesec dni. V šole se postopoma vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli pa bodo lahko večji nastanitveni obrati in kopališča.

Podoba Zagreba dva meseca po potresu, ki je ljudi prestrašil in povezal
31. 05. 2020 07.00
Dva meseca je že, odkar smo se zbudili, ko so se stresla tla. Sredi epidemije covid-19 je potres z epicentrom v bližini Zagreba poskrbel za nemalo strahu, čutili smo ga tudi v Sloveniji. V hrvaški prestolnici so se ljudje v paniki razbežali na prosto, ne da bi se ozirali na zapovedano distanco. Kakšen je Zagreb danes? Več kot 2000 objektov še vedno ostaja nepregledanih, znameniti tramvaj skozi mestno središče ne vozi več, več kot 500 ljudi pa še vedno ne živi doma.

Neodločni Pahor: bo v DZ poslal dva kandidata za ustavnega sodnika?
28. 05. 2020 14.03
Predsednik republike Borut Pahor je preko družbenih omrežij sporočil, da bo morda državnemu zboru prvič predlagal dva kandidata za ustavna sodnika. Poslanci pa bodo morali nato odločiti, kateremu bodo namenili podporo. Na posvetovanjih sta se kot kandidata z največ podpore izkazala Barbara Zobec in Andraž Teršek. Pri Pahorju je bil danes sicer predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Razpravljala sta o uveljavitvi odločbe ustavnega sodišča glede sprememb in dopolnitev volilne zakonodaje.

Ustavno sodišče o spornih členih protikoronskega zakona, ki so razburili nevladnike
28. 05. 2020 06.49
Ustavno sodišče RS je obravnavalo pobudo nevladnih organizacij za oceno ustavnosti zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije novega koronavirusa in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Čeprav vlada trdi, da pobudniki z iztekanjem veljavnosti zakona ostajajo brez pravnega interesa, se slednji s tem ne strinjajo.

ILO: Vsak šesti mladi zaradi pandemije ostal brez dela
27. 05. 2020 17.21
Vsaka šesta mlada zaposlena oseba je v času pandemije novega koronavirusa izgubila zaposlitev, je pokazala anketa Mednarodne organizacije dela. Pri tistih, ki so tudi v tem času obdržali zaposlitev, pa so v povprečju zaznali skrajšanje opravljenih delovnih ur za 23 odstotkov.

Poslanci podprli predlog nedeljskega zaprtja trgovin
27. 05. 2020 08.21
DZ je s 65 glasovi za in 12 proti presodil, da je predlog novele zakona o trgovini, ki predvideva nedeljsko zaprtje trgovin in ga je v DZ na podlagi poziva sindikata vložila Levica, primeren za nadaljnjo obravnavo. Slišati je bilo mnoge pozive k socialnemu dialogu, zato je v nadaljevanju obravnave pričakovati usklajevanje med socialnimi partnerji.

1470 oseb, ki so ostale brez službe, še čaka na izplačilo denarnega nadomestila
27. 05. 2020 15.55
Če ste med epidemijo izgubili službo, vam pripada začasno denarno nadomestilo v vrednosti 513,64 evra bruto. Na zavodu so prejeli 1470 vlog, izplačila pa so predvidena sredi junija, ker usklajevanja še potekajo. V juniju se obetajo izplačila še nekaterih dodatkov za druge ranljive skupine, medtem ko so v maju med drugim že izplačali dodatek za upokojence in velike družine.

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek
26. 05. 2020 06.19
V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

Koliko dodatka so dobili trgovci iz 'prve bojne linije' in kdo je izplačal najvišjega?
26. 05. 2020 08.43
Poleg zdravstvenih delavcev so bili ob razglasitvi epidemije močno izpostavljeni in obremenjeni tudi zaposleni v živilskih trgovinah. Številni so v prvi polovici marca delali brez zaščitne opreme in bili tako zelo izpostavljeni nevarnosti okužbe, nekateri pa tudi po sprejetju odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev niso imeli vse potrebne zaščite. Preverili smo, koliko dodatka so prejeli zaposleni v trgovini v marcu in aprilu in ali so trgovci poskrbeli za dodatne nagrade za tiste najbolj obremenjene. Pa tudi, kdo je izplačal najvišji dodatek v trgovini.

Višje cene za zdaj niso posledica pandemije
25. 05. 2020 19.08
So se živila med epidemijo res podražila? Marsikateremu potrošniku se zdi, da so računi višji, izdelkov v vozičku pa vse manj. Statistični urad je zaznal višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, a te za zdaj še niso posledica epidemije. V primerjavi z lanskim aprilom so bile v letošnjem cene višje za pet odstotkov, vendar so se zviševale skozi vse leto. Aprila pa smo prvič v zadnjih nekaj letih imeli celo deflacijo.