postavlja

Preambula ustave še vedno sporna
30. 10. 2001 00.00
Ena od dveh albanskih strank, ki sta zastopani v makedonskem parlamentu, stranka Demokratičnega napredka, je zavrnila besedilo nove preambule makedonske ustave.

Poraz obveščevalnih služb
29. 10. 2001 00.00
11. septembra so vse zahodne obveščevalne službe doživele največji poraz v svoji zgodovini. V še slabšo luč jih postavlja lastna ugotovitev, da so dokazi, kaj pripravlja Osama bin Laden in člani njegove Al Kaide, obstajali že vsaj leto in pol pred napadom.

Kdo kupuje Peko?
26. 10. 2001 00.00
V četrtek, 25. oktobra je komisija za vodenje in nadzor prodaje v Peku pri Ministrstvu za gospodarstvo odprla prispele ponudbe za nakup 81,3 odstotnega deleža države v tej tržiški tovarni obutve.

V Sloveniji še ni sledu o teroristih
17. 10. 2001 00.00
O zasledovanju sumljivih finančnih transakcij, povezanih s teroristi, smo se pogovarjali z direktorjem urada za preprečevanje pranja denarja Klavdijem Stroligom.

Izraelska vojska vdrla v Hebron
05. 10. 2001 00.00
Izraelska vojska je še enkrat vdrla na ozemlje pod palestinsko upravo, in prevzela nadzor nad strateško pomembno vzpetino.

Vilniuška skupina za boj proti terorizmu
04. 10. 2001 00.00
Vilniuška skupina kandidatk za Nato je pripravljena za boj proti terorizmu, so na srečanju na Bledu zatrdili zunanji ministri desetih držav skupine.

Evropski časniki o terorizmu
02. 10. 2001 00.00
Povračilne ukrepe ZDA in Evrope proti teroristom ocenjuje britanski dnevnik Financial Times, o približevanju med afganistanskim opozicijskim Severnim zavezništvom in nekdanjim kraljem Zahirjem Šahom piše italijanski Il Messaggero, francoski La Croix meni, da so šele nedavni napadi na ZDA prebudili vest in zavedanje o obstoju perverznega, mafijskega in kriminalnega režima v Afganistanu. Avstrijski Die Presse pa zahteva, da bi Washington vendarle moral objaviti dokaze proti Osami bin Ladnu, glavnemu osumljencu za teroristične napade na ZDA.

Napačen udarec lahko teroriste opogumi
02. 10. 2001 00.00
Mednarodni terorizem je z napadom na Svetovni trgovinski center in na Pentagon sprožil nove izzive. Vzroki za terorizem in strategije, da bi ga zajezili, so bili glavna tema pogovorov na forumu Mirovnega inštituta z naslovom <strong>Izzivi svetovnega terorizma</strong>.

Ustavno sodišče ugodilo Yulonu
26. 09. 2001 00.00
Sodišče je ugotovilo, da je določitev izključnega proizvajalca toplotne energije v nasprotju z energetskim zakonom, saj ta proizvodnjo toplotne energije za daljinsko ogrevanje opredeljuje kot tržno dejavnost.

Privlačnost Jaqueline Kennedy še ni zbledela
20. 09. 2001 00.00
Po štirih desetletjih, odkar je Jacqueline Kennedy postala prva dama Združenih držav Amerike, so v ZDA postavili razstavo njenih oblek iz let v Beli hiši. Kakor tedaj, tudi danes njen stil priteguje trume obiskovalcev.

Islamskega fundamentalizma ne gre podcenjevati
18. 09. 2001 00.00
Z dr. Alešem Debeljakom, predavateljem na Fakulteti za družbene vede, smo se pogovarjali o ciljih islamskih fundamentalistov in posledicah talibanske napovedi svete vojne proti ZDA ob ameriških povračilnih ukrepih.

Sporna prodaja papirnice Goričan
14. 09. 2001 00.00
Prodaja 85,36-odstotnega lastniškega deleža papirnice Goričan italijanski družbi Cartiera Radece Italiana utegne ogroziti delovna mesta vseh 170 zaposlenih v omenjeni papirnici.

Odzivi na napade
13. 09. 2001 00.00
Številni slovenski in svetovi politiki so se odzvali na torkove teroristične napade v ZDA

Slovenski odzivi na napade
12. 09. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan in premier Janez Drnovšek sta izrazila globoko pretresenost ob napadih na ameriška mesta, obsodbam pa sta se pridružila tudi zunanji minister Dimitrij Rupel in predsednik DZ Borut Pahor.

Prekinjena operacija Nujna žetev
03. 09. 2001 00.00
Zveza Nato je zaradi zapletov v makedonskem parlamentu začasno prekinila akcijo Nujna žetev.

Makedonci postavili cestne zapore
04. 09. 2001 00.00
Makedonci, ki so jih iz njihovih domov pregnali albanski skrajneži, še vedno zapirajo ceste, ki ležijo ob mejnih prehodih z ZRJ. Za vozila Nata, Kfor-ja in OVSE so cestne zapore neprehodne.

Likovna delavnica v Brdih
06. 07. 2001 00.00
V Šmartnem v Goriških Brdih se bo danes začela vsakoletna likovna delavnica, ki jo ob tečajih, potekajočih med letom, oganizira Javni sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti. Namenjena je tistim ustvarjalcem, ki jih mikajo aktualni problemi sodobne likovne prakse. Letošnje delavnice se bodo pod mentorskim vodstvom akademskega slikarja Dušana Fišerja udeležili Andrej Božič s Ptuja, Stanka Golob z Grahovega ob Bači, Lojze Kalinšek z Brnika, Danica Kravanja iz Kobarida, Vanja Repič iz Domžal, Tomaž Skulj iz Ljubljane in Stojan Špegel iz Šoštanja. Svojo ustvarjalnost bodo brusili do 15. julija, ko se bodo z deli, nastalimi na delavnici, predstavili na razstavi v galeriji Slikarske hiše v Šmartnem.

Avstrija dobila novega GSM operaterja
05. 07. 2001 00.00
Družba Western Wireless International (WWI), ki je hčerinsko podjetje ameriškega Western Wireless Corporation, je uspešno končala pogajanja z Vodafonom o nakupu 100-odstotnega deleža avstrijskega podjetja Tele.ring Telekom Service, ki se ukvarja z žičnimi in brezžičnimi telekomunikacijami ter internetom. Gre za nakup omrežja s predkupno pravico do odkupa licence UMTS. Nakup bo pravno formalno predvidoma zaključen v prihodnjem mesecu, so sporočili iz ljubljanske podružnice ameriškega podjetja.

Ameriški senatorji o smislu sankcij
05. 07. 2001 00.00
Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

Črnogorski socialisti vztrajajo proti zakonu
05. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vladajoča koalicija DOS je sinoči vnovič pozvala koalicijsko partnerico, črnogorsko Socialistično narodno stranko (SNP), naj spremeni svojo odločitev in podpre zakon, ki bo omogočil izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Sestanek vodij Demokratske opozicije Srbije se je končal okoli polnoči. Predsednik Državljanske zveze Srbije Goran Svilanović je z dogovori znotraj DOS-a zadovoljen, saj so dosegli skupno stališče glede SNP in zveznega zakona, po katerem bi omogočili predajo Slobodana Miloševića haaškemu sodišču.

Predreferendumski preobrat
25. 05. 2001 00.00
Sklep zdravniškega sveta, da so do umetne oploditve upravičene tudi neplodne samske ženske, pomeni velik preobrat, pod vprašaj pa postavlja tudi argument predlagateljev referenduma, da oploditvi samskih žensk nasprotuje vsa zdravniška stroka. Vendar zdravniški svet pravi, da o upravičenosti postopkov plodnih samskih ženskah ne morejo odločati zdravniki, temveč drugi strokovnjaki. Z

Zeman v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Likovne razstave po Sloveniji
23. 05. 2001 00.00
Sezona odpiranja likovnih razstav po Sloveniji se nezaustavljivo nadaljuje. Akademska slikarka Veselka Šorli Puc je od 23. maja do 19. junija v ljubljanski galeriji Krka postavila na ogled svoje nove slike. Slikarstvo je končala pri prof. Gabrielu Stupici, slikarsko specialko pri prof Janezu Berniku. Samostojno je razstavljala kakih tridesetkrat. Dr. Milček Komelj je ob eni njenih prejšnjih razstav zapisal, da je slikarka "zazrta v neznani svet svojih hrepenenj in sanj", Edvard Kovač pa v eseju Večno vraščanje lepote ugotavlja, da se v sliakrkinih akvarelih "prepletajo daritev in prošnja, velikodušnost in riznanje nemoči, smele poteze in krhki občutki". Slovesno odprtje danes ob 19. uri.

Za ali proti?
21. 05. 2001 00.00
Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega konferenca je danes vladi in parlamentu predlagala, naj umakneta sprejeto novelo zakona o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo in tako preprečita referendum, denar pa naj raje namenita izgradnji Pediatrične klinike. Na svetovnem slovenskem kongresu so prepričani, da novela zakona, ki omogoča umetno oploditev tudi samskim ženskam, moške postavlja v podrejeni položaj in jemlje otrokom pravico do identitete. Predsednik kongresa Danijel Starman pa je tudi zatrdil, da je celotna medicinska stroka - z ''izjemo nekaterih janičarjev'', na njihovi strani.

Sojenje Šuštarju
17. 05. 2001 00.00
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je z zaslišanjem nekdanjega direktorja Slovenijavina Jožeta Koviča in direktorja podjetja Stilles Aleksandra Hatlaka nadaljevala obravnava zoper nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Borisa Šuštarja, ki je na sodišče tokrat prvič prišel brez spremstva policije.

Makedonska vojska zožuje obroč
14. 05. 2001 00.00
Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je zatrdil, da makedonske sile stiskajo obroč okoli skupin albanskih gverilcev, ki se nahajajo v vaseh okoli Kumanova na severu države. V pogovoru za makedonsko televizijo je dodal, da se sedaj postavlja vprašanje o tem, ali naj izvedejo neposreden napad na njihove položaje ali naj napredujejo "korak za korakom". Če bi makedonske sile vstopile v omenjene vasi in se neposredno spopadle z albanskimi skrajneži, se namreč po besedah makedonskega premiera bojijo izgub med makedonskimi silami in med civilisti.

Nezadovoljstvo slovenskih kulturnikov
14. 05. 2001 00.00
Slovenski kulturniki so nezadovoljni z odnosom vlade do kulturne dejavnosti. Zato sindikat Glosa, ki združuje skoraj 70 odstotkov zaposlenih v kulturnih zavodih, za 28. maj pripravlja protestni shod pred vladno palačo pod naslovom Za enakopraven položaj in dostojanstvo zaposlenih v kulturi. Za 24ur radijske novice je Doro Hvalica iz sindikata Glosa povedal: "Temeljni razlog za našo odločitev, protestni shod 28. maja, je zagotovo zaostajanje plač v kulturi za primerljivimi poklici v javnem sektorju." Kot ugotavlja Hvalica, zaostajanje znaša zdaj že osem odstotkov, velik problem pa je tudi izredno slab odnos slovenske vlade do področja kulture.

Boji na severovzhodu Makedonije
09. 05. 2001 00.00
Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Komedija Art v Celju
21. 04. 2001 00.00
V dvorani Slovenskega ljudskega gledališča v Celju je bila na sporedu komedija francoske avtorice Yasmine Reza Art, ki jo je v sodelovanju z celjskim Leo klubom Celjski vitezi uprizoril Teatar v gostima iz Zagreba. S to predstavo, katere izkupiček je namenjen za otroke v stiski, je Teatar v gostima proslavil 25-letnico svojega obstoja. V njej prvič skupaj nastopajo trije veliki hrvaški gledališčniki: Drach, Buzančić in Bašić, in sicer kot svojevrstni jazz trio, ki vrhunsko skladno kontrapunktira tri stile igranja v edinstveno melodijo.

Sašo Sedlaček v Kapelici
19. 04. 2001 00.00
V Galeriji Kapelica bo nocoj, ob 21. uri, odprtje likovne razstave Saša Sedlačka A.S.1 Biotop Condition. Biotop condition je integralni del obširnejšega projekta Avtonomni sistemi (A.S.), ki je bil zasnovan leta 2000 in se bo postopoma realiziral v naslednjih petih letih. Pokriva področja tehno skulpture, virtualnega gledališča, glasbe, kapitala v umetnosti, obdelave podatkovnih baz in umetne inteligence. Biotop condition se kot 1. iz serije Avtonomnih sistemov ne poskuša vpenjati v okolje institucionalne konkurence, temveč vzpostavlja model avtonomnosti v izoliranem okolju, kot utopični prikaz razmerij v prehrambeni verigi.